Dopasowanie siodła

Ten popręg w nazwie niby crescentem nie jest, ale czy bedzie działał na podobnej zasadzie?
https://www.sprzetjezdziecki.com/stubben-popreg-skorzany-contours-elastyczny-p-5724.html

Znalazłam używkę w fajnej cenie, a crescentow mało na rynku (mattesa nie chce).
dość intensywnie przeszukuję forum, ale nie znalazłam odpowiedzi. Jak jednoznacznie stwierdzić, jaki rozmiar łęku do siodła barefoot będzie dobry. Czy mogłabym dostać od Was zdjęcie gołego łęku na kłębie? Albo łopatologiczny opis. Nie wiem, czy mam mieć wąski, czy średni ? Będę wdzięczna za pomoc, bo wg miarki kupiłam wąski, ale nie wiem, czy nie jest zbyt wąski.
:kwiatek:
nika77, Na stronie barefoot.com znajdziesz szablony do wydrukowania i przymiarki. Tylko łęk w tych siodłach mierzy się w innym miejscu niż klasyczne.
Tu masz ładnie pokazane: https://www.facebook.com/134918600009321/videos/869895613178279
dzięki 🙂  korzystałam z ich szablony, zamówiłam i wydaje mi się, że jest zbyt wąski 🙂
Możesz pokazać fotki z samym łękiem na grzbiecie.
A ja jeszcze pomęczę. Do osób, które jeździmy w barefoocie- czy możecie polecić siodło z terlicą, w którym siedzi się tak jak w BF?
Czy da się cokolwiek dopasować w Batesie z system air? Wiem, że łęk 😉 Siodło się buja na grzebiecie, ewidentnie za dużo "powietrza" na środku. Tutaj chyba jedynie wymiana wypełnienia wchodzi w grę. 🤔
Jest ktoś w Polsce kto zajmie się Batesem? :kwiatek:
shewolf, Doprecyzuj co masz na myśli pisząc że siedzi się jak w BF?
No jeśli ktoś siedział w barefoot, to zna różnice między nim a klasycznym siodłem: miękko, czuć konia, pupa jest taka otulona siodłem, lubię to uczucie. Zwłaszcza miękkość, mam dziwny tyłek i jak siedzę na czymś twardym t to bolą mnie kości.
Puma mi Batesa obsługiwał "zwykły" saddlefitter, przy czym siodło było kupione w Anglii, myślałam, ze ma Cair, a okazało się, że został wyjęty i zamieniony na wełnę  😀 I chyba to jest to, co ludzie najczęściej z tym robią, jeśli coś nie pasuje, niestety, chyba nie ma za wielkiego pola manewru.
shewolf, Myślę że z tego typu miękkością nie spotkasz się w żadnym siodle klasycznym. W westernowych pupa jest podobnie "otulona" ale z kolei jest już twardo. Do tej pory siedzialam też w kilku bezterlicówkach innych firm i ta poducha pod tyłkiem to tylko w Barefoot.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lutego 2021 07:32
Puma a sprawdzałaś to bujanie "na sucho" czy pod jeźdźcem? Bo Wintecki z Cair trzeba sprawdzać z obciążeniem, dopiero wtedy to powietrze się rozkłada tak jak powinno.
Możesz pokazać fotki z samym łękiem na grzbiecie.

Dzięki wielkie, bardzo mi pomogłaś i chyba ogarnęłam. Filmik był strzałem w 10.  😅

A czy macie jakieś sprawdzone z terlicą, które jest bardzo kompaktowe i nie blokuje? Arab- bardziej okrągły niż z wykłębiony, a co najważniejsze- krótki.
Przekopuję się przez wątek, ale to jakbym szukała igły w stogu siana  🙁 , więc będę wdzięczna Moderatorom, za nie gonienie  :kwiatek:
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 lutego 2021 08:25
Tak, z tym że Wintecki zazwyczaj mostkują, a nie bujają się (jak pisała Puma, że jest za dużo wypełnienia/powietrza na środku). W Wintec-ach to początkowe mostkowanie tłumaczone jest tak, że koń ma miejsce na uniesienie pleców i faktycznie trzeba wsiąść i ze 20 min pojeździć by oceniać dopasowanie tych siodeł.

shewolf - co do siodeł Barefoot i odczuć związanych z jazdą w nich to, owszem siodło otula, jest miękkie, jednak ja miałam wrażenie, że siedzę wysoko nad koniem i ilość warstw (jeździłam w padzie Physio, w modelu siodła Cheyenne) tylko pogłębiała to odczucie. Najbliższe temu otulaniu jest jazda w siodłach west (dopasowanych do tyłka, nie za dużych), ale są twarde, więc możesz sobie ewentualnie założyć nakładkę na siedzisko by zmiękczyć efekt.
nika77, Chyba nawet w tym wątku na araby polecał ktoś Wintec Lite. Mają krótsze panele i podobno pasują na okrągłe arabskie plecy. Piszę podobno bo sama nie przymierzałam.
Na moim arabie jako jedno z niewielu leżało jak ulał Wintec Isabell Werth, ale w tej nowszej wersji w której panele zostały trochę zmienione.
Co do poduchy w Barefoodzie to tak, wydaje się dość wysoko, też jeżdżę w Cheyenne z Physio. Ale mimo tej warstwy ja doskonale czuję ruch pleców konia, czuję jak mu się mięśnie napinają. Koń mój dosiad też odczuwa dobrze, reaguje na lekkie przesunięcie kości kulszowej (nie reaguje jeszcze tak jak bym chciała ale widzę że czuje że coś się dzieje).  Zdecydowanie lepiej to czuć niż w terlicowych sprzed 20 lat 😉 Ale może ja taki wrażliwy tyłek mam.
nefferet, tak do winteca się dokopałam🙂
Ujeżdżeniówki nie chcę, bo mam londona i terlicowego kiffera 😉
nika77, ten Wintec Lite jest opisany jako siodło wszechstronne, tylko przystuły ma długie. Ale te bez problemu można sobie wymienić na krótkie
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 lutego 2021 11:23
Odczuwanie konia w Bf jest w porządku, ja też czułam, każdy ruch, spięcie, rozluźnienie, tyle, że subiektywne wrażenie siedzenia "nad koniem" mnie nie odpowiadało. W siodłach west odczuwanie na tym poziomie jest niemożliwe właściwie.

Co do siodła Wintec Lite, bo też miałam i jeździłam kilka dobrych lat w nim, to faktycznie są najkrótsze, najmniejsze i najzgrabniejsze z Wintec-ów. Dodatkowo dobrze trzymają, ale nie są siodłami pułapkami. Mi bardzo odpowiadało to siodło, ale koń już potrzebował zmiany. Myślę, choć nie widziałam na arabie tego siodła, że warto rozpatrzyć tę opcję. Wintec Lite to nie jest siodło ujeżdżeniowe, to wszechstronne siodło, z tym, że ma przystuły jak u ujeżdżeniowe, ale to nie problem, można zmienić. Choć ja bym nie zmieniała bo odczucia jakie daje tego typu mocowanie popręgu były bardzo dobre, udo i łydka blisko konia.

W tej chwili jeżdżę w dwóch siodłach krosowych, Ikonic Horse Ball i HBC Winner i na pewno nie wrócę do krótkich przystuł.

edit:lit.
Czy da się cokolwiek dopasować w Batesie z system air? Wiem, że łęk 😉 Siodło się buja na grzebiecie, ewidentnie za dużo "powietrza" na środku. Tutaj chyba jedynie wymiana wypełnienia wchodzi w grę. 🤔
Jest ktoś w Polsce kto zajmie się Batesem? :kwiatek:

Puma a takie wkładki:
https://sklep.bergo.pl/p/472/7488/wintec-wkladki-korekcyjne-do-siodel-10-par--siodla-i-akcesoria-wintec-siodla-siodla-i-osprzet-kon.html
Aleks, Miałaś wersję Lite zwykłą czy D'Lux? Zastanawiam się nad kupnem tego siodła ale D'lux jest sporo droższy a nie wiem czy jest sens tyle dopłacać.
Rozważam tez Wintec 500 Dressage. Miał ktoś może możliwość fizycznego porównania tych dwóch siodeł?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 lutego 2021 10:17
nefferet Obie z Aleks miałyśmy kilka lat D'lux, moim zdaniem watro dopłacić za materiał, bo on się nie "wyślizguje" tak szybko jak w zwykłej wersji. Jak sprzedawałam to nawet na poduszkach nie było śladów wytarcia, było jak nowe.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
05 lutego 2021 18:39
nefferet tak jak napisała zembria miałam D'Lux-a i warto dopłacić za tę wersję. Moje też poszło w świat w idealnym stanie, a użytkowałam go kilka dobrych lat.
Aleks, , zembria,  Dzięki za opinię 🙂
Mam na testach winteca pro dressage. Na sucho, bez jeźdźca, leży dobrze. Jak wsiądę i pojeżdżę chwilę to mocno siada. Tył siodła zbliża się mocno do kręgosłupa. Łęk mam dobry. Przód siodła jakby mniej siadał niż tył. Z tyłu jakby panele się robiły za cienkie (?). Co jest nie tak? Dam radę to jakoś poprawić np podkładką?
Panele Cair czy wełna?
Cair
Mam na testach winteca pro dressage. Na sucho, bez jeźdźca, leży dobrze. Jak wsiądę i pojeżdżę chwilę to mocno siada. Tył siodła zbliża się mocno do kręgosłupa. Łęk mam dobry. Przód siodła jakby mniej siadał niż tył. Z tyłu jakby panele się robiły za cienkie (?). Co jest nie tak? Dam radę to jakoś poprawić np podkładką?

Najlepiej by było, jakbyś wstawiła zdjęcie siodła na koniu i pod jeźdźcem. Najpewniej jest problem z równowagą (uphill) i wystarczy korekta samego tyłu, najlepiej wkładkami, które wsadza się między panel a terlicę.
Możesz to zrobić też podkładką z korektą tyłu między siodło a czaprak, ale wówczas może być potrzeba wymiany łęku na szerszy.
tarisa czasem te wkłady powietrzne ulegają uszkodzeniom i powietrze z nich schodzi. Rzadko symetrycznie, ale hipotetycznie jest to możliwe.
lilid, Bombal dzięki. Ze zdjęciami jest problem. Konie mam przy domu, a męża się doprosić o zdjęcia graniczy z cudem... Ten wintec chyba nie ma opcji wkładek między panele a siodło. Tak mi wygląda. Przemyślałam sprawę i chciałam odesłać siodło (bo się umawiałam na przymiarkę), ale chyba będzie z tym problem... I zostanę z siodłem niepasującym...
Jak sprawdzić czy ten wkład powietrzny jest ok czy nie? Kiedyś miałam innego winteca i nie siadał mi tak tyłem.
To ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego winteca. Dałam podkładkę i szerszy łęk. Faktycznie siodło całkiem inaczej leży (dzięki lilid). Czy takie rozwiązanie może być rozwiązaniem długoterminowym czy jednak muszę szukać czego innego?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się