kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Ja konsultuję z wetką prowadzącą konia - jeśli ona robi, to siłą rzeczy, jeśli robię sama gdzieś indziej, to przesyłam do niej. Ona zna konia, wie, jak wygląda, co jej dolega, jakie leki ewentualnie dostaje i co z tego wynika itp.
czym najlepiej potraktować obtarty grzbiet? Nie ma "żywej" rany, tylko placki bez sierści
raxa, jak od siodła to trzeba zmienić siodło. Sierść sama odrosnie z czasem.
raxa wazeliną np. przed i po jeździe
Znacie jakieś sposoby na to, żeby woda nie zamarzała w poidle na pastwisku?
Mamy wannę. Daleko od źródeł prądu.
Myślałam o jakichś pływakach, piłeczkach, może coś z pewnego rodzaju masztem, żeby wiatr tym poruszał - ktoś coś wypróbowywał, coś działa albo nie działa?

Przy -20 nic nie da rady, ale nawet -1 powoduje, że konie nie mają co pić a najchętniej byśmy je zostawiali na noc na dworze.
sonika,
My mamy znicze pod metalowymi poidłami. Dzialaja super 🙂
sonika,
My mamy znicze pod metalowymi poidłami. Dzialaja super 🙂


a co z rurami doprowadzającymi wodę do poideł?
ja mowie o poidle takim jak wanna.
Reszte poidel mam podgrzewana, ale jeden padok jest daleko i maja metalowe pojemniki, pod ktorymi stoja znicze.
ja mowie o poidle takim jak wanna.
Reszte poidel mam podgrzewana, ale jeden padok jest daleko i maja metalowe pojemniki, pod ktorymi stoja znicze.


Czyli macie coś jak kastry tylko metalowe a pod tym znicze - sprytnie 😀
Mamy takie metalowie gigantyczne wiadra , na metalowych obreczach podwieszane i pod tym znicze. Dowozimy wode traktorem z baniaka wielkiego, albo z baniakow plastikowych dolewam codziennie. Ogolnie sprawdza sie to mega dobrze, ale ciesze sie ze mam tylko jeden takie padok 😉
Do jakiej temperatury na minusie jeździcie? W hali lub w teren?
mindgame, no na hali to nie ma znaczenia zbytnio, przynajmniej jak hala porządna. Mój rekord za młodu to -20, ale, no teraz już by mi się nie chcialo :P
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 stycznia 2021 07:56
Do takiej jaka jest na dworze 😉 Jak jest serio zimno, mróz takie -15 albo lepiej to staram się nie spocić koni i tyle.
Zastanawiam się czy trening na minusie nie szkodzi na płuca u konia? Głębokie wdechy mroźnego powietrza.
Jak pracowalam w Schocko to byl zakaz jazdy jak bylo w okolicach -10. Okazuje sie ze konie sa wtedy bardziej podatne na zlamania nóg. Ja w dalszym ciagu nie jezdze w czasie takiego mrozu. Konie sa na padokach ( ale ja mam je 24h na dworze ) , a gdyby byly w boksie mialyby oprowadzanie w rece lub ewentualnie karuzele. W Schocko tak wlasnie bylo. Wszyscy robili handwalk.
KaNie dobrze wiedzieć! U mnie zbliża się -5 i dlatego się zastanawiam. Najfajniej byłoby w teren pojechać bo tyle śniegu, ale nie mam otworów na hacele no i to zimne powietrze.. U mnie na hali raczej nie jest wiele cieplej niż na zewnątrz, bo mamy wielkie wrota wejściowe i są często w ciągu dnia cały czas otwarte.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 stycznia 2021 09:02
Na płuca nie szkodzi, bez przesady, to nie -50 jak w Jakucku 😉 Ale na śnieg podkutym koniem to bym się nie wybierała jednak, zwłaszcza bez haceli.
Zembria no właśnie ktoś gdzieś pisał (chyba nawet ty), że bez haceli niebezpiecznie. Same wkładki antyśniegowe nie wystarczą? Kurcze, był kowal, wkładki założył, a na wiercenie otworów było mi szkoda kasy bo podkowy już raczej do wymiany następnym razem. No nie pomyślałam.
mindgame wkładki mają zapobiegać, przyklejaniu się śniegu do podków, natomiast hacele zwiększają przyczepność - jak korki do gry w piłkę 😉
Iskra no wiem, wiem... Kiedyś jeździłam w teren w zimie na koniu kutym tylko na przody i nic się nie działo, więc w sumie trochę zaskoczona jestem, że miałby się ślizgać. Gdyby pod śniegiem był lód to tak, ale jak jest piach?
mindgame, - a wiesz na 100% co jest pod tym śniegiem? 😉 I w kopyta też wchodzi dużo mocniej. Mój bosy mi potrafił odjechać czasem. 

Ja jeździłam i przy -20/30, ale raczej lekko. Najgorszy dramat to były metalowe strzemiona na spacerach, jak od tego zimno w giry 🤣 Teraz przy ciepłej hali to w ogóle się nie martwię, choć większego minusu niż 5/10 to u nas z 8 lat nie było...
Natomiast nie jeździłabym/pojechałabym tylko na spacer stępem jeśli przy dużym minusie nie ma śniegu - mocno zmarznięte podłoże to jak beton.
Ja na jazdę po śniegu, po placu nie ubierałam nigdy haceli i nie było problemu ze ślizganiem. Ale wkładki obowiązkowo. Na padok też konie chodzą i nie widziałam żeby jeździły, ale mają wkładki.
Mój koń (ogolony) obciera się w miejscu zakończenia czapraka  🙁 co mogę z tym zrobić?
KaNie wrócę do tych zniczy, ile sztuk macie pod takim wiadrem? Mogłabyś zrobić zdjęcie  :kwiatek:
Mój koń (ogolony) obciera się w miejscu zakończenia czapraka  🙁 co mogę z tym zrobić?
Smarować sudocemem przed jazdą. Trochę ochroni. U mnie problem obtarć skończył się na futerkowych czaprakach na okres halowy (po goleniu) :/ Szczęściem PE ma je w dość rozsądnych cenach 😉
Meise, pic wino i nie patrzec 🤣
A tak serio to czaprak podszyty futrem moze pomoze? 🙂

Mam ten sam problem, kon niegolony wprawdzie, ale zaderkowany wczesnie i malo zarosniety. Obciera sie pod lamowka z tylu. Zaraz bedzie hurr durr, zmien siodlo, tylko ze siodlo lezy dobrze i sie nie przesuwa, a obtarcia sa i pod kanalem 🤔 a to taki kon, ze np popreg musi miec futrzany, bo ja obciera WSZYSTKO, latem glupia maska na muchy nie wchodzi w gre.

W kazdym razie ja ide kupic futrzany czaprak i mam nadzieje, ze to da cokolwiek.
kokosnuss, _Gaga, ja zaczełam wkładać cienki żel (typu glucik z Acavallo) na plecy, dzięki temu czaprak sie podniósł. Pomogla też zmiana czapraków na bardziej profilowane. Anky i Eskadron mega obcierały, PE nie zostawiają śladu. Już 2 zima przed nami i koń wciąż nie wytarty.
Nie bijcie, wiem że zły wątek ale może ktoś poratuje. Mignął mi gdzieś wątek w którym była rozmowa na temat treningów w mrozy, odnośnie ewentualnych uszkodzeń płuc itd. Nie mogę tego teraz znaleźć. Poratuje ktoś linkiem?
nefferet chodzi ci o te kilka postów wyżej? 🙂
nefferet chodzi ci o te kilka postów wyżej? 🙂

Miszcz. 😀 No to stanowczo nie można mówić o złym wątku. 😀 Ale rozumiem Nefferet, wyszukiwarka re-voltowa to jest jakiś kosmos, ja nie wiem, kto to programował. Ani w jakim stanie psychicznym był wtedy. 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się