Zero waste - jak żyć bez śmieci

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
27 stycznia 2021 10:15
Maea ja akurat nie popieram idei oddawania całych worków ubrań na śmieciarce - chętni są, ale w przypadku części takich chętnych nie wierzę w to, że naprawdę wykorzystają wszystko lub wybiorą to co chcą a resztę oddadzą dalej. Większość ciuchów niestety prawdopodobnie i tak trafi do kontenera czy śmietnika  🙁 Ostatnio zaczęły mnie też zastanawiać osoby, które pod postem o oddaży wielu rzeczy z różnych kategorii zawsze chcą wziąć wszystko. Przeczuwam, że te mało wartościowe rzeczy też lądują w śmietniku, a takie osoby chcą tylko zwiększyć swoje szanse na bycie wybranym, bo oddający zazwyczaj chcą pozbyć się rzeczy szybko i sprawnie. Przyznam, że ostatnio miałam naprawdę spory dylemat czy oddać rzeczy w ten sposób, bo jedna rzecz była wartościowa a pozostałe wcale  🙄

Teraz chcę wystawić sprawny blender do koktajli oraz jakieś pierdoły i znowu mam obawy, że ktoś weźmie blender a resztę wyrzuci  😵 A z drugiej strony po same pierdoły nikt do mnie nie przyjdzie, bo mieszkam w miejscu uważanym przez większość ludzi za zadupie  😁


Jeśli chodzi o stronę ubrania do oddania to na pewno inicjatywa jest zacna, ale jak ktoś ma sprzedawać moje ciuchy i dawać za to fundacji marne 1zł za 1kg, a sprzedać za np 50 zł za kilogram, to już chyba wolę poświęcić czas na to prasowanie, sprzedać i wpłacić te pieniądze samodzielnie do fundacji 🙂
smarcik, myślę, że za 50 zł za kg nie sprzedaje, może za 10-15? Nie wiem jak wygląda dokładnie to z tej strony, ja np. mam lumpka w swoim mieście, gdzie sprzedają za 25 zł/kg już do klienta, więc kupować muszą duuuuuuużo taniej, ale wiadomo, że np. we Wrocku w dużym lumpie ta cena za kg wyjściowa to ok. 60 zł (ale wydaje mi się, że tu wpływ na cenę ma też koszt czynszu, pewnie dużo wyższy niż w małym mieście). Jeśli wybór kontener, a coś takiego to warto dać tam, gdzie faktycznie dostaną drugie życie. Zaś jeśli masz czas poświęcić i wystawić na vinted czy olx, to pewnie, najlepsza opcja pod względem finansowym 😉 Ja sama np. wyczyściłam swoją szafę już pół rok temu i leżą ubrania w kartonie, bo czekają ciągle na prasowanie, a jak patrzę na tą ilość to mi się odechciewa... i tak odkładam... 😵 Ale ciągle trzymam za siebie kciuki, że kiedyś to ogarnę, bo ten widok kartonów w sypialni mnie dobija 😁
Co do śmieciarki - niestety to ryzyko jak coś komuś oddajemy, nie wiem jak robią inni ludzie, ale ja np. często odbierałam od ludzi całość, bo sortowałam do Malawi rzeczy, resztę wystawiałam z powrotem na śmieciarkę lub to co się nie nadawało (bo często też ludzie przemycają jakieś zakrwawione, totalnie porwane i inne nienadające się do naprawy rzeczy...) do kontenerów. Warto po prostu zdawać sobie sprawę z możliwości :kwiatek:
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 maja 2021 14:52
Ahoj! W końcu udało mi się przerzucić na szampon w kostce <3 4 szpaki są fantastyczne, ale ja muszę mieć niestety 2-3 różne szampony w użyciu. Co polecicie poza nimi? Dostałam próbki mydła z Ajeden i jest super, czy warto szampon też kupić?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 stycznia 2024 14:30
To chyba będzie najbardziej odpowiedni wątek.
Co zrobić ze zużytą patelnią teflonową? Do "plastików i metali"? Nadaje się to to recyklingu? Czy w zmieszane musi iść?
zembria, do zmieszanych 🙂 rozdzielenie tych powłok jest zbyt trudne, żeby technologicznie był sens to przetworzyć.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 stycznia 2024 12:16
maiiaF, Tak przypuszczałam, że to się nie nadaje. Dzięki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się