Jakie pasze dajecie swoim koniom?

chodzi mi o to - niskie białko - jak na lucernę  - 10 -12 %
sieczka Hartog digest-mix  ma 10,2 %
kupowałam jeszcze sieczke hippoluz (coś z 12%)  - w eggersmann - ale ja wycofali...
BUCK kwestia która z nich jest ta odpowiadającą podanej w Bailey'sie  😉 Jak zawsze zależy co komu odpowiada, dla mnie, na ten moment, taki poziom skrobi jest niestety absolutnie niedopuszczalny, a sieczkę daję i tak, żeby wypełnić czymś żłób, bo zawsze jadła dość sporo, a teraz tylko na smaka  🙄
fikka1970 Zobacz sobie tą https://hayloft.pl/produkt/dengie-healthy-tummy-15kg Białko trochę wyższe, pozostałe warunki spełnia
Parę stron temu była rozmowa na temat trawokullek z Allegro. 

Po lewej velti, po prawej soymix.  Zdjęcia w różnym oświetleniu.





Są prawie identycznie. Soymix trochę jaśniejszy i bardziej zielony. Oba mają przyjemny zapach, ale wg mnie soymix trochę przyjemniejszy, bardziej trawiasty, ale to odczucie indywidualne. Żaden nie pyli, kulki zwarte.

Z soymixem taki problem, ze pakowane po 25 kg. Do mnie przywiozła to kobieta i powiedziała, ze tego nie ruszy. Na szczęście akurat był mąż, bo jakby nie to, pewnie by musiała rozbić biwak pod chałupą w oczekiwaniu na jakiegoś mięśniaka.  😉
BUCK   buttermilk buckskin
06 lutego 2021 09:36
zdjęć trawokulek nie robiłam, ale porównałyśmy w stajni velti i rolnet. rolnet był na nas w zapachu bardziej trawiasty, przyjemniejszy 😉 innych różnic nie było 🙂
Trusia po 20kg tez maja w soymixie, sama kupuje 🙂

I tez nie mam zastrzezen do jakosci 🙂
Z soymixem taki problem, ze pakowane po 25 kg. Do mnie przywiozła to kobieta i powiedziała, ze tego nie ruszy. Na szczęście akurat był mąż, bo jakby nie to, pewnie by musiała rozbić biwak pod chałupą w oczekiwaniu na jakiegoś mięśniaka.  😉


Mam nadzieję, że złożyłaś skargę? Do 30 kilogramów to był jej obowiązek. Kompletnie nie ogarniam zatrudniania się kobiet jako kurierów, a to ostatnio u mnie w okolicy nagminne... Jeśli nie ma zamiaru tego taszczyć, to powinna to powiedzieć w swojej jednostce, odbierając tę paczkę. Ale wtedy to one siedzą cicho, nie dyskutują, a będzie taka jedna z drugą z Tobą lub ze mną dyskutować, że mamy sobie same wnieść.

Mnie raz Nuba wysłała paczkę ponad 30 i też mi kurier odmówił. No ale miał prawo.
Sivrite, nie złożyłam, bo mnie przy tym nie było i nie wiedziałam, że jest taki przepis. Ale jeśli w przyszłości tak się znowu zdarzy, zrobię to. Też nie rozumiem, jak można zatrudniać kobiety do zadań, których nie są w stanie wykonać.

Buck, widzę, że ten rolnet porównywalny cenowo. Ja po moim teście będę się trzymać soymixa.

Wszytkoim dzięki za trop "trawokulki z allegro", bo byłam już blisko kupienie Hoevelera. Poza ceną uważam, że jeśli jest wybór pomiędzy produktem polskiej firmy i niepolskiej, należy kupować od polskiej. 
Siesiepy   Ponczek bez rączek
06 lutego 2021 17:53
trusia zwłaszcza jak jakość jest dobra. 🙂
trusia a jesteś w stanie powiedzieć czy trawokulki velti rozmiękają w 100% i czy muszą moczyć się godzinami czy w miarę szybko są gotowe? Zamówiłam dwa worki, zawsze brałam rolnet, ale ostatnio był jakiś problem z dostępnością.
BUCK   buttermilk buckskin
07 lutego 2021 12:45
timianowa  :kwiatek: próba sprzed godziny:  velti po godzinie od zalania zimną wodą w sporym procencie są w środku twarde jak na początku.... druga partia zalana ciepławą wodą jakoś zasadniczo się nie różni....  sama jestem w szoku, bo dawałam velti takie po ok.1h ale na moje szczęście tylko jako nośnik suplementów i nawilżacz do sporej ilości sieczki, a zatem w niewielkiej proporcji do całości posiłku.... wniosek -> trzeba zalewać sporo wcześniej
Siesiepy   Ponczek bez rączek
07 lutego 2021 15:13
timianowa ja zalewam z reguły ciepła woda (nie letnia) i po 15 minutach są mięciutkie, rozmiekle. Tylko uwaga, one są w stanie przyjąć nawet 3 razy więcej wody, niż same mają objetosci. W zimnej wodzie i letniej prawie w ogóle mi nie rozmiekały.
Od wczoraj intryguje mnie marka Dynavena. Ma w swojej ofercie pasze specjalnie opracowana itd. dla koni wrzodowych. Na pierwszym miejscu składu jest owies gotowany, potem płatki jęczmienne i łuski owsiane. Jest tez melasa z trzciny cukrowej.

To jak to w końcu jest z ziarnami i melasa przy koniach wrzodowych? Czy może fakt obróbki termicznej ziarna zmienia postać rzeczy?
Udział procentowy skrobi w tej paszy jest zdecydowanie za wysoki. Nie powinien przekraczać 10% dla koni ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową.

Natomiast ja mimo zdiagnozowania choroby ani przez moment nie miałam w planie wywalenia owsa. Od samego początku je dalej owies, tylko nie przekraczam 0,5kg na posiłek (tak jak w zaleceniach). Mimo to na kontrolnej gastro wyszła poprawa o 90%.

Nie można demonizować zbóż, lepiej od początku leczenia podawać niewielkie ilości (a częściej), niż po latach niekarmienia owsem wrócić do niego, gdy układ pokarmowy się odzwyczaił od trawienia tego typu paszy.
Mój koń je pół kilo owsa + pół kilo paszy na posiłek + sieczka i nam to bangla  😉 no i jest całkiem ekonomicznie. (wiadomo, do tego rokitnik, olej, suple na żołądek, ale my nadal się doleczamy). Ogień jest.
trusia a jesteś w stanie powiedzieć czy trawokulki velti rozmiękają w 100% i czy muszą moczyć się godzinami czy w miarę szybko są gotowe? Zamówiłam dwa worki, zawsze brałam rolnet, ale ostatnio był jakiś problem z dostępnością.


Nie, nie mogę, bo podaję całe suche. Ale mogę zrobić eksperyment i sprawdzić, ale dopiero we wtorek, bo wtedy będę pracować z domu. 
Meise, udział skrobii w tej paszy nie jest za wysoki , bo w owsie masz 39%, więc sama sobie przeczysz.
Klami, obróbka termiczna na plus oczywiście.
Aby wyliczyć bezpieczne spożycie skrobii trzeba przeliczyć na kg mc konia vs spożycie danej paszy.
warto zwrócić uwagę, że konie spoertowe potrzebują mieć energię i nie zawszee wystarczy wolnouwalnialna z oleju, są konie, które się goją na owsie, choć wiadomo warunki idealne to poniżej 10%, fajnie jak poniżej 15%, poniżej 20% to już jak faktycznie musi tyle być. Dynavena Cubes ma widzę w sumie ok 16% skrobi i cukrów więc nie jest źle jeśli zastapić by ją całkowicie owies, bo zaś jeśli chce się zostawić troch owsa to wtedy lepiej paszy szukać zupełnie bezzbożowej.
Jeszcze dodam, ze właśnie zauważyłam we wpisie reklamowym tej paszy hasło, ze zawiera „czarny gotowany owies (który sam w sobie ma właściwości przeciwwrzodowe)”.
Pasza dla koni w treningu jak i tych pozostających bez pracy.
To jak to jest?
Magdzior, Ale wszystko zależy od dawkowania, bo ja kiedyś sobie liczyłam wg tych zasad dozwolonego spożycia, może mieć pasza i ponad 20 % jeśli dawkowanie jest niewielkie.
Klami, Tak:
Permitted starch per meal = 500 grams.

Permitted starch per day = 1000 grams.

Edit: dla konia 500 kg

Tu masz kalkulator :
https://www.dengie.com/starch-intake-calculator/

Wpisujesz i ci przelicza, jak nie chcesz na piechotę.
Perlica, nie potrzebuje na szczęście przeliczać, zastanawiać się itd. Moje wpisy wynikają z tego, ze trochę już na tematy karmienia wrzodowcow się nasłuchałam i naczytałam. No i widzę taka reklamę i w odniesieniu do tego co dotychczas powiedzmy „wiedziałam” mam lekka dezorientacje. Przede wszystkim z tym czarnym owsem na pierwszym miejscu paszy wrzodowej przeznaczonej także dla koni niepracujących, a dwa wpisem o antywrzodowych właściwościach czarnego owsa. I się zastanawiam jak to w końcu jest.
Klami, Trudno powiedzieć, bo nie znalazłam żadnych badań , które jednoznacznie potwierdzają cokolwiek w temacie wrzoda.
Obiegowa opinia jest taka, że czarny owies jest lepiej przyswajalny  z uwagi na inną budowę łuski, więc w teorii to co szybciej jest przyswojone i nie siedzi za długo w układzie pokarmowym powinno być lepsże dla wrzoda.

Podałam kalkulator odnośnie Dynaveny.

Lov   all my life is changin' every day.
07 lutego 2021 20:37
Dawno mnie tu nie było, a mam rozkminę 😉

Mój 6ciolatek, kawał konia po KWPN, swoje waży - wcześniej jadł 3x dziennie 400g Mebio Build Up i 800g owsa niegniecionego. W międzyczasie schodziłam z owsa, bo ciągle podkowy gubił i więcej stał niż chodził 😁 Aktualnie w pełnej robocie od 2 miesięcy, i nie wiem, czy zaczął być bardziej świadomy swojego ciała i siły (położyliśmy nacisk na inne rzeczy w ujeżdżeniowej robocie), czy coś innego, ale dostaje tylko te 400g Build Upa plus sieczkę, i energia go roznosi.

Pytanie - przy tak małej dawce paszy polecacie jakieś witaminy ogólne? Nigdy fanką nie byłam takich "multiwitamin", ale coś mu muszę dorzucić. Tylko nie wiem, jakie 😁
Chyba, że jednak zwiększyć dawkę paszy? Czasami już głupieję, czytam i czytam i nic nie wiem  😵
Lov, Balancer skoncentrowany? Taki z dawkowaniem 100gram na 100 kg
Jeśli witaminy to ja polecam Chevinal Foran, bo to mam sprawdzone od lat.
Lov, - pewnie po prostu zbudował kondycję, konie w kondycji są bardziej "do przodu". Jeśli wygląda ok to nie zwiększałabym treściwego, ewentualnie zeszła na coś z niższą energią nawet, po co macie się oboje męczyć z tym nadmiarem? 😉 Ani to miłe, ani pomocne. Z lini mebio masz też balancer.
Mój koń od dawna je mikro dawki i dorzucam mu hippovetowe gemuse, wychodzą na prawdę ekonomicznie - 10kg mam spokojnie na 3 miesiące dając pełny kubeczek. Wyniki ma bardzo dobre i wygląda top 🙂
a podaje ktoś z Was granulowaną lucernę na sucho? mój moczoną gardzi. Ile mogę takiej suchej bezpiecznie skarmiać do posiłku, garść? więcej?
Ja, bez problemu, jej nie trzeba moczyc przeciez obowiazkowo.
Lov   all my life is changin' every day.
08 lutego 2021 07:40
Faktycznie, nie pomyślałam o balancerach 😀 dzięki!
Szukam na szybko opinii o Essential Easy Horse Mix oraz easy cubes. Ktoś stosował?  ❓
Perlica Jasne, że tak, ale też ma znaczenie ilość tej skrobi czy owsa na posiłek bo jednak jak jest za dużo na raz to jest większa produkcja lotnych kwasów tłuszczowych, jeśli mniej to szybciej zostanie to 'zutylizowane' i wykorzystane dalej przez organizm więc koń dostaje energię a 'szkody' mniejsze. Moim zdaniem te procenty owszem można przeliczać, ale tak naprawdę u wrzodowych powinno się dążyć do jak najmniejszej ilości skrobi i cukrów, która pozwala na użytkowanie konia zgodnie z jego 'przeznaczeniem'. Wiadomo, że sportowca na samym sianie się nie utrzyma bo i nie o to chodzi, co z tego, że damy mu paszę 5% jak nie będzie z czego ujechać, zawsze jest coś kosztem czegoś.

Co do czarnego owsa to ja na żadne badania nie trafiłam, a wręcz przeciwnie z tego co pamiętam ma więcej % skobi niż zwykły owies.

Co do lucerny to wiadomo granulowaną jak najbardziej można dawać i jak to przy paszy objętościowej raczej górnej granicy co do ilości nie ma (oczywiście jeśli koń nie ma chorej wątroby), z tym, że jeśli mowa o lucernie u konia wrzodowego, która ma dodatkowo buforować kwas, zapewniać dłużej pełny żołądek itd to tak na prawdę zwykła sieczka jest lepsza, było to badane.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się