wirus typu herpes

lusia722, ten list otwarty to ciekawy jest, hipodrom tez się pod nim podpisał. A no... abstrahując od tego czy to był herpes czy nie i świadomości w tym zakresie (skoro nie ma badań), to samo oswiadczenie o ponad 21 dniowej kwarantannie w zestawieniu z mnóstwem relacji z treningów wyjazdowych (przez cały styczeń, nie da się zliczyć nijak 21 dni bez wyjazdów) jest no.... słabe.

A tymczasem cała ta pandemio- panika się na szczęście wycisza. Jak za każdym razem. Teraz narosła większa niż zwykle chyba przez covida i ogólne „nakręcenie” wszystkich.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
21 marca 2021 17:48
Klami Jeśli człowiek naraża na ryzyko własnego konia świadomie to jest inna sprawa,
ale jeśli świadomie naraża inne konie jest po prostu słabe.

Póki nie ma startów to jest szansa, że część ognisk wygaśnie( chyba, że inni też będą wycieczki po stajniach praktykować).
W Niemczech od 29.03 ruszają zawody, z zastrzeżeniem, że konie nie mogą nocować ani przebywać w stajni gdzie organizowane będą zawody.
https://www.pferd-aktuell.de/news/aktuelle-meldungen/fei---fn---dokr/equines-herpesvirus-nationale-veranstaltungen-ab-29.-maerz-moeglich
mindgame, możesz rozwinąć? to gdzie będą spać ? na parkurze? bo nie rozumiem chyba jednak...
Perlica co mam ci rozwinąć? 🙂 Cała oficjalna informacja jest w linku. W moim regionie jest sporo zawodów bez noclegu, gdzie konie przyjeżdżają na 1 dzień, stoją w przyczepie albo obok i wracają do siebie do stajni na noc.
mindgame, no właśnie to, bo nie byłam pewna czy dobrze rozumiem, a niemieckiego nie pamiętam na tyle, żeby czytać tekst "koński".
Totalnie bez sensu jak dla mnie, albo nie ma wirusa i można robić zawody albo jest zagrożenie i nie można. Półśrodki jak wiadmo kończą się źle zazwyczaj.
Perlica, mój niemiecki też perfekt nie jest, dlatego pomagam sobie translatorem. Taka jest informacja z wczoraj. Skoro taką podjęto decyzję tzn, że została ona raczej przemyślana. Należy też zaznaczyć, że w Niemczech wszystkie zawody zostały wstrzymane odkąd tylko FEI zakazało wszystkich zawodów międzynarodowych w Europie, a w Polsce wtedy wydano tylko dodatkowe zalecenia dla organizatorów. Więc jakby nie patrzeć, w de jest to pełny miesiąc bez jakichkolwiek zawodów.
mindgame, w PL też nie ma żadnych zawodów do 11 kwietnia na razie.
Sądziłam, że Germanie są ciut mądrzejsi od PL, a tu widać, że niekoniecznie.
Pierwotnie w PL było durne obostrzenie, o zachowaniu dystansu między końmi, ale potem to się zmieniło w odwołanie wszystkich zawodów, na szczęście.
Perlica, w de nie ma od 1 marca zawodów, a w Polsce były jeszcze do połowy marca. Nie mówiąc już, że sporo imprez było w de odwoływanych też z powodu koronowirusa. No i w Niemczech jak jest powiedziane, że nie ma zawodów to nie ma, a nie robi się parkury treningowe zamiast zawodów towarzyskich jak to widziałam w pl. Więc ocenianie kto jest mądrzejszy jest trochę słabe. To są zupełnie dwa różne społeczeństwa, które zachowują się w inny sposób jak wprowadzane są jakieś regulacje.

edit: moją intencją było podanie newsa w kwestii wirusa, bez oceniania czy jest podjęte decyzje są słuszne czy nie.
mindgame, niezależnie od decyzji zwiazków ludzie rozum mieć powinni swój i tyle.
Wyraziłam swoją opinię, bo takie rozwiązania są dla mnie nielogiczne, niezależnie z jakiego kraju pochodzą.

Edit:gwoli ścisłości to w PL nie było żadnych zaowdów od 1 marca już przecież, luty był ostatnim weekendem z zawoadami.
Jedynie Michałowice się wyłamały i odbyły się jeszcze DIMy, ale po nich już już nie było żadnych zawodów w PL.


Zacznijmy od tego, że mniejsze zawody w Niemczech wyglądają inaczej niż w PL.
Tam jest to normalne, że koń np startuje w czwartek i w sobotę, albo tylko jeden dzień. Ze względu na dużą różnorodność konkursów i klasy konkursów oraz to, że są one np. dla koni w określonym wieku, dla jeźdźców z określoną klasą i ilością punktów rankingowych nie każdy może startować we wszystkie dni. Nie tak jak w Polsce codziennie od LL do N lub C i tyle. Tam rodzai konkursów jest kilkadziesiąt.
I to normalna praktyka, że się jedzie tylko na dzień startu i wraca do domu. Też dlatego, że klubów jest dużo i odległości mniejsze niż  u nas.
Nie czytałam co jest w linku, ale widziałam wczoraj newsa na innej stronie - oni to przemyśleli dość dobrze i dlatego podjęli taką decyzję.
Jakby ktoś chciał to po południu mogę się bardziej zgłębić w temat. 🙂
Perlica  jeszcze Robson zrobił regionalki  😎
a.kaminska, rzeczywiście, ale z tego co zerknęłam na szczęście ludzie wzięli na poważnie i startowało 67 koni, większość "miejscowych" chyba, bo nie widzę tam żadnego zawodnika.
Aczkolwiek totalnie bez sensu, skoro cała polska odwołała wszystko ....niepoważne jak dla mnie.
Fakt, na szczęście większość ludzi zostało w stajniach, chociaż parę przyjezdnych było - nic nie poradzimy
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
25 marca 2021 16:33
A czy są jakieś informacje jak dalej mają te zawody wyglądać?
Czy będą jakieś dodatkowe zabezpieczenia jeszcze?
Czy ktoś ma jakieś informacje nt ognisk herpesa w łódzkim?
W łódzkim padło kilkanaście koni w 'Zbyszko' (wg. oświadczenia), więc wszystkie konie u nich i te, które miały kontakt są niestety w grupie ryzyka. Stąd zakładam, że jest więcej nieujawnionych w województwie.
Czy ta wiadomość o herpesie w KJ Zbyszko jest potwierdzona a jeśli tak to kiedy to było?
anetakajper   Dolata i spółka
29 marca 2021 11:13
Czy ta wiadomość o herpesie w KJ Zbyszko jest potwierdzona a jeśli tak to kiedy to było?


Nie jest potwierdzona. PIW nie ma takiej informacji, że któryś koń przechodził/chorował/padł
Niesprawdzone info, znajomi z łódzkiego nie potwierdzają. Być może pomogło to ukryć kilka koni przed zlicytowaniem.
Ukryć kilka koni lub zniechęcić do ich zakupu w ogóle 😉
freya skoro komornik dostał wykreślił je z wykazu jako padłe, to jak zniechęcić do zakupu?
espana, bo wiele osób się na tą aukcję szykuje. Chodzi o to, że kupisz i sobie przywieziesz Herpesa.
Dokładnie tak jak pisze Perlica - skoro są plotki, że coś tam nawet padło to może nie warto się w ogóle wybierać i ryzykować coby sobie nie przywlec "gratisa".
[quote author=diuk link=topic=4606.msg2968915#msg2968915 date=1617010500]
Czy ta wiadomość o herpesie w KJ Zbyszko jest potwierdzona a jeśli tak to kiedy to było?


Nie jest potwierdzona. PIW nie ma takiej informacji, że któryś koń przechodził/chorował/padł
[/quote]

Przypomnam, że herpes nie jest wirusem zwalczanym z urzędu i PIW nie zbiera informacji o zachorowaniach.
Tylko gdyby kilka koni padło w krótkim czasie to ktoś by o tym usłyszał z terenu. Na hipodromie było podejrzenie i już cała Polska huczała.
Na stronie komornika pojawiła się przed chwilą taka informacja o Zbyszko: https://licytacje.komornik.pl/Notice/GetBigImage/343372
Trochę nie rozumiem "wyżej wymienionych zdarzeń" czy interpretują to jako potwierdzone testem przypadki czy tylko "wystąpienie objawów".
Polecam wykonanie telefonu do PIW Łódź, mają już komplet wiedzy i wyników.
Już chyba wszystko ucichło ? Czy się mylę i gdzieś jeszcze temat się tli?
Już chyba wszystko ucichło ? Czy się mylę i gdzieś jeszcze temat się tli?
Klami, Gdynia. Koń objawowo i klinicznie herpes. Ale test pcr ujemny. Test fałszywie ujemny? Jak to jest z tymi testami?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się