Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jak to jest słuchajcie z tą lucerną. Totalnie polecana, szczególnie jak koń juz ma problemy wrzodowe, prawie każda sieczka jest na niej oparta, pasze wrzodowe, czy z tych "niskoskrobiowych i niskocukrowych" to też praktycznie każda, a sama coraz częściej spotykam się z tym, że szerokie gro koni z lucerną ma problem. Puchną / drapią się / mają rozwolnienia, w różnym nasileniu oczywiście. Skoro ja znal już tyle takich koni, to w ogólności musi ich być o wiele więcej. Aż tyle koni jest "specjalnej troski", czy ta lucerna jest jednak taka dość inwazyjna dla organizmu ?
Z lucerną jest tak, że to powinna być garść do posiłku i garść przed robotą aby zrobiła bufor (pływała) na powierzchni soków aby nie pryskały na ścianki (część bezgruczołową).

Jako "pasza" do karmienia na miarki to właśnie zależy mocno od konia i często od pory roku (dostęp do zielonki) i jakość siana.
Ja daję po garstce do posiłku, mój koń na nią reaguje bardzo dobrze i wprowadzenie jej dało bardzo dużo, nie mieliśmy nigdy problemu z jakąś niepożądaną reakcją.
Hej, czy ktoś umiałby określić jaką ilość dzienną białka powinien zjadać 18-letni koń będący w średniej pracy? lub może mogę gdzieś znaleźć takie info. Dziękuję 🙂
Czy ktoś kupował taki susz z lucerny? Jaka jakość?

https://allegro.pl/oferta/susz-z-lucerny-pellet-25-kg-worek-10453960673 lub ten
https://allegro.pl/oferta/susz-z-lucerny-25-kg-10599168570 ?

Widziałam zdjęcie z 2018 z trawokulkami z Ardexu, ale jak tak samo wygląda susz, to ja podziękuję... :P

Albo ew. czy ktoś ma sprawdzony susz nie za miliony i najlepiej z darmową przesyłką typu smart? 😉
kotbury, mam tu na myśli konie którym do brzusznych atrakcji czy swędzącej wysypki starcza właśnie te garsci. Niektóre jeszcze mniej potrzebują.
Bardzo dobrą granulowaną lucernę ma sklep obiegły. No ale tam albo zamawiamy powyżej 500 zł albo płacimy za wysyłkę. No i nie wiem czy 58 zł za worek 25 kg to dobra cena czy nie.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
17 kwietnia 2021 12:54
aguchaka ja daję rolnetowe. Mogę zrobić fotki przed i po namoczeniu jak potrzebujesz. U mnie się sprawdzają, nie narzekam na jakość. Przy dwóch workach masz darmową wysyłkę Smart. Ew. przy worku lucki i czegoś innego od nich.
Siesiepy Dzięki! Jakbyś mogła podesłać te zdjęcia to bym była wdzięczna  :kwiatek:
Mam jeszcze pytanie, bo chcę zmienić paszę na eggersmana i wpadły mi w oko Struktur Equichamp i Struktur Getreidefrei. Koń jest dosyć trudny do utuczenia i ma zmiany wrzodowe. Mógłby mi ktoś doradzić co jest lepsze dla starca albo jakieś inne dobre pasze z tej półki cenowej?
Hej, czy ktoś umiałby określić jaką ilość dzienną białka powinien zjadać 18-letni koń będący w średniej pracy? lub może mogę gdzieś znaleźć takie info. Dziękuję 🙂



Zuziu - wszystkie takie informcje znajdziesz w książce "Żywienie koni" Meyer'a.
Do kupienie np. na Allegro.

To świetna pozycja, która w prosty sposób (także w tabelkach) pokazuje ile czego, jakie pasze co zawierają i średnio ile, jakie minerały i witaminy w jakich ilościach są potrzebne, a także co jest antagonistą czego.
Myślę, że dla osób, które maja konia, a nie korzystają z pełnych usług dietetyka (i pełnoporcjowego karmienia produktami wybranymi przez dietetyka) to ta książka to jest taki MUST HAVE w domowej końskiej biblioteczce.
[quote author=zuzia29 link=topic=25.msg2971324#msg2971324 date=1618589670]
Hej, czy ktoś umiałby określić jaką ilość dzienną białka powinien zjadać 18-letni koń będący w średniej pracy? lub może mogę gdzieś znaleźć takie info. Dziękuję 🙂



Zuziu - wszystkie takie informcje znajdziesz w książce "Żywienie koni" Meyer'a.
Do kupienie np. na Allegro.

To świetna pozycja, która w prosty sposób (także w tabelkach) pokazuje ile czego, jakie pasze co zawierają i średnio ile, jakie minerały i witaminy w jakich ilościach są potrzebne, a także co jest antagonistą czego.
Myślę, że dla osób, które maja konia, a nie korzystają z pełnych usług dietetyka (i pełnoporcjowego karmienia produktami wybranymi przez dietetyka) to ta książka to jest taki MUST HAVE w domowej końskiej biblioteczce.
[/quote]

Zgadzam się! Również polecam, bardzo się przydaje i daje odpowiedzi na różne pytania 🙂
Rudaska8), A to musi być muesli ? Bo Revital cubes masz tańsze, a dobre składowo.
Bym proponowała Revital plus jedna z tych pasz z dwóch muesli, które wyminiłaś.

Siesiepy   Ponczek bez rączek
17 kwietnia 2021 17:06
aguchaka łap na sucho i po namoczeniu. Kolor najlepiej oddają zdjęcia: na sucho w misce turkusowej, na mokro w ręce. :P nie chciało mi normalnie uchwycić nasycenia zieleni, wyblakłe wszystkie było. Moczone w zimnej wodzie.






Polecicie jakąś dobrą, ekonomiczną sieczkę dla konia niepracującego ? Bez melasy
Perlica ooo dziękuję bardzo  :kwiatek:
Siesiepy Dziękuję pięknie! Chyba spróbujemy w takim razie 😉
aguchaka łap na sucho i po namoczeniu. Kolor najlepiej oddają zdjęcia: na sucho w misce turkusowej, na mokro w ręce. :P nie chciało mi normalnie uchwycić nasycenia zieleni, wyblakłe wszystkie było. Moczone w zimnej wodzie.


Jak długo muszą się moczyć w zimnej (lub ciepłej) wodzie, żeby się rozmiękły?
Aktualnie lecę na Ardexie, ale średnio widzę zalewanie porannych trawokulek wieczór wcześniej przy wyższej temperaturze i szukam alternatywy z krótszym czasem moczenia 😀
Siesiepy   Ponczek bez rączek
17 kwietnia 2021 19:55
casssia z reguły wystarczy im 15-20 minut i jest spoko, nawet jak stoją na dworze na przymrozku.
BUCK   buttermilk buckskin
17 kwietnia 2021 20:03
Polecicie jakąś dobrą, ekonomiczną sieczkę dla konia niepracującego ? Bez melasy


ja bym wybrała Baileys Light Chaff albo Agrobs Wiesenflakes albo Muehldorfer Heucobs Medium albo Dengie Healthy Hooves Molasses Free 🙂
Polecicie jakąś dobrą, ekonomiczną sieczkę dla konia niepracującego ? Bez melasy


A może z Jar-pasz? Mają sieczkę 22 kg za 60 zł
BUCK   buttermilk buckskin
17 kwietnia 2021 21:20
:kwiatek: fakt Jarpasz ma to i owo 🙂
Czy są jakieś książki, blog z którego mogłabym się uczyć żywienia, własnego tworzenia paszy z komponentów?niby wszystko jest zdrowe, ładnie opisane do czego służy ale co za dużo to nie zdrowo,wiec boje się przedawkować,dlatego proszę o jakieś linki.
Posiadam jednego konia(19l klacz)zwyrodnienia kręgów,KSS i RAO, od niedawna stajnia wolnowybiegowa, kiedys trochę startowałyśmy,obecnie trochę terenów górskich trochę gimnastyki na ujeżdżalni i ćwiczenia z ziemi.
Jej posiłek sklada się z:wyslodki buraczane;kukurydza;jęczmień;trawokulki;otręby ryżowe;drożdże paszowe.Raz na rok kupuje jej coś na stawy,ostatnio czarnuszkę+żelatynę , wcześniej z HorseLine ChondoVet+HA, jeszcze kiedys glucosamine 12000+ha.Jeżeli miałby ktoś ochotę coś doradzić, co dodać,co odjąć,byłabym wdzięczna za pomoc 🙂
BUCK, aguchaka dzieki  😉
Evson szczerze mówiąc nie szukałam jakoś mocno tych tańszych ale moim zdaniem Dengie mimo, że są droższe wypadają bardzo korzystnie bo raz, że worek ma 20 a nie jak w przypadku innych firm 15 kg a dwa są mocno sprasowane i moim zdaniem wydajne, ja zwykle wybieram taką która ma sama lucerne bez granulowanych elementów bo jest lżejsza i jest jej w worku jeszcze więcej. Unisono od miesiąca dostaje właśnie lucernę z Dengie olejowaną i mebio built up, tak przytył, że ludize do mnie piszą, że dawno tak nie wyglądał (poza brakiem mięśni bo mało chodzi to dawno nie miał tak zakrytych żeber i guzór kulszowych!)>
Ktoś mi powie jak czytać cukry kiedy producent podaje oddzielne wartość cukrów i fruktanów.
Magdzior, A jakie dawkowanie wychodzi ci tego Build upa ?
Magdzior, moje dwa gady mają dokładnie taką samą dietę. Jestem zachwycona jak wyglądają. Build mi się sprawdza dla 19 latka i dla 6 latki.
O widzisz Magdzior przypomniałaś mi o prostych rozwiązaniach które juz miałam sprawdzone kiedys  🙂 Tylko calkiem zapomniałam o nich. Build upem karmiłam i chwaliłam sobie. Do tego mam na miejscu w sklepie a to mnie bardzo cieszy, bo bardzo mnie denerwuje płacenie za przesyłke a już szczególnie jeśli przesyłka stanowi połowę kosztów paszy  😀
Intruz w sumie chudy nie jest już od dawna, gruby też nie, jest po prostu taki klapnięty bo nic nie robi poza staniem na zimowym padoku. Pójdzie na padok letni który jest pod górke, może też zaczne go chociaż stępować regularnie to się troche poprawi.
Tylko w takim razie chyba wybiorę sieczkę nie z czystej lucerny a z jakimiś trawami/słomą bo to może być za dużo dobrego dla konia, który nie pracuje.

A propos Mebio, włascicielka konia którego mam w treningu bardzo chwali ich balancer (tylko sprawdze który). Niesamowite jak kobyłka fajnie zaczeła wyglądać na tym jedzeniu i odrobinie sensownej pracy.
Jakie znacie sieczki z minimalną ilością cukrów ? Znajduję takie z cukrem 8%, bądź cukrem 6,9% a fruktanami 4,6 %. Bywa mniej, czy to już jest takie bardzo mało ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się