Czy chcemy zmian? Ulepszenie forum.

smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 15:55
Post został usunięty przez autora
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 15:56
zembria, no nie, na telefonie korzystało się obiektywnie dramatycznie, brak responsywności strony to w obecnych czasach dramat dla wielu nie do przeskoczenia. Aktualnie projektuje się mobile first (co wcale nie znaczy, że desktop źle działa, nie nie 😉 ) to, że ktoś się przez lata przyzwyczaił to nie znaczy, że to był dobry experience.

trusia, zakładam, że root jest deweloperem, nie projektantem 😉
Projekt to nie tylko wygląd, dlatego piszę o UX i UI.

Teodora, dzięki, nawet najdrobniejsze pozytywy to też feedback!


Dajcie nam 2-3 dni na złożenie badania, będziecie mogli przekazać wszystko co istotne dla sprawy 😉

i żeby nie było, ja serio działam 🙂
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/176742927_10215289605152478_5461057159492571916_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=lJKH1oHKKD4AX9cgpS4&_nc_ht=scontent-cdg2-1.xx&oh=d55ae00f699225e3b973c335cbefe252&oe=60A3CF6C


Fajnie widać, co jest nowe (i który wątek ma nowe wypowiedzi, i które wpisy w wątku są nowe). Czerwień nie do pomylenia.

Teodora,

Ja nie widzę nic na czerwono, wszystkie wątki mam na czarno.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 16:13
trusia, bo nowe posty pojawiają się w odwiedzonych wątkach, tak jak to było kiedyś (ale kiedyś miało się z X lat danych o pootwieranych wątkach). Teraz jest czysta karta. Ten wątek np zrobi Ci się na liście technicznych czerwony jak ją odświeżysz a ktoś coś napisze.

Ma to generalnie sens wbrew temu, co można na początku odczuć. W samym towarzyskim jest jakieś 2200 wątków. Gdyby chcieć zrobić counter 'nowych wiadomości' to to wszystko musiałoby się włączyć do tego 😉 Jakoś forum musi wiedzieć dla których tematów pokazać 'nowe posty', pokazywanie tego dla wszystkich wątków nie ma sensu
Ale w tej formie, gdy już sobie ktoś odklika w czym brał udział + wrócą 'ulubione' i 'twoje wątki' (czy jak to się tam nazywało, ja nie korzystałam) to mamy kilka poziomów granulacji 'zainteresowania' wątkiem. Może jakieś 'obserwuj/ignoruj' miałoby sens (ale to raczej daleka przyszłość, ważniejsze tematy wymagają pilnego działania)

safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
20 kwietnia 2021 16:14
smartini, na telefonie zdecydowanie na plus. Nie wiem czy na komputerze da się jakoś to trochę bardziej rozciągnąć, żeby nie było takiej pustej przestrzeni? Wtedy byłoby ok 🙂

smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 16:18
Z rozciąganiem jest taka sprawa, że jest pewna (wyliczana) optymalna szerokość linijki tekstu by wygodnie się czytało treść. Zależy to generalnie od stylowania tekstu (wielkość fontu, akapity, odległości między liniami) ale rozciągnięcie pola maksymalnie szeroko wręcz utrudni czytanie. Wystarczy zerknąć chociażby na Facebooka, pole tekstowe jest węższe niż tu a do tego font większy 🙂

Moon na pewno uwzględni kwestie readability w projekcie wizualnym 😉 powinno być tak, by jak najwygodniej się czytało, po prostu
Smartini, ale to jest bardzo pokrętne że trzeba wejść w wątek żeby potem odznaczył się z nowymi postami. Wystarczyło przy zmianie forum "odznaczyć" wszystkie wątki jako przeczytane i każdy z nowym postem po zalogowaniu na forum zaznaczać że ma nowe posty. Irytujące jest że w wątkach ludzie piszą posty i nie jest zaznaczany na czerwono do czasu aż wejdziesz do niego 2x (pierwszy raz na 1 stronę i kolejny na ostatnią i musisz sama szukać nowego posta. Dopiero wtedy po wyjściu z wątku masz zaznaczane na czerwono że są nowe wpisy. Po co tak komplikować?
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 16:28
BeAtra, ale wiesz, że ja nie mam póki co nic wspólnego z działalnością forum? 😉 na tym etapie mogę jedynie interpretować co widzę i wyciągać wnioski, dlaczego mogło się tak stać.
Że jest milion sposobów by działało to znacznie lepiej to uwierz, wiem bardzo dobrze. Ba, ja te sposoby znam.

A cóż, 'mechanicznie' NOWE POSTY są liczone od ostatniego przeczytanego. Skoro w nowym forum użytkownik nie przeczytał wątku (ostatniej strony, bo tam był najbardziej aktualny post) to nie ma względem czego zidentyfikować postu nieprzeczytanego 😉

Aka, wyświetliłam właśnie twój post, system może więc zidentyfikować, że następnego nie przeczytam (bo pójdę na spacer z psami). W wątku o samochodach czy AGD nic nie przeczytałam, więc nie można zidentyfikować postu, który widziałam jako ostatni i odróżnić go od postu, którego jeszcze nie przeczytałam bo powstał później.

Czy to jest intuicyjne i wygodne dla użytkownika z długą historią na forum? Nie
Czy ma to techniczne wyjaśnienie i powód? Zapewne ma (ja nie kodowałam, więc póki co powyższe wyjaśnienie jest jedynie moją hipotezą)
W ogole nie mam problemow z nowymi postami, ladnie przerzuca do.nowych w tych watkach ktore czytam.
Nie uzywalam tez ulubionych watkow.
Latwiej sie pisze - to na bank 🙂
I bog zaplac za to uproszczone menu pod postem - w koncu nie musze grzebac wsrod 400 emotek i opcji 😉
smartini, sortowanie wątków + odznaczanie tych z nową aktywnością się uklepie, na razie bywa dziwacznie:
- u góry przypięte wątki
- potem jakiś czarny (u góry, bo miał aktywność, czarny, bo wcześniej nie zajrzałam)
- potem jakiś czerwony (była aktywność, chronologicznie wcześniej, ale juz go byłam odwiedzałam)
- itd.
Grunt to wiedzieć, jak to działa (uczymy się w biegu, a potem może nada się jakaś instrukcja – tak jak już archiwalne FAQ z forum technicznego).
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
20 kwietnia 2021 17:24
Daję znać, że na macu forum nie jest takie "łyse" z toną żółci (przeglądarka safari) i wygląda to normalnie, czyli jeżeli ktoś ma widok jak wcześniej wrzucałam to można spróbować w innej przeglądarce.
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
20 kwietnia 2021 17:49
Ja utknęłam na etapie logowania - wszystko ładnie, wszystko pięknie, tylko mój nick już był zajęty. Zonk. Przeze mnie samą? No chyba bym zauważyła...

Doceniam dobrą robotę włożoną w nowy wygląd forum. Resztę jakoś ogarnę, jak przy każdej zmianie.
Powodzenia z dalszymi pracami!
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 17:59
Teodora, oczywiście, że się 'uklepie'. Ludzki mózg jest niesamowicie zdolny do uczenia się dziwnych schematów i skomplikowanych operacji. Byłam na badaniu obserwacyjnym w PSAPie (amerykańskie centrum odbierania 911) i widziałam ludzi pracujących na 3 oddzielnych komputerach (z oddzielnymi myszkami, klawiaturami itp) na 6 monitorach na raz + masie innych dodatków. Serio, wiele się da 😉
Tylko zwykle nie trzeba i takie problemy rozwiązuje dobry projekt, także bardzo liczę, że uda się zebrać 'zespół' i powolutku usprawniać to i owo 😎
smartini, widzę też, że różne rzeczy się gdzieś tam w tle dzieją / naprawiają. Np. w spisie wiadomości daną rozmowę oznacza już (inaczej niż rano) avatar rozmówcy, a nie tego, kto pisał ostatni.
Podświetlanie nowości na czerwono mogłoby też obejmować cały dział forum (tzn. tu: https:// ogloszenia.re-volta.pl/ forum).*
A, nie wiem, czy komuś jeszcze centrują sie czasem wszystkie avatary w wątku? To być może ma jakiś związek z tym, że pisaniem odpowiedzi, ale nie do końca widać jaki. Używam Safari.

* Jak wstawiłam link "po prostu", to mi się dziwnie poszatkował tekst.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 18:43
Root pisał, że będzie na gorąco naprawiał najbardziej palące buble i fajnie, że to się dzieje 🙂
To, co nie uniemożliwia całkowicie korzystania z forum będzie miało chwilę na odpowiednie zaprojektowanie i wdrożenie bez fakapów (no, z jak najmniejszą ilością możliwą, wiadomo, jesteśmy ludźmi, kod jest kodem)
Ja już jako tako przywykłam, więc jeśli pojawi się opcja "nowe posty od ostatniej wizyty" oraz tryb nocny, to gitara.
Brakuje mi też starych avatarów, teraz jest mniej czytelnie i bardzo by mi się widziały te stare "kwadraciki" profilowe, tzn. po lewej od posta było info o użytkowniku i odnośniki - jakby się dało jakoś zrobić coś podobnego, np. z tylko linkiem do ogłoszeń, pw i nie wiem, instagrama :P to by było wg mnie cool. Trochę by się poszerzyło forum i mniej by kolor tła bił po oczach.
O, i ktoś pisał gdzieś o linku do strony głównej na dole forum - faktycznie by się przydało coś.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 19:14
Ok, to ja mam kilka pytań do funkcji, z których nie korzystałam więc nie pamietam / nie wiem jak działały :P

a) Były ulubione wątki i... ? Odpowiedzi na Twoje wątki? Jak to się nazywało, tam były odpowiedzi na wątki, w których użytkownik 'zabrał głos'? Czy które sam utworzył?

b) Czy można było jakoś przejść z użytkownika forum (np z jego profilu) do jego ogłoszeń? To było jedno konto (to samo logowanie, ten sam nick itp)? Nigdy nie użyłam ogłoszeń więc nie wiem 🙂

A) to sie nazywało "pokaz odpowiedzi od ostatniej wizyty" czy coś w ten desen. Jak sie wchodziło to pokazywało tylko wątki ze wszysykich działów gdzie pojawiły sie jakieś nowe posty od ostatnich odwiedzin, jeśli dobrze pamietam
B) bezpośrednio z podglądu profilu nie było takiej opcji. Natomiast jeśli ktoś chciał to mógł miec pod swoim awatarem przycisk "ogłoszenia", tzn w wątkach, tam gdzie był awatar i podpis obok posta a pod spodem przyciski typu Www, jeszcze chyba gadugadu etc.
Pozwolę sobie dodać fragment jednego ze screenow, akurat Gaga miała odesłanie do swoich ogłoszeń
IMG_8464.PNG IMG_8464.PNG
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 19:44
vanille, o widzisz, na to nigdy nie zwróciłam uwagi 😉

co do tego 'pokaż od ostatniej wizyty' to tam były WSZYSTKIE możliwe posty? Czy jednak faktycznie te, z którymi użytkownik miał jakąś tam interakcję (chociażby otworzył i przeczytał)?
Były dwie funkcje:
- "pokaż odpowiedzi od ostatniej wizyty" (i to się tworzyło samo, automatycznie)
- oraz "ulubione wątki" (tutaj użytkownik sam dodawał wątek do ulubionych; jak się wchodziło w ten tryb, to się widziało tylko te wybrane przez siebie wątki – trochę jakby się tworzył taki osobisty dział forum, biorący i mieszający wątki z trzech "prawdziwych" działów: końskiego, towarzyskiego, technicznego)

Osobiście tęsknię to tej drugiej opcji – dzięki niej miałam swoją własną wersję RV.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 19:52
Teodora, tak tak, z Ulubionych wątków bardzo aktywnie korzystałam (to był w zasadzie w 95% przypadków mój 'entry point' do wątków 😉 ) także wiem dokładnie jak to działało, pamiętałam natomiast żeby było coś jeszcze ale nie korzystałam no a nie miałam okazji zrobić audytu zanim zniknęło 😉
smartini, z tego co pamietam to wszystkie-wszystkie. Ja korzystałam z tego głównie jak sie nudziłam a było juz późno i zamiast skakać po całym forum patrząc, czy ktoś coś napisał to wchodziłam tam i były wszystkie wątki ze wszystkich działów gdzie coś sie pojawiło. Niezależnie od tego czy te wątki mnie interesowały czy nie, czy sie tam kiedyś udzielałam czy nie
To w takim razie byłyby trzy opcje:
- ulubione
- pokaż odpowiedzi na twoje wątki (albo jakoś tak) – pokazywało zdaje się wątki, w których się kiedyś człowiek udzielił, choćby lata temu
- i może były te wszystkie-wszystkie nowe, ale tego nie pamiętam
Były trzy opcje. Ulubione, pokaż wątki od ostatniej wizyty i pokaż odpowiedzi na twoje wątki, czyli te, w których chociaż raz coś napisaliśmy. Ja korzystałam głównie z właśnie z tych dwóch, ulubionych nie oznaczałam.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 20:54
Grazie!! tak mi coś świtało, że były jakieś 3 opcje ale może kiedyś raz czy dwa do nich zajrzałam. Teraz wszystko jasne 🙂
Siesiepy   Ponczek bez rączek
20 kwietnia 2021 20:55
To w takim razie byłyby trzy opcje:
- ulubione
- pokaż odpowiedzi na twoje wątki (albo jakoś tak) – pokazywało zdaje się wątki, w których się kiedyś człowiek udzielił, choćby lata temu
- i może były te wszystkie-wszystkie nowe, ale tego nie pamiętam

Teodora, potwierdzam, ta druga opcja była i nigdy jej nie rozumiałam.
smartini ja bym z chęcią potestowała. 🙂

Na telefonie w sumie bardzo dobrze mi się śmiga po forum, patrząc tak ogólnikowo. Tryb nocny to byłoby faktycznie coś fajnego.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 kwietnia 2021 21:06
Cytaty by się przydało, żeby było wiadomo czyje są i z kiedy, bo póki co nie wiadomo kogo ktoś cytuje i czy nie z przed 8 lat na przykład.

b) mieć świadomość, że projektuje się dla wszystkich, pod wyniki badań i panujące już patterny zachowań - na pewno nie będziemy ani odtwarzać wszystkich funkcjonalności 1:1 ani nie będziemy pokrywać każdej możliwej zachcianki. To co mogę obiecać, to że jeśli będę coś projektować to zgodnie z obecnymi zaleceniami, dobrymi praktykami i w myśl szeroko-pojętej użyteczności.


To zaczynam się bać jeszcze bardziej.
Przed chwilą napisałam na FB "ku pokrzepieniu serc", ale jednak posiedziałam tu chwilę i odczuwam rozgoryczenie, że zostało zepsute coś co było zupełnie dobre. I co ważne, miało swój indywidualny charakter, a poprzez to swoją wyjątkową wartością.


PS. Cytowanie też się chrzani chyba. Nie pokazuje kogo cytujemy, ale automatycznie zaczyna treść mojego wpisu od nicku cytowanej osoby.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 21:23
Ascaia, no to fajnie, że dobra wola i chęć poprawy funkcjonowania tego, co wszyscy lubimy przyprawia Cię o lęk. Bardzo to mobilizujące do działania, no naprawdę.

👌
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się