ciąża, wyźrebienie, źrebak

Iskra
Podgladam. Ale nic sie nie dzieje. Wymioma nabrane, ale suche, klacz spokojna. Ma termin za 2 dni dopiero i chyba nie ma ochoty urodzić wczesniej.
KaNie koniecznie zdaj relację z przydatności alarmu!
Sen jest warty każdych pieniędzy  🤣
Narazie nie uzywam tego pasa. Mam ja na kamerze i sprawdzamy ja w nocy, poki co serio nie zapowiada sie na szybki porod.
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2021 17:45
Moja pierwiastka termin ma na 28, a wymiona ma już ze świeczkami od paru dni. I bądź tu człowieku mądry, czy wyskoczy szybciej, czy będzie nas trzymać do 28 albo dalej  🙄
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 marca 2021 10:44
Dodam swoje 3 grosze w temacie wczesnych wyźrebień. Za takim ustawianiem porodów przemawia jedynie chęć posiadania bardziej rozwiniętego malucha na czempionatach, czy też potem młodego konia w sporcie. Rozumiem to i zgadzam się, że to daje "fory". Jednak, z racji fizjologi i rozwoju najlepsze są wyźrebienia wiosenne. Chodzi tu o rozwój układu pokarmowego w głównej mierze. Źrebaki wiosenne kiedy pierwszy raz zaczynają się interesować pokarmem innym niż mleko mają do dyspozycji młodą trawę, którą dają już radę trawić. Oczywiście początkowo w znikomych ilościach, ale dają. Rozwój całego systemu trawienia zmienia się wraz ze zmianą zawartości włókna w trawie. Starsze źrebięta już dadzą radę przeżuć i strawić siano, co odpowiada takiej jesiennej trawie w naturze. Maluchy urodzone w styczniu czy lutym, mają niegotowy ukł. pokarmowy na jedzenie siana. Radzą sobie, owszem, ale fizjologiczne i naturalne jest pobieranie najpierw młodej wysoko cukrowej i nisko włóknistej trawy i stopniowe przechodzenie na pokarm bardziej włóknisty. Naturalnie. Stąd moja opinia, że jeśli nie mamy w planach od malucha na pokazy, czempionaty i zawody, to lepiej zaplanować wyźrebienie na kwiecień-maj :kwiatek:
Zembria, a ile razy Ci się zdarzyło że klacz zaszła od strzała i było z tego żywe źrebie? Bo u mnie to raczej mniej niż wiecej z podjętych prob. Więc bardziej mnie dziwi czekanie do czerwca licząc na majowe wyzrebienie niz pierwsza inseminacja pod koniec marca
anetakajper   Dolata i spółka
16 marca 2021 06:03
U mnie na 11 zażrebień tylko raz powtarzałam i to dlatego, że coś mi się zachciało na 9tkę kryć :/
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 marca 2021 06:52
karolina W pracy kryliśmy i naturalnie i inseminowaliśmy, nie zdarzyło się, żeby nie udało się przez więcej niż 2-3 ruje. Ale też mieliśmy dobrą wet od rozrodu. Może też kwestia tego że ogiery w stajni były i klacze lepiej w ruje wchodziły, nie wiem. Wiem za to, że lepiej dla źrebiąt celować w takie terminy na narodziny.
Aneta- to jak najlepiej kryć klacze  ? Bo ja słyszę u hodowców, że na 9tkę to zawsze najlepiej 
na 9 najszybciej, ale nie koniecznie najlepiej. Najlepiej chyba na drugą ruję.
anetakajper   Dolata i spółka
16 marca 2021 13:29
Aneta- to jak najlepiej kryć klacze  ? Bo ja słyszę u hodowców, że na 9tkę to zawsze najlepiej 


Druga ruja ponoć najlepsza 🙂
U mnie na 11 zażrebień tylko raz powtarzałam i to dlatego, że coś mi się zachciało na 9tkę kryć :/


Wozisz do kliniki czy w okolicy masz takiego weta?
.[..] Stąd moja opinia, że jeśli nie mamy w planach od malucha na pokazy, czempionaty i zawody, to lepiej zaplanować wyźrebienie na kwiecień-maj :kwiatek:


Tylko z kolei druga strona medalu jest taka że dla ogiera kryjącego naturalnie potem szczyt sezonu jest tak intensywny że kryje co kilka godzin po 3 razy dziennie bo większość właśnie chce zaźrebiać maj/czerwiec... przy inseminacji to jest nawet dobre bo z jednego pobrania nasienia może  udać się zrobić porcje dla np 2 / 3 klaczy .


Nagranie z monitoringu z porodu mojej malenkiej jakby ktos chcial sobie obejrzej

Hesko o ja chętnie! 😜 a co to za kamerka?
Kamery od dahua. Polecam swietna jakosc
anetakajper   Dolata i spółka
17 marca 2021 06:08
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2967567#msg2967567 date=1615908113]
U mnie na 11 zażrebień tylko raz powtarzałam i to dlatego, że coś mi się zachciało na 9tkę kryć :/


Wozisz do kliniki czy w okolicy masz takiego weta?
[/quote]

Kiedyś były dostępne ogiery w obrębie 80 km. Teraz mam weta, który przyjeżdża i czeka na nasienie nawet pół dnia 🙂

Hesko koń z boku bardziej przezywa od samej żrebiącej 😉
Hej, dopiero co odkryłam ten wątek i czytałam dyskusje z 2018r. Myślałam, że już nikt tu nie pisze, a tu takie zaskoczenie
Mam pierwiastkę, której mleko kapie po nogach już od tygodnia i tracę nadzieję, że urodzi w najbliższym czasie (termin był na 14 marca). Jakie są jeszcze objawy zbliżającego się porodu? Niby na strzykach są świeczki, ale już od 2 tygodni pojawiają się i znikają
Iza32 wet niech ją lepiej zobaczy, jeśli jedyny objaw zbliżającego się porodu tym bardziej po terminie to lejące się mleko.

U mnie dzisiaj był wet, mamy wyhodowany  piękny pęcherzyk, nasienie zamówione, proszę o kciuki żeby kobyła mi nie pękła za wcześnie  🏇
Jakie są jeszcze objawy zbliżającego się porodu?
  przegrzebalam net  w poszukiwaniu informacji, przecztałam cały ten watek i  dodatkowo zerknęłam na kilka filmików
my mamy jeszcze czekania  około 2 miesiące o ile wytrzyma tyle  a ja  już chodzę w stresie bo to nasze pierwsze źrebie i poród  😡
Wet ma dziś przyjechać zobaczyć czy wszystko jest dobrze, rano zastałam takie wymię i zastanawiam się czy to może dziś? 
🤔
Enonae to też będzie mój pierwszy poród dlatego takie głupie pytania zadaję bo niby wiem ale w praktyce kobyła nie trzyma się wogóle zasad  🙄
borkowa.   silesian team
17 marca 2021 11:08
Iza32 a jak wygląda reszta ciała? czy więzadła miednicy się już rozluźniły? jak sytuacja pod ogonem?
kortina trzymam kciuki! dzisiaj pierwsza kobyła wraca z krycia, więc też proszę o kciuki 😀
Jeden dzień po terminie
Rano wyraźna zmiana sromu
Co o tym myślicie
Będę jeszcze długo czekać?
Weterynarz był, wszystko w normie do końca tego tygodnia ma się wyźrebić także czekamy z niecierpliwością  😅
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
20 marca 2021 10:15


Końcówka 8-go miesiąca
Nasz gowniaczek ma juz 10 dni i zaczyna pokazywac rozki.
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
21 marca 2021 20:13
#chwalipost

nasz najmłodszy i strasznie długo wyczekiwany CHACCO ROSE (Chacco Blue - For Pleasure - Nabab de Reve). Pochodzi z jednej z najlepszych lini hodowlanych świata - lini Qerly Chin

[img]https://photos.app.goo.gl/VjGX5BfRCAZDLsSv7[/img]


edit:

zdj sie nie wyswietla, a umiescilam w [img]. kto wie dlaczego?
Condina galeria nie współpracuje ostatnio 🙄 ale ja widziałam na facebooku, gratki 😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się