Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

MerlinBestia dzięki za konkretną i treściwą lekturę :kwiatek:
przy okazji - synek, kiedy on tak wyrósł? 😁

Dorzucę parę słów jeżeli chodzi o próbę polową ogierów. Sama próba była ciekawa i bardzo dobrze zorganizowana poprzednicy wymienili już większość wad i zalet ale na pewno dużą zaletą jest brak ograniczenia ilościowego zakwalifikowanych ogierów. Jak rocznik jest bardzo dobry to można zakwalifikować do próby większą ilość ogierów bo nie ma ograniczeń jakie miał Książ i mało miejsca w stajni i brak powożących i obsługi decydowała o ilości ogierów zakwalifikowanych do próby. W tym roku rocznik ogierów był dobry ale bywały lepsze roczniki.. Jak ktoś był przez 3 dni i śledził cały przebieg próby to w następnych latach warto by był trochę popracować nad obciążeniem czasowym w poszczególnych dniach. W pierwszym dniu był tylko obcy powożący a można by jeszcze dorzucić jedną próbę czasową np. szybkość w kłusie. W drugi dzień czworobok i np. stęp. W 3 dzień jest najwięcej widowni i miłośników rasy i warto by było zorganizować jak najwięcej atrakcji wystarczyłaby jedna konkurencja np. wytrzymałość w kłusie, żeby się to wszystko wcześniej skończyło i po ogłoszeniu wyników na hali był czas na zorganizowanie np. aukcje ogierów bo jakoś w tym roku ten handel słabiej wyglądał w stajniach niż zazwyczaj to bywało. Zawsze w Książu po próbie była aukcja koni ze stada a skoro próba została przeniesiona do Wrocławia to może warto coś takiego wprowadzić i zrobić aukcję ogierów. Parę koni z tego co wiem się sprzedało i co cieszy hodowców to fakt że ceny rosną i kształtowały się w okolicach 40000 zł za ogiera.

SO Książ też widzę wziął się w końcu za organizację aukcji koni śląskich dostępnej również dla hodowców prywatnych. Głownie pewnie będą źrebaki ale z tego co wiem można było zgłosić i klacze starsze i pewnie ogiery też. Teraz jest tylko kwestia czy będą chętni hodowcy do wystawienia swoich koni bo żeby taka aukcja odniosła sukces i zapisała się na stałe w kalendarzu imprez koni śląskich potrzebni są sprzedawcy  a same stado to za mało szczególnie że od lat  wszyscy twierdzą że SO Książ na aukcje wystawia odpady ze swojej hodowli czy konie które nie rokują na przyszłość i jak będzie konkurencja to się jakość koni poprawi a kupcy jak nie w tym roku to w następnym w końcu się zjawią jak się dowiedzą że taka impreza jest organizowana cyklicznie. Bo szczerze mówiąc gdzie teraz można kupić ślązaka trzeba jeździć od hodowcy do hodowcy i szukać szczęścia że może się uda trafić to co chcę ale ile na to czasu potrzeba a tak na takiej aukcji można by jednym wyjazdem załatwić sprawę. Bardzo jestem ciekawy jak to będzie wyglądać chyba że covid rozwali wszystko a w takim przypadku może warto zrobić internetową aukcję
To takie moje przemyślenia z tegorocznej próby polowej.
I pojawił się katalog koni przeznaczonych na sprzedaż na aukcji w SO Książ która się odbędzie 07.11.2020
Oto link http://www.stadoksiaz.pl/aktualnosci/pokaz/id/786?fbclid=IwAR2tUNXNB3NnI1EnvV5UAoBvQ2dRX1QFhqqEJknNsDk1OcHG9q0iZPb_eF4
Niestety na 17 koni tylko 4 są prywatnej hodowli.
Może podzielicie się wrażeniami czy jakieś konie was zainteresowały czy raczej krytycznie do tego podchodzicie i nie ma co wybrać
Dzieńdobry, chciałam kupić kantar na prezent dla małej śląskiej kluski ( dopiero co urodzona), jakie zazwyczaj rozmiary są odpowiednie na śląskie łebki źrebaków?
Żebym nie kupiła za małego 😉 0 czy 1 będzie lepsza?
Lepiej 1, a i tak pewnie szybko wyrośnie.
Dla zainteresowanych i szukających ogiera dla swoich klaczy- galeria zdjęć z pokazu ogierów  ŚOZHK w Katowicach który odbył się w ostatnią sobotę tj 27.02.2021  w Radzionkowie

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PatrycjaSzymanskaPhotography&set=a.4006585659400362
Lepiej 1, a i tak pewnie szybko wyrośnie.

Dzięki za odpowiedź  :kwiatek: , finalnie kupiłam długi uwiąz bo kantar w sumie młoda kantar miała a uwiązu nie.


Mam pytanie do miłośników ślązaków, ma ktoś w was potomstwo ogiera Aron po Nomen
https://www.bazakoni.pl/aron-nomen-andora
Dokładnie chodzi mi o to jaki chrakter mają konie po Aronie, mała źróba jest po bardzo spokojnej, przytulaśnej, i kochanej matce ale zaczyna pokazywać rogi  😀iabeł: , no i tak się zastanawiam czy to po Aronie czy po babce od strony matki ( mojej pierwszej kobyle kupionej od handlarza zdziczałej i zaniedbanej jeśli chodzi wychowanie i stosunek do człowieka).
Będę wdzięczna za każdą informację na temat potomstwa ogiera Aron.
Dzień dobry, czy są gdzieś dostępne zdjęcia z wczorajszego Święta Konia w Machnicach? Szukam jednego konia, ale niestety nie mam zdjęcia z numerkiem konia. Koń startował w kategorii ogierków rocznych, może ktoś z forum zna tego konia, lub kojarzy wystawiającego. Pan ze zdjęcia ma na koszulce nadruk "Stajnia Lira, hodowla koni śląskich" . Z góry dziękuję za pomoc 🌹🌹🌹🙏
189372252_4042731392490092_4804888827900464443_n.jpg 189372252_4042731392490092_4804888827900464443_n.jpg
Jesteśmy po dwóch tegorocznych wystawach koni śląskich czyli Machnice 2021 i Poręba 2021. Więc warto pokusić się o małą analizę co hodowcy koni śląskich w ostatnich 2-3 latach wyhodowali i czym chcieli się pochwalić, jakich reproduktorów użyli w hodowli i które połączenia się sprawdziły. Pierwsze co się rzuca w oczy to ilość koni na wystawie w Machnicach przedstawiono do oceny 38 koni w 4 kategoriach a w Porębie 60 w 3 kategoriach. Więc albo w Śląsko-Opolskim związku było większe zaangażowanie hodowców albo była dostępna większa ilość miejsc do zapisu co się oczywiście odbiło na długości wystawy 11 godzin w Porębie to katorżnicza praca dla komisji dla prezenterów i dla publiczności to też nie lada wyzwanie.

Zacznę od ogierków rocznych. W Machnicach zaprezentowało się 13 ogierków natomiast w Porębie 18 ogierków. Zazwyczaj jest to najmniej liczna grupa ze względu na trudniejszy charakter ogierków i trudniejsze wyzwanie związane z ich przygotowaniem do wystawy no i oczywiście na dalszą hodowlę ogierków decyduje się mniejsza ilość hodowców gdyż komplikują trochę sytuację w stadzie.
W Machnicach w kategorii ogierków rocznych zwycięża ogierek Largo po La Paz od Derki po Royal swój sukces zawdzięcza głównie rewelacyjnemu ruchowi który został bardzo wysoko oceniony 9,5 stęp i 10 kłus i mimo stosunkowo niskiej oceny za typ 8 pkt nie przeszkodziło mu to pokonać reszty stawki. Od kilku lat ogier La Paz potwierdza swoją wielką wartość hodowlaną i fakt że przekazuje bardzo dobry ruch i na wystawach i na zakładach treningowych potomkowie tego ogiera są zawsze w czołówce. Drugie miejsce ogierek Tytan S po Trojan Ś od Ira po Jarsen w Porębie ten sam ogierek zajął piąte miejsce. Na obu wystawach było przedstawionych 10 potomków ogiera Trojan Ś szczególnie w Porębie była ich pełna stawka co nie dziwi gdyż w tamtym rejonie stanowi ten ogier. Bardzo pozytywnie można ocenić to potomstwo gdyż cechuje się wyrównanym typem zazwyczaj bardzo wysoko ocenionym w okolicach 9 punktów dobry pokrój bez znaczących wad budowy i ponadprzeciętnym ruchu. Trzecie miejsce w Machnicach zajął ogierek Brodway po Boneto od Pasja po Prom. Wysoko oceniony 45 pkt ogólnie 4 ogierki otrzymały taką samą notę o miejscach decydowały pkt za poszczególne cechy. Cieszy fakt że powoli kończący swoją karierę hodowlaną ogier Boneto (20 lat) pozostawia po sobie takiego ogierka z perspektywami na przyszłość. Ogier Boneto był w niewielkim stopniu wykorzystany w hodowli więc może warto jeszcze to zmienić szczególnie gdy widzi się takie potomstwo. W Machnicach moją uwagę zwrócił jeszcze ogierek Notariusz AR bardzo urodziwy potomek ogiera Nomen o ile zazwyczaj potomkom Nomena nie brakuje urody o tyle z ruchem u jego potomstwa bywa różnie a Notariusz AR bardzo fajnie pokazał się w ruchu notują 9 za stęp i 9,5 za kłus i zajmując 5 miejsce z 45 pkt.
W kategorii ogierków rocznych w Porębie czołowe miejsca został zdominowane przez potomstwo ogiera Narwik który został wydzierżawiony ze Stada Ogierów w Książu i stanowił w tamtym rejonie. Zwyciężył ogierek Nero po Narwik od Floryda po Lord Udo ogierek jak dla mnie kompletny w bardzo dobrym typie i bardzo dobrej budowy co pewnie zawdzięcza swojemu ojcu który też te cechy ma bardzo dobre natomiast ruch który został bardzo wysoko oceniony prawdopodobnie odziedziczył po swoim dziadku Lordzie Udo który został wydzierżawiony do Polski z Niemiec i którego zadaniem było założenie w Polsce nowego rodu. Co się średnio udało gdyż obecnie w Polsce mamy jednego ogiera z licencjom po Lordzie Udo. Patrząc jednak jak się rusza potomek Lorda Udo może jednak warto rozpowszechnić ten ród. Drugie miejsce zajął również potomek ogiera Narwik ogierek Navaro od klaczy Belmira po Hutor również w bardzo dobrym typie i wyróżniającym się ruchu. W tej kategorii było 6 potomków ogiera Narwik i wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując czołowe miejsca w tym miejscu wspomnieć trzeba również ogierka N – Hols - O po Narwik od Hirem po Pablo, który był przedstawiony w Machnicach gdzie uzyskał 43,5 pkt a w Porębie zajął czwarte miejsce. Podium zamknął w Porębie ogierek Dekster – Syriusz po Dolar II od Iwera po Santos zajmując trzecie miejsce uzyskując 46 pkt a wyróżniający się dobrym stępem i zapadającym w pamięć kłusem jak przystało na reprezentanta rodu Ruthera.

Klaczki roczne to bardzo popularna kategoria i zazwyczaj najliczniej obsadzona gdyż hodowcy poddają sprawdzeniu przyszłe matki i chcą jak najszybciej uzyskać odpowiedz czy warto nadal inwestować w te klacze czy raczej eliminować je z dalszej hodowli. W Machnicach jednak przedstawiono tylko 8 klaczek rocznych natomiast w Porębie aż 26 co może świadczyć że hodowla koni śląskich się rozwija jest coraz bardzie popularna i w przyszłości można się spodziewać dalszego progresu hodowlanego.
Pierwsze miejsce w Machnicach zajęła klacz Aralia po Porto Alegre od Aroma po Falstart w Porębie również potwierdziła swoją klasę zajmując drugie miejsce. Trzeba napisać parę słów o tej klaczy ponieważ mocno się wyróżnia ze stawki i to nie tylko dlatego że jest maści gniadej co jest coraz rzadsze gdyż moda na kare ślązaki skutecznie wypiera maść gniadą. Już nawet komisja apeluje, żeby hodowcy nie rezygnowali z hodowli ślązaków maści gniadej bo historia koni śląskich pokazuje że wiele wybitnych koni śląskich to właśnie konie maści gniadej. Wracając do klaczy Aralia to należy wspomnieć że to bardzo żeńska klacz ze świetnymi perspektywami na przyszłą matkę bardzo dobrze zbudowana i bardzo dobrze się ruszająca szczególnie stęp jej chwyta za oko. Jej matka klacz Aroma dała 6 ogierów w tym jednego licencjonowanego Amaro a Aralia to pierwsza jej córka i od razu z tak dobrymi perspektywami. Dziadek klaczy Aralia to wspominany tutaj ogier La Paz co znów potwierdza klasę tego ogiera i pokazuje że warto mieć go w rodowodzie. Drugie miejsce W Machnicach zajęła klacz Arisa JD po Rodan od Alegra po Lexus ta klacz była także oceniana w Porębie gdzie zajęła trzecie miejsce więc również potwierdziła swoją klasę. Arisa JD jest bardzo żeńska w dobrym typie i bardzo poprawnej budowy ruchowo bardzo dobra miejmy nadzieję że nadal będzie się tak dobrze rozwijać. To nie pierwszy sukces tej klaczy bo już jako źrebie została zwyciężczynią czempionatu źrebiąt pod matkami w Sadowie 2020 roku. Na trzecim stopni podium w Machnicach stanęła Iskra po Dunkant od Iwa po Prom uzyskując 44,5 pkt. Iskra to klacz w bardzo dobrym typie i świetny stępie. Jej matka klacz Iwa dała ogiera licencjonowanego Iwarol który w 2017 roku na wystawie Siedlcu Trzebnickim zajął 2 miejsce w kategorii ogierki roczne.
Drugie i trzecie miejsca w kategorii klaczek rocznych z Poręby już omówiłem przy okazji opisu wystawy w Machnicach trzeba więc się skupić na pierwszym miejscu które w Porębie zajęła klacz Libra po Biegun od Lota po Skaleń. Klaczka w świetnym typie śląskim co potwierdziła ocena komisji przyznając jej za typ 10 pkt co nie było powszechną oceną bo na 60 ocenianych koni tylko 5 otrzymała tak wysoką ocenę za typ. Idealnej budowy ocena 9,5 to również rzadka ocena. Ruch chwytający za oko dopełnił całości. Bardzo mnie ciekawi jak dalej potoczy się kariera tej klaczy. Pierwsza czwórka w tej kategorii uzyskała 46 pkt i tu o kolejności jak w innych kategoriach decydowały pkt za poszczególne cechy. Czwarte miejsce zajęła klacz o ciekawym rodowodzie Corona Z.N. po Lider od Cisa po Beskid w jej prezentacji moją uwagę zwrócił bardzo wydajny kłus. Stawka klaczek rocznych była bardzo liczna w większości były to ciekawe konie z perspektywami na przyszłość.

Klacze dwuletnie to kategoria która zawsze wzbudza duże emocje gdyż zazwyczaj są to konie już bardzo dobrze rozwinięte z dobrze zaznaczonymi cechami rasowymi i płciowymi o dużej urodzie. W Machnicach wystartowało w tej kategorii 10 klaczy w Porębie stawka była liczniejsza 16 klaczy.
Zacznę od klaczy która zajęła pierwsze miejsce w Machnicach a zarazem została vice czempionką całej wystawy natomiast startując w Porębie zajęła 2 miejsce - tą utytułowaną klaczą jest Toskania-G po Person od Tajga po Szwadron oceniona na 10 pkt za typ i 9 za pokrój na obu wystawach bardzo dobra ruchowo ze zrównoważonym charakterem. Jej sukces nie jest dziełem przypadku gdyż jej matka klacz Tajga 3 lata z rzędu jako roczniak ,dwulatka i trzylatka wygrywała wystawy w Siedlcu Trzebnickim. Drugie miejsce w Machnicach zajęła klacz Lanca po Pedros od Lena po Szach charakteryzująca się typem bliskim ideałowi 9,5 pkt i wyróżniającym się kłusem. W Porębie również startowała ta klacz jednak tu zajęła dopiero 5 miejsce trochę słabiej się prezentując. Podium w Machnicach zamyka zajmując 3 miejsce klacz Pistacja Z po Lancelot od Pianka po Ramzey i tu również sukces tej klaczy nie jest dziełem przypadku gdyż jej matka klacz Pianka zwyciężała w Siedlcu Trzebnickim w roczniakach 2016r w dwulatkach 2017r a ojciec ogier Lancelot to zwycięzca zakładu treningowego z 2016r.
Pierwsze miejsce w Porębie zajmuje klacz Arayah po Libero od Azja po Bulwar. Zwycięstwo tak klacz zawdzięcza głównie świetnemu ruchowi jej stęp i kłus był mocno wyróżniający się w stawce klaczy dwuletnich również zrównoważonym charakterze i współpraca z prezenterem miały swój duży wpływ na ocenę. Urody tej klaczy nie brakowało co w całości złożyło się odniesienie sukcesu w tej kategorii .Trzecie miejsce zajmuje klacz Jarsenia po Alvaro od Jarisa Po Jarsen prezentując rewelacyjny kłus i ponad przeciętny stęp. Warto jeszcze wspomnieć klacz Ranita po Lans od Roksana po Hondaker, która zajęła 4 miejsce uzyskując 10 pkt za typ i 9 za pokrój a przez słabą prezentację kłusa który został oceniony tylko na 7,5 pkt zaprzepaściła szanse na wyższe miejsce.

Na zakończenie kategoria klaczy trzyletnich która to kategoria została przedstawiona tylko w Machnicach. Wystartowało 7 klaczy niezbyt liczna stawka natomiast bardzo wysokiej jakości, o czym świadczyły bardzo wysokie oceny. Bezkonkurencyjna okazała się klacz Moja Luba BG po Luby od Madera po Borys. Klacz w świetny typie śląskim bardzo poprawnej budowy rewelacyjnym stępie uzyskała 46,5 pkt i równocześnie została czempionką całej wystawy w Machnicach. Tu również nie ma przypadku gdyż matka klaczy Moja Luba BG klacz Madera to czempionka  Krajowego Czempionatu Młodzieży Koni Rasy Śląskiej w Książu z 2013 roku. Drugie miejsce klacz Rodiana po Lothario od Roksana po Hondaker to harmonijnie zbudowana klacz o bardzo dobrym kłusie czym zjednała sobie publiczność. Na trzecim stopniu podium stanęła klacz Harda od Legato po Hawana po Bułat uzyskując 46 pkt.
Dinar - bardzo fajnie się czyta twoje streszczenia tak dużych imprez 🙂 powinna być z tego rubryka w gazecie Hodowca i Jeździec.

Ja natomiast udostępniam już playlistę z Poręby i będę jeszcze tutaj dodawać z Józefina playlistę gdzie też były prezentowane ślązaki.

Mnie np bardzo zaciekawiło ile jest koni tej rasy które mają domieszkę xx. Po Scyris xx była klacz. Oraz po Bavento który jest już wiekowym ogierem. Jednak ma duży dolew xx. Kto jeszcze jest zainteresowany to mam na kanale powszednią playlistę z Poręby 🙂

Zapraszam do obejrzenia kolejnej playlisty z końmi rasy śląskiej 🙂 tym razem z dnia 03.07.2021 z Czempionatu wszystkim ras w Aromerze.

https://m.youtube.com/playlist?list=PLyKGdTxjdgzjDjpDJIQJSe3oD324syB3z
KWALIFIKACJE OGIERÓW ŚLĄSKICH PARTYNICE 2021
Emocje po tegorocznych kwalifikacjach ogierów śląskich już opadły więc warto podsumować to wydarzenie. Do kwalifikacji przystąpił 49 ogierów co w porównaniu do poprzedniego roku jest mniejszą liczbą ale w tym roku dało się zauważyć dużą poprawę jakościową co prawdopodobnie wynikało z dobrze wykonanej pracy przez pracowników rodzimych OZHK i wstępnej selekcji ogierów u hodowców. W pierwszym dniu zmierzono wszystkie ogiery i oceniono na twardej nawierzchni postawę, kopyta i motorykę ruchu. Po pierwszym dniu odpadło 5 ogierów 4 za brak minimalnych wymiarów i jeden za charakter (nie udało się ogiera zmierzyć). W drugim dniu ogiery przedstawiano na płycie w ruchu i pozycji stój. Prezentacji dokonywano w podziale na rody i ja również spróbuje tak opisać przedstawioną stawkę.
W pierwszej grupie kwalifikacji zostały poddane ogiery z rodu ogiera Condor. Jak co roku ród ten nie jest reprezentowany zbyt licznie nie inaczej było w tym roku i do oceny przystąpiło 5 ogierów. W Polsce ród ten został rozpowszechniony przez ogiera Centimo który poprzez 4 swoich potomków ogiera Butanol, Archimedes, Arsen, Lansjer tworzą 4 odgałęzienia tego rodu. Najbardziej liczne jest odgałęzienie pochodzące od Archimedasa a to dzięki jego synowi ogierowi Nomen który pozostawił po sobie 18 synów z licencją i 9 wnuków z licencją a pewnie to nie jest jego ostatnie potomstwo z licencją bo Nomen nadal jest czynny w hodowli. W tym roku z tego odgałęzienia przedstawiono do kwalifikacji 2 synów Nomena, ogiera Lord i Ramino i 1 wnuka Nomena, ogiera Mango syna Rezydenta. Pierwszy zaprezentował się ogier Mango który został zakwalifikowany a mi osobiście podobał się w tej grupie najbardziej mimo, że nie został najwyżej zbonitowany uzyskując 79 punktów to zwrócił moją uwagę harmonijną budową i bardzo dobrym ruchem w kłusie mógłby być trochę masywniejszy ale skoro to ogier 2,5 letni to może jeszcze nabierze masy w przyszłości. Ogier Mango to przykład połączenia od strony męskiej ogiera Rezydent a od strony żeńskiej ogiera Palermo które to już w przeszłości dobrze się sprawdzało przykładem jest ogier Memfis zwycięzca zakładu treningowego w 2019 roku. Drugi przedstawiony został ogier Ramino syn Nomena, który nie został zakwalifikowany do dalszego treningu Trzeci w stawce został przedstawiony drugi syn Nomena ogier Lord zakwalifikowany do dalszego treningu z 78 punktami bonitacyjnymi. Jedynym przedstawicielem odgałęzienia Arsena który pozostawił po sobie 6 ogierów licencjonowanych był ogier Ner koń o bardzo ciekawym rodowodzie syn ogiera Jarsen najlepszego syna Arsena dzięki któremu to odgałęzienie rodu Condora ma szanse na przetrwanie bo ogier Jarsen nadal czynny w hodowli pozostawił już po sobie 5 synów z licencją. Ogier Ner to koń w bardzo dobrym typie i poprawnie zbudowany o bardzo dobrym ruchu szczególnie w kłusie najwyżej zbonitowany ogier w tej stawce uzyskał 81 punktów i oczywiście zakwalifikował się do dalszego treningu. Trzecie odgałęzienie to potomkowie ogiera Lansjer (obecnie w wykazie ogierów dostępne dla hodowców są tylko dwa ogiery z tej linii ogier Alen i ogier Haral) grupę tą reprezentował ostatni w stawce przedstawiciel rodu Condora ogier Borneo Familia. Ogier Borneo Familia to bardzo ciekawy rodowodowo koń zarówno ze strony ojca którym jest ogier Haral jak również ze strony matki którą jest klacz Bryza po Lik. Borneo Familia to ogier w bardzo dobrym typie śląskim o poprawnej budowie świetnym stępie zbonitowany na 79 punktów. Czwarty syn Centimo ogier Butanol nie miał swojego reprezentanta w tegorocznych kwalifikacjach. Podsumowując kwalifikację rodu Condora zostało dopuszczonych do dalszego treningu 4 ogiery o bardzo ciekawych rodowodach. Miejmy nadzieję że zasilą jako reproduktory w komplecie hodowlę koni śląskich gdyż obecnie w wykazie ogierów kryjących z tego roku dostępnych jest 29 przedstawicieli tego rodu.
Następną grupą przedstawioną do kwalifikacji były ogiery z rodu ogiera Edelman. Stawkę reprezentowało 9 ogierów w której wyodrębniono 3 linie potomków sprowadzonych do Polski z Niemiec ogierów Eidam, Enzian i Evento. Zacznę od linii Eidama który pozostawił po sobie 13 synów z licencją jednak tylko trzech dalej rozpowszechniło tą linie są to ogiery Sajudis, Len, Santos. Obecnie po ogierze Len są dwa reproduktory ogier Roger i jego syn Heban, po ogierze Santos pozostał tylko ogier Bas. Najbardziej rozpowszechnieni są potomkowie Sajudisa 8 potomków obecnie jest dostępnych w punktach kopulacyjnych dla hodowców. Na kwalifikacji przedstawicielem tej linii był ogier Ummet Ozcan syn ogiera Roger niestety podczas prezentacji nie udało się go przedstawić komisji gdyż w ogóle nie współpracował z prezenterem nie pokazał się ani w ruchu ani nie udało się go postawić w pozycji stój w związku z czym nie został oceniony i zakwalifikowany do treningu. Następną grupę stanowili potomkowie ogiera Enzian, którzy są bardzo popularnymi reproduktorami w hodowli rasy śląskiej gdyż obecnie w wykazie ogierów kryjących jest ich 50 sztuk. Dlaczego tak mocno rozpowszechnili się potomkowie ogiera Enzian? Sam Enzian miał podobnie jak Eidam 13 synów z licencją jednak jego synowie mocno rozwinęli tą linie. Szczególnie dwóch synów się do tego przyczyniło. Pierwszy syn to ogier Lapis który pozostawił po sobie 39 ogierów z licencją drugi syn to ogier Palant który pozostawił po sobie 40 ogierów z licencją. Ten fakt daje odpowiedz dlaczego linia Enziana jest tak liczna i właściwie nie zagrożona zniknięciem z rasy śląskiej. W tym roku do kwalifikacji przystąpiło 4 potomków ogiera Palat -2 wnuków ogiery Lokus-3 i Ortos, 1 prawnuk ogier Wi-Fi i 1 potomek reprezentujący już piąte pokolenie ogiera Palant ogier Lord Liv oraz 1 prawnuk ogiera Lapis ogier Neptun. Z wymienionych tutaj potomków ogiera Enzian do dalszego treningu zakwalifikowało się 2 ogiery ogier Wi Fi syn ogiera Impet który wyróżniał się piękną głową i szyją który to element został oceniony na 5 punktów co jest maksymalną oceną za ten element budowy, ogólnie ogier uzyskał 79 punktów bonitacyjnych oraz ogier Neptun syn ogiera Admirał koń w dobrym typie i o poprawnej budowie uzyskał 78 punktów bonitacyjnych. Trzecią grupą przedstawioną do kwalifikacji z tego rodu są potomkowie ogiera Evento o których zwykło się mówić że są to konie o bardzo zrównoważonych charakterach, bezproblemowe w obsłudze. Obecnie w wykazie ogierów kryjących jest dostępnych 27 ogierów potomków ogiera Evento. Ogier Evento pozostawił 16 ogierów z licencją ale nadal jest czynny w hodowli i jeszcze ta liczba może się zmienić szczególnie że w tym roku jeden z jego synów ogier Paradais G został zakwalifikowany do dalszego treningu uzyskując 79 punktów bonitacyjnych prezentując bardzo dobry ruch w kłusie. Najbardziej znanym synem ogiera Evento jest ogier Nefryt który pozostawił po sobie 17 ogierów z licencją i nadal jest czynny w hodowli na tegorocznej kwalifikacji zaprezentowało się 2 wnuków ogiera Nefryt synów ogiera Alger. Były to ogiery Fokus-5, Walor-PH. Z tej dwójki do dalszego treningu został zakwalifikowany ogier Walor-PH uzyskując 80 punktów bonitacyjnych, wyróżniał się w tej grupie bardzo dobrym ruchem zarówno w stępie jak i w kłusie. Podsumowując kwalifikacje rodu Edelman do dalszego treningu dopuszczonych zostało 4 ogiery z 9 przedstawionych.
Trzecią prezentowaną grupą był ród ogiera Gambo. W Polsce reprezentanci tego rodu pochodzą z dwóch linii. Jedna rozpowszechniona jest przez ogiera Glockner, który pozostawił po sobie 20 licencjonowanych synów w tym 3 synów którzy przyczynili się do dalszego rozwoju tej linii to jest ogier Jaszcz który niestety ma już tylko jednego syna czynnego w hodowli - ogiera Wicher który daje nadzieje na dalszy rozwój tego odgałęzienia, ogiera Hondaker ojca 27 ogierów licencjonowanych oraz ogiera Iner ojca Hutora który na dzień dzisiejszy posiada 24 licencjonowanych synów ale nadal jest czynny w hodowli więc ta liczba może się zmienić. Drugą linie rodu Gambo rozpowszechnił ogier Holdek ojciec 27 ogierów licencjonowanych. Mimo tak dużej liczby potomków tylko dwóch jego synów ogier Zdun i ogier Kord przedłużyli jego linie a właściwie jego wnukowie ogier Rycerz, który był bardzo popularny w latach osiemdziesiątych i przekazywał swojemu potomstwu bardzo dużo urody ale niestety trudny charakter oraz ogier Liton ojciec Turkusa i Derita. W tym roku do kwalifikacji z rodu Gambo przystąpiło 10 ogierów była to najliczniejsza grupa ale moim zdanie najbardziej wyrównana pod względem typu, budowy i wyróżniająca się ruchowo szczególnie wiele ogierów z tej grup prezentowało bardzo dobry kłus z wyraźnym samoniesieniem oraz obszerny stęp. Komisja oceniająca również doceniła tą grupę kwalifikując 8 ogierów. Trzech przedstawicieli linii ogiera Holdek czyli ogiera Jordan II po Rubin zbonitowanego na 80 punktów, ogiera Banderas-TA zbonitowango na 78 punktów oraz świetnie stępującego ogiera Elon po Aron zbonitowanego na 78 punktów. Linia ogiera Glockner będzie liczniej reprezentowana na próbie końcowej gdyż zakwalifikowano z tej linii 5 ogierów. Dwa ogiery z odgałęzienia Hondakera czyli ogier Żart po Efekt który był jednym z najlepiej ruszających się ogierów w kłusie z wszystkich prezentowanych ogierów na kwalifikacjach zbonitowany na 79 punktów oraz ogier Rodan po Amur zbonitowany na 78 punktów. Stawkę uzupełniły ogiery reprezentujące odgałęzienie ogiera Iner syn Hutora ogier Lux-8 bardzo urodziwy i wysoko oceniony za ruch otrzymał 8 punktów za stęp oraz 8 punktów za kłus zbonitowany na 81 punktów oraz dwaj rewelacyjni synowie Lancelota zwycięzcy zakładu treningowego z 2016 roku ogier Magnet BG zbonitowany na 80 punktów przy którym warto wspomnieć że jego matką jest klacz Madera czempionka Krajowego Czempionatu Koni Rasy Śląskiej w Książu z 2016 rok oraz matką tegorocznej czempionki wystawy Koni Rasy Śląskiej w Machnicach. Drugi syn Lancelota mój faworyt któremu będę kibicował na końcowym egzaminie ogier Nowator-PP jeden z dwóch najwyżej zbonitowanych ogierów tych kwalifikacji otrzymał 82 punkty świetnie się zaprezentował w ruchu bardzo dobry stęp i rewelacyjny kłus. Niestety do dalszego treningu nie zakwalifikowało się 2 ogiery z tego rodu były to ogiery Denar-Ta po Amur oraz Pirat po Wicher którego najbardziej szkoda gdyż jest potomkiem najmniej licznego odgałęzienia ogiera Jaszcz ale niestety ze względu na wyraźną nieregularność w ruch nie mógł być oceniony i zakwalifikowany do dalszego treningu. Podsumowując tą grupę można powiedzieć że ród Gambo ma szanse na poważne wzmocnienie swojego potencjału hodowlanego o naprawdę ciekawe ogiery mimo że obecnie w wykazie ogierów kryjących ten ród nie prezentuje się źle gdyż dostępnych w punkach kopulacyjnych dla hodowców jest 62 ogiery z tego rodu.
Grupa czwarta która została przedstawiona do kwalifikacji to ogiery z rodu Gido. W rodzie Gido w Polsce wyróżniamy dwie linie. Bardzo rzadką linię ogiera Fabian, którą obecnie reprezentuje tylko 5 ogierów ogier Loran po Lik jedyny ogier wywodzący się z odgałęzienia syna Fabiana ogiera Beret oraz ogier Imbir po Huragan i trzech synów Halata -Cezary, Person, Pedros wywodzących się z odgałęzienia pochodzącego od drugiego syna Fabiana ogiera Harpun. Druga linia rodu Gido to potomkowie ogiera Firley który pozostawił po sobie 58 licencjonowanych synów. Mimo tak licznego potomstwa tylko jeden z jego synów ogier Wrangel rozpowszechnił tą linię dając wybitnego ogiera Bojkot ojca między innymi Szwadrona, Arbitra, Harcapa, Subiekta, Largisa ojca ogiera Lokan wicemistrza świata w zaprzęgach jednokonnych. W tym roku na Patynicach zaprezentowano tylko przedstawicieli jednej linii rodu Gido potomków ogiera Firley Byli to dwaj wnukowie i jeden prawnuk ogiera Lokan oraz dwaj wnukowie i jeden prawnuk ogiera Szwadron. Pierwszy zaprezentował się ogier Lazar po Palermo który zakwalifikował się do dalszego treningu z 78 punktami bonitacyjnymi. Następny przedstawiony został ogier Raszim syn Brokata koń w bardzo dobrym typie śląskim o poprawnej budowie i bardzo dobrze ruszający się co zostało docenione i Raszim uzyskał 81 punktów bonitacyjnych kwalifikując się do dalszego treningu. Trzeci potomek Lokana ogier Hektor po Royal również został zakwalifikowany uzyskując 80 punktów bonitacyjnych. W ostatnich latach coraz częściej można zobaczyć potomków Lokana na kwalifikacja i trzeba przyznać że coraz lepiej się prezentują, szczególnie wyróżnia ich bardzo dobry typ śląski. Czwartym ogierem prezentowanym w tej stawce był ogier Bafrik-KG po Frik jeden z dwóch najwyżej zbonitowanych ogierów na tych kwalifikacjach uzyskał 82 punkty bonitacyjne prezentując bardzo lekki kłus z wyraźną fazą samoniesienia co spodobało się zgromadzonej publiczności która nie szczędziła braw w czasie jego prezentacji. Następnie zaprezentowano dwóch synów ogiera Biegun ogiera Argiel-T zbonitowany na 78 punków i ogiera Atut-AP zbonitowanego na 81 punktów obydwa ogier jak przystało na półbraci bardzo podobni w typie i pokroju nawet wymiary miały niemal identyczne. Zakwalifikowały się do dalszego treningu z lekkim wskazaniem na ogiera Atut-AP który wyróżniał się mocnymi kopytami. Podsumowując ród ogiera Gido oceniłem tą grupę bardzo wysoko klasyfikując ją zaraz za przedstawicielami rodu Gambo pod względem ogólnego wrażenia jakie pozostawiła po sobie ta stawka. Były to konie o bardzo dobrym typie z wyróżniające się ruchem. Zakwalifikowano 6 ogierów z tej grupy więc jest duża szansa powiększyć ilość dostępnych reproduktorów z tego rodu, których obecnie w wykazie ogierów kryjących jest 37.
Grupa piąta to ród ogiera Rufer która za sprawą ogiera La Paz przechodzi swoisty renesans i w ostatnich latach mocno się rozwija hodowlanie. Protoplastą tego rodu w Polsce jest ogier Skat ale to jego syn ogier Prudnik dopiero mocniej zaistniał w hodowli pozostawiając 31 synów z licencją. Mimo tak dużej liczby potomstwa tylko jeden syn Prudnika ogier Hak dalej rozpowszechnił w Polsce ród Rufera pozostawiając po sobie trzech bardzo dobrych synów ogiera Dolar, Sejmik i Jogurt. Na dzień dzisiejszy te trzy ogiery tworzą trzy odgałęzienia rodu Rufera w Polsce. Co prawda odgałęzienie ogiera Dolar jest mocno zagrożone bo obecnie pozostały po nim w hodowli już tylko dwa wiekowe ogiery Marcepan i Ładysz. Odgałęzienie Jogurta za pośrednictwem ogiera Arabetto i ogiera Rotmistrz jest coraz bardziej popularne i obecnie ma 5 przedstawicieli w wykazie ogierów kryjących. I najbardziej liczne 20 ogierów kryjących figurujących w tegorocznym wykazie to odgałęzienie ogiera Sejmik do którego należy wspominany już ogier La Paz. W sumie ród ogiera Rufer ma obecnie 27 reproduktorów dostępnych dla hodowców. Obserwując ogiery z tego rodu można wyciągnąć wnioski że posiadają one ducha sportowego i dużą wole walki ale wiąże się to również z większym temperamentem i trudniejszym charakterem. Zazwyczaj na końcowym teście wyniki ogierów z tego rodu plasują się w górnej części tabeli. W tegorocznej kwalifikacji przedstawiciele tego rodu należeli do jednej z liczniejszych grup bo zaprezentowano 7 ogierów jednak po przeprowadzeniu selekcji do dalszego treningu dopuszczono 5 ogierów. Faktem jest że tegoroczna stawka w porównaniu do poprzednich lat była dużo słabsza i jak co roku ogiery z tego rodu charakteryzowały się wyrównanym typem i ponadprzeciętnym ruchem tak w tym roku stawka była bardzo zróżnicowana i można było oglądać ogiery bardzo dobre ale przeplatały się one z ogierami bardzo przeciętnymi. Cechą która wyróżniała tą grupę to bardzo dobre kopyta które u prawie wszystkich zakwalifikowanych ogierów zostały ocenione na 8 punktów. Do kwalifikacji przedstawiono głównie przedstawicieli odgałęzienia ogiera Sejmik i tak zaprezentował się jeden syn La Paza i jeden jego wnuk były to ogiery Rumik RK zbonitowany na 78 punktów oraz bardzo poprawny Lugano syn Porto Alegre zbonitowany na 80 punktów. Drugą części przedstawicieli odgałęzienia Sejmika stanowili trzej synowie Arona ogier Marino-M nie zakwalifikowany Pentagon JB wypunktowany na 79 punktów bonitacyjnych i Pikachu również dopuszczony do dalszego treningu z 80 punktami bonitacyjnymi. Stawkę uzupełniały dwa ogiery z odgałęzienia Jogurta ogier Logo po Basior który nie został zakwalifikowany i ogier Lexion po Rotmistrz uzyskujący 78 punktów bonitacyjnych.
Ostatnią prezentowaną grupą na tegorocznej kwalifikacji był ród ogierów pełnej krwi angielskiej. Tu nie będę opisywał linii gdyż jest to ród otwarty i zawsze może zostać wprowadzona nowa linia gdy Komisja Księgi Stadnej dopuści jakiegoś ogiera pełnej krwi angielskiej do krycia klaczy śląskich. Chociaż obecnie najbardziej rozpowszechniona jest linia ogiera Tankred ojca ogiera Bank. Dużą szanse na rozpowszechnienie drugiej linii ma linia ogiera Dastin gdyż to ojciec mistrza świata w zaprzęgach jednokonnych ogiera Sonet więc można się spodziewać, że w przyszłości będzie ten ogier cieszył się dużym powodzeniem. W bieżącym roku do kwalifikacji z tego rodu przystąpiło trzy ogiery. Dwa ogiery z linii Tankreda i jeden syn Soneta. Wszystkie trzy zostały zakwalifikowane do dalszego treningu. Widać było w tych ogierach dolew pełnej krwi ale to co chciano poprawić używając ogiera pełnej krwi to udało się osiągnąć bo wszystkie 3 ruszały się bardzo dobrze i była widać ambicję i chęć do pracy co może predysponować te ogiery do sportu zaprzęgowego. Stanowczo najlepszy z tej trójki był ogier Piruet-C zbonitowany na 81 punktów elastycznie kłusujący i świetnie stępujący moją uwagę zwróciły jego bardzo poprawne kopyta. Ogier Arystokrata zbonitowany na 79 punktów jego budowa i ruch dają nadziej na dobry wynik w końcowej próbie. Ogier Sarmata to już drugi syn Soneta który będzie poddawany egzaminowi i trzeba przyznać że tegoroczny potomek Soneta prezentuje się dużo lepiej niż jego półbrat Bremen który otrzymał licencję w tamtym roku. Co prawda można było zauważyć pewne wady kończyn ale ruszał się bardzo dobrze co dostrzegła również komisja przyznając 8 punktów za stęp i 8 punktów za kłus łącznie uzyskując bonitację 80 punktów. Podsumowując tą stawkę ogierów nasuwa się wniosek że ilość reprezentantów rodu niewielka ale za to jakość bardzo duża. Ponadto należy dodać że ród ogierów pełnej krwi angielskiej oferuje hodowcą obecnie w punktach kopulacyjnych 14 ogierów. Przy okazji kwalifikacji w tej grupie został przedstawiony do oceny bonitacyjnej ogier Diego po Posejdon z rodu Gambo, który możliwość otrzymania licencji uzyskał dzięki alternatywnym próbom dzielności komisja zakwalifikował ogiera Diego do hodowli przyznając mu 80 punktów bonitacyjnych.
Przy okazji opisu tegorocznej kwalifikacji przedstawie jeszcze dwa rody których przedstawiciel nie byli prezentowani a warto by było żeby hodowcy mieli obraz jak obecnie przedstawia się sytuacja w tych rodach. Zacznę od rodu Rolanda, który niestety od wielu lat jest zagrożony wyginięciem gdyż cały czas liczba ogierów kryjących z tego rodu jest na niskim poziomie i obecnie ich liczba wynosi 4 sztuki. Założycielem tej linii w Polsce jest ogier Marokko ale dopiero jego wnuk ogier Automat rozpowszechnił ją pozostawiając po sobie 38 licencjonowanych synów niestety tylko jeden jego syn ogier Astenik pozostawił synów którzy mają szanse utrzymać swoje linie. Były to ogiery Bajarz i Afro. Z linii ogiera Bajarz obecnie dostępny w hodowli jest tylko jeden przedstawiciel ogier Ed który otrzymał licencję w ubiegłym roku i daje nadzieje na rozpowszechnienie tej linii gdyż jest to bardzo poprawny ogier w dobrym typie fajnie się ruszający wysoko zbonitowany na 80 punktów. Natomiast drugą linie tworzą potomkowie ogiera Afro dwóch jego synów ogier Beskid i ogier Bazyliszek oraz jego wnuk ogier Atom. Szczególnie warty uwagi jest ogier Atom którego bardzo ciekawa jest strona żeńska rodowodu w której można zobaczyć takie klacze jak Argota matka 3 ogierów licencjonowanych i 5 klaczy z licencją klacz Alfa matka ogiera Ametyst. Więc są co najmniej dwa ogiery z tego rodu warte uwagi i godne polecenia dla hodowców. Szczególnie że konie z tego rodu bardzo często występują w rodowodach klaczy co potwierdza, że się dobrze sprawdziły w hodowli. Przykładem może być tegoroczna zwyciężczyni wystawy w Machnicach i zdobywczyni drugiego miejsca w Porębie w kategorii klaczy rocznych klacz Aralia której dziadkiem jest ogier Falstart syn Astenika. Następnym rodem którego przedstawicieli nie widzieliśmy na kwalifikacji jest nowo wprowadzany w Polsce ród ogiera Lord. Obecnie w Polsce mamy tylko jednego przedstawiciela tego rodu posiadającego licencję jest nim ogier Lord Rex. Niestety z tego co wiem nie cieszy się on zbytnią popularnością a szkoda bo nie ma innej drogi żeby rozpowszechnić ten ród jak tylko krycie jak największej ilości klaczy i odchów jego potomstwa a obecnie w bazie koni figuruje tylko jeden jego potomek. Jak dla mnie w rasie śląskiej jest bardzo ważna różnorodność genetyczna i ja jestem zagorzałym jej zwolennikiem a zaobserwowałem że często hodowcy w doborze ogierów kierują się swoistą modą i popularnością danego ogiera wśród hodowców a nie zawsze indywidualnym doborem odpowiedniego ogiera do klaczy. Na tym zakończę moją relację i życzę miłego czytania. Jak gdzieś popełniłem błędy proszę o wyrozumiałość i ewentualne uwagi.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 sierpnia 2021 10:51
Dinar, świetnie się czyta takie podsumowanie 🙂

Przymierzam się do zakupy klaczy śląskiej w przyszłym roku. Szukam nietypowo: niskiej (158-163) i chętnie gniadej (byle nie siwej). Z typową śląską dobra głową.
Wiek w sumie dowolny. Nawet się zastanawiałam nad odsadkiem. Po niższych rodzicach chyba nie wyrośnie 10 cm większa? Starsza, w dobrej cenie i kondycji pozwalającej na wyjazdy w teren parę razy w tygodniu mile widziana 🙂

Polecicie hodowców, u których można znaleźć niższe ślązaki? Najchętniej dolnośląskie.
Świętny artykuł opis poszczególnych rodów brakuje takich artykułów w hij. Choć nie zgodzę się z tym że mała liczba koni to wynik selekcji na poziomie ozhk. W towarzystwie od dawna słychać było głosy że w tym roku koni na kwalifikacje jest mało. Myślę że jest kilka powodów takiego stanu rzeczy . Napewno kupcy z dalekiego wschodu którzy płacą za konie i nie trzeba niczego praktycznie go uczyć druga sprawa to fakt ze wprowadzenie polowej próby dzielności podniosło znacznie koszty właściciela ogierów i zrzuciło dużo obowiązków na ich barki. A gdy koń nie zdaje próby to po odliczeniu swoich kosztów właściciel takiego konia bierze za niego jak za roczniaka. Wiem że to hodowla i nie wszystko można sprowadzać do finansów ale jednak nie są one bez znaczenia. Kilka koni było naprawdę wartych uwagi ale jest też grupa koni których ja osobiście bym nie zakwalifikował. Może lepiej było by zakwalifikować mniej ogierów? W tedy ich szanse na odciśnięcie swojego piętna w hodowli wzrastają . Średnia klaczy na ogiera w slazakach jest niska i często ogiery nie mają szansy pokrycia odpowiedniej liczby wartościowych klaczy .
Post został usunięty przez autora
Pytanie trochę z innej beczki... Czy jest na forum ktoś kto w latach 90 (chodzi mi głównei o rok 1997 i powyżej) bywał w nieistniejącej już SK Strzegom? Mamy konia urodzonego tam w 1997. Licze na cud, że uda mi się dokopać do kogoś kto ma zdjecia z tamtych czasów, na których jest nasz koń jako dzieciak 😀
zuzikulec, może spróbuj w tym temacie ostatnio dziewczyny wrzucają stare zdjęcia 🙂
macbeth, właśnie ten wątek mnie zainspirował! ale dzięki 🙂
KONIE ŚLASKIE W ZAWODACH ZAPRZĘGOWYCH

Nie są to wszystkie sukcesy koni śląskich bo nie byłem w stanie wszystkiego zlokalizować w internecie a do archiwum PZJ nie mam dostępu. Brakuje szczegółowych wyników z Mistrzostw Polski single od 1998 do 2012 pary 1985 do 2012 czwórki 1979 do 1991. Kto wygrał te mistrzostwa to jest dostępne w internecie ale dalsze miejsca i jakie konie starowały to już niestety nie. Podobnie rzecz się ma z szczegółowymi wynikami z Mistrzostw Świata. FEI na swoich stronach szczegółowe wyniki ma do roku 2010. Szczególnie brakuje mi Mistrzostw które się odbyły w Polsce a był to Jaratów 2008 single i pary Warka 2007.
Życzę miłej lektury

ROK 2021

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :
4 latki
1. ogier śląski RIGOLETTO po Lokan-Regencja/Bank - KWIATEK Bartłomiej – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 1
2. ogier śląski PAULARED po Rezydent-Passa/Lokan – KWIATEK Weronika – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 2
3. ogier ślaski INCOGNITO po Bazyli-Izera/Nomen – KWIATEK Weronika – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 3
4. ogier śląski BREMEN po Sonet-Brytania/Hutor - KWIATEK Bartłomiej – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 4
5. wałach śląski DOLOMIT po Rewir-Dolina /Lothario – ŁOPATA Paweł – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 5
6. ogier śląski PREMIER po Bergen-Prowincja/ Łunnik – TURZYŃSKI Dariusz – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 6
7. ogier śląski DIEGO po Posejdon-Deisy/Burmistrz – WIŚNIEWSKI Krzysztof – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 7
8. klacz śląska ROMA po Bel-Maximus BH/Romania\Lokan – BOGACZ Weronika – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 8
9. ogier śląski NERWUS po Nowogródek xx/Nesca\Pikolo - SZULC Aleksandra – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 9
10. Wałach śląski ELEKTOR po Dajluk/Elektra sch.warm.\Celtis sch.warm - LUETTIG Jean-Carsten– Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 10

5 latki
1. ogier śląski ROMANTYK Eckermann Sch.warm./Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 1
2. ogier śląski PICCOLO G Evento sch.warm./Posanti G\Santiago – GÓRSKI Kacper – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 3


6 latki
1. ogier śląski ARAMIS Nomen/Aria\Palant - KWIATEK Bartłomiej – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 1
2 ogier śląski TOKAJ-S Ramzey/Toskania\Rapid - KWIATEK Weronika – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 2
3. ogier śląski DIEGO Ramzes/Dafne\Derit - KWIATEK Bartłomiej– Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 3
4. klacz śląska PESTI-G Nefryt/Podana\Probus ZŁOTY Bartosz – Łąck 14-17.10.2021 kat single miejsce 4

MISTRZOSTWA POLSKI
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot - KWIATEK Bartłomiej – Bogusławice 22-24.10.2021 kat single miejsce 1
2. ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan/ - KWIATEK Weronika – Bogusławice 22-24.10.2021 kat single miejsce 2
3.klacz śląska BACARRA Front/Bajka\Izydor - RADUŁA Dariusz – Bogusławice 22-24.10.2021 kat single miejsce 6
4. ogier śląski BEL-MAXIMUS BH Dietmar/Bereta\Drozd - BOGACZ Weronika – Bogusławice 22-24.10.2021 kat single miejsce 7

pary
1.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen/ + ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja\Jogurt/+ ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej– PTAKOWICE 5-8.08.2021 kat pary miejsce 1
2.ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen + ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan + ogier śląski BAMBER Nomen/Badenia\Lokan/ - KWIATEK Weronika– PTAKOWICE 5-8.08.2021 kat pary miejsce 2
3. wałach śląski ŁAWROW Aron/Ładna\Huncwot -KOZŁOWSKI Jacek – PTAKOWICE 5-8.08.2021 kat pary miejsce 4
4. ogier śląski ELEGANT Jordan/Elba\Locarno + ogier śląski SAMBOR Aron I/Solina\Jogurt - BENEDYKCIŃSKI Andrzej – PTAKOWICE 5-8.08.2021 kat pary miejsce 7

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI

5 latki
1. ogier śląski ROMANTYK Eckermann Sch.warm./Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – Szilvásvárad (Węgry) 7-10.10.2021 kat single miejsce 6

6 latki
1. ogier śląski TOKAJ-Ś Ramzey/Toskania\Rapid - KWIATEK Weronika – Szilvásvárad (Węgry) 7-10.10.2021 kat single miejsce 3
2. ogier śląski ARAMIS Nomen/Aria\Palant - KWIATEK Bartłomiej – Szilvásvárad (Węgry) 7-10.10.2021 kat single miejsce 6
3. ogier śląski DIEGO Ramzes/Dafne\Derit - KWIATEK Bartłomiej – Szilvásvárad (Węgry) 7-10.10.2021 kat single miejsce 7


7 latki
1. ogier śląski RONCEWAL Awans/Rewia\Lider - KWIATEK Weronika – Szilvásvárad (Węgry) 7-10.10.2021 kat single miejsce 1

MISTRZOSTWA ŚWIATA
single odwołane
pary
1.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen/ + ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja\Jogurt/+ ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – 08–12. 09 2021 Kronenberg (Holandia) kat pary miejsce 16 drużynowo 5 miejsce
2. .ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen + ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan + ogier śląski BAMBER Nomen/Badenia\Lokan/ -KWIATEK Weronika– 08–12. 09 2021 Kronenberg (Holandia) kat pary miejsce 23 drużynowo 5 miejsce

MISTRZOSTWA EUROPY
czwórki
1.ogier śląski ATOS Alger\Alfa\Delfin/ + ogier śląski BASTION Evento/Bjanka\Len/+ ogier śląski LEGATO Bergen/Lorena\Palant + ogier śląski REWIR Rotmistrz\Rostala\Szwadron/ - ANDRYS Tadeusz – 30.08 –05. 09 2021 Budapeszt (Węgry) kat czwórki miejsce 38


ROK 2020

Mistrzostwa Polski młodych koni w powożeniu nie odbyły się

MISTRZOSTWA POLSKI
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej– Bogusławice 14-16.08.2020 kat single miejsce 1
2.ogier śląski KNESET Aron/Kobra\Koral - RADUŁA Dariusz – Bogusławice 14-16.08.2020 kat single miejsce 8

pary
1.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen/ + ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja\Jogurt/+ ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 1
2.wałach ślaski EROS (Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 2
3. ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen + ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan + ogier śląski PASSAT Izydor/Passa\Lokan/ - KWIATEK Weronika – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 3
4. ogier śląski AKCENT Lancet/Alaska\Lansjer + wałach śląski ŁAWROW Aron/Ładna\Huncwot -KOZŁOWSKI Jacek – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 4
5. ogier śląski ELEGANT Jordan/Elba\Locarno + ogier śląski SAMBOR Aron I/Solina\Jogurt - BENEDYKCIŃSKI Andrzej – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 7

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI odwołane

MISTRZOSTWA ŚWIATA
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej– Pau (Francja) 21-26.10 2020 kat single miejsce 3 drużynowo 3

Mistrzostwa świata w czwórkach odwołane

ROK 2019

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1.ogier śląski DIEGO Ramzes/Dafne\Derit - KWIATEK Bartłomiej – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 1
2. ogier śląski DEZERTER Nomen/Daluzja\Lokan - KWIATEK Bartłomiej – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 2
3. ogier śląski TOKAJ-Ś Ramzey/Toskania\Rapid – RAK Adam – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 3
4. ogier śląski BASTION Evento/Bjanka\Len/ – JAGIELSKA-PIETRUSZKA Magdalena – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 3

5 latki
1.ogier śląski IZERT II Lokan/Izera\Nomen - KURYŚ Katarzyna – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 1
2.ogier śląski LUCYFER Drab/Lotna\Palant - KWIATEK Bartłomiej – Książ 4-6.10.2019 kat single miejsce 2

MISTRZOSTWA POLSKI
single
konie śląskie nie zostały sklasyfikowane

pary
1.wałach ślaski EROS (Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 1
2.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen/ + ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja\Jogurt/+ ogier śląski BAZYLI Lokan/Bazylia\Palant - KWIATEK Bartłomiej – Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 3
3. ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen +ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan + ogier śląski PASSAT Izydor/Passa\Lokan - KWIATEK Weronika - Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 4
4. ogier śląski AKCENT Lancet/Alaska\Lansjer + wałach śląski ŁAWROW Aron/Ładna\Huncwot -KOZŁOWSKI Jacek – KSIĄŻ 28-30.08.2020 kat pary miejsce 4 - Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 7
5. ogier śląski HARAL Skandal/Harfa\Derkos + ogier śląski SANTIAGO Skandal/Sonata\Apis ogier śląski BILARD Lozert/Barnejka\Bebzun – KUSZ Roman - Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 10
6. ogier śląski ERGON Drab/Eruita\Rapid/+ ogier śląski ALWAR Burgund/Alma\Endemit + ogier śląski ADRIAN Alegro/Astoria\Szwadron – MACIAK Krzysztof - Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 11
7. ogier śląski ELEGANT Jordan/Elba\Locarno + ogier śląski SAMBOR Aron I/Solina\Jogurt - BENEDYKCIŃSKI Andrzej – Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 12
8. klacz śląska ESTYLIA Boneto/Elba\Epilog – IDZIKOWSKI Krzysztof - Ptakowice 25-28.07.2019 kat pary miejsce 13

czwórki
1. klacz śląska BRENTINA Portos/Bryza\Balaton – MAZUREK Piotr – Książ 4-6.10.2019 kat czwórki miejsce 1
2. ogier śląski ERGON Drab/Eruita\Rapid/+ ogier śląski ALWAR Burgund/Alma\Endemit + ogier śląski ADRIAN Alegro/Astoria\Szwadron +ogier śląski LIBRETTO Boneto/Lorelei\Locarno – MACIAK Krzysztof - Książ 4-6.10.2019 kat czwórki miejsce 3

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI
5 latki
1. ogier śląski RONCEWAL Awans/Rewia\Lider - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 5-8. 09 2019 kat single miejsce 4

6 latki
1. ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 5-8. 09.2019 kat single miejsce 2
2. ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja/Jogurt - KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 5-8. 09.2019 kat single miejsce 4

7 latki
1. ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen - KWIATEK Bartłomiej – – Mezöhegyes (Węgry) 5-8. 09.2019 kat single miejsce 2

MISTRZOSTWA ŚWIATA
pary
1.ogier śląski AKCENT Lancet/Alaska\Lansjer - KOZŁOWSKI Jacek – Drebkau (Niemcy) 11-15.09.2019 kat pary miejsce 47 drużynowo 9 miejsce
2. wałach ślaski EROS (Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – Drebkau (Niemcy) 11-15.09.2019 kat pary miejsce 61 drużynowo 9 miejsce

MISTRZOSTWA EUROPY
czwórki
1. klacz śląska BRENTINA Portos/Bryza\Balaton – MAZUREK Piotr – Donaueschingen (Niemcy) 15-18.08 2019 kat czwórki miejsce 29

ROK 2018


MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :
konkurencja powożenia nie odbyła się

MISTRZOSTWA POLSKI
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej – Bogusławice 27-29.07.2018 kat single miejsce 1
2. klacz śląska RAPSODIA Boneto/Regata\Raj/ - KILIAŃCZYK Marcin – Bogusławice 27-29.07.2018 kat single miejsce 5
3. ogier śląski ETER Basior/Eurella\Domingo(xx) – KOWALSKI Bartosz – Bogusławice 27-29.07.2018 kat single miejsce 7

pary
1. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 1
2. ogier śląski KUBA Arsenał/Kara\NN/ - KOZŁOWSKI Jacek – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 2
3. klacz śląska BARBAROSSA Purist xx/Barbórka śl\Liton śl/ - JOHN Szymon – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 6
4. ogier śląski HARAL Skandal/Harfa\Derkos + ogier śląski SANTIAGO Skandal/Sonata\Apis o – KUSZ Roman – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 7
5. klacz śląska ESTYLIA Boneto/Elba\Epilog – IDZIKOWSKI Krzysztof – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 9
6. ogier śląski ERGON Drab/Eruita\Rapid/+ ogier śląski ALWAR Burgund/Alma\Endemit – MACIAK Krzysztof – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 10
7. ogier śląski ELEGANT Jordan/Elba\Locarno + ogier śląski SAMBOR Aron I/Solina\Jogurt - BENEDYKCIŃSKI Andrzej – Ptakowice 16-19.08.2018 kat pary miejsce 11
czwórki
1.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen/ + ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank + ogier śląski RODOS Drab/Regencja\Bank/ + ogier śląski BAZYLI Lokan/Bazylia\Palant + ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen - KWIATEK Bartłomiej - KSIĄŻ 27-30.09.2018 kat czwórki miejsce 1
2. ogier śląski ERGON Drab/Eruita\Rapid/+ ogier śląski ALWAR Burgund/Alma\Endemit + ogier śląski ADRIAN Alegro/Astoria\Szwadron – MACIAK Krzysztof - KSIĄŻ 27-30.09.2018 kat czwórki miejsce 5

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI
5 latki
1. ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja/Jogurt - KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 2
2. ogier śląski LUBY Derkos/ Łupawa/Palant - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 4
3. ogier śląski DAJLUK Iluk/Daluzja\Lokan - KWIATEK Weronika - Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 5

6 latki
1. ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 3
2. ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen - KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 5
3. ogier śląski PASSAT Izydor/Passa\Lokan - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 10

7 latki
1. klacz śląska LOXIA Nefryt/Łupawa/Palant - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 05.09 – 09.09.2018 kat single miejsce 3

MISTRZOSTWA ŚWIATA
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej– Kronenberg (NED) 28.08 – 02.09.2018 kat single miejsce 1 drużynowo miejsce 3

czwórki
brak koni śląskich

ROK 2017

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. ogier śląski LUBY Derkos/ Łupawa/Palant - KWIATEK Weronika – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 1
2. klacz śląska ROMA Impuls/Riana\Harcap - ŚMICHURA Paweł – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 2
3. ogier śląski FROMBORK Nomen/Fuksja/Jogurt - KWIATEK Bartłomiej – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 3



5 latki
1.ogier śląski ARSEN Impuls/Abrazja\Boneto – KURYŚ Katarzyna– STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 1
2. wałach śląski LEON Impuls/La Toya\Bohun/ - ŚMICHURA Paweł – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 2
3. ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 3
4.ogier śląski REWIR Rotmistrz/Rostala\Szwadron - ŚMICHURA Paweł – STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 4
5.ogier śląski RAPSUN Nomen/Roksi\Lokan/ - TURZYŃSKI Dariusz– STRZEGOM 22-24.09.2017 kat single miejsce 5

6 latki
brak śląskich koni

MISTRZOSTWA POLSKI

single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej– BOGUSŁAWICE 15 – 17.09.2017 kat single miejsce 1
2. ogier śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko - KILIAŃCZYK Marcin – BOGUSŁAWICE 15 – 17.09.2017 kat single miejsce 3

pary
1. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol - WOJTACHA Rafał – PTAKOWICE 24-27.08.2017 kat pary miejsce 1
2. klacz śląska ALICE /Nefryt/Ariadna\Hutor + ogier śląski LARGO Rokwor/Laguna\Literat + ogier śląski STATUS Zoom/Sankcja\Eliot - KOZŁOWSKI Jacek – PTAKOWICE 24-27.08.2017 kat pary miejsce 2
3. klacz śląska BARBAROSSA Purist xx/Barbórka śl\Liton śl/ + ogier śląski REGOLIO Purist xx/Regoletta śl\Hades xx - JOHN Szymon –PTAKOWICE 24-27.08.2017 kat pary miejsce 9
4. ogier śląski SAMBOR Aron I/Solina\Jogurt - BENEDYKCIŃSKI Andrzej – PTAKOWICE 24-27.08.2017 kat pary miejsce 13

czwórki
1. ogier śląski IMBRED Pikolo/Izyda\Mundial + ogier śląski DRAB Hutor/Dama\Arsen + ogier śląski RODOS Drab/Regencja\Bank/ + ogier śląski BAZYLI Lokan/Bazylia\Palant + ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen - KWIATEK Bartłomiej - BOGUSŁAWICE 15 - 17.09.2017 kat czwórki miejsce 1
2. ogier śląski ALWAR Burgund/Alma\Endemit + ogier śląski ADRIAN Alegro/Astoria\Szwadron – MACIAK Krzysztof - BOGUSŁAWICE 15 - 17.09.2017 kat czwórki miejsce 4

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI
5 latki
1.ogier śląski AROMAT Lokan/Aronia\Nomen - KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 07.09 – 10.09.2017 kat single miejsce 7
2. ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej– Mezöhegyes (Węgry) 07.09 – 10.09.2017 kat single miejsce 9

6 latki
1. klacz śląska REBELIA Hutor/Regencja/Bank- KWIATEK Bartłomiej – Mezöhegyes (Węgry) 07.09 – 10.09.2017 kat single miejsce 3
2. klacz śląska LOXIA Nefryt/Łupawa/Palant - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 07.09 – 10.09.2017 kat single miejsce 4

7 latki
1. ogier śląski ETER Basior/Eurella\Domingo(xx) - KWIATEK Weronika – Mezöhegyes (Węgry) 07.09 – 10.09.2017 kat single miejsce 3

MISTRZOSTWA ŚWIATA
pary
wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol - WOJTACHA Rafał – Lipica (SLO) 20.09 – 24.09.2017 kat pary miejsce 32 drużynowo 7

MISTRZOSTWA EUROPY
czwórki
Brak koni śląskich

ROK 2016

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. ogier śląski REWIR Rotmistrz/Rostala\Szwadron - ŚMICHURA Paweł – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 1
2. ogier śląski ARSEN Impuls/Abrazja\Boneto – KWIATEK Weronika – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 2
3. ogier śląski RENESANS Lokan/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 4
4. wałach śląski PASSAT Izydor/Passa\Lokan - JAKUBIAK Małgorzata – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 5
5.wałach śląski LEON Impuls/La Toya\Bohun/ - KUBAŃSKA Karolina – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r kat single miejsce 6

5 latki
1. ogier śląski LOTNY Nomen śl/Lotna śl\Hutor - KURYŚ Katarzyna – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r kat single miejsce 2

6 latki
1. ogier śląski RODOS Drab/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 1
2. ogier śląski ETER Basior/Eurella\Domingo(xx) – KOWALSKI Bartosz – STRZEGOM 30.09-02.10.2016r. kat single miejsce 32. ogier śląski RODOS Drab/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 2

MISTRZOSTWA POLSKI

single
1. ogier śląski NIGER Turkus/Niwa\Alpinex - KWIATEK Bartłomiej - BOGUSŁAWICE 1-3.07.2016r kat single miejsce 1
2. ogier śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko - KILIAŃCZYK Marcin - BOGUSŁAWICE 1-3.07.2016r kat single miejsce 2

pary
niestety nie jestem w stanie znaleźć szczegółowych wyników w internecie więc również nie mogę ustalić jakie konie śląskie w tych mistrzostwach startowały. A mistrzostwa Polski w parach były rozgrywane co roku od 1985.

MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI

5 latki
1. klacz śląska REBELIA Hutor/Regencja/Bank- KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 08.09- 11.09.2016 kat single miejsce 2

6 latki
1. ogier śląski IMBRED Pikolo/Izyda\Mundial – KWIATEK Weronika – Mezohegyes (HUN) 08.09- 11.09.2016 kat single miejsce 5

7 latki
1. ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen - KWIATEK Weronika – Mezohegyes (HUN) 08.09- 11.09.2016 kat single miejsce 2
2. ogier śląski BAZYLI Lokan/Bazylia\Palant- KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 08.09- 11.09.2016 kat single miejsce 3

MISTRZOSTWA ŚWIATA
single
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej– Piber Köflach (AUT) 03.08 – 07.08.2016 kat single miejsce 6 drużynowo miejsce 2
2. ogier śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko - KILIAŃCZYK Marcin – Piber Köflach (AUT) 03.08 – 07.08.2016 kat single miejsce 41 drużynowo miejsce 2

czwórki
brak koni śląskich

ROK 2015

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. klacz śląska REBELIA Hutor/Regencja/Bank- KWIATEK Bartłomiej – STRZEGOM 09.10-11.10.2015r. kat single miejsce 1
2. klacz śląska RUSAŁKA Basior/Rebelia/Evento – KUBAŃSKA Karolina – STRZEGOM 09.10-11.10.2015r. kat single miejsce 3
3. ogier śląski LAGOS Boneto/ Luna /Locarno – SZCZESIAK Łukasz – STRZEGOM 09.10-11.10.2015r. kat single miejsce 4
4. ogier śląski LIBERO Nefryt/Łubnica/Harcer – SZYMAŃSKI Szczęsny – STRZEGOM 09.10-11.10.2015r. kat single miejsce 5

5 latki
1. ogier śląski ETER Basior/Eurella\Domingo(xx) – KOWALSKI Bartosz – – STRZEGOM 09.10-11.10.2015r. kat single miejsce 1

6 latki
brak śląskich koni


MISTRZOSTWA POLSKI

single
1. ogier śląski NIGER Turkus/Niwa\Alpinex - KWIATEK Bartłomiej - BOGUSŁAWICE 23-25.10.2015r kat single miejsce 1
2. ogier śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko - KILIAŃCZYK Marcin - BOGUSŁAWICE 23-25.10.2015r kat single miejsce nieznane brak szczegółowych wyników

pary
1. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol+ wałach DIEGO Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – BOGUSŁAWICE 14-16.08.2015r kat pary miejsce 2
2. klacz śląska BARBAROSSA Purist xx/Barbórka śl\Liton śl/ + ogier śląski REGOLIO Purist xx/Regoletta śl\Hades xx - JOHN Szymon –BOGUSŁAWICE 14-16.08.2015r kat pary miejsce 5
3. wałach MALIBU Nomen/Mamona/Huncwot + wałach śląski LOTOS Epikur/Lewkonia/Wibrator – BARYŁKO Marek - –BOGUSŁAWICE 14-16.08.2015r kat pary miejsce 6

czwórki
od 1992 – 2016 nie odbywały się mistrzostwa polski czwórek


MISTRZOSTWA ŚWIATA MŁODYCH KONI

5 latki
1. ogier śląski IMBRED Pikolo/Izyda\Mundial – KWIATEK Weronika – Mezohegyes (HUN) 24.09 – 27.09.2015) kat single miejsce 4

6 latki
1. ogier śląski BAZYLI Lokan/Bazylia\Palant- KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 24.09 – 27.09.2015) kat single miejsce 1
2. klacz śląska FREZJA Regiment/Fuksja/Jogurt- KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 24.09 – 27.09.2015) kat single miejsce 2

7 latki
1. ogier śląski SONET Dastin xx/Sorbona\Bojkot – KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 24.09 – 27.09.2015) kat single miejsce 4
2. klacz śląska LAWENDA Arabetto/Lokana/Glockner– KWIATEK Bartłomiej – Mezohegyes (HUN) 24.09 – 27.09.2015) kat single miejsce 6


MISTRZOSTWA ŚWIATA

pary
1. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol+ wałach DIEGO Burgund/Estonia\Dudek - WOJTACHA Rafał – Fabiansebestyen (HUN) 10.09 – 13.09.2015 kat pary miejsce 29 drużynowo 8
2. klacz śląska BARBAROSSA Purist xx/Barbórka śl\Liton śl/ + ogier śląski REGOLIO Purist xx/Regoletta śl\Hades xx - JOHN Szymon - Fabiansebestyen (HUN) 10.09 – 13.09.2015 kat pary miejsce 42 drużynowo 8

czwórki
brak koni śląskich
ROK 2014

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. klacz śląska ŻABKA Jordan/Żenada\Jogurt - BOGACZ Tomasz - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 1
2. ogier śląski RODOS Drab/Regencja\Bank - KWIATEK Bartłomiej - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 2
3. ogier śląski ETER Basior/Eurella\Domingo(xx) – KOWALSKI Bartosz - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 3

5 latki
1. klacz śląska FREZJA Regiment/Fuksja\Jogurt - KWIATEK Bartłomiej - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 1

6 latki
1. klacz śląska LAWENDA Arabetto/Lokan\Glockner - KWIATEK Bartłomiej - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 1
2. wałach śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko – KILIAŃCZYK Marcin - KWIEKI 12-14.09.2014 r kat single miejsce 2

MISTRZOSTWA POLSKI

single
odbyły się w Książu 21-24 sierpień 2014 wyników szczegółowych w internecie nie da się zlokalizować

pary
1. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol -WOJTACHA Rafał - STRZEGOM 10-12.10.2014 kat pary miejsce 5
2. klacz śląska BARBAROSSA Purist xx/Barbórka śl\Liton śl/ + ogier śląski REGOLIO Purist xx/Regoletta śl\Hades xx - JOHN Szymon - STRZEGOM 10-12.10.2014 kat pary miejsce 6

MISTRZOSTWA ŚWIATA

single
1. ogier śląski LOKAN Largis/Lokana/Glockner - KWIATEK Bartłomiej - Izsák (HUN) (24/09/2014 – 28/09/2014) kat single miejsce 33 drużynowo 6 miejsce

czwórki
odbyły się w Cean Francja wyniki szczegółowe nie do zlokalizowania w internecie - przynajmniej dla mnie

ROK 2013

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. ogier śląski EPILOG Lokan/Egida\Nomen - KWIATEK Bartłomiej – KWIEKI 27-29.09.2013r kat single miejsce 1
2. ogier śląski LA PAZ Santiago/Łupawa/Palant – KOZŁOWSKI Ireneusz– KWIEKI 27-29.09.2013r kat single miejsce 4

5 latki
1. klacz śląska LAWENDA Arabetto/Lokan\Glockner - KWIATEK Bartłomiej – KWIEKI 27-29.09.2013r kat single miejsce 4 kat single miejsce 1
2. wałach śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko – KILIAŃCZYK Marcin – KWIEKI 27-29.09.2013r kat single miejsce 4 kat single miejsce 3

6 latki
brak koni śląskich

MISTRZOSTWA POLSKI

single
1. ogier śląski LOKAN Largis/Lokana/Glockner - KWIATEK Bartłomiej - BOGUSŁAWICE (06/09/2013 – 08/09/2013) kat single miejsce 1
2. ogier LIBAN Arsenał/Latria/Lansjer – BOGACZ SEBASTIAN - BOGUSŁAWICE (06/09/2013 – 08/09/2013) kat single miejsce
wyniki szczątkowe brak wyników szczegółowych

pary
KSIĄŻ 26 – 28.07.2013
dostępne są tylko wyniki z ujeżdżenia brak wyników końcowych.

MISTRZOSTWA ŚWIATA

pary
1. wałach śląski MALIBU Nomen/Mamona + wałach śląski LOTOS Epikur/Lewkonia/Wibrator- BARYŁKO Marek - Topolcianky (SVK) 28.8-1.9.2013 kat. pary miejsce 58

ROK 2012

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. klacz śląska LAWENDA Arabetto/Lokan\Glockner - KWIATEK Bartłomiej – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 3
2. ogier śląski ATUT Tycjan/Alkona/Rapid - KILIAŃCZYK Marcin – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 5
3. wałach śląski PRYMUS Tycjan/Prymka\Ryko – KILIAŃCZYK Marcin – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 6
4. ogier śląski LINDSOR Jordan/Lanseria/Locarno - BOGACZ Tomasz – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 9

5 latki
1. ogier śląski PALERMO Lokan/Pala/Palant - KWIATEK Bartłomiej – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 1
2. wałach śląski MEKSYK Nikiel/ Meklena/Ekler - JANKOWIAK Tomasz – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 4

6 latki
1. ogier śląski BEL - MAXIMUS – BH Dietmar xx/Bereta/Drozd - BOGACZ Tomasz – GAJEWNIKI 24 - 26.08.2012 kat single miejsce 3

MISTRZOSTWA POLSKI

single
1. ogier śląski LOKAN Largis/Lokana/Glockner - KWIATEK Bartłomiej - GAJEWNIKI 10 - 12.08.2012 r. kat single miejsce 1
2. ogier NIKIEL/ Eliot/ Niobe/Bojkot – WIDALSKI Sebastian - GAJEWNIKI 10 - 12.08.2012 r. kat single miejsce 8


pary
1. wałach śląski BOGACZ Lansjer/Buczyna/Glockner- JANKOWIAK Tomasz - KWIEKI 05 - 07.10.2012 kat single miejsce 4
2. ogier śląski EKSPERT Romario/Ekspresja/Dudek + ogier śląski REGOLIO Purist xx/Regoletta śl\Hades xx – JOHN Szymon - KWIEKI 05 - 07.10.2012 kat single miejsce 6
3. wałach ślaski EROS Burgund/Estonia\Dudek +ogier śląski RESPEKT Jogurt/Renatka\Butanol -WOJTACHA Rafał - KWIEKI 05 - 07.10.2012 kat single miejsce 10
4. wałach śląski LOTOS Epikur/Lewkonia/Wibrator- BARYŁKO Marek - KWIEKI 05 - 07.10.2012 kat single miejsce 11

MISTRZOSTWA ŚWIATA

single
1. ogier śląski LOKAN Largis/Lokana/Glockner - KWIATEK Bartłomiej – LEZIRIAS (POR) 12-16.09.2012 kat single miejsce 4 drużynowo 4

czwórki
konie ślaskie nie startowały


ROK 2011

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
1. ogier śląski PALERMO Lokan/Pala/Palant - KWIATEK Bartłomiej – BYDGOSZCZ 14.10-16.10.2011r kat single miejsce 1

5 latki
1. ogier śląski BEL - MAXIMUS – BH Dietmar xx/Bereta/Drozd - BOGACZ Tomasz – BYDGOSZCZ 14.10-16.10.2011r kat single miejsce 6

6 latki
1. ogier śląski NIGER Turkus/Niwa\Alpinex - KWIATEK Bartłomiej - BYDGOSZCZ 14.10-16.10.2011r kat single miejsce 1
2. ogier śląski ARES Bavento/Agora/Eliot – KILIAŃCZYK Andrzej - BYDGOSZCZ 14.10-16.10.2011r kat single miejsce 3

MISTRZOSTWA POLSKI
single i pary
brak danych o koniach uczestniczących w tych mistrzostwach

MISTRZOSTWA ŚWIATA

pary
brak koni śląskich

ROK 2010

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI :

4 latki
brak koni śląskich

5 latki
1. ogier śląski LINDO Trzynel xx/Lokacja/Lapis – GIL Ryszard - GOGOLEWO 3-5.09.2010 r kat. single miejsce 2
2. ogier śląski NIGER Turkus/Niwa\Alpinex - KWIATEK Bartłomiej - GOGOLEWO 3-5.09.2010 r kat. single miejsce 3

6 latki
1. ogier śląski JURAND Latarnik/Jurysdykcja/Walim - KWIATEK Bartłomiej - GOGOLEWO 3-5.09.2010 r kat. single miejsce 1

MISTRZOSTWA POLSKI
single i pary
brak danych o koniach uczestniczących w tych mistrzostwach

MISTRZOSTWA ŚWIATA
single
1. ogier śląski LOKAN Largis/Lokana/Glockner - KWIATEK Bartłomiej – Pratoni del Vivaro (ITA) (30/07/2010 - 01/08/2010) kat single miejsce 2
2. ogier śląski REGIMENT Nomen/Regentka/Hades – KOSTRZEWA Adrian - Pratoni del Vivaro (ITA) (30/07/2010 - 01/08/2010) kat single miejsce 33

czwórki brak koni śląskich

ROK 1998 - 2011 MISTRZOSTWA POLSKI single brak danych w internecie o koniach uczestniczących w tych mistrzostwach
ROK 1985 - 2011 MISTRZOSTWA POLSKI pary brak danych w internecie o koniach uczestniczących w tych mistrzostwach

ROK 1979 – 1991 - MISTRZOSTWA POLSKI czwórki brak danych w internecie o koniach uczestniczących w tych mistrzostwach


ROK 1998 -2008 MISTRZOSTWA ŚWIATA single dostępna w internecie tylko pierwsza trójka w tym okresie Polacy zaistnieli na podium tylko w 2004 drużynowo. W tym były dwa konie śląskie:

1. ogier śląski BOGACZ Lansjer/Buczyna/Glockner- PIETROWSKI Wiktor – ASTORP (Szwecja) 21-25.07.2004 kat single miejsce 3 drużynowo
2. klacz śląska LENTA Boy/Lusa/Lix – ZABŁOCKI Przemysław – ASTORP (Szwecja) 21-25.07.2004 kat single miejsce 3 drużynowo


ROK 2009 MISTRZOSTWA ŚWIATA pary brak koni śląskich
ROK 1985-2007 MISTRZOSTWA ŚWIATA pary dostępna w internecie tylko pierwsza trójka w tym okresie Polacy zaistnieli na podium w latach 2003, 1995, 1993, 1991, 1989, 1987

ROK 2003
1. klacz śląska BRANKA Lansjer/ Brawura/Orkisz xx + klacz śląska INTENCJA Lansjer/Intarsja/Orkisz xx – KOZŁOWSKI Ireneusz- JARDY (FRA) 18-21.09.2003 kat. pary miejsce 2 drużynowo

ROK 1995
1. ogier śląski SEJMIK Hak/Siurpryza/Zefir xx + ogier śląski AGRESOR Iwerin/Artemida/Zefir xx+ AGAR Valiant Heart xx/Agata/Aneks– KUSZ Roman – POZNAŃ 23.08 1995 r kat. pary miejsce 2 drużynowo
2. ogier śląski ARSEN Centimo/Arsi/Iwerin + ogier śląski BANK Tankred xx/ Bankiwa/Helikopter + ogier śląski JOGURT Hak/Imra/Zefir xx – KONIECZNY Czesław – POZNAŃ 23.08 1995 r kat. pary miejsce 2 drużynowo
ROK 1993
1. ogier śląski SEJMIK Hak/Siurpryza/Zefir xx + ogier śląski LIBAN Glockner/Libia/Iwerin + REZON Judex xx/Rekuza/Wrangel - KUSZ Roman – GLADSTONE (USA) 3.10.1993 kat. pary miejsce 3 drużynowo
ROK 1991
1. ogier śląski HONDURAS Wrangel/Happy/Fez + ogier śląski DEJMOS Centimo/Dama/Zefir xx + BANIAK Centimi/Bankiwa/Helikopter - KUSZ Roman ZWETLL (AUT) 1991 kat. pary miejsce 3 indywidualnie i 3 drużynowo
ROK 1989
1. ogier śląski HONDURAS Wrangel/Happy/Fez + ogier śląski LIKIER Centimo/Litynia/Hak + ogier śląski SEJMIK Hak/Siurpryza/Zefir xx - KUSZ Roman BALATONFENYVES (HUN) 1989 kat. pary miejsce 3 drużynowo
ROK 1987
1. ogier śląski SEJMIK Hak/Siurpryza/Zefir xx + ogier śląski SOTNIK Lakmus/Siurpryza/Zefir xx + ogier ślaski BACHOR Fez/Bantana/Lakmus - KUSZ Roman – RIESENBECK (GER) 1987 kat. pary miejsce 3 drużynowo
2. ogier śląski WACHMISTRZ Zefir xx/Wedeta/Godo + ogier śląski DOLAR Firley/ Dolina II/ Egon – KONIECZNY Czesław – RIESENBECK (GER) 1987 kat. pary miejsce 3 drużynowo


ROK 1972-2008 MISTRZOSTWA ŚWIATA czwórek dostępna w internecie tylko pierwsza trójka w tym okresie Polacy zaistnieli na podium w latach 1974, 1976, 1980. Jednakże konie śląskie zaistniały tylko w roku 1980
ROK 1980
1. ogier śląski DOLAR Firley/ Dolina II/ Egon + ogier śląski BRYLANT Fakir/Bramza/Poldek + HAK Prudnik/Hekata/Bruno + ogier śląski MUSZKIETER Firley/Musztra/Prudnik + ogier śląski ZAGON Fakir/Zazula/Prudnik – ADAMCZAK Władysław – WINDSOR (GBR) 1980 kat. czwórki miejsce 3 drużynowo

MISTRZOSTWA EUROPY w czwórkach rozgrywane w latach 1971-1981 dostępna w internecie tylko pierwsza trójka w tym okresie Polacy zaistnieli na podium w latach 1975,, 1977, 1979, 1981. Konie śląskie zaistniały w 1981 i 1979
ROK 1981
1. ogier śląski DOLAR Firley/ Dolina II/ Egon + ogier śląski BRYLANT Fakir/Bramza/Poldek + HAK Prudnik/Hekata/Bruno + ogier śląski MUSZKIETER Firley/Musztra/Prudnik + ogier śląski ZAGON Fakir/Zazula/Prudnik – ADAMCZAK Władysław – ZUG (SUI) 1981 kat. czwórki miejsce 3 indywidualnie 2 miejsce drużynowo

ROK 1979
1. ogier śląski DOLAR Firley/ Dolina II/ Egon + ogier śląski BRYLANT Fakir/Bramza/Poldek + HAK Prudnik/Hekata/Bruno + ogier śląski MUSZKIETER Firley/Musztra/Prudnik + ogier śląski ZAGON Fakir/Zazula/Prudnik – ADAMCZAK Władysław –HARAS DU PIN (FRA) 1979 kat. czwórki 2 miejsce drużynowo
Odświeżam wątek 🙂 zapraszam do obejrzenia playlisty z VI Czempionatu młodzieży wszystkich ras w Kaleń Towarzystwo. Na liście tylko same konie rasy śląskiej.

Szukam informacji na temat ogiera Marcepan po Dolar. Czy koń jeszcze kryje i gdzie aktualnie przebywa?
Wg aktualnego wykazu na stronie Związku stoi u Michalski Bronisław, Kotla, ul. Głogowska 74, 67-240 Kotla, tel. 76/8318556, 603 834 865

https://www.pzhk.pl/hodowla/rejestr-ogierow/
elita 17 bardzo dziękuję za odpowiedź
kasztankaija   Love you more and more and more.
17 października 2022 15:54
zwykle tylko obserwuję, ale tym razem i ja pokażę swoje śląskie dziecko 🙂
26A34634-9740-499A-8021-E15970829F78.jpeg 26A34634-9740-499A-8021-E15970829F78.jpeg
kasztankaija, ale ładne konisko! Napisz coś więcej: kto to, ile ma lat i co robicie!
kasztankaija   Love you more and more and more.
17 października 2022 21:40
kare_szczescie, to B-Prestige vel. Bombon 😁 w lutym skończył 6 lat. Jeździmy można powiedzieć rekreacyjne ujezdzenie, a w sumie to w tym zaczęliśmy coś tam więcej jeździć w tym roku 🙂 głównie jest koniem do kochania.
Cześć! Mam klaczkę śląską Arka K (Brylant po Hondaker; Atlanta-K po Literat)
Klacz w księdze głównej. Polecił by mi ktoś jakiegoś ogiera dla niej? Woj. Opolskie najchętniej.
Zamieszczam zdjęcie pacjentki 🙂

https://baza.pzhk.pl/horse/id/630015.html
Arka.jpg Arka.jpg
Gratulacje zakupu, wiem z jakiej jest hodowli twoja kobyłka, widziałam na żywo a nawet jeździłam na jej pradabci i babci ( Aura-K i Andromeda-K). Widziałam na żywo też Brylanta dawno temu jak jeszcze jeździłam do SK Kalinówka. Ładna kobyłka niech się dobrze chowa.
Nie wiem z jakiego rejonu jesteś, ale polecam krycie ogierem Rubaszek, który zwyciężył ostatnią próbę zaprzwgową z oceną wybitną. Taki wynik nie udało się osiągnąć od kilku lat. To ogier mojej hodowli, a obecnym właścicielem jest Piotr Zemełka, miejscowość Łany, pow. Kędzierzyn Koźle. Jeśli chcesz więcej informacji to daj znać. Rubaszek ma rewelacyjny charakter, a na dodatek ruch oceniony na 9- tki i za stęp i za kłus, chyba obecnie jedyny ogier śląski z taką oceną w bonitacje. Ogółem ma 82
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się