Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK   buttermilk buckskin
19 marca 2021 09:06
ja z Fitmina od dwóch sezonow jestem wielbicielką EKSTRUDOWANEGO LNU, worek 15kg, z dawkowaniem podstawowym, dziennym 100g na konia  😀 tak, tak 🙂 przestałam się bawić olejem płynnym, koń zmienia sierść jak za dotknięciem różczki (niegolony, obrosnięty jak mamut) a pasza daje KOPA !! wystarczy dorzucic drugie tyle żeby koń fruwał 😉 zwiększam ilość proporcjonalnie tylko jak były/są mrozy  🤣

edit: teraz to już 3 zima 🙂  a paszą zainteresowałam się po szkoleniu z karmienia, gdzie wyjątkowo podkreślano strawność i zalety ekstrudowanego siemienia lnianego i wtedy to była jedyna pasza jaką udało mi sie wyszukać, obecnie już jest ich więcej, ale ja pozostanę przy Fitminie, bo worek 15 kg wystarcza mi na całą zimę 🙂 
BUCK, - a to pasie dupke, czy jest fit? Ja kop i fajne futro to zawsze, ale mój jest na wiecznej diecie.
keirashara, ma otręby w składzie z tego co widzę, to pasie na pewno
Perlica, - eh, no to po moim entuzjaźmie 🤣
BUCK   buttermilk buckskin
19 marca 2021 09:38
keirashara mój to jest na diecie ! ale mój to konio rekreacyjno-leśny 😉  je tylko sieczki i garstkę wysłodków i to tylko celem podania suplementów. ten len to jedyne treściwe jakie dostaje i to tylko zimą 🙂 to jest konkretna pasza energetyczna i podawanie jej w ilościach większych niż ta dawka dzienna (100g) błyskawicznie daje się odczuć, a to że skutkiem ubocznym okazała sie genialna wymiana sierści w okresie wiosennym, stało sie przyczynkiem do zakochania sie w tej paszy  😅  ja efektu pasienia nie zaobserwowałam, u mojego to  tylko zwiększenie energii.

skład 🤔iemię lniane 55%, otręby pszenne, kukurydza, pszenica, dezaktywowane drożdże rodu Saccharomyces cerevisiae 9000 mg/kg, suszone algi Schizochytrium limacinum 1000 mg/kg.
BUCK, bardzo mi się podoba ten skład. Taki zwykły, prosty, fajne dla wrzodków to może być. A cena symaptyczna.
Fajnie, że o tym napisałaś, bo nie raz widziałam ten produkt, a nie wgłebiałam się w skład, bo myślę sobie siemię to siemię po prostu, bo nazwa myląca : Len ekstrudowany, to myśłałam, że to tylko siemię.
Dzieki  :kwiatek:
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
19 marca 2021 11:21
BUCK, podłączam się do tego co pisała Perlica - wygląda ciekawie dla wrzodków. A z ciekawości na jakim szkoleniu byłaś dot. żywienia?  😀
BUCK   buttermilk buckskin
19 marca 2021 12:47
Viridila 🙂 szkolenie prowadziła weterynarz włascicielka Holistic Equi Feed p.Katarzyna Kryszak  :kwiatek:
BUCK, - 4kg kosztują całe 29zł, więc chyba zaryzykuje, najwyżej skończy jako smaczki lub oddam komuś 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
19 marca 2021 18:23
już tylko jako anegdotkę Wam powiem,iż tak się zachwyciłam że mogę kupić ten opiewany w ilość zalet len ekstrudowany, że w pierwszym zakupie kupiłam 4 worki, bo ja zawsze kupuje wszystko razy dwa  albo więcej, bo mam konia "razy dwa"  🤣  zaczęłam podawać 1/2 miarki PAVO, no bo miało być tego nie za dużo 😉  ale jak po niecałych 2 tygodniach konio zaczął używać tylko galopu i zaczęła się elektryczność pełną gębą, to usiadłam kilka razy przeczytałam dawkowanie i jak mój mózg pogodził się z tym iż ewidentnie dawkowanie jest 100g na konia na dzień to "obudziłam się" aż z trzema workami jakby za dużo  😵    😂
Noo tam jest dawkowanie od 20 do 100 gram na 100kg masy ciała. Zobaczymy jak będzie u konia, którego pasze nie ruszają
Mój koń był dziś ważony. Wychodzi na to, że mógłby jeszcze z 20-30 kg przytyć.

Chcę mu kupić otręby ryżowe, chętnie z allegro w usłudze smart. Możecie coś polecić?

No i druga sprawa, czy mogę je wymieszać z paszą, żeby nie mieć miliona pudełek?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 marca 2021 20:39
meise pytałam o otreby że stronę, dwie temu 😉 zamówiłam te z unikasz i czekam
BUCK, nieźle 😂

Ciekawe jak u mojego będzie, bo ostatnio na samym xs , bez xp a ogień w dupie 😅
Meise na tej sieczcce mój fajnie przytył i nawet część przerabia na mięśnie 😁.
meise pytałam o otreby że stronę, dwie temu 😉 zamówiłam te z unikasz i czekam


O widzisz, idę czytać  😉

Muchozol, ja póki co wywaliłam całkiem lucernę, bo mój miał już tak nalane nogi... powoli mu schodzi opuchlizna, także na ten moment lucerna out  😉
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
20 marca 2021 00:06
Co sądzicie o takim składzie musli jako dodatek do owsa dla koni lekko pracujących?

-lucerna, otręby ryżowe, susz jabłkowy, kukurydza mikronizowana, sieczka z lucerny, łuska słonecznika, słonecznik czarny cały, soja mikronizowana, jęczmień mikronizowany, susz z czarnej pożeczki, marchew suszona, burak suszony, węglan wapnia
florcia9, zależy od proporcji i dawkowania, ale na pierwszy rzut oka to skład z wysokim białkiem i energią - czyli z tym czego konie w lekkie pracy nie potrzebują. Z tym, że mogę się mylić bez podanych proporcji poszczególnych składników...
Karmił ktoś ta sieczką ?
https://www.hoeveler.pl/hoveler/bez-ziarna/original-pur-struktur/

Perlica jedni się cieszą, inni mają problem po zmianach w Brandonie. Ja szukam zastępstwa. :/
No u nas też parę osób nie zadowolonych ze zmian w Brandonie XS.
epk, no ja szukam zastępstwa. Innej niskoskrobiowej niskocukrowej paszy, ale z mniejszą energią, bo konia ufo porywa, a jakoś nie potrafię karmić "po garstce".... Poprzednia wersja Brandona spisywała się idealnie.
Np. ten Hoveler wydaje się ciekawy: https://www.hoeveler.pl/hoveler/bez-ziarna/original-pur-itan/ Tylko jakoś nie mam przekonania do Hovelera ogólnie.
Klami, ja to jestem ciekawa - no nie wypróbuję, bo po latach w końcu jednak doszliśmy do tego, że te dziwne puchnięcia to lucerna - ale słyszałam opinie, że nawet zmniejszenie dawki nie pomogło. To ja nie wiem co tam wsadzili, bo wcześniej ta pasza była tak mało energetyczna, że jak mój stał na niej to się ledwo ruszał  😂
epk, wcześniej to była pasza używana nawet w klinikach dla koni stojących np. po złamaniach itd. (ogólnie zaboksowanych z jakiegoś powodu) i sprawdzała się super. Obecnie to jakiś kosmos. W teorii ma trochę ponad 10, ale w praktyce wydaje się, że jednak więcej.
epk, no ja szukam zastępstwa. Innej niskoskrobiowej niskocukrowej paszy, ale z mniejszą energią, bo konia ufo porywa, a jakoś nie potrafię karmić "po garstce".... Poprzednia wersja Brandona spisywała się idealnie.
Np. ten Hoveler wydaje się ciekawy: https://www.hoeveler.pl/hoveler/bez-ziarna/original-pur-itan/ Tylko jakoś nie mam przekonania do Hovelera ogólnie.


Ja mam konia wracającego do roboty po ponad półrocznej kontuzji, zaboksowany cały ten czas i przez areszt z dymiącym baniakiem. Stoimy na Pur.Itan, mimo, że też byłam uprzedzona do Hovelera, inne ich pasze mi się nie podobały, a witamin koń żarłok nie chciał nawet powąchać i jak dla mnie jest na prawdę super ta pasza, zupełnie bez porównania do tych zwykłych Hovelerów. Pięknie pachnie, wygląda itp., koń wcina.
Katasia, oooo dzięki!!! To doskonała informacja. Ja właśnie nie jestem przekonana do Hovelera. Tylko, że analizuję teraz parametry dostępnych pasz i też ich składy, no i ten Hoveler zwrócił moją uwagę i jeszcze Marstall Gastro, ale ta pasza odpada, bo tucząca jest i energia ponad 10.
Mam pytanie do doświadczonych koniarzy. Czy sprawdzaliście już  REGULAMIN!  🤬
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] Spam w pierwszym poście.
epk, A czemu ci ludzie są niezadowoleni z Brandzia ?
Mnie to mega cieszy, bo jestem na 2 miarkach xs i styka mi. Się zastanawiam co ja zrobię z 4 workami XP które posiadam, bo wygląda , że nie wiem czy będą mi potrzebne.
Miesięcznie to jest dla mnie oszczędność jednak 200 pln.

W zimie był na stałej dawce z xs z xp i wtedy mi się powiesił na boksie, bo myślał że koniem Zorro jest 😂
Juz normalnie trenuje 1,5h, ze skokami i styka xs. Może na sezon dołożę xp.
Perlica, bo mieli brandona jako taką paszę fajną w przypadku niepracujących / mało pracujących wrzodowców albo koni mocno energetycznych. I się skończyło. Jedna znajoma mówi, że mimo sporo mniejszej dawki niż wcześniej efekt pobudzenia jest zdecydowanie zbyt duży jak na konia po kontuzji wprowadzanego w ruch. A wcześniej miała spokój - ona akurat niedawno dopiero zmieniła na nowego, bo miała spory zapas starej wersji.
O tej sieczcce wspominałam wyżej i stosuję dla wrzodka właśnie. Jestem zachwycona, bo koń jest dawnym sobą, smakuje mu. W pracy (na razie lekkiej) taki akurat.
Klami ja próbowałam Puri Itan u swoich koni. Pracują lekko (3-4 razy w tygodniu), ale nawet garstka owsa u jednego powodowała, że mózg mu się wyłączał i tylko fruwał. Próbowałam innych pasz, dawanych w niewielkich ilościach (tak tylko, żeby coś im dawać), ale na każdej był za bardzo pobudzony. Na Hovelerze było w porządku. Jadły chętnie, nie było efektu nadmiernego pobudzenia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się