Co mnie wkurza w jeździectwie?

kokos no nie, jak koń jest pełnoporcjowo na paszy albo na balancerze zgodnie z dawkowaniem to nie powinien mieć niedoborów niczego. U takiego konia dodatkowa suplementacja powinna wynikać tylko i wyłącznie z niedoborów potwierdzonych badaniami krwi.
Tylko że szczerze mówiąc nie spotkałam się z waleniem suplementów na ślepo koniowi, który już stoi na paszy/balancerze, bo wtedy koszt żywienia robi się po prostu kosmiczny.
Wręcz przeciwnie - nadal ze świecą szukać właścicieli, którzy skarmiają pasze zgodnie z dawkowaniem zlecanym przez producenta. Oczywiście wiadomo, że konie nie żyją w tabelkach i czasem trzeba sypać więcej, czasem mniej, ale najczęściej ludzie sypią jednak 1/4 - 1/3 dawki i psioczą, że efektu nie ma...
dea   primum non nocere
04 stycznia 2021 20:27
Perlica strugając sporo koni mogę Ci powiedzieć, że to nie ma odniesienia. Koń może być ogólnie łatwy w utrzymaniu i mieć wolny przyrost rogu. Może być wymagający suplementów wiadrami i mieć szybki przyrost. Przykłady na wszystkie cztery konfiguracje mam nawet w moim stadku. Zależy to od wielu czynników, tzn koń który jest ogólnie zagłodzony będzie miał oczywiście spowolniony przyrost kopyta, ale jeśli jest w normalnej poprawnej kondycji, to widać cechę genetyczną. Ortogonalną do doerności 😉
anetakajper   Dolata i spółka
05 stycznia 2021 06:48
Otworzyłam pierwszy lepszy balancer :
" Koń sportowy/ogier kryjący o masie 500kg: 1kg paszy dziennie najlepiej podzielić na co najmniej 2 posiłki

W przypadku podawania 50/50 z owsem zaleca się dodatek witaminowo-mineralny. "  To jednak trzeba dorzucać witaminy

Pierwsza lepsza pasza :
Koń o masie 500kg: ok. 3 kg paszy dziennie najlepiej podzielić na co najmniej 2 posiłki
W przypadku podawania 50/50 z owsem zaleca się dodatek witaminowo-mineralny. 
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 stycznia 2021 08:23
Co do owsa całego, a gniecionego i masowania jelit, to Sirvite ma tu trochę racji, ale połowicznie 😉 Bo takie stymulowanie jelit jest pożądane, ostre krawędzie czy to z łuski owsa, czy pogryzionego siana i słomy mają "rysować" ściany jelit (oczywiście nie robią tam rys i ran 😉 ) pobudza to wydzielanie do światła jelita substancji buforowych, co pozwala na utrzymanie właściwego pH i prawidłowe trawienie. Tak samo w paszczy, konie wydzielają ślinę dzięki mechanicznej stymulacji. Ślina leci ze ślinianek po stronie, którą koń aktualnie żuje. U koni ślina nie leci na widok jedzenia jak u ludzi czy psów. Cały owies żuty jest dłużej i lepiej dzięki temu stymuluje wydzielanie śliny, a ślina jest naturalnym buforem dla kwasów żołądkowych więc dużo śliny = małe ryzyko wrzodów. Dodatek sieczki do owsa jeszcze bardziej stymuluje to ślinienie. Gnieciony owies jest dobrym rozwiązaniem jeśli koń ma kłopoty z prawidłowym żuciem, albo zbyt łapczywym jedzeniem i łykaniem ziarna w całości. Dla zdrowego konia lepszy będzie cały.
anetakajper no tak uzupełnienie witamin w przypadku gdybyś dawała połowę zalecanej dawki balancera.

Czyli zamiast 1 kg dziennie, koń dostaje 0.5 kg dziennie balancera i powiedzmy 0.5 kg owsa.
Wtedy w tej dawce pół kilo nie dostarczasz wystarczającej ilości witamin i minerałów..
anetakajper, do balancera nie dorzuca się witamin, bo  sam w sobie zawiera on ok.4-5 razy wyższą dawkę niż pasza pełnoporcjowa.
anetakajper   Dolata i spółka
05 stycznia 2021 09:14
Do tego zmierzam . W tym balancerze dawkowanie ok 1kg na 500 kg . Mam konia już grubo pow. 800 kg. więc 1,8kg bal/1,8kg owsa jakbym chciała dawać 1/1 i taką dawkom  mój koń za 2 tyg. nie mieści się już w drzwiach. Są balancery w których dawka to 300-400 g/100 kg.  Tak czy siak mój koń nigdy nie zostanie zaspokojony w składniki witaminowe bo każdy balancer/pasza ma bardzo wysokie dawkowanie.
A są konie które za żadne skarby nie zjedzą paszy bez owsa  🙄 
anetakajper, jest kilka balancerów z dawką 100 gram na 100 kg m.c.
lillid, ja za to spotkalam sie (w Polsce jak najbardziej tez :P) z podawaniem koniowi 2-3 roznych pasz po pol miarki,  i do tego n supli "na cos", z czego lwia czesc supli pokrywa sie skladem (bo np. kazdy zawiera zelazo).

Zywienie koni w polskich pensjonatach to w ogole fascynujacy temat, w wiekszosci bedzie to zywienie wyjsciowo mocno niedoborowe ze wzgledu na jakosc siana i brak pastwisk - ktory miejski pensjonat w ogole ma pastwiska, a nie padoki zielone? - i potem wlasciciele lataja te dziury suplami i tresciwa.

Podawanie supli zawierajacych realnie potrzebne koniowi witaminy i mineraly zreszta mnie nie wkurza (bo troche odbiegamy od tego, od czego dyskusja sie zaczela 😉 ), jak ktos ma takie hobby zeby podawac np. selen z x roznych zrodel to prosze bardzo 🙂 za to wkurza mnie kultura cisniecia w konie tych wszystkich czystkow, beta glukanow, kozieradek i innych metnych suplementow na przypadlosc x czy kontuzje y - a jeszcze bardziej fakt, ze producenci nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci za deklarowana skutecznosc tych preparatow. I sorry, w suplement na porost sciegien to uwierze, jak zobacze (sensowne badanie kliniczne zobacze znaczy sie).

anetakajper, balancer z dawkowaniem 1,5kg - 2kg to IMO nie balancer, a zwykla pasza.

Balancer to gora 100g/100kg m.c., te dla grubych koni mieszcza sie w przedziale 30-50g/100kg m.c. Jakbym miala koniowi uzupelniac siano 2kg "balancera" to tez by sie tez w drzwiach boksu nie zmiescil 😁
anetakajper   Dolata i spółka
05 stycznia 2021 10:31
anetakajper, jest kilka balancerów z dawką 100 gram na 100 kg m.c.


Nooo to już byłoby coś .  Mogę prosić o linka? Może się trafi że księżna jeszcze nie próbowała  😜

kokosnuss byłam w zakładce balancery 😉 w niektórych było dawkowanie 300-400g/100kg

A pasze o zgroza 4-5 kg  😲
anetakajper,
https://tiny.pl/7v32x
https://tiny.pl/7v32m
https://tiny.pl/7v32g
https://tiny.pl/7v32r
To tak dwie firmy tylko

edit, jeszcze Spillers:
https://tiny.pl/7v32j
hippolyt
https://tiny.pl/7v324 - (mega niskie dawkowanie)
https://tiny.pl/7v32k

anetakajper   Dolata i spółka
05 stycznia 2021 11:03
epk

Saracen absolutnie nie
Dodson - granulki do owsa  😵

Spirels super pasza, ale tylko na mokro wieczorem z meszem -czy może być tak, że dostanie to raz dziennie namoczone a w ciągu dnia sam owies? Co jedynie mnie wkurza że ma śrutę sojową :/ Nie podaje soi w żadnej postaci. Może gdzieś znajdę dokładny skład ile tej soi jest .

ten hipolit musli mam obecnie iiii no i właśnie, lepiej działa od sieczki bo je to tak wolno 0,5kg owsa i 100g tego je czasami 2h  😵
anetakajper, ja nie wnikam w preferencje twojego konia 😉. Pisałaś, że trzeba dużo dawać - no więc dałam linki do takich co nie trzeba 😉.
anetakajper   Dolata i spółka
05 stycznia 2021 11:35
Pocieszam się, że pozostałe dwa są normalnie i jedzą wszystko!

I co mnie jeszcze wkurza....że moje konie od dobrych 2 miesięcy nie biegały po padoku. 0,7ha padoku zimowego na 3 konie! stoją jak te cepy z głowami w sianie, albo na górce  🤔
anetakajper, nie mam co linkować, bo epk, mnie wyręczyła.
Ja bym poleciła dokładnie to samo.
Super Opinie ma właśnie ten Saracen competition fit.
Jeszcze do tego Red Mills Oat Balancer, nie dajesz na wagę konia a po prostu zastępujesz 1/3 części owsa.

Może dostać namoczone na wieczór, a czemu niby nie mogłoby być?

Mnie wkurzają dziewuszki( nastolatki z insta ) robiące meszyk a do meszyku warzywka,buraczek i marcheweczka , a koniki mają masażyk ,koniki idą na padoczek, itp może to starość, ale takich zdrobnień w stajni nie lubię,uszy mi puchną a maczeta sama otwiera się w torebce... 😀iabeł:
o ,,uczłowieczania zwierząt nie wspominając 😵
Kashmir tak ciekawości, jak koniki ida na trening to jak mówią ??
A mnie wkurza gdy muszę przeklikać się przez całe zamówienie, aby zobaczyć koszty dostawy (nie mówię o paszy).
Albo w koszyku info "Darmowa wysyłka!" a na końcu okazuje się, że to dotyczyło odbioru osobistego wrrr.
Kashmir tak ciekawości, jak koniki ida na trening to jak mówią ??

nie,nie idą dumnie i poważnie TRENOWAĆ to takie ,,sportowe'' koniki hello 🏇
Mnie wkurzają dziewuszki( nastolatki z insta ) robiące meszyk a do meszyku warzywka,buraczek i marcheweczka , a koniki mają masażyk ,koniki idą na padoczek, itp może to starość, ale takich zdrobnień w stajni nie lubię,uszy mi puchną a maczeta sama otwiera się w torebce... 😀iabeł:
o ,,uczłowieczania zwierząt nie wspominając 😵


Skoro masz czas na przeglądanie końskich insta nastolatek, znaczy masz za dużo czasu w życiu  😂 Ja nie oglądam i lepiej mi się żyje, koń, pies, praca i czasami jakieś inne życie poza tym zajmują mi tyle czasu, że nie przeglądam takich rzeczy ;P
A "meszyk" to i sama swojemu robię  😁
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
12 stycznia 2021 17:10
A mnie wkurza gdy muszę przeklikać się przez całe zamówienie, aby zobaczyć koszty dostawy (nie mówię o paszy).
Albo w koszyku info "Darmowa wysyłka!" a na końcu okazuje się, że to dotyczyło odbioru osobistego wrrr.



1. mam to samo i jest to zła praktyka projektantów. Tzn to tez zależy bo niektórzy projektanci stron używają gotowców i powielają złe praktyki. A ze w tym siedze to wiem ze to nie jest takie łatwe do ugryzienia bo masz różne gabaryty przesyłek to raz a dwa musisz podać adres (albo chociaż kod pocztowy) żeby wyliczyć wysyłkę. Z dwojga złego jakby ci dali od razu okienko do wpisania kodu pocztowego i pokazałoby ci ze dwa złote a potem dodała cztery wory paszy i koszt byłby inny to byś była tak czy owak zawiedziona 😀

2. Darmowa wysyłka w sensie masz się sama po to wysłać 😀 dałabym im ładny komentarz na jakimś profilu społecznościowym, ot z ciekawości czy by odpowiedzieli 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
12 stycznia 2021 19:32
Alaska, strasznie kiepski komentarz.


A z innej bajki, pani dragonowa wrzuca kolejny filmik, w którym pokazuje jaką cudowną jest instruktorką.
dea   primum non nocere
12 stycznia 2021 23:03
Alaska, strasznie kiepski komentarz.


A z innej bajki, pani dragonowa wrzuca kolejny filmik, w którym pokazuje jaką cudowną jest instruktorką.

Znowu syndrom przeczulenia na świat?  🙄 serio można nie mieć czasu na pierdoły i to może być zwyczajnie czyjś punkt widzenia, którym chce się podzielić, takie przyjacielskie "hej, nie marnuj czasu na to, bo nie warto", a niekoniecznie dokopanie. Dla mnie ten komentarz to strzał w 10, podpisuję się. I odpadam spać, bo padam na ryjek 😉 dobrej nocy wszystkim, płatkom śniegu takoż 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
12 stycznia 2021 23:19
dea, widać masz za dużo czasu, skoro moje komentarze czytasz 😉
Strzyga chyba po prostu idzie na rekord w ilości ignorów 😂
Ale juz pomijając kto co napisał, naprawdę w wątku co mnie wkurza odpowiedź "to nie patrz" jest odpowiedni? Każda rzecz mozna tak skomentować....
Ale juz pomijając kto co napisał, naprawdę w wątku co mnie wkurza odpowiedź "to nie patrz" jest odpowiedni? Każda rzecz mozna tak skomentować....

To samo pomyślałam i zgadzam się ze Strzygą. Tak tu można wszystko skomentować. Tak to ogólnie można skomentować ogromną większość tego, na co się denerwujemy w życiu.

Wkurza mnie, że sklepy wrzucają reklamy z kodem promocyjnym w posty sponsorowane, ale nie umieszczają ich na swoim FP. Widzę, że mają jakąś promocję, zapomnę kliknąć, wyłączę, czy odłożę telefon na chwilę i się tablica odświeży i już szukaj wiatru w polu i czekaj na następną reklamę. Bo nawet jak pamiętam nazwę sklepu, to oni tego baneru nie mają w ogóle wstawionego oficjalnie na FP. Widocznie już sklepy jeździeckie działają jak sieci komórkowe - promocje są tylko dla nowych, subskrybenci niech się chrzanią.
Wkurzają mnie tępe, zakute pały, bo już nie wiem jak nazwać osobę, która mimo porozwieszanych kartek, żeby nie dokarmiać koni, mimo rozmów (z nią) na ten temat, mimo kartki tłumaczącej DLACZEGO nie można dokarmiać koni postanawia wrzucić każdemu koniowi w stajni do żłobu sporą ilość marchewek. Bo jej zostało. I jest zaskoczona, że się wkurzam. I pyta dlaczego. I jestem całkowicie pewna, że po zebraniu ochrzanu i wyciągnięciu tych marchewek nadal nie widzi nic niewłaściwego w swoim postępowaniu i czuje się pokrzywdzona. Co z takim egzemplarzem zrobić?
Ale to ktoś z zewnątrz? Pensjonariusz?
Ktoś w stylu dzierżawcy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się