Czy chcemy zmian? Ulepszenie forum.

safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
19 kwietnia 2021 14:01
Sivrite, ja nie mam takiej kropki na telefonie.
Aż się boje otworzyć forum na komputerze 🙄
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2021 14:11
Okropna jest ta "nowa" wersja. Wchodzę na forum na stacjonarnym kompie. Jak dla mnie "Lepsze wrogiem dobrego" .... Nie podoba mi się zupełnie.
safie, u mnie i na komputrze, i w komórce prawy dolny narożnik pola odpowiedzi pozwala zmienić jego kształt (ale nie na stałe, tylko na to jedno wpisywanie odpowiedzi).

Facella, mi też nie pozwala dodać linku do strony w profilu.

Też jestem z tych, co używali niemal wyłącznie trybu "ulubione wątki". Duża strata, jeśli to nie wróci.

W wiadomościach prywatnych przy rozmowie z użytkownikiem X pokazuje się awatar. Ale jest to awatar użytkownika X tylko wtedy, jeżeli ostatnia wiadomość jest od niego. Jeśli ostatnia wiadomość jest ode mnie, to widzę swój obrazek :-o
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 kwietnia 2021 15:05
Facella, a tak się uda? Klik.
Udało się. 😀

Sivrite, nie mam takiej kropki.
klik
Facella, ktoś już wcześniej pisał, że jest problem z kompatybilnością na różnych przeglądarkach, więc widocznie na telefonach też. Pięknie... Mam nadzieję, że chociaż suwaczek Ci się pojawia, jak piszesz. 😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 15:12
Jako UX całkowicie rozumiem i popieram wszelkie updatey do obecnie panujących technologii i uważam, że forum potrzebne było odświeżenie, chociażby w kwestii responsywności. Ale OJOJOJ, NIE TAK!

Mam świadomość, że to kupa roboty ale zastanawia mnie czy naprawdę nie ma lepszych gotowych silników dla forów? Ktokolwiek zrobił chociażby mapowanie architektury żeby to miało sens? Logowanie do ogłoszeń bardzo myli, z forum do nich można wejść ale już w drugą stronę nie da rady...
Chyba najbardziej boli, że nikt nie powiadomił o zaoraniu galerii... Miałam tam trochę zdjęć, których nie mam nigdzie indziej. I poszło w ***** 🙁

Dodane zdjęcia nie działają również, oby chociaż zaczęły w przyszłości.
No i jestem team 'gdzie są ulubione wątki', aż nie wiem jak się poruszać po forum bez nich xD oby to była kwestia 'MVP'

szkoda, że nie wyszła beta. I błagam, zmieńmy tą żółć w tle na coś neutralnego :P
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 kwietnia 2021 15:13
Suwaczek w boksie sam w sobie jest niewidoczny, ale na szczęście w iOS można sobie niemal każdy box tekstowy przesuwać do woli bez żadnych suwaczków.
Dla mnie stanowi to problem o tyle, że zawsze czytam całość swoich wypowiedzi przed ich wysłaniem, a teraz mam malutkie pole.
No cóż, kolejny dowód na to ze nowa wersja forum wyszła bez testów...
A kurde wyłapałam tyle błędów w ciągu może 20 minut z przerwami, ze nie uwierzę ze ktokolwiek to sprawdzał.

Ahhh i nie ma opcji „podgląd wiadomości”, co przy nowym kodowaniu forum nie pozwala na sprawdzenie, czy zaimplementowanie obrazka było pomyślne. Musisz wysłać i potem ewentualnie edytować.

Ja mam nadzieję ze galeria tymczasowo jest niedostępna i jeszcze ją przenoszą...
Albo że nie było to celowe działanie i ktoś ją zabił przypadkiem.

W ogóle słabo, ze nikt z administracji nie pofatygował się, żeby poinformować o zmianach chociażby dzień przed. A tu się budzimy w poniedziałek i wszystko na łbie stoi.
Na normalnych forach od tygodnia by wisiał przyklejony wątek admina z informacjami o nadchodzących zmianach, prośba o zabezpieczenie galerii, TERMINEM zmian, a po ich wprowadzeniu możliwością dyskusji.
A tu nam rzucili bombę i nara, znikamy.

Przestaje się dziwić ze ludzie tak psiocza na CI, skoro niektórzy robią ulepszenia od dupy strony.
Jejku...a gdzie się podziały wątki, które obserwowałam? 🙁
kużwa co to jest
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 15:42
Żeby krytyka była krytyką konstruktywną - jeśli są chęci czynnego usprawniania i uratowania tego, co się wydarzyło to ja coś tam mogę pomóc. Mam spory niedoczas (jak pewnie wiele z nas) ale mogę to i owo UXowo podpowiedzieć, wesprzeć jakoś proces czy coś.
Lubię korzystać w forum i mieć kontakt przynajmniej z częścią tutejszej społeczności i zwyczajnie nie chcę tego stracić :<
Jeszcze paskudne jest to, że czarna czcionka na kompletnie białym tle, po przeczytaniu 3 stron wątku sprawia, że mam ochotę wydłubać sobie oczy...
Do tego rzeczywiście trzeba się solidnie przyjrzeć na te mikro awatarki, żeby wiedzieć z kim się pisze.. 👎👎👎
busch   Mad god's blessing.
19 kwietnia 2021 16:14
Ja tam nie jestem rozczarowana, głównie dlatego że spodziewałam się że pewnego dnia forum po prostu zostanie zmiecione z internetów, biorąc pod uwagę kilkuletni już brak postów właścicielki całego zamieszania.

Sam fakt że to forum nadal istnieje jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem 💩
RIP stare forum, będzie mi go brakowało... 🙁
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 16:24
Fokusowa, font akurat nie jest 100% black i nie ma takiego najgorszego kontrastu (w polu inputa jest chyba faktycznie 100% black i jest gorzej), bardziej po oczach wali ta żółć. Wystarczy zerknąć na przykład na Bored Panda. Kontrast tekstu to białego tła podobny, ale delikatny szary background poza treścią i ciut większy font (mówię tu o desktopie) i od razu przyjemniej się czyta.

Na pewno jest przestrzeń do usprawnień, pytanie kto się tym zajmuje? Czy jest na pokładzie koś, kto z UI/UX ma cokolwiek wspólnego? Bo forum to nie jest jakieś wybitne rocket science jeśli chodzi o flowy i użyteczność (no offence, nie mówię, że to bułka z masłem ale są trudniejsze rzeczy do projektowania 😉 ) i można to dość sprawnie ulepszać jeśli się to najpierw zaprojektuje. Ewentualnych ludzi to badań będzie pewnie na pęczki :P
Obawiam się że to jest koniec re-volty 🙁 "Nowe" forum jest zupełnie nie do użytku, męka. R.I.P?
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 16:45
Wg mnie to jest do uratowania ale w trybie ASAP, póki użytkowników szlag nie trafi 😉
Moon   #kulistyzajebisty
19 kwietnia 2021 17:19
Jeśli chodzi o UI to również mogę pomóc - zarówno jeśli chodzi o konspekt jak i kodowanie w CSS.
Ale nie wiem czy admini w ogóle nas czytają... - może jakiś zbiorowy mail?

ps. ad tego bossskiego kolorka w tle - z tego co pamiętam, to pierwotnie ten flat kolor miał nawiązywać do nieśmiertelnego stiuka ze starej-starej Volty... ;-) Tak gwolii przypomnienia.
Smartini, to samo mnie boli. Że tło nie jest beżowe, tylko żółte i to serio daje na PC taki dyskomfort. Ale ja jestem na to mocno wyczulona, bo mam wieczny światłowstręt.
Na co nie jestem wyczulona, a też mnie boli - jak już sobie powiększę to okno do pisania posta, to ono się nie środkuje. 😀 Jestem nerdem wyśrodkowywania wszystkiego, co możliwe i jak powiększam to okienko, to wygląda serio nieładnie.
"Czy jest na pokładzie ktoś, kto z UI/UX ma cokolwiek wspólnego?". Kobieto, rozbroiłaś mnie. 😀 Ta strona jest kompletnie nieprzetestowana. Ktoś sobie poodświeżał stronę kilka razy, nie wyjeb... się, to wrzucił na serwer. Jak zobaczyłam pierwszy błąd przeglądarki, wywalający całą stronę w trakcie dosłownie pierwszej minuty po włączeniu forum, to już to było dla mnie jasne. 😀
I serio, ja też jestem za responsywnością. Też korzystam na telefonie. I responsywność tej strony przy użyciu md-x, ml-x i class="row" to jest chyba jedyne, co się tutaj udało. 😀 Dosłownie wszędzie indziej widzę niedoróbki.
I nie, to nie jest proste. Nie, to nie jest tanie (frontendowy programista bierze jakieś 200 na godzinę, a takie forum to z 2-10 dni roboty, w zależności od wybranych funkcji). Ale jak już wszyscy byli przyzwyczajeni do tej forumowej niedoli, to można było to po prostu zostawić. 😀
Btw, problemem jest też to, że for już się praktycznie nie używa. Myślę, że serio może nie być jakiegoś dobrego frameworka do tego, bo komu by się chciało. Dlatego czasami lepiej nie tykać. 😀
Wy macie żółte tło? Bo ja albo jestem daltonistą, albo mam jakieś dziwne ustawienia ekranu, albo mam beżowe
Vanille, u mnie ewidentnie ciepły żółty. Beżowy jest neutralny i dlatego byłby lepszy.

Btw, ja nie wiem, po co się tak produkujemy tutaj. 😀 Ten sam problem był z nowymi ogłoszeniami Kilka rzeczy ludzie nagminnie wytykali, że im się nie podoba i nic nie zostało z tym zrobione. Jak choćby wysyłanie wiadomości po enterze. Bardzo dziwnie skonstruowana skrzynka z ogłoszeniami czy ledwie widoczne powiadomienia o nowej wiadomości. Wszystkie te rzeczy utrudniają nam życie w Ogłoszeniach do dziś i po prostu musieliśmy się przyzwyczaić. Ogłoszenia poszły na pierwszy ogień zmian i nie dostały żadnego fixu od tego czasu. Z forum będzie to samo. Jest jak jest i tak będzie, pogódźmy się z tym, albo idźmy na FB niestety. Ja będę marudzić i się przyzwyczaję pewnie, ale kij wie, czy będę miała wtedy z kim rozmawiać jeszcze. 😀
U mnie też beżowe. Ja jestem totalnie na bakier z technologiami, ale radziłam sobie bardzo dobrze ze starą wersją, korzystając wyłącznie z telefonu. Nowa wersja to dla mnie jakaś totalna porażka. Już pomijam fakt, że nie udało mi się zalogować, ale to już inna historia i trochę mojej winy bo nie sprawdziłam, czy mam dostęp do starego maila.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
19 kwietnia 2021 18:03
Ojojoj na komputerze to jeszcze gorzej wygląda. Większość to pustka wypełniona kolorem jajecznicy.
Ja się na projektowaniu nie znam, ale to wygląda jak jakaś wersja testowa.

PS. na komputerze mam te kropki w okienku
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 18:16
Sivrite, testowanie to ostatnia rzecz, o którą mi tu chodzi :P bo to nie jest tak, że tu są buble w kodzie i ktoś nie wyłapał na etapie testowania. Tu cały konstrukt logiczny leży. Niestety.
Że to nie jest łatwe to wiem, projektuję dla ponad 40osobowego zespołu (8 scrum teamów) :P no ale jak już się zabierać to przynajmniej na akceptowalnym poziomie. A forum jest łatwe z perspektywy UXa, bo patterny podstawowe, dostęp do usera i feedbacku bezproblemowy (jak widać walą drzwiami i oknami 😉 ) a responsywność dla treści czytanych i inputów to została przewałkowana na prawo i lewo, wzdłuż i wszerz. Nie ma tu w zasadzie nic odkrywczego

Kolor jest ciepły a ja dodatkowo z racji zawodu mam bloker światła niebieskiego. Oczy mi wyciekają :P

root   szef wszystkich szefów
19 kwietnia 2021 18:23
Witajcie,

To ja jestem sprawcą całego zamieszania, jak są jakieś uwagi, zachęcam do pisania do mnie 😁

Najpierw kilka informacji praktycznych:
- wchodząc w wątek po raz pierwszy trafiasz na pierwszą stronę, ale wchodząc kolejny raz, trafiasz na ostatnią stronę, lub - jeśli są nowe posty - do pierwszego nowego postu. Niestety nie było możliwości przeniesienia odwiedzanych wątków ze starego forum.
- ulubione wątki - da się to przywrócić (czytaj powinno być z powrotem za kilka dni)
- galeria - tutaj trochę moje niedopatrzenie - ale też się da przywrócić, przynajmniej w takiej wersji jak było
- błąd z dodawaniem strony w profilu - wiem, będę poprawiał
- inne błędy - proszę zwracać się z tym na priv, ponieważ nie mam czasu śledzić tego wątku na bieżąco

Co do osób narzekających, to cóż zrobić - zawsze przy zmianie dowolnej strony do której ludzie są przyzwyczajeni jest jęczenie i narzekanie. Potem się ludzie przyzwyczajają, a gdyby im po pół roku przywrócić starą to jęczenie byłoby jeszcze głośniejsze.

Niestety aktualnie z forum ponad 90%(sic!) użytkowników korzysta przez komórki i utrzymywanie starego skryptu, stworzonego z 15 lat temu nie miało sensu. Nie chciałem korzystać, z kolejnego gotowego forum, bo chodziło o reintegrację ogłoszeń i forum, i dzięki temu możliwość dalszego rozwoju obu stronek, a docelowo przełożenia ich na postać aplikacji mobilnej. Obecne rozwiązanie to umożliwi i ułatwi, szycie z różnych gotowych softów niekoniecznie. Jestem świadom, że stronie daleko do ideału i że są niedociągnięcia, błędy czy wręcz jakieś ukrywające się gdzieś katastrofy, ale przypominam, że forum jest stroną robioną hobbystycznie po godzinach. Nie spodziewajcie się więc, że sztab programistów i projektantów przygotuje kilka próbnych wersji do testowania A/B, a dział PR będzie prowadzić szerokie konsultacje społeczne dotyczące zmian 🙂 Niestety jestem sam i będę Was czasem stawiał przed faktami dokonanymi, ponieważ alternatywą jest brak zmian lub zamknięcie forum 🙁

Jeśli zatem chodzi o:
- problemy z wyświetlaniem się na różnych telefonach i w różnych przeglądarkach - proszę o konkrety, ponieważ mam ograniczoną liczbę telefonów, na których mogę to testować i SOA#1 u mnie działa 😉
- wersja nocna forum - nie ma problemu, dzięki uproszczeniu tego wszystkiego mogę takie funkcje dodawać
- kolor żółty w tle jest dokładnie tym samym kolorem, który był w tle poprzedniej re-volty i voltopirów - celowo został ten sam, aby nawiązać do poprzedniej kolorystyki 🙂
- jeśli są tu spece od UX, CSS, sprawdzania błędów, którzy chcą pomóc - bardzo chętnie przyjmę uwagi i wprowadzę poprawki
- stare emotki niestety zostały zastąpione przez emoji i raczej już nie wrócą (zresztą pewnie byłby płacz, że brzydko na telefonach wyglądają... 😉😉

Mam nadzieję, że ostatecznie nie jest tak źle, błędy czy to techniczne czy projektowe uda się poprawić i forum stanie się po prostu wygodną platformą do wymiany wiedzy - i w przeciwieństwie do nowoczesnych form dyskusji typu facebook - pozostanie także platformą do gromadzenia wiedzy. Natomiast, jeśli komuś zmiany nie odpowiadają, nic na to nie poradzę 🙄

pozdrawiam
Kuba
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 kwietnia 2021 18:29
To ja bym na pierwszy ogień zaproponowała ankietę, na szybciocha zbadamy a) co najbardziej boli b) czego najbardziej brakuje c) jakie dodatkowe usprawnienia się marzą których nie było (np nie wiem, notyfikacje np), będzie trochę łatwiej zaplanować kolejne kroki. Co przywracać na wczoraj choćby w takiej formie jak było (patrz galeria) a nad czym można na chwilę przysiąść i przeprojektować, żeby wjechało już cacy.

Jeśli oferta aktualna to się możemy zgadać z Moon i coś tam przygotować. R U in? 😉
Ja gorąco proszę o powrót galerii i choćby szansę zapisania fotek, please. I jakiś sensowny odnośnik ze strony głównej do forum, bo teraz wracam tylko dzięki zapisanej karcie w przeglądarce.
Nawiasem, to korzystam z forum z telefonu od kilku lat I mnie tam wszystko banglało, emotki też spoko wyglądały. Będzie mi ich brakowało nieco, takie były... no miały ten swój klimat. W zasadzie teraz użytkowanie jest cięższe niż przy starej wersji, ale ok, rozumiem że to etap przejściowy. Mimo, że chwilowo to jest opór materii silny.
Sivrite, testowanie to ostatnia rzecz, o którą mi tu chodzi :P bo to nie jest tak, że tu są buble w kodzie i ktoś nie wyłapał na etapie testowania. Tu cały konstrukt logiczny leży. Niestety.
Smartini, tak naprawdę to obie te rzeczy. :P

Popieram ankietę, żeby ogarnąć największe bóle.
A kolor był wtedy tylko tłem na granicach ekranu, to tak nie bił. Całość też była ciemniejsza i miała cienie. A teraz np. na moim (ok, wielkim) monitorze ten żółty kolor to od groma przestrzeni.
Moon   #kulistyzajebisty
19 kwietnia 2021 19:13
smartini, root jasne, możemy spróbować ogarnąć. W kupie siła! 😉
Ło rany.

Weszłam rano na telefonie, to jeszcze jakoś przeżyłam, bo myślałam, że wątki od ostatniej wizyty będą dodane i to kwestia dopracowania. Ale. Weszłam teraz na kompie (ja z tych, co raczej czytają z poziomu komputera, jak i wolą z niego pisać) i makabra. Przeczytałam dwie strony tego wątku i oczy już mnie potwornie bolą. Dużo wątków tu śledziłam, ale jak po jednym już mam ból głowy, no to tak się zwyczajnie nie da...

O i jeszcze mi w ogóle zmieniło avatar. I podpisu całego też nie ma, nie ogarniam.
Dodajcie do ankiety opcję "poproszę rollback do poprzedniej wersji forum" 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się