Kącik WEGE :-)

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 lutego 2021 11:00
vanille, jak sobie zrobiłam tyle ile kazali i dałam śliwkę do smaku, to myślałam, że będzie haftowane.

jak daję mniej do owsianki to nie ma problemu.
Hahahaha dobra reklama 😀 No nic, pójdę, pooglądam. Może jak będzie niedobre to przynajmniej nie spocznę na laurach tylko dalej będę starała się mieć jednak tego białka jak najwięcej z normalnego żarełka 😀
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 lutego 2021 11:04
w sklepie SFD jest smaczne wegańskie bialko 😉 jak ktoś ma hajs, można się szarpnąć na vegan blend z myprotein

edit: a na szybki wegański obiad to nie tylko makaron. Chili sin carne wspaniale wchodzi przy tej pogodzie. Pyrkać na gazie musi dość długo, ale samo przygotowanie to 20min. Można zrobić gar, mieć na kilka dni, pomrozić. Harira też jest wspaniałą propozycją. Obiad może być wegekotletem strączkowym z dodatkiem góry warzyw z jakimś fajnym sosikiem. Ja ostatnio do makaronu robię sos dyniowy, płatków drożdżowych do niego nie żałuję i jest wyborny. Dobrze zrobiony granulat sojowy (taki staroć ze społem 😉 ) też wybornie udawał mięso i był smaczny. Jak się ma trochę więcej czasu to na tę skopaną aurę totalnie polecam wegański shepherd's pie. Jak komuś brakuje umami i czasu, to miso jest świetną propozycją. Tak samo pad thai.
Przejście na bezmięsność jest upierdliwe czasami, trzeba się nauczyć gotować inaczej, ale potem wchodzi świetnie.  :kwiatek:
madmaddie, a jak robisz ten sos dyniowy?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 lutego 2021 12:16
podsmażam (dość mocno) cebulkę na patelni, dodaję dyniowe puree, a potem przynajmniej dwie łyżki płatków i sól, pieprz. Tyle. Jest naprawdę pyszka.
busch   Mad god's blessing.
04 lutego 2021 19:01
A te płatki gdzie kupujecie?


Ja kupuję co kilka miesięcy wielką pakę wege rzeczy w cosdlazdrowia.pl 😀 Mój standardowy wegan zestaw to płatki drożdżowe, migdały, orzechy nerkowca, pestki słonecznika (3 rodzaje orzechów, gdzie jest najwięcej białka względem tłuszczu :lol🙂, amarantus ekspandowany, złote siemię lniane (więcej jest białka w złotym, niż w zwykłym :lol🙂, chia. Od czasu do czasu orzechy brazylijske dla selenu 😀. Niestety właściciele cosdlazdrowia dodawali jakieś szemrane ulotki, więc są lekko skrzywieni altmedowo, ale na razie im to wybaczyłam bo poza tym jest spoko 😉

Mi nie chodzi o superzdrowo i cuda na kiju, tylko chce sobie jeszcze lepsze bicki i plecy zrobic wspinem 😀 i bez bialka ciezkawo. Teraz i tak jem naprawde duzo fortyfikowanych produktow, bo nie chce mi sie bawic w bilansowanie diety i suple.

Wedlug internetu do budowania miesni na diecie wege przydaloby sie 1,6-2g bialka na kilogram masy ciala. Mam prawie 190cm wzrostu i zdrowe BMI to mozecie sobie policzyc, ile to jest bialka 🤔wirek: i tak, tofu jem w ilosciach kostkowych jak juz kupie :P staram sie jesc duzo platkow owsianych, te smaczniejsze nibymiesa, bob na parze jako przekaske, hummus, soczewice, orzeszki ziemne i bialkowe twarozki... no i byloby.

Rybka mnie chyba przerasta smakowo 👀

No nic, sprobuje sie zmusic do szejkow 🙂 I kasza to nieglupi pomysl! nie mam polskiego sklepu w okolicy i juz ladnych pare miesiecy ze zboz do posilku jem glownie ryz 🙄



Ja mam białko Plantforce Pure waniliowe, piję je wymieszane z wodą i jest całkiem spoko w smaku. Jedyny problem, to trzeba mieszać przed każdym łykiem, bo się separuje od wody bardzo szybko. Pewnie będzie też świetne jako dodatek do różnych słodkich rzeczy, chociaż sama nie próbowałam z niczym mieszać.

A gdzie kupić to mięso?  😀 Moim problemem nie jest białko, tylko jakoś tak przykro mi się je sam makaron z sosem  🤣


Zdrowa kaloria jest też w Netto jeśli komuś tam bardziej po drodze. Ogólnie to a la wołowe jest jak dla mnie jedynym wegan mięsem bez dziwnych posmaków, jakie do tej pory jadłam. I chyba Beyond też był super, ale raz go rzucili w Lidlu i odtąd nigdy już go nie spotkałam w zamrażarce 🙁

Muszę obczaić ten Vegetarische Slager, bo mi posmak mięsa w ogóle nie przeszkodzi, wręcz przeciwnie 😀. Gdyby nie aspekty środowiskowo-etyczne, to bym nie ograniczała mięsa w ogóle...
vanille ja akurat nie wegan, więc piję normalne białko - waniliowe z napojem ryżowym albo migdałowym jest super smaczne  😍  próbowałam dwóch roślinnych (w pracy jako benchmarki do produkcji) i obydwa zalatywały grochem, taki fujkowy posmak. Pogryze pare orzechów i styknie 🙂

Mam też taki posiłek zastępczy w proszku, coś na kształt Huela - wegański, całkiem smaczny! Ale niestety nie ma go w Pl (klient wysłał nam do firmy jako benchmark też), a w sumie fajna alternatywa jak się nic nie chce zrobić do jedzenia  😁
Kupiłam dzisiaj chyba z tej firmy, o której pisała Strzyga. Ale nie dyniowe (choć je tez widziałam) a konopne. Było tez białko grochu, słonecznika. Ale wzięłam konopne, zobaczę jakie będzie w smaku
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
09 lutego 2021 10:04
Używacie płatków z kasztanów jadalnych? 🙂 Kupiłam paczkę i trochę o nich zapomniałam, chciałabym zrobić coś bardziej ambitnego niż kasztanianka (w sensie owsianka z kasztanów 😉 ). Może jakieś ciasto? Czy ktoś tu ma kasztanowe doświadczenie? 😀 Chętnie przyjmę wszystkie propozycje, z jajkami również  🙂
vanille daj znać czy Ci posmakowało... Dla mnie było nie do przejścia
Roobina, posmakowało mi. Tzn daję go niewiele w skali objętości całego 'posiłku' - np. do takiej owsianki dorzucę jedną małą łyżeczkę. Smak białka nie dominuje więc smaku całości. Ale spróbowałam też 'na sucho' po Twoim pytaniu i hmm... smakuje jak dla mnie normalnie. Nie powiedziałabym, że jest niedobre. Ale też nie wiem jak smakuje większość białek na rynku. Może te słodkie typu czekolada, wanilia czy słony karmel są bardziej jak słodycze. To moje smakuje tak trawiaście, trochę jak siano albo jakaś sproszkowana końska pasza. Ale ja lubię te klimaty :P
A mam dokładnie to:
Dla mnie właśnie było zbyt trawiaste, jakbym jadła sieczkę mojej szkapy. I do niczego mi nie pasowało, próbowałam dodawać do potraw, ale skutkowało to tym, że ich nie jadłam  🤣
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 lutego 2021 08:41
A czemu się upieracie na takie dziwne białka? Nie lepiej kupić zwykłe w sklepie z odżywkami?


co jecie jako wytrawne, ciepłe wegańskie śniadanie?
przeglądam blogi, u mnie na razie: cieciornica, tofucznica, miso, kanapeczki na ciepło mogą być, omlet. Coś jeszcze?  👀 idzie wiosna, słodkie budzą we mnie niechęć, a ciepłe śniadanie to czyste dobro
madmaddie Lekko cieple zielone smoothie (dolewam letniej wody), po indyjsku: ryz z soczewica i przyprawami ("kicheri", ofkors skladniki ugotowane dzien przed. Ja czesto mam zapas w lodowce), moj the best of, to "zupa z wczoraj". Poza tym faktycznie czesto robie rozne placuszki i czesto przygotowuje baze wieczorem pakujac ja do lodowki.


Co do bialka konopnego. Ostatnio na Vegetitian autorka wspominala, ze bialko konpne ma niska biodostepnosc. Szczerze mowiac, to zalega mi w szafce jeszcze wielka paka sprzed lat, ktora musze w koncu zutylizowac. Jakos nie moglam sie przekonac do smaku i tekstury.

Od jakiegos czasu stosuje Vegan Blend z My Protein i jest ok. Niestety jak ze wszyskimi bialkami roslinnymi  na bazie straczkowych (ryzowe mi nie podchodzi niestety) mam ogromny problem ze wzdeciami. Jest to na bank jakis rodzaj nadwrazliwosci i chyba jedyny powod, dla ktorego moje podchody do weganizmu szybciej lub pozniej sie koncza. Albo mam wzgledny komfort w brzuchu na vege, albo mam niedobory bialka na vegan, na ktore przy moich aktywnosciach nie moge sobie pozwolic 🙁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
17 lutego 2021 09:50
madmaddie, zwykle zazwyczaj nie jest wegańskie.


Ps. Gdzie kupujecie płatki drożdżowe?
Strzyga W DE jest w kazdym sklepie BIO. W Polsce nie raz kupowalam w Carrefour. Moja mama zamawia gdzies z Allegro kilogramowe paczki.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 lutego 2021 09:59
Strzyga,
[[a]]https://sklep.sfd.pl/Bia%C5%82ka_wega%C5%84skiero%C5%9Blinne-k899.html[[a]]
https://www.myprotein.pl/dietary-needs/vegan.list
https://silaroslin.pl/bialko-weganskie
https://strefamocy.pl/pl/76-bialka-roslinne

Pandurska, dzięki za pomysły!
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
17 lutego 2021 11:23
madmaddie, ale w sklepie stacjonarnie ciężko znaleźć. A to kupuje sobie w leclercu.
Strzyga, ja kupuje w takim sklepiku bio u siebie na osiedlu ale bywają tez w sklepach typu t&j, auchan.

Ja sie nie znam na białkach. Wzięłam takie bo jest stacjonarne + wegan. Może z czasem sie obcykam
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
07 marca 2021 19:48
A gdzie najlepiej przez neta kupować rzeczy? Potrzebuje płatków drożdżowych i dodatków do herbat.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 marca 2021 10:30
ja na allegro kupuję po prostu, bo mam smarta. Badapak też spoko.
Ja kupuję spożywcze różności na bee.pl

A stacjonarnie płatki drożdżowe kupiłam ostatnio w Rossmannie. Nie były najtańsze, ale były w szklanym słoiku.
Ja też na allero kupuję taką spożywkę. Jest zdecydowanie tańsza, niż stacjonarnie.
Kg erytrytolu na allegro kosztuje tyle, co 250gr stacjonarnie  👀 Z płatkami drożdżowymi (bez których nie wyobrażam sobie życia) jest podobnie.
Ja spożywkę kupowałam na Allegro (od jednego z polecanych w tym wątku użytkowników, nie pamiętam teraz nicku) i z planteonu.  🙂
Ja ze sprzedawców bardzo polecam ecobi i brat.pl  😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 marca 2021 21:22
Dzięki dziewczyny! Oblookam Allegro.
Swoją szosą, chce któraś 250g płatków drożdżowych (zamknięte opakowanie, ważna data) ? Nie mam weny do użycia, więc nie będe trzymać kolejnych dwóch miesięcy  👀
madmaddie   Życie to jednak strata jest
07 kwietnia 2021 12:46
Wpadliśmy w pracy na pomysł wspólnego gotowania online - coś a la warsztaty, tylko że "towarzysko". Niestety, wpakowałam się w poprowadzenie pierwszego takiego spotkania. Biuro przekonuje się do wege i uprzedzałam, że ja jedynie wegańsko.
Mam na oku jedną potrawę, ale może macie jakieś pomysły na takie gotowanie? Żeby było w miarę prosto i przekonało mięsożerców? No i żeby nie musiało się gotować 2h.  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Ja ostatnio niestety w ogóle prawie nie gotuję, w zasadzie nie bardzo mi się chce jeść i inwencja mi umarła totalnie.
Hej!Ostatnio zainteresowałam się tematem witarianizmu, i jestem pod wielkim wrażeniem efektów. Zgłębiając temat trafiłam na nich https://www.odmladzanienasurowo.com/ i powiem szczerze że są niesamowici, nie wiem czy wytrwałabym tak długo odżywiając się w ten sposób... choć przyznam że niektóre potrawy wyglądają zaskakująco apetycznie - oglądałam filmik z pytania na śniadanie 🙂
Nie umiesz w reklamę...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się