Maści i odmiany

Fahra, mój wyrasta na skarego i tak też jest opisany, w zimie był kary, teraz czekam na letnią sierść 😀
Spotkał się ktoś kiedyś z określeniem maści zielono-gniady?
To są bardzo jasnogniade konie z nogami podpalanymi na brązowo.
Szukałam wątku o dziedziczeniu masci.. ale nie znalazlam wiec zapytam tu o prawdopodobienstwo.
Moja klacz zrebi sie za jakies 30 dni. Ona cala gniada bez odmkan, ojciec i cala jego linia kszatanowate (on czekoladka wylacznie z gwiazdką)
Dziedkowie ze strony mamuski : babcia gniadty tarant ojciec siwy tarant. Jakims sposobem ona nie odziedIczyla  zadnej kropeczki. Zastanawiam sie jak to moze byc z maluchem. Jakies podpowiedzi?
Gniady, kasztan, może kary gdzieś wyleźć. Niestety nic innego. Gen tarantowaty i siwy jest dominujący, więc jeśli matka jest jednolicie gniada, to znaczy że nic z tego nie odziedziczyła. A kasztan to wiadomo, nic się pod tym nie schowa, tylko kasztanowate geny może przekazać.
Hesko Dokładnie tak, jak pisze jestemzlasu, jeśli siwego i taranta zupełnie nie widać na koniu, to te geny już sobie poszły i nie wrócą. 😉 Jej źrebięta w przyszłości mogą mieć jakieś ciekawe kolory, ale to ojciec będzie musiał być ich źródłem. W aktualnym przypadku bez znajomości konkretnych genów rodziców trudno stwierdzić, jakie są tu dokładnie szanse na źrebaka gniadego vs kasztana vs karego i czy wszystkie są realnie możliwe, ale innych opcji nie ma. Jeśli chciałabyś sobie to bardziej zawęzić, to trzeba prześledzić maści dotychczasowych źrebiąt rodziców (i jakiej maści był drugi rodzic) i czasem da się z tego coś pośrednio wywnioskować. Dokładna maść wyjściowa ojca matki, z której wysiwiał, normalnie też byłaby pomocna, ale siwienie i tarantowatość potrafią tak zakłamać podstawowy kolor konia, że czasem trudno go trafnie ocenić.

(Dla akademickiej ciekawości  :kwiatek: - znalazłyby się bardzo nieliczne przypadki, kiedy fancy kolory mogłyby się ukryć w rodzicach wyglądających na zupełnie normalnego gniadego i kasztana i pokazać dopiero na źrebaku, np. przekazanie genu srebrnego przez kasztana albo spotkanie się dwóch heterozygot pearl, ale tak w praktyce jest albo bardzo mała, albo całkiem zerowa szansa spotkać takie maści u naszych krajowych koni, więc rzeczywiście można to sobie odpuścić z kalkulacji w tym wypadku. 😉)
Coriolania co do ukrytej maści wyobrażam sobie jeszcze przypadek taranta, który ma tylko nakrapiany pysk, prążki na kopytach i może pojedyncze białe włoski na ciele. Spokojnie mógłby zostać opisany jako jednolity. Chociaż to przypadek błędnego opisania, jakich wiele, a ty piszesz o prawdziwym "schowaniu".
jestemzlasu Tak tak, nieprawidłowy opis jest zawsze możliwy  :kwiatek: w końcu chodzą po świecie całe rzesze koni ciemnych jelenich opisanych jako gniade, i czerwonobułanych opisanych jako kasztanowate, i właśnie takich "niewyraźnych" tarantów, które w papierach nie są tarantami  😉 I wtedy mogłyby wyjść rzeczy, które "nie powinny" na papierze, ale jak się przyjrzeć koniowi, to mają sens. Dlatego chciałam tak dla ciekawostki podać przypadki, kiedy naprawdę po koniu nic nie widać, bo niesiony gen nie ma prawa mieć wpływu  😉
Dzieki bardzo za fachową odpowiedz. Po cichu licze na kasztana. Ale w kosciach czuje gniadego ogierka bez odmian. Zobaczymy za 30 dni :-D
Mam pytanie odnośnie możliwej maści źrebięcia.
Matka ciemno-gniada, latem wręcz złocista a zimą praktycznie skara.
Ojciec kasztan.

Źrebak urodził się typowo kasztanowaty.
Nowa sierść wokół oczu i nosa jest ciemniejsza wyraźnie od reszty, przy czym nos wygląda na ciemnokasztanowaty.
W grzywie i ogonie też włosy które urosły są ciemne.

Czy to będzie ciemny kasztan czy gniady?
Gdyby miał być gniady to nos powinien być praktycznie czarny?

Iskra de Baleron, to jest kasztan 🙂

A jak kobyla taka zmienna to moze byc brown a nie bay, ale z tego co wiem genetyka brown jest jeszcze nie do konca poznana, to mialby byc modyfikator agouti bodajze, poza tym genotyp jak u gniadego. Prosze bic jak sie myle 😁

Moja tez taka jest 🙂 opisana w paszporcie jako ciemnogniada

Zima



Lato



Iskra de Baleron stawiała bym na ciemnego kasztana 😉  pokaż malucha jak już źrebięcą sierść zrzuci 😉

Oczywiście że pokażę!
Ahh jak by było pięknie gdyby była wątrobiana  💘

Kokos
matka to typowy dunkelbraun po polsku ciemnogniady?
Jasno podpalany pysk, słabizny, od wiosny do jesieni ciemnozłote jabłka i w ogóle pół konia złociste.
Iskra de Baleron, z tego co wiem masci seal brown nie opisuje sie osobno w paszportach, tylko wlasnie jako (ciemno)gniade, a one takie troche inne sa, bo maja agouti z modyfikatorem (patrz zdjecia wyzej)

[url=https://www.wikiwand.com/en/Seal_brown_(horse)]https://www.wikiwand.com/en/Seal_brown_(horse)[/url]

Przy czym nie wiem, czy modyfikator agouti ma wplyw na odcien kasztanow, podobno tak, ale glowa za to nie recze.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 kwietnia 2021 06:29
Iskra de Baleron Będzie ruda-ruda ta mała... przykro mi 🤣 No może ciemno ruda, ale nie będzie watróbki 😁
Iskra de Baleron mój gniady tak wyglądał jako źrebak, nawet w paszporcie ma wpisane kasztan. Teraz ma rude włosy na górze ogona i w grzywie ale tylko tyle zostało w nim z kasztana.



Witam koniarzy  🏇 ,
zastanawia mnie klacz z poniższego zdjęcia siwa w kasztanie, na tą chwilę ma 4 lata, po jakim czasie brąz zejdzie i zrobi się jasno siwa? jak to jest w przypadku takiego umarszczenia?
Może się w ogóle nie zrobić, może to kasztan w siwiźnie. Albo rabicano.
Jakiej maści są rodzice?
Murat-Gazon ojciec takie same umarszczenie , matka ciemnogniada
z strony ojca (matka-kasztanowa, ojciec-siwy)
z strony matki (matka-jasnogniada, ojciec-kasztan)
No to nie wysiwieje, bo nie ma po kim. Siwy to gen dominujący, nie ukrywa się.
jeśli dziadek był siwy (bialutki) to nic z tego by wy-siwiała? rozumiem ze pozostanie taka jaka jest w tej chwili z zdjęcia ?
Tak. Jeśli dziadek tego genu nie przekazał ojcu, to przepadło 🙂
Balanga1988 a ojciec w jakim wieku? może zwyczajnie jeszcze nie zdążył porządnie wysiwieć, ale gen ma?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 kwietnia 2021 13:16
No właśnie, ta ze zdjęcia wygląda na zupełnie normalnego siwka. Wszystkie które znałam od małego tak wolno siwiały, w wieku 8-9 jeszcze były mocno szpakowate. To jaka jest prędkość siwienia jest mocno osobnicze, ale w wieku 4 lat siwek jak najbardziej może tak wyglądać, zwłaszcza w zimowej jeszcze sierści.
Any, widziałam zdj ojca z czasów młodości, klacz identycznie wygląda w tej chwili jak on za młodu .Aktualnych zdjęć ogiera nie widziałam
Any, widziałam zdj ojca z czasów młodości, klacz identycznie wygląda w tej chwili jak on za młodu .Aktualnych zdjęć ogiera nie widziałam


to w sumie tak podejrzewałam 😉 i zgaduję, że teraz pewnie sporo jaśniejszy :P nie wiesz co ma w papierach wpisane(w sensie czy maść siwa w dokumentach czy jak)?
można spytać co to za ogier? może da się znaleźć jakieś aktualniejsze zdjęcia na necie 😉
już szukałam w necie, nie ma aktualnych zdjęć. w dokumentach wpisane ma maść siwa. Dziękuje wszystkim za swoje odpowiedzi i podpowiedzi, mam teraz lepszy obraz 🙂  🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
02 maja 2021 21:47
Czy hreczka może być czarna? Mam dylemat czy to maść siwa z hreczką czy wysiwiała tarantowata.
180948052_921615065048950_4555502570145115602_n_1.jpg 180948052_921615065048950_4555502570145115602_n_1.jpg
Na_biegunach, może być czarna.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się