wrzody żołądka

No właśnie, zaleca się podawanie suplementu wiosną i jesienią, ale co to dokładnie znaczy? Kiedy zaczynacie i kończycie podawać na wiosnę i na jesień?
Podawałam od września yarrowie, wiadro 3kg i było całkiem ok. Jak się skończyło to koń zaczął niestety się denerwować, więc wznowiłam podawanie suplementu i jest poprawa, ale jeszcze nie wystarczająca. Jest styczeń i zaraz w sumie będzie wiosna to wyjdzie mi podawanie przez całą zimę aż do... ? kwietnia? maja? Jak to praktykujecie?
mindgame, sprawa indywidualna każdego konia i grubości portfela właściciela.

Z tego co ja wiem to na wiosnę i jesień trzeba powtarzać leczenie jeśli widzimy jakieś symptomy, a supelement dawać zawsze po zakończeniu leczenia przez min.2-3 miesiące.
Wiadomo,że leczenie może być już krótsze niż to pierwsze.

Ja podałam całe opakowanie po kuracji (chyba nawet nie zostało mi powiedziane, ile mam go podawać, w wypisie nie mam niestety...). Potem na jesień zgodnie z zaleceniami z opakowania Ulcosanu, czyli 3 tygodnie. Teraz dokarmiłam do końca, czyli znowu 3 tygodnie. I na wiosnę pewnie następne 3 tygodnie.
U mnie w razie potrzeby miałam powtarzać omeprazol. A suplementować miałam 2 razy w roku bez względu na objawy.
no ale jaką datę traktujecie jako początek jesieni i początek wiosny? kalendarzową? czyli 22.09 i 21.03? czy jakoś inaczej?
no ale jaką datę traktujecie jako początek jesieni i początek wiosny? kalendarzową? czyli 22.09 i 21.03? czy jakoś inaczej?


Wybacz, zapomniałam na to odpisać. 😀
Ja zaczynam podawać, jak się pogoda pierdzieli. Bo to najbardziej wjeżdża na stres, więc na mój głupi rozum, wtedy należy podawać. Czyli sam początek wiosny i jesieni.
A, i na przeprowadzkę też suplementowałam, bo coś mi się nie zgadzało w tych zużytych wiaderkach. 😀
mindgame, ja na jesień to 1 wrzesień, a na wiosnę to już widzę, że nie ma aż takiego znaczenia, więc początek kwietnia.
super! właśnie na takie odpowiedzi liczyłam 🙂
Czy podanie paszy zaraz po omeprazolu (pasta) będzie ok?
Czy trzeba poczekać?
Zakładając, że jakieś 30min wcześniej dostanie koń ulgastran.


Logistycznie nie wiem jak takie coś zorganizować w pensjonacie, aby stajenny miał jak najmniej roboty.
Przeraża mnie czy to w ogóle wypali, bo nie dam rady być tak często w stajni...
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
25 stycznia 2021 10:39
mindgame, moja kobyła jest 24h/rok na dworze i u nas jesienne podawanie suplementu zaczynam zanim się kończy sezon pastwiskowy (w okresie zimowym konie są na sporych padokach z sianem + słabsza trawa) 😉  Wiosenne podawanie wcześniej, zanim konie wyjdą na pastwiska. Ogólnie to tak +/- 2-3 tygodnie zanim zmieni się tutaj "rytm dnia" 🙂 Co sezon to nieco inaczej będzie, bo dużo zależy od pogody itd. Ale jak ktoś ma konia boksowanego i ze stałym rytmem w ciągu roku to faktycznie przyjęcie +/- daty jest ok, choć dla mnie jesień to 2. połowa września dopiero 🙂 A to też zależy od rejonu i klimatu jaki mamy w okolicy stajni.
Ale jak ktoś ma konia boksowanego i ze stałym rytmem w ciągu roku to faktycznie przyjęcie +/- daty jest ok, choć dla mnie jesień to 2. połowa września dopiero 🙂 A to też zależy od rejonu i klimatu jaki mamy w okolicy stajni.

W tym roku u nas to nawet powiedziałabym, że początek października. Cały wrzesień była jeszcze kompletnie letnia pogoda, bez żadnych potknięć.

Jaboosko, tak, można od razu. Kulki to w ogóle jedzą do paszy i tak.
Tzn omeprazol też najlepiej podawać na czczo. No ale wiadomo, ja podawałam pasty a jak się na rynku skończyły to daje tabletki (rozkruszone z odrobiną mokrej paszy).

Pamiętajcie też, że między podaniem omeprazolu a ulgastranem musi być odstęp co najmniej godziny!

+ ulgastran też koniecznie przed jedzeniem lub długo po, ja podaje 15-20 min, czasem pół godziny. A ostatnią dawkę po kolacji dostaje tak 2-2,5h po jedzeniu.
Meise tak z ciekawości jakie dajesz tabletki z omeprazolem?
Pytanie mam co do dawkowani omperazolu w saszetkach, bo widzę pewną nieścisłość.
Zawsze zalecane są 4 saszetki na przeciętnego konia.
Wczoraj studiowałam sobie stronę Ablera, żeby zobaczyć jakie oni proponują długości kuracji.
Jest na stronie kalkulator gdzie wpisuje się wagę konia.
Jak wpisałam 570 kg lub 600 kg to pokazuje 3 saszetki.
To jak to jest?
Zalecane są 4 na wszelki? bo czegoś nie doje czy zostanie na dnie czy ten kalkulator źle podaje?
Meise tak z ciekawości jakie dajesz tabletki z omeprazolem?


Wiesz co, zamawiam u tego samego źródła co pasty. Wyglądają kształtem jak paracetamol, w takich niebieskich listkach (i też podaje się 4 na dobę jak saszetki, cenowo też podobnie). Mogę dopytać jak się dokładnie nazywają  🙂
Zapomniałam się tutaj was podpytać.. Czy ktoś z was zastępował Ulgastran AbSucralfatem?? Warto? Jak dawkować? Czy może jednak lepiej gimnastykować się ze ściąganiem Ulgastranu z odległych części PL..?

U nas tydzień temu na gastro było czyściutko, poza jednym małym zaróżowieniem więc jestem soooł hepi  🏇. Bo koń po masakrze żołądkowej a i objawy wykazywał (robimy dalsze badania teraz..). Ale pani doktor kazała Ulgastranem go "przelać"  🤣 więc muszę coś wymyślić bo 40 butelek nam potrzeba  😵
Perlica, wiesz co, aż popatrzyłam. Na saszetce mam 700mg omeprazolu. Dawkowanie lecznicze jest 4mg na 1kg masy ciała konia. Mam konia 600kg to wychodzi na dobę 2400. 3 saszetki dają 2100. Wychodzi, ze powinnam dać 3.5 saszetki.

Mi się w tym ich kalkulatorze pokazuje tylko dawka zapobiegająca, nie mam możliwości wybrania leczniczej. Przy zapobiegającej i 600kg wychodzi mi 2 saszetki omeprazolu
a.kaminska, a czemu musisz ściągać? W aptece Ci nie mogą zamówić? U mnie to wygląda tak: dzwonię i mówię "To znowu ja, baba od konia z wrzodami, zamawiam 20 ulgastranów" i na drugi dzień już mam w aptece.

Zastępniki Ulgastranu wychodzą niestety dużo drożej  🙁
Meise objechałam chyba wszystkie apteki w mieście i nigdzie nie mają nawet jak zamówić  🙄 pani mi w aptece DOZ po wykonaniu kilku telefonów ogarnęła 6 butelek...

Spróbuję jeszcze dzisiaj w Dr. Max bo u nich raz mają a raz nie mają...

Jeszcze i tak muszę jakoś ogarnąć logistykę w stajni, żeby co 8h podawać.  Wy w jakich godzinach podajecie?? Myslałam o 7:30 - 15 - 22/23  bo tak by pasowało stajennej (i tak nie pasuje, ale to jest przystepne...)
Bo są braki w hurtowniach, mam nadzieję, że się to zaraz rozwiąże, bo mi też z 7 butelek zostało...  🙁


U nas ma podawane ok. 5-6 rano przed śniadaniem, potem ok. 13-14 przed obiadem i potem już po wieczornym karmieniu (jakieś 2h), czyli o 20.30-21  🙂
epk, Ja mogę wybrać leczniczą i podtrzymującą.
Ale to widzę,że nie ma oszczędzać tylko dawać 4, a już chciałam przyjanuszyć  😂

Co do zielonych kulek też mnie kuszą,bo łatwiej to wrzucić do paszy, ale cena jest zabójcza.
Perlica, wczoraj mnie ucieszyłaś, ale już dziś mi przeszło....
a.kaminska
Ulgastran to też sukralfat tylko w postaci zawiesiny. AbSucralfat to granulki. W porównaniu z Ulgastranem wychodzi drogo bo 6zł za saszetkę (lub po 5,50 jak więcej na raz zamawiasz). 1 saszetka to odpowiednik 25ml Ulgastranu. No ale póki co nie ma za bardzo alternatywy bo ku zmartwieniu wielu osób Ulgastran ma wrócić dopiero latem.
Resztki z aptek i hurtowni są już wymiecione.
Czy warto podawać sukralfat w granulkach? Jak nie masz innej alternatywy to trzeba kombinować. Niektórzy podają max 4 saszetki na dzień (aby zaoszczędzić) no ale nie wiem czy jest to dobry pomysł. U nas dziewczyna leczyła pół roku omeprazolem i sukralfatem i wyleczyła wrzody z 4.stopnia na 0. Więc działać działa.

Perlica
Dawkowanie saszetek. Zazwyczaj podaje się 4 saszetki na średniej wagi konia. Dlatego bo przy granulkach zawsze są jakieś straty. To część wypluje, to się rozsypie, to zostanie w żłobie itp. Lepiej podać więcej (nie ma skutków ubocznych) niż mniej (i dawka będzie niewystarczająca). Kalkulator na stronie można traktować jako wskazówkę ale trzymać się należy zaleceń od wetów a oni w większości przypadków przepisują 4 saszetki choć są tacy co dają 2oda początku leczenia (i tego zupełnie nie rozumiem).

Co do Ulgastranu to jesteśmy na bieżąco - nie ma w tej chwili w hurtowniach. Podobno będzie dopiero w maju nowa produkcja.
Skupować trzeba małe ilości po różnych aptekach.  Ja się najeździłam ....
epk, a jak ja się ucieszyłam  🙂

Carolinka ja sobie zdaję sprawę z tego co piszesz, bo zawsze dawałam 4 saszetki lub scoopsy, tylko wczoraj odkryłam to w kalkulatorze i chciałam oszczędzić sobie  😀

A ktoś wogóle stosował zielone kulki?
Skubane mega drogie vs ulgastran.
Widziałam, że ktoś pisał, że daje rokitnik mrożony - jak to wygląda w praktyce?
Dajecie odmrożone owoce ot tak(ile?) Czy sami suszycie? Czy może zaparzacie?

Czy to faktycznie może być zamiennik tego suszonego?
Widziałam, że ktoś pisał, że daje rokitnik mrożony - jak to wygląda w praktyce?
Dajecie odmrożone owoce ot tak(ile?) Czy sami suszycie? Czy może zaparzacie?

Czy to faktycznie może być zamiennik tego suszonego?


Może być zamiennik, konsultowałam z Panią Biazik. Gramowo tyle samo, co zwykłego masz zalecone. Wyjmowałam z zamrażalki wychodząc do stajni i wsypywałam na 2-3 dni do wiaderek. Jeśli robisz codziennie, to of kors możesz codziennie. Ale różnica cenowa to 70 za suszony i ja dawałam 14,50 za mrożony także ten... Nawet jakbym miała robić codziennie, to wolę tak. :P
Super, dzięki!
U mnie w okolicy widzę po 22zł/ 1kg mrożony ale i tak jest duuuza oszczędność  🏇
Byłam wczoraj w aptece, pani poleciła mi ogarnąć z wetem kilkanaście recept po 2 butelki  😵. Będę kombinować
a.kamińska to wet będzie zachwycony tym pomysłem 😉 współczuję. Próbowaliście szukać za granicą?
mindgame właśnie jeszcze wczoraj uruchomiłam swoje kontakty w Szwecji i czekam na info czy coś się znajdzie  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się