Hala - namiotowa, murowana, duża, mała...

aniaagre, też jestem bardzo ciekawa ... jeśli jedno z małżonków ma np. krowy i halę - oborę, a drugie działalność np. reklamową i pracuje z pokoju wydzielonym na biuro to za oborę też będzie podatek? Ja bym pisała do Ministerstwa Finansów maila z prośbą o interpretację przepisów w Twoim przypadku. Nadmieniłabym, że hala ma służyć nie jako "do jazdy" tylko jako magazyn pasz lub biegalnia dla koni (w końcu tam będą biegać 😉 ). I z odpowiedzią z MF poszłabym do pań w UG
Dzięki bera7, tak zrobię  :kwiatek:
Zgłoś że jest to wiata na siano i słomę. Będąc rolnikiem nikt Ci nic nie doliczy 🙂
dzięki  :kwiatek:
w międzyczasie się dowiedziałam, że trzeba właśnie zgłosić jako stodołę lub wiatę i wtedy podatki nas omijają 🙂
Wiele osób obawia się budowy hali, lub innej konstrukcji (nawet niewielkiej) z uwagi na formalności. Niestety wielu urzędników jest niekompetentnych, przez co zniechęca do realizacji przedsięwzięcia. Być może niektórzy z nich po prostu nie posiadają niezbędnej wiedzy na czym cierpi później osoba, która chciałaby coś wybudować. Jeżeli chodzi o podatek, to oczywistym jest, że dla wielu osób to bardzo wysoka kwota. Najprościej skorzystać jest ze wsparcia doświadczonych fachowców, którzy zajmują się w imieniu klienta formalnościami. W ten sposób można poniekąd zagwarantować sobie spokój i oszczędność czasu. Tak na własną rękę i w "ciemno" lepiej nie działać 🤔
Złota łopata dla działu marketingu Waszej firmy 🏇

😵
Mam pytanie do tych co mają kryty lonżownik. Jestem na etapie rozmyślania czy robić zadaszenie ( a może całkowicie) nowy kryty lonżownik. Jak wielki lub nimimalny wymiar, z jakich materjałów pokrycie( poszycie czy może) być brezent-folia rozpięta między słupami. Noooo i czy wogóle się to opłaca. Ile razy tak naprawdę z tego się korzysta w deszcz, zimę. Proszę o opinie ,porady jakieś info dzięki za wszystko . Może być priw, ogół. Dzięki Piotr
Hej ktoś coś pliz i dzięki
Ja korzystam nie tylko w zimę i deszcz, ale również w upały i słońce. Czy się opłaca - zależy jakie kto ma priorytety...
Potwierdzam 😍 Przy plus 30 kryty lonzownik (nie namiot) to zbawienie!

Edit- jeszcze jak się siatki na owady założy, to wychodźi użycie 330 dni w roku, bo pozostaje tylko wczesna wiosna/ późna jesień kiedy nie pada  😉
Gosiaopti, Freszmaker wielkie dzięki. Powiedzcie jakie minimalne wymiary wchodzą w grę. Czy 18-20 m śred może być. Czy dach może być z plandeki( np namiotu) czy stały z desek?
Mój ma 20m po obwodzie, więc ślad do jazdy wychodzi jakieś 18m średnicy. Jest idealnie nawet dla dużych i młodych koni. Nie spotkałam się z większymi lonżownikami bez słupa w środku, a tylko te bez słupa są bezpieczne i wygodne do jazdy.
nie wiem czy sprawdza się pokrycie plandeką nigdy nie korzystałam z takiego lonżownika. U mnie jest konstrukcja dachu i łaty, nie ma deskowania, kryte blachą (białą - polecam, bo odbija światło i nie nagrzewa się). Minusem jest to, że bębni deszcz, ale konie szybko się do tego przyzwyczajają. Dach jest stromy, więc nie ma problemu z zaleganiem śniegu. Deskowanie mocno obciąża konstrukcję, wg mnie niepotrzebne przy tego typu budowli.
załączam zdjęcie
Ja mam ten sam projekt @gosiapti :kwiatek:, tez blacha bez deskowania, u nas pod kolor reszty zabudowań, ale lonzownik w lasku, wiec zdecydowanie więcej cienia.
to co zmieniliśmy to wysokie ściany- ok 2,2m, obudowany ganek żeby zima było cieplej i dzieki temu mamy siatki na owady

Plandeka to jednak rozwiązanie krótkoterminowe, myśleliśmy tez o takiej opcji, ale po tym jak zreflektowalismy się jak często klub tenisowy z naszego miasta wzywa plandeciarzy do naprawy, zrezygnowaliśmy. Woleliśmy drożej na raz i bez późniejszych wydatków, organizowania regularnych napraw i nie daj Boże ściągania śniegu czy plandeki zima w środku nocy. Ale to już zależy od budżetu i preferencji
Dziewczyny napiszcie jakie są wysokości na zewnątrz-ściana a wsamym środku . Jaki kąt . Domyślam się że plandeka jest tańsza i słabsza. Ja mam taki pomysł (z powodów finans) bo nie wiem ile w przybliżeniu może kosztować  wasz lonż to ja wymyśliłem konstr dachu z lin (pajęczynę) . Tanisza niż konstrukcja (wieźba ) drewniana. Na te liny też mogę dać łaty i blachę . I to chciałbym dać później,na plandekę . Jak uważacie dobrze myślę?
Blachę na liny? Nie sądzę, żeby się to utrzymało. Widziałam taki lonżownik u kolegi, gdzie były 2 stalowe grube liny, ale one były dodatkowym stężeniem dla konstrukcji drewnianej. Poza tym tego typu konstrukcja, bez słupa w środku, podtrzymuje się jakby wzajemnie, bez odpowiednich stężeń konstrukcji dachowej słupy mogą się złożyć (był taki przypadek w górach, złożyły się słupy pod naporem śniegu i wiatru na dach - to była taka konstrukcja jak moja, tylko inwestor zrobił "po taniości" i nie wytrzymało...).

Jeśli chcesz oszczędnie, to rozważ konstrukcję ze słupem w środku, takie rozwiązanie nie jest najwygodniejsze do pracy z koniem, ale na pewno tańsze.
Przy srednicy 20-18 to jest jednak budowla, a nie wiatka. Bez rozmowy z konstruktorem, ktory to wyliczy to nie polecam  wlasnej inwencji tworczej.
... Właściwie to będą dwa rzędy lin, górny promienisty do słupów ,drugi skośny(właściwy) przez ,,węzeł zoczkiem,, na środku z plecicioną ,,pajęczyną,,Plus odciągi. Blachę wymyśliłem po obejrzeniu zdjęć gosiopti ale nie upieram się może głupie chociażżż
Może jednak skonsultuj z konstruktorem. Tak na wszelki wypadek...
Dzięki masz racje niech to jeszcze raz przemyśli i obliczy
czy ktoś orientuje się z jakiego materiału robią hale w equi projekt? Są to panele  nie jest to arkusz blachy.
Z czego robi się okna w takich halach? Wystarczą same świetliki?
Czy może ktoś polecić dobrego producenta hal? Tylko nie namiotową a ze sztywnym dachem i ścianami. Niby wszystko teraz można znależć w necie a jakoś cięzko..
Cześć. Coraz bardziej rozmyślamy nad postawieniem hali. W grę wchodzi hala namiotowa, łukowa lub samo zadaszenie.
Jak wygląda od strony prawnej postawienie takiego czegoś? zgłoszenie, pozwolenie?
I jak już ktoś wcześniej wspominał jak wygląda kwestia podatku od takiego miejsca? Również obawiam się dowalenia podatku od UM jako od miejsca prowadzenia działalności.  Pisaliście, że podajecie to jako magazyn na słomę/ siano, ale co w przypadku kontroli, "uprzejmych sąsiadów", zdjęć jeźdźców publikowanych na portalach społecznościowych, po których można wywnioskować, że jednak się tam jeździ?
Podatek zależy czy to jest w gospodarstwie rolnym i jaką masz działalność. Na tak duży budynek potrzebne jest pozwolenie na budowę.
Czy ktoś korzystał może z hali pneumatycznej? Jak to się sprawdza jeżeli chodzi o trudne warunki pogodowe (wichury, silne opady śniegu)?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 marca 2021 22:44
Podatek zależy czy to jest w gospodarstwie rolnym i jaką masz działalność. Na tak duży budynek potrzebne jest pozwolenie na budowę.


A jak to wyglada w gosp. rolnym ?

Ja z kolei mam pytanie o wymiar, a konkretnie o wysokosc. Jaka jest wystarczająca wysokosc w scianie bocznej? Plan jest na hale z kratownicą (nie wiem do konca jak to profesjonalnie sie nazywa) wiec wysokość na środku też będzie taka sama jak przy ścianie bocznej (długiej). Jaka musi być wysokość by było bezpiecznie skakać ?
W gospodarstwie rolnym podatek płaci się za grunty od IV klasy wzwyż i za budynki mieszkalne. Budynki związane z produkcją rolną są zwolnione z podatku.
gosiaopti a wiesz może jak wyglądałaby sytuacja podatkowa w przypadku kiedy ziemia jest rolna ( kl. III/IV), bez działalności rolniczej, hala stalowa na użytek własny ( bez prowadzenia 'końskiej' działalności) ?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
31 marca 2021 21:34
W gospodarstwie rolnym podatek płaci się za grunty od IV klasy wzwyż i za budynki mieszkalne. Budynki związane z produkcją rolną są zwolnione z podatku.


Mam wlasnie grunty VI . Jak to wyglada w przypadku gosp agro? Jestem na podwojnym krusie.
Naginii podatek zależy od działalności jaką prowadzisz w budynku. Jeśli to działalność związana z rolnictwem, to nie płacisz podatku, jeśli działalność gospodarcza to podatek ustala gmina. Nie wiem, czy jest takie pojęcie "na użytek własny", najlepiej zapytać w gminie jak będą to interpretować.

domiwa za grunt nie płacisz podatku, pewnie dostajesz wymiar podatku z gminy? - tam powinnaś mieć to dokładnie rozpisane. Gospodarstwo agro to szerokie pojęcie  😉 Do 5 pokoi jest zwolnienie z podatku i rozliczania się z US, podatek od budynków taki jak za mieszkalne. Jeśli masz powyżej 5 pokoi lub inną działalność pozarolniczą, to albo płacisz podwójny krus (póki jeszcze można...), albo musisz płacic ZUS, zależnie od przychodu. Podatek od budynków zależy od przeznaczenia budynków lub działalności jaka jest w nich prowadzona i nie jest zależny od tego jakie masz ubezpieczenie. Ten podatek nalicza gmina, a nie US.
ktoś się orientował jaki obecnie jest koszt postawienia hali? najtańszy oczywiście
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się