Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 marca 2021 19:34
dea nie jest, badana, odrobaczana... Taki kurde bele chyba jej "urok".  😵 ale dzięki za czujność.  :kwiatek:
dea   primum non nocere
08 marca 2021 20:35
To faza brzydkiego kaczątka 😉 niech rośnie zdrowo!
Siesiepy   Ponczek bez rączek
09 marca 2021 02:32
dea tfu tfu!  😉
Polecicie jakiś balancer dla 2 i 3 latkow stojących na owsie?
U Nas już zaraz minie 8 miesięcy 🙂 Dziecko rośnie (szczególnie łeb) 😀  Ale to dobrze, przynajmniej jest szansa że urośnie większa od matuli. Mam nadzieje że już nie wysiwieje, od urodzenia się o to bałam aleee  nie zapowiada się i oby tak zostało bo umrę z kolejnym siwym brudasem..
U Nas już zaraz minie 8 miesięcy 🙂 [...] Mam nadzieje że już nie wysiwieje, od urodzenia się o to bałam aleee  nie zapowiada się i oby tak zostało bo umrę z kolejnym siwym brudasem..


to ja chyba jakaś nienormalna jestem  😂 moja w tym miesiącu kończy 2 lata, a ja dalej się stresuję czy mnie jednak na szaro nie zrobi  😁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 kwietnia 2021 07:57
noneczka bardzo urodziwa dziewczynka 💘
[quote author=noneczka98 link=topic=102673.msg2970333#msg2970333 date=1617950346]
U Nas już zaraz minie 8 miesięcy 🙂 [...] Mam nadzieje że już nie wysiwieje, od urodzenia się o to bałam aleee  nie zapowiada się i oby tak zostało bo umrę z kolejnym siwym brudasem..


to ja chyba jakaś nienormalna jestem  😂 moja w tym miesiącu kończy 2 lata, a ja dalej się stresuję czy mnie jednak na szaro nie zrobi  😁
[/quote]

Nie no ja też mam jeszcze strach z tyłu głowy że wysiwieje ale jej matula w tym wieku już z gniadego siwiała a po młodej nie widać więc jestem dobrej myśli i zaczynam powoli spać spokojniej haha 🙂

noneczka bardzo urodziwa dziewczynka 💘


Baardzo dziękuję  💘
noneczka98 ja się pocieszam tym, że przy opisie nie stwierdzili, że siwa, hodowczyni miała twierdzić, że klaczka nie wysiwieje, przy weryfikacji konia przez przedstawiciela PZHK również się na mnie patrzono jak na debila jak ruszyłam temat ewentualnego siwienia  😂 poza tym widziało ją na żywo ileś osób, które to mają trochę więcej doświadczenia ode mnie i w sumie wszyscy zgodnie twierdzą, że nie wysiwieje - tylko ja przeżywam jak mrówka okres jak zobaczę na niej jakiś siwy włosek (zapewne wielokrotnie jeden i ten sam  😂 )
noneczka98 ja się pocieszam tym, że przy opisie nie stwierdzili, że siwa, hodowczyni miała twierdzić, że klaczka nie wysiwieje, przy weryfikacji konia przez przedstawiciela PZHK również się na mnie patrzono jak na debila jak ruszyłam temat ewentualnego siwienia  😂 poza tym widziało ją na żywo ileś osób, które to mają trochę więcej doświadczenia ode mnie i w sumie wszyscy zgodnie twierdzą, że nie wysiwieje - tylko ja przeżywam jak mrówka okres jak zobaczę na niej jakiś siwy włosek (zapewne wielokrotnie jeden i ten sam  😂 )


Haha boże skąd ja to znam. U mnie jest to samo, ten jasny pysk mnie u niej niepokoi trochę w sensie że chrapa taka jasna ale ojciec dawał gniade z takimi siwymi pyskami nie wiem jak to fachowo się nazywa więc jest nadzieja. U mnie przy opisie niestety wet zangersheide wpisał w papiery BAY (may be grey)...  Ja tam oznak siwienia u młodej na ten moment nie widzę ale 'głosy' są podzielone, już jej mówiłam nawet że jak mi wysiwieje to ją sprzedam ale nie wiem czy to coś pomoże 😂

EDIT Ostatnio na facebooku ktoś się chwalił źrebem i na końcu opisu że są białe włoski wokół oczu będzie siwek i mnóstwo uśmieszków.Od razu sobie pomyślałam, że ja bym się załamała.. Taki entuzjazm to jest chyba 'do  pierwszego siwego'  😂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 kwietnia 2021 13:44
Nie będzie siwa, siwienie zaczyna się od powiek najczęściej. Oddychaj głęboko 😁 A te pyski jasne u gniadych, często połączone z takimi przejaśnieniami na końcach czarnych "skarpet" to tzw. mączystość o ile dobrze pamiętam. Często spotyka się to u ziemniaczków.
noneczka98 moja to hiszpanka  😁 większe pół rodowodu siwków  😁 i liczę, że w Hiszpanii rozpoznawanie siwków za źrebaka mają dobrze ogarnięte :P ostatnio wałkowałam też temat oznak siwienia u źrebiąt i wychodziło by na to, że o ile można spotkać siwe źrebię bez 'okularów' to nie znalazłam jak dotąd potwierdzenia przypadku by siwe źrebię nie miało widocznej po urodzeniu hiperpigmentacji (no, ale gwarancji też nie dam bo zwyczajnie mogło mi coś takiego umknąć)
i tak jak zembria pisze 😉 prędzej patrzyła bym na okolice oczu/czoło (w sensie łeb, ale nie przy samym pysku) ewentualnie słabizny, może też ogon 😉

moja ma na jednym półdupku takie nieduże skupisko białych włosków co mnie dobija psychicznie... 🤔  ale w sumie nie widać by się powiększało, a przyjechała do mnie w letniej sierści więc zalicza już drugą wymianę kłaków...  może za jakieś dwa lata się uspokoję  😂 no ale jak to mówią... na maści się nie jeździ - to aby dodatek 😁
Moja za 3 tyg kończy rok. Zleciało 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 kwietnia 2021 20:36
tajnaa, ciacho! Dalej taki fajny charakter? Moją jędzę wiozę do Zoltara w maju jak dobrze wszystko pójdzie.
Wieź wieź. Charakter ma cudowny. Spokój, ale bystra po mamie też. Fajny koń będzie.
Hej to i ja się dopiszę do wątku z moim 10-cio miesięcznym odsadkiem. Klaczka Uccello-Agar.
Może w końcu uda mi się wstawić zdjęcie...
IMG_20210411_152606_copy_600x800_1.jpg IMG_20210411_152606_copy_600x800_1.jpg
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
08 maja 2021 23:17
Malina_M, chciałam zawsze malowanca .
Mój ponad dwulatek w trochę niewyjsciowej wersji i otoczeniu 😉
IMG-20210508-WA0001.jpg IMG-20210508-WA0001.jpg
domiwa, to jest ten po Colinero nie? Widać w nim ojca, super wygląda.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
08 maja 2021 23:49
karolina_, tak po nim. Dziękuję , zobaczymy co z niego wyrośnie 😅narazie zarabia na stracenie nabiału
domiwa, ja w ogóle chyba zacznę ciąć półtoraroczne, szkoda się męczyć. U mnie jeden pracuje ciężko na kastrację, drugi jeszcze nie
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 maja 2021 07:25
karolina_, chciałabym go chwile dłużej potrzymać. Najgorsze jest to, że on do klaczy nic, czyszczą go dzieci itd. Ale wyprowadzanie i sprowadzanie to męka. Chodzi już na łańcuszku , a jak się go przytrzyma to na dwie nogi.
domiwa, trochę białej farby i zawsze coś można domalować 😂
Twój na tym foto wygląda bardzo "dorosło" jak na dwulatka. 👍
Nie miałam pojęcia ile frajdy daje patrzenie jak zmienia się koń w trakcie dorastania 😀
W sumie skoro ma dopiero 15,5 miesiąca to chyba w trakcie rośnięcia XD
Muszę kupić laskę do mierzenia wzrostu bo wydaje mi się że ma około 165 już 🤔
IMG_E5154.JPG IMG_E5154.JPG
IMG_E5157.JPG IMG_E5157.JPG
IMG_E5158.JPG IMG_E5158.JPG
Mój Rysiek skończył już dwa lata :O Kiedy ten czas zleciał?
Wybaczcie kantar, dostał jakiś roboczy po tym jak poprzednie 3 (w 3 tygodnie) rozwalił ganiając z kolegami.
74AE113B-CAE3-48B7-8D31-E57407A08F2B.jpeg 74AE113B-CAE3-48B7-8D31-E57407A08F2B.jpeg
draskaeb, fajny Rysiek 😍!

A mi udało się w końcu odwiedzić moją Didu i tą fotą Don’t Stop Me Now żegna się z tym wątkiem, bo niedługo kończy 4 lata😀. Kiedy to minęło?!!
Młoda jest całe dnie na pastwisku. Zajeżdżana będzie jesienią/ zimą. Niech sobie dorasta i dojżewa. Nie mam powodu do pośpiechu.
C9D59F18-F447-440F-BBB4-13D7E5681948.jpeg C9D59F18-F447-440F-BBB4-13D7E5681948.jpeg
* dojrzewa miało być 🤣🤣🤣
uszatkowa   Insta: kingaielif
09 czerwca 2021 00:13
Cześć, witam wątek jako świeży nabywca roczniaka, którego mam od trochę ponad miesiąca. Pierwsze zdjęcia są z kilku dni po tym jak kobyłka do mnie przyjechała, następne dwa z ostatnich dni. Powoli nabiera masy i zaokrągla jej się brzuszek co mnie bardzo cieszy. Na razie je owies z sieczką i suplami, od niedawna dostaje mesz dwa razy w tygodniu ale zastanawiam się nad przestawieniem jej na specjalistyczną paszę, polecacie coś niezbyt drogiego? 🙂
IMG_20210505_095903.jpg IMG_20210505_095903.jpg
165348.jpg 165348.jpg
IMG_20210607_193104.jpg IMG_20210607_193104.jpg
IMG_20210607_193035.jpg IMG_20210607_193035.jpg
uszatkowa,

Dobra pasza będzie droga. Ale jesli masz dostęp do dobrego pastwiska, to nie ma nic lepszego niż trawa wiatr i słońce dla młodego konia. Trochę owsa + mieszanka mineralno-witaminowa (osobiście polecam hovelera) + sieczka z lucerny naprawdę jest ok. Lucerna daje młodym koniom dobrej jakości białko z korzystnym składem aminokwasowym.
Przychodzę z pytaniem laika 😀
Mam ci ja dziecko 17mcy, wielka baba, miła, spolegliwa.
Ostatnio wet robił jej próby zginania... no i wyszło że chodzić i stać na uwiązie to ona i owszem umie i grzeczna jest... ale biegać??
Kto to słyszał biegać na uwiązie?!

Chciałabym zatem nadrobić braki w edukacji i nauczyć się i ją prezentacji w ręku.
O ile dorosłą kobyłę umiałam nauczyć - bo chodziło tylko o to by nie biegła po mnie i pamiętała że jestem obok.
To dzieciaka jeszcze nie było mi dane szkolić.

Wiem jak to wygląda, jeden biegnie z koniem w ręku i stara się przeżyć, a drugi pogania z tyłu 😉

Macie może jakieś filmy albo tipy?
Co by obeszło się bez ofiar i było miło i skutecznie?

Nie chcę jej lonżować bo jest wysoka i wciąż się przebudowuje to w górę to wzdłuż. Ganiam ją czasami luzem na ujeżdżalni ale średni mam wpływ na tempo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się