własna przydomowa stajnia

z tym, że padok i pastwisko znajdują się na wyższym poziomie niż to błocko....


Z tego wynika że jest dołek i jeśli samo jego wypełnienie nic nie da, to trzeba zrobić odprowadzenie wody.
Pytanie czy jest dokąd.
Jeśli nie ma nigdzie miejsca które jest niżej niż niecka z błotkiem to już jest problem.

Ja w miejscu bez możliwości wykonania odpływu mam wybraną ziemię na głębokość 80cm i zasypaną tłuczniem... Taka gruba warstwa przyjmuje wodę i powoli sobie tam wsiąka.

Natomiast przed stajnią - przez nierozumnego koparkowego - jestem zmuszona zrobić spadki i drenaż do studni chłonnej.
Macie rację, drenaż pod płyty lub zbiornik jest konieczny, problemem jest woda opadowa. Ta z dachu też bo jeszcze nie wykonaliśmy orynnowania od strony pastwiska. Z pastwiska i padoku nie leci bo oba mają teren pochyły w przeciwna stronę.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 stycznia 2021 19:19
Gdzie najtaniej zrobić uprawnienia rolnika on-line? Przez covid nie będzie planowanego kursu w okolicy :/
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2959728#msg2959728 date=1610738393]
Gdzie najtaniej zrobić uprawnienia rolnika on-line? Przez covid nie będzie planowanego kursu w okolicy :/
[/quote]
EDIT: Już wiem o co chodzi 🙂
U Was też tak wszystko pozamarzało?
gosiaopti u mnie dramat  🤔 mimo podgrzewanych rur zamarzł podgrzewacz wody i rozsadziło baterie w siodlarni i na myjce.... Poidła działają, ale tylko tyle. Przyznaję, że -22c nie jest czymś czego się spodziewałam w tej lokalizacji.... do tego 40cm śniegu. Dziś dla odmiany +1 i pada deszcz, ziemia zmarznięta - to będzie basen i nawet nie chcę myśleć co się stanie jak to przymarznie ponownie.
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2959728#msg2959728 date=1610738393]
Gdzie najtaniej zrobić uprawnienia rolnika on-line? Przez covid nie będzie planowanego kursu w okolicy :/
[/quote]
Nie wiem czy najtaniej ale ja robię w Technikum Agrobiznesu w Przasnyszu. Trzeba przyjechać tylko raz na egzamin końcowy. Całość on-line.
Ja również robiłam w Przasnyszu. jakieś dwa  lata temu.. Ogólnie wszystko mi się podobało.  I też nie można myśleć, że jeśli się zapłaciło to papierek się należy , bo w rzeczywistości tak nie jest. Wiele było osób co nie zdało egzaminu i oburzeni że przecież zapłacili  🤬
Nie trezba sie uczyć nie wiadomo jak, ale też olać i nic nie robić to też nie przejdzie 🙂
O tak u mnie tez przymroziło, zapewnienie koniom dostępu do wody w tych temperaturach to niezłe wyzwanie (wiaderka u mnie zamarzają w max godzinę) 🤔wirek: I też się boję co to się porobi jak to odmarznie zaraz wszystko po czym pewnie zamarznie od nowa, będzie lodowisko;/
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 stycznia 2021 11:10
Dziewczyna, a napowietrzacz jak do akwarium? poruszająca się woda tak szybko nie zamarza.
Nie mam opcji dociągnąć tego do padoków oraz moje mądre konie by go zjadły prędzej niż można sobie wyobrazić  😁
Chociaż właśnie urodziły się w mojej głowie pewne pomysły  :kwiatek:
olq kilka razy pisałem jak to zrobić - poszukaj...
dea   primum non nocere
19 stycznia 2021 14:42
U nas zestaw pompka cyrkulacyjna plus grzałka do oczka wodnego. Daje radę przy -15°C 🙂
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2959728#msg2959728 date=1610738393]
Gdzie najtaniej zrobić uprawnienia rolnika on-line? Przez covid nie będzie planowanego kursu w okolicy :/
[/quote]

Czy ja dobrze rozumiem, że w myśl zapisu tej ustawy, nawet jak zrobię te uprawnienia to nie mogę kupić ziemi rolnej jeśli nie byłam na krisue albo nie prowadziłam gospodarstwa samodzielnie (Wykształcenie nierolnicze wyższe)?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 stycznia 2021 15:42
Kotbury nie wiem jak w myśl ustawy jest, ale w praktyce, to po prostu taki zakup wymaga więcej czasu i papierów. Nie spotkałam się jeszcze, żeby komuś odmówili.
kotbury, w praktyce - możesz. Ale rolnik-że-rolnik z danej gminy będzie mieć pierwszeństwo. A przy zakupie będzie ważne uwiarygodnienie celu, w jakim kupujesz.
Czyli, jeśli planujesz za 15 lat przeznaczyć pod deweloperkę, to musisz mieć wiarygodny pomysł (i uprawdopodobnić jego realizację) na rolnicze zagospodarowanie tej ziemi przez 15 lat, a planami deweloperskimi się nie chwalisz. Jest też opcja dzierżawy z prawem pierwokupu po kilku latach. Można cokolwiek wydzierżawić w docelowej lub sąsiedniej gminie. Nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie co i jak, są już ludzie/firmy wyspecjalizowani w takim lokalnym doradztwie. Po prostu rozważałam jak by to zrobić, gdybyśmy my chcieli kupić ziemię pod ośrodek jeździecki np. I rzecz jest do przejścia. Zawsze możesz uzyskać zezwolenie z Ministerstwa. Natomiast bez uprawnień rolniczych to lipa. Przy czym doszły mnie słuchy, że niekiedy wystarcza... prawo jazdy na traktor.
Zapewne zależy od gminy. Jeśli gdzieś ziemia rolna jest zagrożona masowymi "wrogimi przejęciami" w celach nie rolniczych - tam trudności będą się piętrzyć. A będą takie gminy, które będą ułatwiać rzecz nabywcy.
Z tym zakupem ziemi rolnej to teraz nie jest łatwo przez prawo pierwokupu KOWR...
Mi udało się z nimi "wygrać" i kupiłam wymarzone 10ha  😅 teraz szukam jakiegoś ogarniętego architekta  😉
A co do uprawnień, to ja mam wszystko możliwe od wykształcenia, przez KRUS, na prowadzeniu gospodarstwa przez kilkanaście lat i posiadaniu ziemi rolnej od ponad 20 lat, a mimo wszystko robili problemy, bo chciałam kupić w innym województwie niż mieszkam...

U mnie przymarzły rury w stajni mimo kabli grzewczych  🤔 pierwszy raz coś takiego się stało  😵 a w sumie bywało zimniej i nic się nie działo... Na razie poidła jeszcze nie odmarzły, ale kran na myjce odpuścił, więc przynajmniej nie muszę wody targać spod prysznica
Z zakupem ziemi nie jest tak źle. Bez zgody KOWRU może kupic rolnik mieszkający w danej gminie.
W innych przypadkach:
- rolnik/uprawnienia rolnicze - składa wniosek do KOWR o zgodę na zakup (kilka standardowych papierków, opis swojego pomysłu na działalność rolniczą, drobne kilka tygodni czekania i raczej większość zgodę dostaje)
- nie-rolnik - wniosek do KOWR składa SPRZEDAJĄCY (daje ogłoszenie o sprzedaży, odczekuje czy nie zgłosi się jakiś lokalny rolnik, jeśli się nie zgłosi to dostaje zgodę na sprzedaż i voila możecie kupić.

Prawo pierwokupu w każdym przypadku ma KOWR - tu czekania jest miesiąc i płacimy za dwa akty notarialne zamiast jednego  🤔wirek:

W miarę jestem na bieżąco więc jeśli ktoś ma pytania spróbuję pomóc🙂
No to sobie zrobię ten kurs!

Dzięki za wszelkie info!
olq też jestem na bieżąco  😉

Łatwo kupić jeśli działka jest zabudowana, jeśli to pusta ziemia to KOWR bardzo często korzysta z prawa pierwokupu.
A jak jest jesli  chęć zakupu zgłosi się sasiad ale oferuje mniej niż chce właściciel?
Diuk - chyba obowiązuje cena z ogłoszenia, ale pewności nie mam  :kwiatek:

gosiaopti - ja kupowałam w zeszłym roku puste pole, nikt inny nie chciał, ani lasy ani kowr, ale fakt, że ja mam mało atrakcyjną dla nich lokalizację🙂
No dobra a gdyby kowr zgłosił ze chce to sprzedający oczywiście może im powiedzieć ze jednak nie sprzedaje? Chce dokupić ziemie za domem rolnikiem nie jestem ale to kawałk przy dość dużym węźle komunikacyjnym - na uprawy tego raczej nikt by nie chciał bo i ziemia marna ale pod inwestycje to już inny temat..
Zależy w jakim trybie sprzedaż, jeśli wniosek o zgodę to po odmowie nie musisz sprzedać. Jeśli sprzedaż jest aktem warunkowym to w razie wyrażenia pierwokupu przez KOWR musisz sprzedać, bo de facto KOWR robi akt notarialny bez wiedzy i zgody sprzedającego i idzie wpis do ksiąg wieczystych... Jeśli nie chcesz podpisać zgody na przeniesienie własności, to sprawa trafia do sądu.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
22 stycznia 2021 19:51
Poszukuję narzędzia na akumulator do przycinania gałęzi max 12 cm grubości. Płoty czekają... eh! Znalazłam makite na wish.com
Opcje  550, 850 i 1200W. Co wybrać?
Ewentualnie za czym innym się rozglądać. Piła szablasta, mała łańcuchowa?
Budżet 100-200 zł. Nie musi być nowe.
https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/pily-szablaste/pila-szablasta-einhell-te-ap-18-li-100-mm-solo-aku
Nie wiem czy utnie 12cm, ale czaję się do Stihl GTA 26.
Nie wiem czy utnie 12cm, ale czaję się do Stihl GTA 26.

Niestety nie da rady - to taki elektryczny sekator do drzewek i krzewów. prowadnica ma 10 cm więc pewnie efektywna średnica cięcia to ok. 7-8 cm.
Ja mam szablastą z ryobi, bardzo polecam. Tnie ładnie, miło się nią pracuje. Zasadniczo już wszystkie elektronarzędzia kupuje z tej firmy i większość jest godna polecenia
Własna, przydomowa stajnia. Konie wolnowybiegowe 24h na dworze z dostępem do wiaty i kontrola z PIW.

Kilka dni temu miałam okazję gościć u siebie kontrolę z PIW w towarzystwie wysłannika z gminy. Do gminy trafiło zawiadomienie pod tytułem "uprzejmie donoszę", stąd kontrola.

Dostałam protokół z kontroli, paniom nie podobała się zbyt mała w myśl przepisów wiata ( 9x3m na 4 konie ), kupy pod wiatą (zrobiły sobie tam kibel, a ja od 4 tygodni mam złamaną nogę, więc faktycznie tych kup się nazbierało). Na ogrodzenie też mlaskały, bo nie jest "stałe" (drut i plecionka rozciągnięta na drewnianych palach o średnicy +- 20 cm wkopanych na metr w ziemię, między palami słupki plastikowe, dla poprawienia widoczności, oczywiście pod prądem).
Przeszkadzał im również brak dokumentów z utylizacji zwłok, mimo, że nie padł mi nigdy żaden koń.  🤔 Wedle ich "protokołu postępowania" takie dokumenty powinnam posiadać...
Co do samych koni nie mieli zastrzeżeń, zdrowe i zadbane kopyta, konie w stanie ogólnym bardzo dobrym, stały dostęp do siana, karmione 2x dziennie, woda dostępna bez ograniczeń, czysta.

Czego mogę się teraz spodziewać? Czy zazwyczaj po pierwszej kontroli, za jakiś czas jest kolejna? Czy mogą taką kontrolę przeprowadzić pod moją nieobecność? (normalnie pracuję na etacie, teraz się trafiło, że siedzę na L4). Dostałam tylko protokół z kontroli, ale nie ma tam nigdzie zaznaczonych ewentualnych wytycznych po kontroli. Ot, ujęty został tylko stan faktyczny i nie mogę się doszukać jakichś zaleceń/nakazów. Czy te wyżej wymienione "problemy", jeśli nie zostaną naprawione do kolejnej kontroli mogą skutkować odebraniem mi koni? Trochę się przestraszyłam jednak.
Wiatę i tak planujemy nową na ten rok, ale chwilę z tym zejdzie. Jednak zrobienie stałego ogrodzenia będzie kosztowne, więc nie dam rady zrobić tego " w tydzień".
Reyline
Przeczytaj o dobrostanie koni, tam są określone wymiary boksów, stanowisk itp.
Warto znać przepisy i móc uprzejmie dyskutować z kontrolerami  😉
U mnie poszło na piątkę ale to dlatego że właśnie sprawdziłam co i jak i zasięgnęłam języka w zaprzyjaźnionej stajni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się