jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

bebop   "Kto nie miał karego ten nie miał dobrego" ;-)
12 stycznia 2021 10:56
Hej - takie pytanie: czy to możliwe, że nowe plastikowe wędzidło zostało przegryzione po jednej jeździe? 🤔  Kobyła miała robione zęby dwa miesiące temu, do tej pory zawsze  chodziła na metalowej oliwce. Chciałam zmienić, żeby zimą nie wciskać takiego lodowatego metalu, brrr. I masz babo placek  😕  Czy możliwe, że niektóre konie zawsze przegryzą plastik???
bebop, oczywiście, niektóre konie nie mogą chodzic na tworzywach. Możesz spróbować zabezpieczyć bandażem lateksowym
Gdyby ktos poszukiwal ciezkiego wedzidla anatomicznego - busse kaugan, serio jest ciezkie.
Moja baba jest dość delikatna w pysku, miewała momenty że się nawet pusta robiła i schowana, zmieniłam jej z metalowej oliwki 2 łamanej, na plastik. I było duże lepiej, ale wciąz ten kontakt był dziwny. Zaczęłam kombinować z prostymi, ale na plastiku schowała isę tak, że prawie sobie popręg gryzła, na winderenie flexi w ogóle było jakies dziwne machanie itp.. ubrałam jeszcze, za namową trenera sztangę winderena jezykowa... i powiem wam, eureka! Wątpię że to wędzidło na stałe, bo Lila to jeszcze jeździecko końskie dziecko, ale koń się w końcu oparł, idzie na kontakcie, można jeździć na długiej szyi. Mogę poimędzy przeszkodami przytrzymać.... A ubierałam raczej na zasadzie "żeby nie było że nie spróbowałam" bo sztywna sztanga nie wydawała mi się dobra, dla tak delikatmego w pysku konia. Także, niestety, ale z wedzidłami to trzeba ubrać i sprawdzić, bo serio można się zdziwić 😉
Czy HKM ma jakiegoś polskiego przedstawiciela z którym można się skontaktować? Szukam wędzidełka i munsztuka z takiego stopu jak to wędzidło: https://www.pasi-konik.pl/Kon-w-pracy/Wedzidla/Wedzidla-rozne/HKM-Wedzidlo-Baucher-podwojnie-lamane-z-argentanem.html Gnom nie chce nic innego, woli je od wędzideł za 5x tyle kasy  🤣
vissenna   Turecki niewolnik
15 stycznia 2021 15:18
[quote author=karolina_ link=topic=1598.msg2959693#msg2959693 date=1610720401]
Czy HKM ma jakiegoś polskiego przedstawiciela z którym można się skontaktować? Szukam wędzidełka i munsztuka z takiego stopu jak to wędzidło: https://www.pasi-konik.pl/Kon-w-pracy/Wedzidla/Wedzidla-rozne/HKM-Wedzidlo-Baucher-podwojnie-lamane-z-argentanem.html Gnom nie chce nic innego, woli je od wędzideł za 5x tyle kasy   🤣
[/quote]

Konik robil zamowienia na zyczenie z HKM, ale zamawia jak ma wieksza ich liczbe, wiec musialabys zadzwonic i zapytac sie ile musialabys czekac.
Dzięki - spytam. Nie pali się, i tak musi się jeszcze w N podocierać trochę bo się usztywnia na zawodach.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
15 stycznia 2021 18:49
karolina_ w tym sklepie mają w ofercie munsztuki i wędzidełka HKM z argentanu
Constantia dziękuję. Tylko pytanie czy ten argentan i ten w wyżej wstawionym przeze mnie wędzidle ten sam stop? Czy też argentan to dość szerokie pojęcie tak jak np stal? Dlatego pytałam o przedstawiciela, powinien miec tego typu info (mam nadzieję) 
karolina_, argentan to konkretny stop, jego nazwa. Jak aurigan, jak sensogan.
Ok, dzięki Halo 🙂 pozostaje zamawiać i zobaczyć czy spasuje
Mam pytanie, chcę kupić sobie paski do pelhamu HKM, które występuję w dwóch rozmiarach: 18cm i 23cm. Raczej wolałabym, żeby był uniwersalny do każdej długości czanki, póki co planuje próbować krótkie czanki i raczej tylko takie, ale lubię jak sprzęt mogę mieć uniwersalny. Mogę kupić te dłuższe i przy krótkiej czance nie będą "wisieć"? Inne firmy nie mają rozmiarów, ale też są dwa razy droższe, a wolałabym na razie nie inwestować bo jakoś nie wierzę w to, że dłużej poromansujemy z pelhamem 😉

Edit:
Już kupiłam te dłuższe firmy HKM. Albo przeleżały w sklepie dłużej w suchym albo ogólnie po prostu słaba skóra, bo lekko popękały mi jeden łucznik na zgjęciach. Ale reklamować nie będę bo musiałam szybko użyć. Najwyżej kiedyś kupię sobie innej firmy jak będzie potrzeba z pelhamem dłużej jeździć.
Które z tych wędzideł będzie najmocniejsze? szukam alternatywy dla wielokrążka, zgodnej z przepisami A PZJ:
baucher albo D-ring
Dance Girl, a te obrotowe? jakie to ma działanie?
mindgame, na obrotowych się nie znam, nie będę się wymądrzać
Baucher z długą "czanką" I jakiś trochę cieńszy, albo jeszcze pessoa magic podwójne łamane, blokowane -jest cienkie, akceptowalne dla wielu koni, a często konie mają do niego jakiś "magicznie" większy respekt.

A co do mojego tematu łączników do pelhamu, kupiłam te dłuższe i trochę żałuję bo mam teraz króciutkie czanki, i wodze mi się zrobiły kilometrowe, łączenie wodze sięga mi prawie do łydki, i na treningu skokowym musiał sobie zawiązać na mały supełek, bo miałam wizję, że na skoku się zaplącze. Więc muszę zakupić krótsze, bo pelham okazał się całkiem dobrą opcją dla nas na chwilę obecną. Tylko cierpię bo nie mogę znaleźć niczego innego dla nas niż Sprengery za pow. 500zł. używane...

Może komuś się kiedyś obije o oczy, pelham krótkie czanki12,5-13,5cm, raczej podwójnie łamany i najlepiej ze słodkiego metalu i sciegierz grubszy niż cieńszy. Obecnie mam taki jak ma HMM poj. Łamany i guzowatym, ale kupiłam lekko nadgryziony i obawiam się, że może niedługo już być do wyrzucenia.
Tak. U nas stosujemy na konie mniej delikatne, aczkolwiek nie jest ono super ostre. Z tego co pamiętam pytaliśmy kiedyś i nie było zabronione w ujeżdżeniu, ale może warto zasięgnąć opinii ekspertów czy się coś nie pozmieniało bo dawno nikt od nas nie jeździł, ani na tym kielznie ani ujeżdżenia w ogóle.
Na pewno może pomóc przy niektórych koniach, które się "walą" na rękę, takich ciężkich na przodzie. W takich przypadkach pamiętam często był pozytywny efekty.

I jeszcze są inne blokowane, np. pojedynczo łamane z takim kółkiem przyspawanym w środku, które stricte te łamanie blokuje, ale to już nie pessoa magic. Jednak pamiętam, że działanie miało zazwyczaj ostrzejsze niż to z linka.
Z blokowanych sa jeszcze Trust sweet iron i Sprenger ultra control. IMO kielzno blokujace sie w sztange to nie da ciezkich koni, ciezkim wisiec na sztandze calkiem wygodnie 😉 a predzej dla pullerow, ktore ida w reke ciutke za mocno.

Za to do wielokrazka te wedzidla maja sie nijak, zadne kielzno bez dzwigni nie bedzie porownywalne sila i rodzajem dzialania do kielzna z dzwignia. Wiec kon respektujacy dzwignie blokowana sztange moze zlewac.

mindgame, a jak ci sie jezdzi na identycznym sciegierzu jak twoj wielokrazek, tyle ze bez dzwigni?


Z innej paki, jakie srednio elastyczne (idzie zgiac w pol obiema rekami, ale sily troche trzeba uzyc, zadna gumka od majtek) kielzna z tworzywa sa niejadalne - Winderen? Bardzo fajnie mi sie jezdzi na sprengerze duo, tylko ze kon w kazdej chwili na rzuconej wodzy pcha je na zeby i probuje zezrec 🤔 na kontakcie nie, bo ma lepsze zajecie.

Wzglednie co innego warto wyprobowac u konia-delikatesa, ktorego wszystko irytuje, Fager bits? Ktos uzywal 👀
WInderen Flexi lub Beris Hard 
kokosnuss, na wielokrążku zapiętym na dużym kółku jeździ mi się słabo. Może pojadę na zawody ujeżdżeniowe dla amatorów, a tam można używać tylko tych wędzideł z obrazków które wrzuciłam powyżej. Na co dzień koń chodzi na podwójnie łamanym wielokrążku. Raz pojechałam czworobok na podwójnie łamanej oliwce i to była katastrofa. Koń jest elektryczny, a do tego jak się podnieci nowym miejscem to na takim zwykłym wędzidle nie mam nic do gadania. Dlatego teraz zastanawiam się, które z powyższych wędzideł da mi chociaż w przybliżeniu to co wielokrążek.
mindgame, Trudno powiedzieć, bo wielokrążek to jest jednak wbrew pozorom dość mocno działające wędzidło.
Na pewno Baucher nie, bo jest słabiutki w porównaniu do wielokrążka.
mindgame, zobaczy czy To jestdozwolone. Trochę hebel, ale może jest ok w przepisach

klik
Trzeba by zmierzyć port. Na oko wygląda na za wysoki wobec dopuszczalnych. W przepisach uj. są podane wymiary dopuszczalnego portu.

mindgame, mi wychodzi, że wielokrążek najlepiej zastępuje się wędzidłem o zbliżonej, czyli dużej - wadze.
I to jest spory problem, dorwać wędzidło cienkie a Ciężkie.
Dzięki za podpowiedzi. Wygląda na to, że będzie ciężej niż myślałam dopasować jakieś wędzidło. Chyba sobie jednak podaruję te zawody ;/
anetakajper   Dolata i spółka
27 stycznia 2021 07:18
BlueHorse, masz na myśli takie pessoa:
https://koniu.pl/wedzidla-i-kielzna/191-wedzidlo-podwojnie-lamane-magic-system-pessoa.html ?


To wędzidło nie jest dopuszczone 😉
Z ciekawosci - przepisy krajowe nie sa bazowane 1:1 na przepisach FEI? Bo u nas te blokowane wedzidla sa dopuszczone (tak samo jak tworzywa i skora bez metalowego rdzenia), za to baucher juz niedozwolony. O ujezdzeniu mowie rzecz jasna. I tak dumam, skad roznica?

Inna sprawa, ze akurat tego, ze sciegierz w podwojnie lamanym wedzidle sie blokuje, na 99,9% nikt nie sprawdzi (ale to nieladnie tak z premedytacja lamac przepisy, wiem, wiem, nie bijcie :P).

mindgame, tego samego nie da ci nic, wielokrazek podpiety na dolne kolka bez lacznika to naprawde bardzo mocna dzwignia, i jak kon dopiero taka dzwignie respektuje, to bez tego bedzie problem. Tez mialam niedawno takiego konisia-tulisia, ze bez pelhamu nie porozmawiasz (a pelham z krotka czanka z lacznikiem czy na dwoch wodzach to w porownaniu z wielokrazkiem IMO mniej konkretny argument) i nie znalazlam nic, na czym bez bolu szlo by przejechac czworobok 🤔 Jak ci zalezy na startach w ujezdzeniu to pozostaje probowac wedzidla z gatunku tych ciezszych i korekcyjnych, moze akurat cos przypasuje.
zdjęcia wędzideł które wrzuciłam są z przepisów pzj i są to raczej wszystkie możliwe opcje. Jak z nich coś nie podejdzie to lipa. Obecnie jeżdżę na wielokrążku ale nie na 4tym kółku (licząc od tego małego na górze gdzie się pasek policzkowy przypina), tylko na 3cim. Bez żadnych dodatkowych łańcuszków. Myślałam, że może te skrętne wędzidła są jakieś mocniejsze, ale nie mam z nimi żadnego doświadczenia. Testowałam kiedyś sztangę z portem z bokami kimberwick i w terenie dawała słabszy hamulec niż ów wielokrążek.
mindgame a próbowałaś może zwykłe pojedynczo łamane? Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tylko powinnaś poszukać jakiegoś w miarę cienkiego i jednocześnie ciężkiego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się