Płacz i płać - czyli wszystko o podatkach

Wg tego co tu pisza, to nie musisz załączać wyciągu z konta, dopiero na wezwanie US okazujesz co potrzeba
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formularz-zgloszenia-otrzymania-darowizny-z-omowieniem
Dzięki. Akurat tego nie czytałam, nie wpadłam, żeby szukać w poradniku przedsiębiorcy, bo ze mnie żaden przedsiębiorca.  🤣
Trusia, chyba jednak będzie lepiej, jak załączysz potwierdzenie otrzymania przelewu do zgłoszenia SD-Z2.
https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/sd/ulgi-i-zwolnienia/

"w przypadku, gdy tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy otrzymują pieniądze, a wartość majątku nabytego od tej samej osoby obecnie i w okresie poprzednich 5 lat przekracza kwotę wolną od podatku tj. 9637 zł [5] – także udokumentują ich otrzymanie na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym."
Tylko dwa dni zostały, żeby od podatku za 2020 opisać sobie darowizny - gdyby ktoś o tym zapomniałam.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
29 grudnia 2020 15:58
trusia ja jestem ułomna jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe, ale zeszłoroczne darowizny odliczałam podczas rozliczania pitu jakoś w lutym-marcu. Czy coś się zmieniło? Teraz należy robić to osobno?  👀
Chodzi o to, że do końca roku trzeba przekazać darowiznę, a dokładniej zrobić przelew, żeby go później rozliczyć w zeznaniu rocznym za 2020 r.
Dokładnie jak napisała tereska. Dodam tylko, że jeśli np zrobisz darowiznę w styczniu 2021, do odliczenia jej od podatku będziesz musiała czekać do rozliczenia w 2022. Czyli wpłacając do końca grudnia najkrócej będziesz czekać na odzyskanie części wpłaconej kwoty. 
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
30 grudnia 2020 15:02
trusia nie no, serio myślisz, że dorośli ludzie są tak głupi żeby myśleć, że mogą rozliczyć koszty uzyskane w 2021 roku w picie za 2020?  👀 Z resztą - pewnie są  😁 Po prostu napisałaś swój poprzedni post w tak dziwny sposób, że myślałam, iż zmieniły się zasady odliczania darowizn:

Tylko dwa dni zostały, żeby od podatku za 2020 opisać sobie darowizny - gdyby ktoś o tym zapomniałam.


😉
Nie, nie myślę i nie wiem, z czego to wywnioskowałaś.  Chodziło mi tylko o pokreślenie czasu oczekiwania jako zachętę do wpłacenia.  Ale skoro tak interpretujesz, w dodatku z taką agresją, niech będzie tak, jak uważasz. 
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
02 stycznia 2021 13:05
Jesli chodzi o zlozenie SD-Z2 elektronicznie to potwierdzenie wplywu na konto osoby obdarowanej powinno sie przeslac na maila, aby zostalo dolaczone do akt.
Może zainteresuje kogoś, kogo dotyczy, a nie wie:

Podatnikowi przysługuje odliczenie wydatków na internet poniesionych w roku podatkowym. Ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika na internet, niezależnie od miejsca w którym podatnik użytkuje tę sieć , jak i formy dostępu, np. w domu (łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych) jak i w kawiarence internetowej. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł.
Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił.

https://www.pit.pl/ulga-internet/
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
19 lutego 2021 09:35
Kiedyś można było odliczać internet non stop, od kilku lat tylko dwa lata z rzędu.
JARA, A nie wiesz, czy korzystanie z tego poprzedniego zwolnienia za odliczanie internetu pozwala skorzystać teraz z dwuletniego?  Było to z pewnością więcej niż 5 lat temu.
trusia, jak się kiedyś odliczało, to już nie można

Ogarnia ktoś PIT 28 (najem), bo ja tak średnio. Mieszkanie wynajmowane np. od października, obowiązek podatkowy wg US od listopada (ryczałt), płacony miesiąc wcześniej, zatem powinna być nadpłata. Jak rozliczać ten dochód? Bo trochę nie ogarniam, a czasu na rozliczenie coraz mniej 🙁
Robisz ręcznie, czy w programie? Pozycja 33 wpisujesz cały przychód otrzymany w 2020 r. Obowiązek podatkowy od listopada, czyli podatek za listopad wpisujesz w poz. 172, za grudzień w poz. 174.
To co wpłaciłaś za listopad wpisujesz w poz. 159.

Wyjdzie kwota do zapłaty, ale jej nie wpłacasz, jeśli już to wcześniej zrobiłaś.
tereska, na razie się przymierzałam do ogarnięcia tego w jakimś programie. Bardzo dziękuję. Spróbuję ogarnąć wieczorem.  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
06 kwietnia 2021 10:14
Termin składania zeznań rocznych Cit do 30 czerwca 2021 r.
Termin składania zeznań rocznych pit przedłużony do 31 lipca 2021 r.


Na dzień dzisiejszy nie ma przedłużenia terminu składania zeznań rocznych PIT, do 31.07.2021 został jedynie przedłużony termin składania sprawozdań finansowych dla podatników podatku PIT prowadzących księgi rachunkowe. Wiadomość potwierdzona na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej.
Mam pytanie, czy ktoś z Was rozliczał się w tym programie?  Jakieś opinie?
Rozliczam w nim od kilku lat, różne rodzaje PITów i zawsze było bezproblemowo.
Dziękuje bardzo za informację
Szczęście podatnika: udało mi się po raz pierwszy od lat bez problemu ściągnąć program rozliczenia PITa ze strony Ministerstwa Finansów i zrobiłam tego PITa, nie czekając do ostatniego momentu.  😅    Uff, ale ulga!  Ale każde szczęście ma swoje granice. Moje kończy się na pozycji z wyliczeniem, ile mam dopłacić.  😤


anyann, ja wolę program ze strony Ministerstwa Finansów, o którym napisałam wyżej, bo te wydawane przez organizacje narzucają wpłatę 1% dla siebie. Ja wolę sama zadecydować, komu mam dać 1%.

Ja tam rozliczałam się przez ten powyżej i zawsze organizację podawałam sama.
Już nie pamiętam, czy wypróbowałam akurat ten konkretnie, ale te kilka, do których robiłam podejście, miały z automatu wpisany własny KRS, którego nie może było zmienić. Naturalnie, można było wydrukować, zamazać, a potem wpisać inny numer, ale nie chciało mi się w to bawić. Ale może ten tak nie ma i dopuszcza zmianę KRS-u. 

Poza tym ten Ministerstwa Finansów w moim odczuciu jest najłatwiejszy do wypełnienia i najbardziej przejrzysty (w porównaniu do tych, które znam).  Podaję to jako sugestię.

Ścieżka:

- podatki.gov.pl
- e-deklaracje
- nie prowadzę działalności gospodarczej / prowadzę działalność
- wybóor PIT-u
 
Mam taki problem, mam nadzieję, że ktoś zasugeruje jakieś rozwiązanie.

Mniej więcej 3 miesiące temu dostałam wezwanie z US do zapłaty podatku - podatku za cały 2020 rok, czyli tak jak bym nie wpłacała miesięcznych zaliczek, a potem nie zapłaciła kwoty, która pozostała do zapłacenia w rozilczeniu rocznym.

Wysłałam pismo wyjaśniające, że podatek zapłaciłam i dołączyłam potwierdzenia wykonania przelewów. Po jakimś czasie zadzwoniła do mnie (co ciekawe, na tel komórkowy, którego nigdy nie podawałam Urzędowi) miła pani i przeprosiła za nieporozumienie oraz przeprosiła - UWAGA - że będę jeszcze musiała trochę poczekać na zwrot, bo teraz mam 3 tys nadpłaty. Wyjaśniłam, że niemożliwe, że nie mam żadnej nadpłaty i poprosiłam, żeby jeszcze raz sprawdziła.

Myślałam, że to koniec, ale właśnie dostałam przekaz pocztowy z US (na razie jest na poczcie). Oto mój dylemat - co zrobić:

- olać I nie odbierać - ale to pewnie tylko odsunięcie w czasie, bo pewnie wyślą jeszcze raz
- odebrać I odesłać - ale jak wyżej
- odebrać I czekać, co dalej - tu obawiam się, że jak zorientują się w błędzie, za nieuprawione przejęcie pieniędzy (bo moim obowiązkiem jest wiedzieć, czy należy mi się zwrot czy nie) łupną mi jakaś karę.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest pójść i wyjaśnić, ale w tym celu bym musiała wziąć urlop, a ja jestem pazerna na urlop. W ostateczności naturalnie to zrobię, ale desperacko liczę na jakiś pomysł.

trusia, a nie da się zadzwonić i wyjaśnić?
Próbowałam, na główny numer, opublikowany na stronie, ale nie odbierają. Będę oczywiście dalej próbować.
Nie mogę juź edytować.

Swoją drogę nie rozumiem, jak można przegapić wpłaty teraz, kiedy mamy indywidualne konta - no może jedną, dwie, ale trzynaście?????
czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ogarnąć podatek od wynajmu nieruchomości. Od 2022 jest dostępy tylko ryczałt? Czy próg 8,5% < 100tys odnosi sie do dochodów ogółem ( najem+ dochód z UoP) czy tylko z najmu ?
Tylko z najmu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się