Co mnie wkurza w jeździectwie?

anp, nie znam się na jeżdżeniu koni po torze ale jeśli odnosisz się do jakichś materiałów w tak negatywny sposób to fajnie by było, jakbyś napisała coś więcej niż 'masakra' i 'Kajetan'. Tak każdy może napisać i nie ma to żadnej wartości merytorycznej.
Jeżdżenie koni po torach łatwe nie jest. W moim odczuciu trudniejsze, niż praca od zera bo trzeba wyeliminować stare nawyki konia. Miałam przyjemność jeździć na takim koniu który na torach się nie spisał więc został kupiony z myślą o rekreacji i dużo czasu zajęło zanim zaczął chodzić jak normalny koń. Niestety w przypadku publikowania czegokolwiek w internecie trzeba liczyć się ze wszechobecną krytyką, a najlepiej pisać od razu opis wyjaśniający np. to że koń jest młody, początkujący itd. to może fala hejtu będzie mniejsza 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
27 stycznia 2021 10:28
anp,
Prędzej super trener wsiada na zepsutego konia i go naprawia - takie coś bym oglądała.
ale masz świadomość tego, że nawet super trener (mamy takowego na rv?) nie jest wróżką i nie naprawi zepsutego konia w ciągu jednej jazdy, baa - przez 80% tejże jazdy to zapewne też nie będzie ładny i miły obrazek. *
I teraz pytanie - pokazywać zatem te "nieładne" momenty? Czy tylko urywki, jak urywki to jakie? Zawsze znajdzie się ktoś, to powie że to nie wystarczające, że to tak nie wygląda, a w ogóle pan/i na filmiku to ma za krótkie strzemiona i brzydko siedzi...

* oczywiście teoretyzując, wszystko zależy od masy czynników - stopnia "zepsucia" konia, wieku, czynników fizycznych, co trzeba naprawić etc, etc, etc...


Takie rzeczy to można pokazać niestety chyba tylko w retrospekcji, tak jakby „case study” danego konia, opisany problem, co działało a co nie, progres i wynik „końcowy” (tj osiągniecie określonego celu). Bo tak to można robić telenowele odc 10454 J jak Jazda i może to jakieś wartości edukacyjne niesie ale w bardzo nieskondensowanej i niepewnej formie.

I to samo w druga stronę, tj. naprawa jeźdźca - anp owszem można mieć super trenera który zaadresujemy problemu i poda jakieś rozwiązania ale nie każdy koń jest taki sam, nie zawsze ta złota recepta zadziała, a druga sprawa jest taka ze takie rzeczy ulepsza się miesiącami/latami a nie w jeden dzień. Jak pojadę na klinikę do Mary Wanless i mnie ustawi i zapamiętam 100% z tej lekcji to i tak nie będę jeździć w trybie instant  tak jak osoby które z nia trenują latami.
anp, wiesz jak wygląda praca z końmi na torze?
One nic nie muszą, poza tym żeby iść do przodu i jako tako się zatrzymać na "opa" tudzież celownik.
Wiadomo, że zależy do jakiej stajni trafią, bo ja znam jedną gdzie konie chodza na kontakcie, pracują na drążkach, chodzą w nachrapnikach, ale jednak 90% tych koni nosi sobie głowę i szyję tam gdzie chcą, czyli na dole lub w chmurach. Wypięcie takiego konia na lonży to wogóle nie jest dobry pomysł, moim zdaniem, bo w wiekszości przyapdków one na lonży nigdy nie chodziły.
Łatwiej go jeżdzić na dużych kołach i stopniowo pokazywać dobrą drogę.
Na filmiku koń nie jest kulawy, nie jest przez nikogo szarpany. Nie widzę patologii.
anp, trener w godzine ujezdzi konia, ktory nie rozumie kontaktu czy poprawnej reakcji na lydke czy dosiad, nie ma rownowagi na tyle, zeby utrzymac rytm i i tempo? To po co zawodowcy tyle sie z konmi mecza, jak godzina wystarczy? Pewnie i tego folbluta po torach idzie w godzine ujezdzic 🤣

Godzina to wystarczy, jak kon jest normalnie, dobrze zrobiony, tylko np. wychodzi nad kontakt przez jezdzca anglezujacego z reka. Takiego konia to dobry jezdziec "naprawia" w 3 minuty, ale nie o to mi chodzilo. I wtedy tez fajnie by bylo pokazac, jak ten problem jezdzca (np. niestabilna reke) mozna zaadresowac, zeby i jezdzcowi i koniowi zylo sie lepiej 🙂

Twoje posty sa pieknym przykladem tego, co mnie wkurza w konskim swiatku - jak cos sie nie podoba to od razu  "Kajetan i masakra", zero merytorycznej krytyki, a ludzie bez pojecia i doswiadczenia sa do niczego i skazani na porazke. Nic dziwnego, ze dzieciaki ciagna do takich Mizerek, ile mozna sluchac, ze jako amator na niezrobionym koniu (bo na zrobionego nie stac) jest sie beznadziejnym przypadkiem godnym tylko pozalowania  🙄 Wszyscy pierwsi do krytykowania, a o rozwiazaniach nie ma komu rozmawiac, no bo wystarczy byc super jezdzcem - zlota rada normalnie  😀
vanille wydaje mi się ze napisałam? Wg mnie ten koń w ogóle nie jest gotowy żeby na niego wsiadać. Powinien popracować z ziemi, a później jeździec powinien przynajmniej lekki kontakt złapać na wodzy, bo praca na takim grzbiecie nawet z odciazajacym dosiadłem jest mega szkodliwa dla konia. Reszta filmików tez jest taka, niby zrobione konie w ogóle nie pracujące plecami.
donkeyboy no wiadomo, dlatego trzeba mieć trenera. Mówię o filmikach z dobrymi praktykami alternetywą dla obecnych kanałów. Po prostu takie coś bym prędzej oglądała niż zepsutego konia pod amatorem.
Perlica a no znam takie konie po torach które później chodziły C klasę w ujeżdżeniu 😉
Edit:
kokosnuss sory, nie chciałam żeby to tak zabrzmiało. Chodzi mi po prostu o to, że na tym filmiku są pokazane złe praktyki. Wcale nie uważam żeby osoba na nie zrobionym koniu była skazana na porażkę. Po prostu w środowisku jeździeckim można trafić na dobre i złe praktyki i czasami ludzie tego nie odróżniają. Tak czasami konie się chowają za wędzidłem i ludzie cię potrafią za to zjeść. Ale to nie znaczy ze trzeba jeździć na rzuconej wodzy i odgietych plecach.
anp, ta, i te folbluty z toru do C klasy doprowadzono praca z ziemi.


W ogole chodzi o ten filmik klik ? Nie mam fejsbuka i szukalam okrezna droga.

Dlaczego jezdziec jezdzi bez strzemion uprawiajac tragicznie sztywne "anglezowanie" i "polsiad" na zakleszczonych kolanach? Tak to i zrobionego konia idzie wkurzyc, jak ktos sie trzyma na konskim grzbiecie zaciskajac nogi. Chetnie bym zobaczyla tego samego konia pod jezdzcem siedzacym z luzna noga 🙂

No i nie, te walonki, kantary pod oglowiem... za taki content to tez podziekuje, postoje.
Tak, chodzi o ten filmik.
ale przecież jeździ w strzemionach...
kokosnuss, ona jeździ w strzemionach. Mało widać (może czarne) - od 5.06 widać, że ma strzemiona.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
27 stycznia 2021 11:33
anp, ta, i te folbluty z toru do C klasy doprowadzono praca z ziemi.


W ogole chodzi o ten filmik klik ? Nie mam fejsbuka i szukalam okrezna droga.

Dlaczego jezdziec jezdzi bez strzemion uprawiajac tragicznie sztywne "anglezowanie" i "polsiad" na zakleszczonych kolanach? Tak to i zrobionego konia idzie wkurzyc, jak ktos sie trzyma na konskim grzbiecie zaciskajac nogi. Chetnie bym zobaczyla tego samego konia pod jezdzcem siedzacym z luzna noga 🙂

No i nie, te walonki, kantary pod oglowiem... za taki content to tez podziekuje, postoje.



Teraz to i ja obejrzałam trochę.

Ja tam strzemiona widzę. Ogólnie nie ma żadnego kontekstu, jak to jest pierwsza jazda po epizodzie lonzowania czy to na kole czy praca na dwóch lonzach no to ok, ale jeśli od tego się zaczyna kontakt z wyścigówka to IMHO nie ok. Jakby był do tego komentarz gdzie ten koń jest w swoim treningu, co trener miał na myśli, czego szuka na tej jeździe i po co to i tamto. Bo ja się domyślam ze ten cyrk z rzucona wodza to dlatego ze koń pewnie szarpie/macha łbem i cała pozycja jeźdźca to dosiad asekuracyjny/odciążający/chgw. A może to pierwsza jazda po lonzach tego konia, kto wie. Aczkolwiek takie rzeczy jak zachęcenie do pracy na kontakcie można faktycznie rozpracować/wprowadzić wstępnie właśnie praca na dwóch lonzach jednocześnie budując odpowiednie mięśnie a potem siadać... co w sumie (z mojej obserwacji a nie własnych herezji) jest podstawa trenowania konia wyścigowego do wierzchowego.

Wiec no obrazek taki se ale tak jak mowie brakuje kontekstu i narracji bo może jest tam jakaś metoda, a może jej faktycznie nie ma.
kokosnuss
Moze jezdziec tam nie siedzi najlepiej, ale w temacie jazdy na tym koniu, robi wszystko to co trzeba zrobic w danym momencie. Czasem kwestia tego jak siedzimy ( ona troche asekuracyjnie, troche odciazajaco ) jest wynikiem tego co czujemy pod siodlem, jaki jest koń. I moglabym sie doczepic gdyby to nie był koń do odrabiania, ale jest, wiec moim zdaniem wcale tam nie jest tragicznie na tym filmie.
Dla mnie ten filmik jest świetny , trenerka wie co robi i widać , ze w sposób humanitarny wyprowadza tego konia na prostą .
kokosnuss, serio? Buty nie takie do filmiku  😵
Dla mnie ten filmik jest świetny , trenerka wie co robi i widać , ze w sposób humanitarny wyprowadza tego konia na prostą .


To samo pomyślałam, jedynie nie wiem o co kaman z tymi krótkimi strzemionami.
O to ze mozliwe ze jesli wydluzysz strzemiona koniowi po torach, ktory nie zna dotykajacej go lydki , to mozesz najesc sie piasku.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
27 stycznia 2021 11:50
Jako pensjonariusz u Magdy od x lat, i właściciel folbluta którego odrabiała...

Z takiego obrazka:



W taki:




Moja kobyła była i jest koniem trudnym - wymagającym, niewybaczającym. Ponosiła (z paniki po prostu), z dużą obawą ręki - obecnie to jeden z bezpieczniejszych koni jakie znam, choć nadal dużo wymaga od jeźdźca (nie wybacza niestabilnej ręki). Genialnie pokazuje błędy jeźdźca, przy zachowaniu współpracy. Wymaga też dosiadu odciążajacego (KSS, w 2 miejscach więc i bardzo określonej pracy, co Magda i jej mąż genialnie wprowadzają w życie i kobyła zachwyca naszego weta pod kątem wyglądu i pracy, a jej zmian w kręgosłupie). Ja na niej też nie "siądę" nigdy książkowo, bo koń wymaga dosiadu odciążającego i dużej stabilności 😉

Ogólnie mam wrażenie, że wszyscy by chcieli widzieć "pracę", ale większość się boi pokazywać jej cięższe etapy, bo właśnie będzie, że "dosiad zły". No, zły jakby to był koń ujeżdżony na C. Nie wiem, brakuje mi w jeździectwie patrzenia przez pryzmat "ten koń teraz potrzebuje" + "ten koń stale progresuje" 😉

A zresztą, na Fb się sporo rozpisywałam.. tutaj chciałam tylko pokazać mojego konia, który pod okiem Magdy jest od 2014 roku.
donkeyboy, na tym kanale jest wcześniej dodany chyba 30minutowy filmik z lonżowania tego konia, ja zobaczyłam tylko fragment bo teraz nie mogę go obejrzeć całego. Ale z tego co widziałam osoba lonżująca wyjaśnia co robi więc myślę, że można lepiej złapać kontekst całej sytuacji

Na filmiku koń nie jest kulawy, nie jest przez nikogo szarpany. Nie widzę patologii.

Wg mnie jest, na prawy przód.
epk, zatrzymalam filmik z 5 razy, i dalabym sobie glowe uciac, ze siedzi bez strzemion! o.O i ze stad sztywny dosiad. Na lapku ogladam, wiec obraz calkiem spory, dopiero od 6 minuty idzie wypatrzyc te strzemiona faktycznie.

KaNie, moim zdaniem calosc jest w miare ok jesli sie wie, ze kon po torach i surowy (co widac akurat), bo na takim nikt ladnie nie usiadzie i jazda bedzie asekuracyjna. I o kontakcie to ten kon nie slyszal nawet przez gluchy telefon, wiec ze jezdziec nie nabiera wodzy to rozumiem. Tylko mnie ten brak strzemion zdziwil, bo na cholere sobie utrudniac (i to by przejaw niezlej odwagi byl), ale jak strzemiona sa, tylko ja slepa, to bije sie w piers.

Perlica, a jaki problem jest zalozyc buty do jazdy konnej i zdjac kantar spod oglowia? Jezdziecko to moze nie ma kluczowego znaczenia, ale mnie osobiscie takie niechlujstwo razi.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
27 stycznia 2021 12:07
Dodam tylko, że: ten sam jeździec, ten sam plac, ten sam trener, ale inny folblut (też po torach, zreszta Sang Jang'a się zna z Partynic; tutaj koń pierwszy raz na cordeo):
- naprawdę chcemy takie podejście (na spokojnie, bez ciorania konia 20 razy na skoku) porównywać do Mizerki i tego co wyprawia (bo od tego się w zasadzie zaczęło)? 😁
i takiej dyskusji w internecie brakuje... ktoś dał filmik, kilka krytycznych uwag ale też takie tłumaczace, wypowiedź osoby od środka i można przemyśleć, wrócić do filmiku i jeszcze raz spojrzeć na sprawę. Tak to powinno wygladac...
kokosnuss, kantar pod ogłowiem to domena wyścigowych koni często, bo jak się nie chcą łąpać w boksie to jest łątwiej złapać za kantar. Może ten koń też ma teraz taki problem, ale za jakiś czas będzie przychodził chętnie i kantar nie będzie potrzebny?

Kiedyś miałam jedne buty, bo nie było mnie stać na więcej( świeżo po studiach), więc ubierałam je w lecie i na wiosnę, a w zimie i jesieni jeździłam w kaloszkach ocieplanych. z Lidla.
To znaczy, że byłam niechlujna? Pieniądze odkładałam na różne ważniejsze rzeczy dla konia.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
27 stycznia 2021 12:34
Perlica, IMO nie byłaś niechlujna - nikt mnie o zdanie nie pytał, ale czy moje (i kogokolwiek z forum) zdanie jest ważne? 😉

Jeśli koń zadbany, sprzęt też ok + na zawody/kliniki itd. jest wszystko na miejscu (dobrostan, kondycja zwierzęcia, schludnie i estetycznie) to IMO niech sobie każdy w domu w zimie jeździ w dresie 🙂 Sama wsiadałam nie raz w dresie w teren czy na jazdę, bo cieplej w nóżki 😁 I rozumiem, że są ludzie co w dresie z domu nie wyjdą, nie mówiąc już np. o treningu - to też jest ok 🙂 Grunt to być w zgodzie z tym co Nam pasuje i nie narzucać innym "bo Mnie" - i chyba to też mnie wkurza, ale nie tylko w jeździectwie, a w życiu ogólnie 😁

Tak mnie naszło też - 100x bardziej wolałabym żeby np. Magda i jeździec (a na obu filmach na tej stronie jest ta sama Juniorka - jedna z sympatyczniejszych dziewczyn, niezepsuta tą goryczą światka jeździeckiego) nie zrazili się z publikowania takich materiałów. Wolę taki obrazek promować i "bronić" (choć dla rozsądnego jeźdźca nie ma czego bronić - można jedynie kontekst dopowiedzieć), niż wspierać influenserstwo kosztem np. Pokera z wcześniej wspomnianych materiałów 😉
Tu jest tak samo jazda na koniu po torach, jednak obrazek wyglada zupełnie inaczej, każdy może wyciągnąć swoje wnioski:


Viridila dla mnie ani Mizerka ani to nie zasługuje na promowanie.
Edit:
Przeglądnęłam starsze i to jest niby ok?
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
27 stycznia 2021 12:48
anp, dla Ciebie.. a ja nie wiem kim Ty jesteś - więc co poradzić? 😉 No nic, nie namawiam do niczego, ale dla mnie też "kogo wolałabym promować" jest jasna 😁 Na mojej kobyle po torach też dało się inaczej jeździć, bo dużo zależy od konia i trenera od którego xx jest (ale to chyba ludzie mający do czynienia z torówkami wiedzą doskonale) 🙂

Na filmie faktycznie fajny koń i sposób pracy. Nie przyczepię się do niczego co jest na filmie (a nie znam całego kontekstu, w przypadku Kazala - znam) - co nie znaczy, że np. sama jako jeździec tego konia wolałabym bardziej odciążająco usiąść (ale to moje doświadczenie z xx'ami po torach wychodzi) 🙂 Natomiast nadal uważam, że jak na zasoby i możliwości konia - Kazala - jest też ok na tą chwilę i etap w jakim koń jest. To jest 14 min jazdy pod Juniorką. Osobiście wiem, że koń za jakiś czas wyprogresuje - a o to chodzi w jeździectwie.
Viridila dając link nie miałam zamiaru porównywać Magdy do Mizerki, bo to jak Magda tłumaczy o co chodzi z tym koniem w komentarzach na fb chyba dostatecznie ją odróżnia. I fajnie, że dałaś do porównania Sang Janga.  :kwiatek:

Po prostu chciałyście konstruktywną dyskusję i filmik z pracy z młodym koniem.

A Magda publikuje od dawna, pokazuje się na zawodach i rozmawia tutaj na r-v również.
Anp porownywanie zawodniczki GP z pelnym zapleczem treningowym, sponsorskim i ogolnie sportowym w dodatku z australii - do filmikow magdy to jest deczko ni w pytke ni w oko.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
27 stycznia 2021 13:05
anp, Ok, widzę że zaczynamy wyciągać każdego konia z zerowym kontekstem.

A kucyk z filmiku to było wyjątkowe "chami*ło" - większego ogierzącego się bezczela nie widziałam przez 20 lat jak z końmi mam doczynienia... a mąż Magdy robił go pod dziecko (rodzice kupili kucyka dziecku) i trzeba było kilka razy pacyfikować jegomościa.

Magda dzieli się materiałami z procesu pracy z każdym koniem jakiego ma. Konie są przeróżne, od różnych osób i na różne potrzeby. Nie "promuje" się na tych filmach do sponsorów, nie tnie właścicieli na dodatkową kasę i ogólnie jest w pełni szczera. Teraz prywata - każdego dnia jak mnie nie ma wiem co było z koniem robione, bo Magda pisze "dziennik" z życia w stajni i go publikuje - dzieli się filmami z pracy z domu, z klinik czy z zawodów. Dla mnie to jest ogromny plus, bo - niejako - za darmo pokazuje wiedzę na różnych koniach (można coś z tych filmów wyciągnąć - jak ktoś ma konia po torach i zobaczy np. Sang Janga i Kazala to łatwiej będzie +/- wyczaić kierunek pracy, a też w jakim kierunku z torówką NIE pracować).
U nas w stajni można pogadać o np. metodach treningowych Gerda H., Ingrid Klimke, J. Filisa (kto kojarzy? gość sporo pracował z folblutami) potestować jazdę z "piłką pod zadkiem", wymienić się fajną literaturą np. o biomechanice. Jak się jest chętnym to pojechać na szkolenie z Working Equitation, skoki czy spróbować jazdy western, pogadać o np. masażu koni i wspólnie "pomacać" kopytne żeby miały też przyjemności 😉 Dla mnie nie ma co stawiać tego na równi z np. Kajetanem czy Mizerką - ale to moje zdanie, każdy może mieć własne 😁
Filozofia u nas w stajni jest taka, że my otwarcie mówimy i nie boimy się pokazywać nawet jak coś nie jest idealne. Nie boimy się pokazywać procesu, nawet jak to jest np. mniej udany start (kij czy Working Equitation, ujeżdżenie, skoki czy TREC) czy trening 🙂 I mam nadzieję, że przez tą dyskusję na RV podejście w stajni Magdy się nie zmieni i nie wjedzie do nas to, co mnie tak wkurzało w kilku innych stajniach... 😉
anp
Kurde, ale ten kon po torach z tego filmu jest totalnie innym i inaczej przezywajacym koniem, niz to co widzielismy. Full wypas podloze, full wypas hala, kon duzo lepiej akceptujacy kontakt.
W 99% przypadkow praca z koniem w Polsce nie bedzie wygladala tak jak wyglada na Twoim filmie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się