Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 lipca 2020 18:49
50/50 srokatość, do tego 50/50 siwizna a jaka maść zasadnicza? Bez maści matki wszystko możliwe 😉


Albo srokacz albo siwek? W ogole mnie to nie satysfakcjonujw ;D
dea   primum non nocere
26 lipca 2020 19:12
No nieee, przecież to niezależne procenty. Może być siwy i srokacz naraz (25%), może być tylko siwy (25%), tylko srokacz (25%), albo nie siwy i nie srokacz (25%) - choć czort wie jaki, bez znajomości podstawowej maści (gniada? kara? kasztan?...) spod srokatości i siwizny 😉
O to mi chodziło 😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 lipca 2020 15:50
Dobra:

matka: https://www.bazakoni.pl/hegemonia-agat-hera
ojciec: https://www.bazakoni.pl/regent-arsena-raba

Jak mało szans, jak wielki cud musi się zdarzyć na kasztana?  😂
Mało, ale nie da się wyliczyć bez badań genetycznych. Masz już tylko 25%, że nie będzie siwy ani srokaty. A biorąc pod uwagę, że ojciec rasy śląskiej, w której kasztany są niezbyt mile widziane, za to karych sporo, to bardzo możliwe, że jest homozygotycznie kary i szans na kasztana zero. Jeśli nie jest, to przepuszczając przez kalkulator najbardziej przychylną wersję - wychodzi 6,25%.

Edit - ojciec ma kasztanowate potomstwo, czyli szansa jest.
Jara a czy nie wiadomo, z jakiej maści matka siwiała, czy to był kary, gniady czy kasztan? Zdjęcia w późniejszej fazie siwienia bywają mylące, wiele koni wtedy ciemnieje tak, że nie da się na 100% określić oryginalnej, prawdziwej maści. To ważne o tyle, że jeśli matka też byłaby na bazie karego tak jak ojciec, to wtedy masz pewność, że nic z gniadym się nie pojawi, tylko coś na bazie karej albo ewentualnie kasztanowatej, o ile matka też niesie odpowiedni gen. Jeśli miała kiedykolwiek kasztanowate źrebię, to niesie, jak nie, to nie wiadomo bez testów. Oczywiście w każdym wypadku jest szansa/ryzyko, zależy jak patrzeć, 😁 na siwego i/lub srokatego.

Matka ma w rodowodzie od pokoleń prawie same siwe i gniade konie, które mogą nieść pewne recesywne geny albo i nie i nie da się tego ocenić na oko. Dlatego trudno określić szanse na poszczególne maści bazowe bez przetestowania, zwłaszcza jeśli nie znamy nawet jej własnej maści.
vissenna   Turecki niewolnik
27 lipca 2020 18:42
Heh, podobnie było z rudą.

Ojciec gniady od gniadego ojca i karej matki.
Matka gniada, rodzice gniadosze.
A wyszła kasztanka 🙂

Szanse wg kalkulatora na kasztana były koło 8%  🤣
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 lipca 2020 21:22
Dzięki! Niestety nie wiemy jaka była masc "podstawowa" matki. Poprzednia właścicielka kupiła ja juz jako siwosrokata 2 latke 😉
A izabelowaty ogier Arktos, wg kalkulatora po gniadym ojcu i jeleniej matce było 3,13% szans na izabelowatego źrebaka i proszę, nie dość że izabelowaty to jeszcze malowany na 4 nogi  😜
No moja Ruda też po gniadych rodzicach.  😜
Przestraszyła mnie raz jak wytarła sobie taki mały placek kłaków i odrosła na gniado. 😂
Na szczęście to był jednorazowy wybryk. Pokryłam izabelem i chyba mam trochę łatwiej bo albo kasztan albo izabel jeśli dobrze myślę. 
Chyba nic innego nie może się stać.  👀 😁
dobra... mam zagwozdkę...
kupiłam klaczkę niby jako bułaną, ale coś mi ciągle nie pasowało w jej umaszczeniu :P pręgę ma na grzbiecie, na nogach czy łopatce pręgowania nie widać - przynajmniej na tą chwilę bo zmienia się jak kameleon wg mnie...  😁 w grzywie i ogonie pasemek jaśniejszych nie widać
czy ona jest wilczata? w sumie to chyba odcień bułaności więc ten sam gen za to odpowiada, ale od czego zależy to czy koń jest zwyczajnie bułany czy wilczaty? od maści bazowej? czy dochodzi tam jakiś jeszcze gen przyciemniający?
rodzice rozwiązania zagadki nie ułatwiają - matka siwa, ojciec kary  😁 czyli wszystko musiało się ukryć pod siwizną matki...
tu jako źrebię jeszcze

pierwsza zimówka?

letnia sierść

ostatnie już u mnie


emptyline   Big Milk Straciatella
02 sierpnia 2020 17:40
Jak dla mnie ten koń jest maści jeleniej.
Jak dla mnie ten koń jest maści jeleniej.


Ale wtedy chyba miałaby rozjaśnione kopyta, nogi i oczy...? 
Tu jeszcze zdjęcie na którym widać coś zbliżonego do pręgowania na łopatce (po zgubieniu sierści źrebięcej, przed pierwszą zimówką) ale nie wiem czy to nie kwestia zdjęcia czy może w trakcie zmiany sierści to było  🤔

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 lutego 2021 19:52
Pod jaką opcją w kalkulatorze kryje się tarant?  :kwiatek:
https://www.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp
Rozwijasz tam gdzie jest "solid" i wybierasz appaloosa.
Wpadłam się pochwalić, że ogier mojej hodowli uznany w AES. Jestem ogromnie dumna!
Te Quiero (If du Reverdy/Le Tot de Semilly - Toskania GL/Can-Can S)

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
27 lutego 2021 10:03
Gratulacje ^^ Bardzo elegancki
Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie.
tajnaa, super, gratulacje! Jest piękny
BUCK   buttermilk buckskin
27 lutego 2021 11:13
[quote author=emptyline link=topic=756.msg2940189#msg2940189 date=1596386412]
Jak dla mnie ten koń jest maści jeleniej.

Ale wtedy chyba miałaby rozjaśnione kopyta, nogi i oczy...? 
[/quote]

any  :kwiatek: ja mam mega rozjaśnionego jeleniego i nogi i kopyta są ciemne, ale oko rzeczywiście jest rozjaśnione 🙂
U maści jeleniej nogi kopyta nie rozjaśnione. Oczy mogą być w odcienu jasniejszego brązu/bursztynowe ale nie muszą. Jak dla koń jest maści jeleniej. 
Hej ,mam zamiar wprowadzić trochę koloru u siebie .
I tak się zastanawiam  mocno nad jakimś złotym ogierem palomino /cremello wtedy z moją gniadą jest pewność że źrebak rozjaśniony będzie na pewno ,chociaż może być jeszcze kary przydymiony .
Ale kusi mnie jeszcze ogier Calico siwus . Tylko właśnie ,czy jeśli klacz jest gniada ,jej ojciec był siwy a od strony matki same gniade i srokate konie to chyba jest duża szansa na siwego źrebaka co ?
Jeśli klacz jest gniada, to nie ma genu siwego. [s]Calico jest heterozygotą, więc 25% szans na siwka.[/s] No oczywiście że 50%
kasia2107rafal, siwy to kolor dominujacy i nie ukryje sie u klaczy o innej masci, jak gniada klacz pokryjesz siwym to masz 50% na siwego zrebaka. Ze srokatoscia tak samo, jak klacz jest gniada to posiadanie siwych i srokatych przodkow nie ma zadnego znaczenia.

Przy kryciu palomino tez 50% szansy na rozjasnienie, przy koniu CrCr (perlino, smoky cream albo cremello) 100% na rozjasnienie, a jaka konkretnie masc wyjdzie (palomino, jelenia czy smoky black) to zalezy od masci podstawowych rodzicow

jestemzlasu kim cudem 25%? Klacz zawsze przekaze brak siwosci, ogier moze G albo g, 50% szansy na siwego. Jakby byl homozygota to by bylo 100%.
kokosnuss rany, masz rację. Jakaś inna krzyżówka mi się w głowie poukładała  😵
Dziękuję Wam z odpowiedź ,myślałam ,że skoro ma siwego ojca to jest jakaś większa szansa na siwe potomstwo w przypadku kojarzenia z siwym ogierem .
A wiecie może od jakich ,,złotych " ogierów wysyłają nasienie ? Od Arktosa podobno wysyłaja i ładnie rozjaśnia źrebaki . Jakiś jeszcze ? Bo ja z Pomorza i u mnie raczej nie ma żadnego Złotka . No i jak to wygląda logistycznie i cenowo z tą wysyłką ?
tajnaa gratulacje, genialny jest!

To ja wrzucę może mojego 2,5 letniego ogiera cruzado, maść cremello, foty jeszcze u hodowcy:


zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 marca 2021 07:44
Tajna gratulacje! 😀 A pamietam jak się to-to malutkie urodziło, a teraz już ogr! 😀
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 marca 2021 12:03
Ciekawość mnie zżera - chciałaby ustalić maść. W sumie jeszcze nie wiem w jaki wątek uderzać  😜



Zastanawiam się na czy to jest zwykły siwy czy jednak coś domieszane i z jakiej maści mogła wyświeć.
Czarne drobne kropki na skórze całym ciele. Rzadko rozsiane, z daleka wcale nie widać. Więcej ma przy chrapach i oczach. Kopyta w paski
Pochodzenie nieznane, klacz w typie zimnokrwistym.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 marca 2021 12:18
A to nie tarant jest?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się