wirus typu herpes

Moon   #kulistyzajebisty
02 marca 2021 08:01
Znaczy PZJ liczy na a - dystans, b - rozsądek i uczciwość. Heh..... tyle powiem.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 marca 2021 08:12
Klami innej reakcji z ich strony się nie spodziewałam 😵
Moon   #kulistyzajebisty
02 marca 2021 08:17
No co wy chcecie, wyrazili głębokie zaniepokojenie oraz troskę przecież...  😁
anetakajper   Dolata i spółka
02 marca 2021 08:31
Jakby pozamykali ośrodki to zaraz była by drama, że musicie do koni, że do kliniki, że wyjazd. Oburzenie że zawody odwołują. Nie pamiętacie sytuacji sprzed roku.

Każdy, kto mądry, zostanie w domu i nie będzie pchał się na zawody 🙂
Wszyscy mówią że wszyscy są nieodpowiedzialni, nie stosują się do zaleceń i wykazują tym oburzenie i ci sami wszyscy oburzeni robią to samo. Jak to jest?
darolga   L'amore è cieco
02 marca 2021 08:48
Jakby pozamykali ośrodki to zaraz była by drama, że musicie do koni, że do kliniki, że wyjazd. Oburzenie że zawody odwołują. Nie pamiętacie sytuacji sprzed roku.

Każdy, kto mądry, zostanie w domu i nie będzie pchał się na zawody 🙂


A kto się tutaj oburzył, że zawody odwołują? Chyba właśnie na odwrót jest - oburzenie jest na reakcję PZJ i bagatelizowanie sprawy, bo gdzie wszyscy słusznie odwołują, tam PZJ zaleca dystans między końmi w warunkach boksów na zawodach i innych typowych dla zawodów realiów.
FEI odwołało zawody, a PZJ "z fartem, mordeczki" 😂
Zachowajcie dystans między końmi. To mi się podoba najbardziej. Jakby PZJ nigdy zawodów nie widział, szczególnie takich gdzie pojawia się dużo koni.
Znaczy, ja rozumiem, ze pewnie PZJ obawia się podjąć kategoryczne decyzji żeby uniknąć pewnie afery wśród sporej części środowiska i liczy na rozsądek i uczciwość, ale no jest to bardzo naiwne u nas. Wystarczy sięgnąć do poprzedniego wiruska i tego ile stajni ukrywało fakt, ze ma chore konie i sobie radośnie jeździło po zawodach, konsultacjach itd. Zbyt dobrze znam to środowisko żeby liczyć, ze będzie inaczej w tym przypadku, bo wirus bardziej groźny. W życiu. Króluje radosne przekonanie, ze to dotyczy innych, nas nie.
dea   primum non nocere
02 marca 2021 09:17
Mogliby chociaż dorzucić wymóg maseczek dla koni, względnie szalików/kominów. I koniecznie koniowozy parkowane co drugie miejsce.
[quote author=karolina_ link=topic=4606.msg2965921#msg2965921 date=1614646466]
Będziemy mieć 3 sezon z epidemia, jak nie EVA to COVID to herpes. Ale co tam, szczepić na herpes szkoda kasy, a na covid to przecież zuo  😵 Inna sprawa że dobrze że sprawdzają ile koni było szczepionych, bo jak nie były to pal licho ale jak były a zachorowały to może dłuższy czas nie być zawodów
[/quote]
"Dostępne na rynku szczepionki przeciwko herpeswirusom koni nie zabezpieczają zwierząt przed wystąpieniem postaci nerwowej tej choroby." cyt. dr Peczyński. FEI też pisze, że nie ma na to skutecznej szczepionki. Więc to nie kwestia oszczędności, a braku opcji ochrony zwierząt.

Jakby pozamykali ośrodki to zaraz była by drama, że musicie do koni, że do kliniki, że wyjazd. Oburzenie że zawody odwołują. Nie pamiętacie sytuacji sprzed roku.

PZJ nie może zamknąć ośrodków jeździeckich. Nie ma takich uprawnień. Zawody może odwołać przy potwierdzonych przypadkach w kraju, a tak to jakby nie ma podstaw bezpośrednich w sumie.
Moon   #kulistyzajebisty
02 marca 2021 09:45
Rudzielc_23, właśnie to samo miałam wkleić. Czyli jednak dalej dumają...
Dramat, kupiłam konia już jakiś czas temu i właśnie w przyszłym tygodniu miałam go sobie przywieźć z Córdoby do Barcelony ale oczywiście w świetle ostatnich wydarzeń transport odwołany i kupa hajsu w plecy bo oczywiście nie chcemy ryzykować... Jak ja nie mam pecha to nie wiem kto ma.

Słuchajcie, jak to jest z tymi szczepionkami? Działają czy nie działają? Czy mogą spowodować łagodniejszy przebieg choroby ale nie muszą? Bo już zgłupiałam  🤔wirek: U nas w Catalonii już zaczyna ich brakować, ludzie w panice.
jest nadzieja... bo na rozsądek ludzi nie można liczyć niestety
Dramat, kupiłam konia już jakiś czas temu i właśnie w przyszłym tygodniu miałam go sobie przywieźć z Córdoby do Barcelony ale oczywiście w świetle ostatnich wydarzeń transport odwołany i kupa hajsu w plecy bo oczywiście nie chcemy ryzykować... Jak ja nie mam pecha to nie wiem kto ma.

Słuchajcie, jak to jest z tymi szczepionkami? Działają czy nie działają? Czy mogą spowodować łagodniejszy przebieg choroby ale nie muszą? Bo już zgłupiałam  🤔wirek: U nas w Catalonii już zaczyna ich brakować, ludzie w panice.


Sęk w tym, że nie można powiedzieć, czy działają. Szczepionki były opracowane na wersję standardową, nie neurologiczną. Przypadków neurologicznych zawsze był niewielki promil, nie dało się tego badać i szczepić, żeby sprawdzić. Nawet sam przebieg neurologiczny jest słabo poznany, bo... pacjenci się przekręcają, więc badanie się kończy. :/ Jest szansa na pomoc, ale tylko szansa, bo to nieudowodnione ani nieprzebadane. Ale nie zaszkodzi, więc ludzie szczepią, w polskich hurtowniach też już nie ma, bo chciałam dziś kupić...
To są info od weterynarza, będącego na bieżąco z tymi badaniami, bo obserwowała sytuację od połowy lutego, mając nadzieję, że się to nie rozprzestrzeni.
Skład szczepionki "Herpesvirus equorum inactivatum (EHV‐1) min. 2.1 log10 VNI2" więc powinna działać. U nas szał, wszyscy chcą szczepić. Jest problem ze szczepionkami.
FEI odwołuje wszystkie międzynarodowe zawody w trybie natychmiastowym, a nasze PZJ zezwala na zawody, tylko "zaleca ostrożność"... Ja pierdzielę, w jakim ja kraju żyję. -_- Mam nadzieję, że do weekendu do odszczekają i jednak zamkną, jak zaczną napływać kolejne statystyki śmiertelności.
darolga   L'amore è cieco
02 marca 2021 12:38
Jest nowy komunikat dotyczący kontroli wet na zawodach, dopuszczonych koni i wzmożonych środków ostrożności:

https://pzj.pl/ehv-1-neurological-form-wazny-komunikat-zarzadu-pzj/?fbclid=IwAR0uoCbkI_a4dSaqniHb4HbXhv55ZPFZYmr4cJYpRKKnNfg3GAGSfWkWxQo
Czyli norma, w końcu polaczki zawsze wszystko wiedzą lepiej! i kto zapłaci haracz pzj?! nie no nie można odwołać! Serio wkurza mnie ten kraj na każdym kroku....
ale dzięki tej uchwale wiekszośc zawodów pewnie się nie odbędzie ze względu na nie możność spełnienia podanych w niej warunków... mam nadzieję  😕
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 marca 2021 13:56
Szczepienie nie zapobiega formie neurologicznej, ale może złagodzić jej przebieg.
Rozmawiałem przed chwilą z wetką, w mazowieckim już coś jest okolice Piaseczna i Żabiej Woli.
[quote author=Zdrowykoń link=topic=4606.msg2965983#msg2965983 date=1614693643]
Rozmawiałem przed chwilą z wetką, w mazowieckim już coś jest okolice Piaseczna i Żabiej Woli.
[/quote] 

Zdrowykoń a wiesz coś więcej? Głównie interesują mnie przypadki z okolic Żabiej Woli. Wiesz jaka stajni? Jak z tym koniem?
BUCK   buttermilk buckskin
02 marca 2021 18:35
podpinam się pod pytanie o okolice Żabiej Woli. to prawda ?  czy panika  👀
Wie ktoś może coś o sytuacji w Pomorskim? Bo gdzieś się coś obiło na grupach na FB...
kitty, norma. Jakby zakazali odgórnie, to nie byłoby kasy. A tak to może jakieś haracze jednak spłyną, bo ktoś coś zorganizuje. Czy może nawet kary jakieś za odwołanie większych imprez.
Lov   all my life is changin' every day.
02 marca 2021 19:52
FerventAxis, jeszcze nie widziałam, gdzie znalazłaś?
darolga   L'amore è cieco
02 marca 2021 19:59
Lov - na mojej ulubionej grupie "Końscy weterynarze" w którymś z X dzisiejszych zapytań o cenę/dostępność/skuteczność/wstaw dowolne szczepionek ktoś pisał, że są w pomorskim i mazowieckim, ale nie było konkretów. Więc ciężko stwierdzić. Na tej samej zasadzie ja dostałam info o przypadkach w wlkp i to z wiarygodnego źródła, ale nie widziałam na własne oczy, nie sypano mi nazwiskami/nazwami stajni, więc nie powielam tego jako potwierdzonego info. Więc ciężko stwierdzić co na takich grupach jest fantazją, a co faktem.
Lov   all my life is changin' every day.
02 marca 2021 20:21
A, to faktycznie mi mignęło.

Szczepicie? Ja dzisiaj dzwoniłam, to w hurtowni na razie pustki..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się