Czy chcemy zmian? Ulepszenie forum.

Mam kłamać?
Jak słyszę o obecnych zaleceniach i dobrych praktykach i tworzeniu pod wyniki badań, to dla mnie skojarzenie jest jednoznaczne. Za dobrze to znam ze swojej pracy. Tzw. nowoczesność wygrywa z unikalnością i "starymi dobrymi" rozwiązaniami.

Oczywiście zmiany są potrzebne. Była mowa przede wszystkim o przystosowaniu forum do użytkowania na telefony. Więc czy trzeba zmieniać inne funkcjonalności tylko po to by było zgodnie z trendami? Skoro jednak zdecydowana większość aktywnych użytkowników mówi wprost, że poza aspektem telefonym to co było, było dla nich ok i lepsze niż unowocześnione? Może taka jest specyfika tej społeczności, że lubią tę "staromodność"? 😉

No ale prawda taka, że będzie co ma być. Najwyżej się forum rozsypie dokumentnie. I może po prostu taka kolej rzeczy.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 21:59
Ascaia, ale wiesz, że badania są po to, żeby tę społeczność zbadać?
I to nie ma za wiele związku z nowoczesnością czy staromodnością.
Przykro mi, że masz złe doświadczenia z pracy. Ale to tak jakby nie moja wina. Jeśli masz źle prowadzony lub skrajnie ograniczony dział UX no to tylko współczuć. Nie musisz tego natomiast przekładać ani na mnie ani na całokształt User Centered Design.
Nie znasz ani moich kompetencji ani doświadczenia ani czym się na co dzień zajmuję. Można mnie łatwo znaleźć na linked in jeśli się chce. Jeżeli ktokolwiek chciałby wiedzieć czym się zajmuję i czemu myślę, że mogę pomóc to wystarczy zapytać a nie się bać.

Póki co nikt nic nie mówi o żadnych trendach ani o zmienianiu funkcjonalności. Póki co wiemy, że sporo z nich nie wjechało w ogóle w nowej odsłonie lub wjechały zmienione w większym lub mniejszym stopniu i jedyne, co mogę zaoferować ze swojej strony to analizę problemu, zbadanie Was i na końcu projekt UX w połączeniu ze specyfikacją UI, którą zajęłaby się moon.

A po co zalecenia, dobre praktyki i badania? Żeby projekt miał naukowe podstawy, rację bytu i możliwość technicznego wdrożenia w życie zamiast być efektem frustracji, ambicji i personalnych doświadczeń projektanta.

Skoro tego nie rozumiesz to najprawdopodobniej nie wiesz na czym polega user experience design. Nie musisz, wiele osób nie wie. Stąd fakapy jak tu.
Ale fakap można albo rozerwać na strzępy i powiesić zaangażowanych i rykoszetem kilka osób w koło albo wyciągnąć z niego lekcję i go naprawić.

Polecam zastanowić się do której skarbonki chce się człowiek dorzucać 😉
Ależ nie denerwuj się.
Skoro padły pytania o nasze nastroje to wyraziłam swoje obawy. Chyba można?
busch   Mad god's blessing.
20 kwietnia 2021 22:27
Mam kłamać?
Jak słyszę o obecnych zaleceniach i dobrych praktykach i tworzeniu pod wyniki badań, to dla mnie skojarzenie jest jednoznaczne. Za dobrze to znam ze swojej pracy. Tzw. nowoczesność wygrywa z unikalnością i "starymi dobrymi" rozwiązaniami.



Ascaia, to forum było przestarzałe, a nie 'unikalne'. Ja np. się cieszę że w końcu jest kłódeczka przy adresie. Mnie zawsze ten brak ważnego certyfikatu ździebko triggerował 🙈

Tak jak wcześniej pisałam, przydałoby się niektórym trochę kontaktu z rzeczywistością. Nie jesteście płacącymi subskrypcję klientkami serwisu, forum nie jest obklejone reklamami, technologia forum ogólnie niezbyt żre obecnie. Zawsze można było po prostu wykurwić forum w kosmos (ciekawostka: na voltahorse nie ma już forum 👌😉. Pewnie że można było zrobić update lepiej, nie twierdzę że dozwolone jest tylko chwalenie ale jak czytam te rozemocjonowane posty o arogancji, to coś mi się tu nie dodaje 🤣

smartini czy ja właśnie zobaczyłam pierwszy raz poza szkoleniem jedną wielką płachtę w Visio? To ludzie naprawdę tak tego używają? 🤣

smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 22:28
Cóż, twoje obawy były bardzo ad personam, nie dziw się więc, że wywołują taką a nie inną reakcję.
Jakoś osoby wcześniej były wstanie napisać co im się podoba a co nie bez podjazdów osobistych do mnie za to, że próbuję znaleźć rozwiązanie sytuacji, w której wszyscy jesteśmy a do której palca nie przyłożyłam.
Co wielu z nas docenia 🙂
Wszystkim - jak zawsze zreszta - nie dogodzisz, a niektorym nigdy 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 22:36
busch, czekaj, nie wiem o co pytasz, jaką płachtę?
Ale certyfikat, o tak! I wiadomości wątkowe a nie oderwane od rzeczywistości wysłane/odebrane.

faith,
Wiadomo, można się starać dogodzić większości i tyle 😉


można też w końcu wstawiać emoji prosto z klawiatury telefonu.
Ile ja postów napisałam, do których dodałam emoji odruchowo i mi ten post wywaliło w kosmos to moje 😂
busch   Mad god's blessing.
20 kwietnia 2021 22:39
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 22:44
busch, a to Miro jest 🙂 prywatnie sobie używam bo całkiem sprawnie działa mapowanie nawet na mobile (strzałeczki, nie strzałeczki i takie tam). W pracy używamy Freehanda od InVision i tworzymy znacznie większe boardy niż ten w przypadku jakichś skomplikowanych ficzerów i rozległych eksploracji
Nam się to genialnie sprawdza w pracy zespołowej, szczególnie across wiele stref czasowych
busch   Mad god's blessing.
20 kwietnia 2021 22:47
Miro było moim drugim typem ale stwierdziłam... po co Miro jak sobie sama pracowałaś nad 'projektem' po pracy, kojarzę Miro tylko z burzami mózgów ery pandemii xD
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 22:51
No nie tak sama, bo tam zaraz wjadą przynajmniej Moon i root 🙂
Ja i przed pandemią tak pracowałam bo mamy mocno rozrzucony po świecie zespół i siłą rzeczy 95% burz mózgów działo się zdalnie w jakimś toolu :P przed pandemią była natomiast opcja wylotu gdzieś, gdzie się ludzie mogli spotkać od czasu do czasu i jednak popracować przy starym dobrym whiteboardzie ;D
no ale my nie o tym tutaj :P
smartini, odnoszę się do sformułowań, które mnie niepokoją.
Dla mnie kluczowe w tej sytuacji byłoby wysłuchanie potrzeb bardzo konkretnej grupy ludzi czyli realnych użytkowników forum, z których wielu jest związanych z tym miejscem już dobrze ponad 10 lat. To ta konkretna grupa powinna mieć głos, a nie ogólne trendy, teorie z ogólnych badań i obecnych zaleceń.

Busch mnie również cieszy aspekt bezpieczeństwa czy dostosowania do telefonów (skoro tyle osób tego potrzebowało). Ale wiele funkcji, wygląd tworzyło klimat.
Dla mnie w tym kontekście "przestarzałe" to tylko zaleta.

PS. A to, że forum stało się podstroną portalu ogłoszeń to niestety taki smutny symbol. Rozumiem uwarunkowania, ale... No smutno.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 kwietnia 2021 23:29
Ascaia, i tu się myślisz 🙂
użytkownikami forum nie jest jedynie garstka osób ze stażem 10+. Gdybyś czytała co piszę, to byś wiedziała, że zaproponowałam badanie UŻYTKOWNIKÓW TEGO FORUM.
Ale nie ma potrzeby tłumaczenia Ci jak działa projektowanie produktów cyfrowych bo ewidentnie wiesz więcej niż product designerka i... hmmm, cała ogromna branża 😉 która pewnie robi w wała pół świata badając ba oślep i budując dobre praktyki na chybił trafił 😀

A tak na poważnie - fora dyskusyjne, wymiana wiadomości i postów, odpowiadanie sobie czy cytowanie zostało przewałkowane na prawo i lewo i można by bez większych problemów doprojektować co trzeba bez ani grama badania na docelowych użytkownikach, wystarczy odrobina doświadczenia w zawodzie. To są naprawdę podstawowe use case'y.

A funkcje tworzyły użyteczność, która została w dużej mierze odebrana i frustracja jest w pełni zrozumiała. Ich utrata nie ma natomiast NIC wspólnego ani z trendami ani nowoczesnością.
Ma natomiast wiele wspólnego z BRAKIEM projektanta, przed którym tak bardzo się wzbraniasz i nad którego działaniami (których jeszcze w żaden sposób nie miałaś okazji odczuć) tak ubolewasz.

Polecam machnąć sobie design na co dzień, przyjemna książka do poduszki, nie trzeba być w ogóle związanym z branżą żeby przeczytać ze zrozumieniem i przyjemnością 😉
Siesiepy   Ponczek bez rączek
21 kwietnia 2021 00:06
Ascaia pardon, że się wtrącę, ale trochę mi tu śmierdzi teraz takimi starszymi paniami z jakiegokolwiek korpo czy firmy. Które nie chcą żadnych zmian, bo "to znają, tak było dobrze, po co to zmieniać". 😉 Jakby dać je do głosu, to POKi w bankach dalej pracowałyby na jakiś FTnetach zamiast na CRMach czy innych. Bo "kiedyś tak robiłyśmy i było dobrze".
smartini, moon,root dużo cierpliwości i wytrwałości!
💪💪💪💪
3 mam kciuki za powodzenie akcji!
To co mi bardzo przeszkadza po zmianie - otwierając wątek ląduję na pierwszej stronie i muszę kliknąć w ostatnią (w starej wersji od razu można było wejść na interesującą stronę)
Brakuje mi też informacji przy wątkach o nowych postach - poprzednio otwierając forum od razu widziałam ikonkę w których wątkach pojawiły się nowe posty... Teraz muszę się zastanawiać jaką mamy datę 😉
Moon   #kulistyzajebisty
21 kwietnia 2021 07:39
Ascaia, myślę, że zapominasz o jednej, dość ważnej kwestii, o której wspominał root - FORUM JEST ROBIONE PO GODZINACH. Hobbystycznie. Żeby było bardziej obrazowo - za darmo. Nie ma oddelegowanego zespołu specjalistów - designera/developera, którzy będą zbierać briefy i generalnie czuwać nad zadowoleniem "klienta".

Tak naprawdę to root mógłby, tak jak napisała Busch - otworzyć szeroko okno i wypierdzielić całość w niebyt. (a wierzcie mi, zrobiłabym to na jego miejscu, czytając tę dyskusję i niektóre obelgi)
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 kwietnia 2021 07:57
Ja się kompletnie nie znam na jakimkolwiek programowaniu itp, ale czy nie można było tego zrobić tak, żeby normalną wersję zostawiać, a jakoby obok zrobić mobilną? Tak jak z fb na przykład? Tak, żeby można było wybrać i wejść normalnie z przeglądarki? Bo uzytkowanie na telefonie to widzę był jedyny powód zmian? Czy nie?
Moon   #kulistyzajebisty
21 kwietnia 2021 08:29
zembria, jak to mówi mój szef - wszystko się da. Pytanie za ile... ;-)

A na serio pisząc. Z tego co pamiętam to cały silnik starego forum był już na tyle stary technologicznie, że dodanie do niego "obok" wersji mobile było bezsensowne i chyba nawet niemożliwe. Też nie jestem developerem, ale coś mi świta, że stare forum było oparte o tabelki (kto zna html - TD, TR i te sprawy... Spróbujcie to oddać 1:1 na telefonie, bez - nomen omen - horyzontalnego scrolla 😀), których na urządzeniach mobilnych się nie używa.
Tak w mocnym skrócie.
gosiaopti, nie musisz, jeśli wejdziesz w dany wątek na sam jego koniec to potem przykażdym kliknięciu w ten wątek przekieruje Cie od razu na sam koniec
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 kwietnia 2021 08:56
Do tego warto pamiętać jedną rzecz - internet rozwija się błyskawicznie. Przeglądarki mają coraz wyższe wymagania (co do jakości kodu, bezpieczeństwa użytkowników itd), wtyczki przestają być wspierane a nawet całkowicie ubijane (słynny adobe flash, który wyzionął ducha w grudniu i który wywalił w kosmos kolej w pewnej części Japonii 😉 ), języki się rozwijają, zmieniają.
Myślę, że istniało spore ryzyko, że za lat kilka coś by tak padło, że nie byłoby co zbierać. To był najwyższy czas na update i dobrze że znalazł się ktoś, kto chciał to zrobić.

I jak pisałam, można to było zrobić trochę lepiej ale pewnie gdyby ktokolwiek komukolwiek tu płacił, gdyby był jakikolwiek inwestor to zatrudnił by i projektanta i poszło by to łagodnej. Ale jak wiemy żadnego inwestora nie ma a deweloperzy to nie projektanci. Natomiast nie stała się żadna skrajna tragedia i wszystko jest moim zdaniem do odkręcenia, poukładania i wręcz zrobienia lepiej.

Także odrobina cierpliwości i zaufania i serio, może nam tu forum śmigać jeszcze drugie tyle lat 😉

trusia, zakładam, że root jest deweloperem, nie projektantem 😉
Projekt to nie tylko wygląd, dlatego piszę o UX i UI.

smartini,

Pisząc, że root wyeliminował cytowanie w poprzedniej formie nie miałam na myśli, że sam zaprojektował nową odsłonę forum, ale że wybrał taką, która tej funkcji nie ma, bo (chyba) nie będąc aktywnym użytkownikiem nie wie, co jest ludziom bardziej potrzebne, a co mniej. Dla mnie (mam nadzieję, że nie tylko dla mnie) cytowanie-jakie-było to jedna z ważniejszych funkcji forum. To, co jest teraz, to porażka. Widać tę porażkę na podstawie powyższego cytatu.

Nie wiem, co to UX i Ul i nie chcę wiedzieć - podpis ja użytkownik 😉

Zdaję sobie sprawę, że zostanę okrzyknięta niewdzięcznicą niedoceniającą cudzego wysiłku, tkwiącą w starych przyzwyczajeniach i sprzeciwiającą się nowości, ale nic na to nie poradzę, że nie widzę ani jednej funkcji, która byłaby lepsza. A naprawdę starałam się, sprawdziłam, co mogłam, żeby nie czepiać się dlatego, że forum wygląda inaczej.

Jak dla mnie obecna wersja jest kompletnie nieintuicyjna. Nie mam pojęcia, na czym polega jej nowoczesność i jej lepszość, ale jak mówiła moja dawna szefowa "Lepsze jest wrogiem dobrego".
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 kwietnia 2021 09:15
Ja jeszcze dorzucę z gorzkich żali.
Zdjęć nie można powiększyć. Wczesniej mozna bylo sobie stronę powiększyć i zdjęcia obejrzeć, teraz się otwierają w osobnym okienku i doopa.
Ja jeszcze dorzucę z gorzkich żali.
Zdjęć nie można powiększyć. Wczesniej mozna bylo sobie stronę powiększyć i zdjęcia obejrzeć, teraz się otwierają w osobnym okienku i doopa.

zembria,

Bede testowac 😉
Edit: Aha, okej, juz rozumiem.
Cytowanie dziala - i jest w sumie proste, tylko autor cytatu jedt wstawiany ponizej jako bold.
Przyzwyczailismy sie do tego ze tak kierujemy odpowiedz do kogos konkretnego stad z lekka zamieszanie.
Smartini moze faktycznie daloby sie tego autora cytatu w boldzie przeniesc powyzej cytatu? I wtedybedzie dosc klarownie.

Zdjecia wstawia sie spoko.

Moderacja jest mega latwiejsza tez musze przyznac.


IMG_20210407_200608_740.jpg IMG_20210407_200608_740.jpg
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 kwietnia 2021 09:23
trusia, tylko że aktywny użytkownik wcale nie musi wiedzieć co jest ludziom potrzebne, to wie właśnie UX 🙂
'Nowoczesność' polega na responsywności i świeżym kodzie. Choć to ciężko nazwać już nowoczesnością, to raczej światowy standard, do którego dogoniliśmy. Dla mnie to zbawienie i patrząc na wcześniejsze komentarze - nie tylko dla mnie. Dużo lepiej działają też wiadomości, bo w końcu są 'rozmową' dwóch użytkowników. Mamy certyfikat! No dla mnie bezpieczeństwo moich danych jest istotne.
'Lepszości' na razie nie ma bo umarło wiele ficzerów, ale te można spokojnie przywrócić.

Serio, tu nie chodzi o to, by forum było 'nowoczesne'. Nie robimy drugiego TikToka :P Forum po pierwsze musi nadążyć za rozwojem internetu by nie umrzeć z ułomności śmiercią tragiczną (nad czym działa root) i do tego musi być użyteczne (co trochę umarło, ale we trójkę to przywrócimy).
Że staremu brakowało sporo do użyteczności (mikro zdjęcia, brak responsywności, koszmarne wiadomości, ciężki visual) to fakt. Na pewno nie wszystkim tych użyteczności brakowało ale w ogólnej perspektywie - tak.

Dlatego plan jest taki, żeby w pierwszej kolejności przywrócić / naprawić to, co było kluczowe dla użytkowników i bez czego ciężko im się korzysta z forum obecnie a następnie dodać kolejne usprawnienia (ligh/dark mode, notyfikacje, lepsza synchronizacja forum z ogłoszeniami, osadzanie video? zobaczymy na co pozwoli nam technologia forum i zasoby czasowo-skilllowe root) 🙂
smartini, ależ to wzięłaś do siebie... Ludu... (i tu brakuje ikonki rolling eyes)
Tak jak wyraźnie napisałam, że zmiany są potrzebne, zmiany są koniecznie i ogólnie zmienność świata jest dobra bo pcha świat do przodu.
Nie mam problemu z obecnością projektanta, bo jest tu potrzebny. Apeluję tylko by myśleć szerszym spojrzeniem niż "współczesne dobre praktyki", bo z praktyki życia codziennego wiem jak takie myślenie może zniszczyć bardzo dobre projekty.

I kurteczka tak! 😉 - zaczynam już może być tą starszą panią, ale starsze panie też mają prawo do głosu i do realizacji ich potrzeb w przestrzeni internetowej. To konkretne forum te starsze panie tworzyły. Tę społeczność. Od jakiegoś 2004? roku. Więc uczciwie byłoby uwzględnić ich zdanie w projektowaniu. Nawet jeśli to "garstka" osób.
O to mi chodzi - tylko tyle i aż tyle.

Co do finansów - a może w takim razie warto założyć zbiórkę? Może jesteśmy w stanie uzbierać jako społeczność jakiś pieniądz na zaprojektowanie forum pod nasze potrzeby. Bo obstawiam, że fundatorami zmian będą właśnie raczej osoby, które tworzą tę grupę od lat, a nie osoby, które są tu od niedawna i przelotem.
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 kwietnia 2021 09:41
Ascaia, ile razy ja mam to pisać - to będzie POD WASZE POTRZEBY. Nie mam żadnego interesu w projektowaniu czegoś, co nie będzie działać userom. UX = User Experience. UX designer zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika, w dosłownym tłumaczeniu.

Nie wiem co masz do dobrych praktyk, ale nie, one nic nie niszczą. One pozwalają dobrym projektom powstawać i powodują, że nie trzeba odkrywać koła na nowo przy każdym projekcie.
Skoro ich nie znasz to może nie pisz, do czego prowadzą?

I jeszcze raz:
BĘDZIE ANKIETA DLA WSZYSTKICH. Zbada każdego, kto będzie miał ochotę ją wypełnić i da nam dane, o które oprzemy kolejność wdrażania i niektóre kwestie projektowe. Jak pisałam, nie trzeba tego robić, bo to czego tu potrzeba to bardzo podstawowe funkcjonalności, które w milionach miejsc już są dobrze zaprojektowane. Ale chcę zrozumieć jeszcze lepiej zebraną tu grupę bo zwyczajnie mogę a te okropne dobre praktyki mówią właśnie, żeby poznać userów, zbudować persony i projektować dla nich, nie dla siebie czy dla biznesu (którego tu nie mamy co uważam za akurat pozytyw).

Brak fundatora (pomijając oczywisty aspekt robienia charytatywnie) uważam akurat za swego rodzaju plus. Nikt nie będzie patrzył na projekt pod kątem jego klikalności, zwracalności czy innych, utrudniających życie rzeczy. Nikt nie postawi na gigantyczne reklamy, na pushe czy limitowanie ilości postów na stronie żeby natrzaskać klików paginacją.


I nie, nie biorę niczego do siebie. Ale drażni mnie nieprzeciętnie, gdy krytycznie wypowiada się o temacie ktoś, kto go w ogóle nie zna.



faith, tak, spokojnie, cytowanie poprawimy jak i wiele innych rzeczy 😉
No to super, wg mnie reszta do ogarniecia, bezproblemowa 🙂
faith, wg mnie cytowanie nie działa, bo nie wiadomo, kogo cytujemy ani jaka jest data cytatu - przecież można chcieć zacytować coś starego. Samo wstawienie tekstu to jest tylko namiastka przydatnego cytatu. Można to spokojnie zrobić bez tej pseudo-funkcj pod postem (jak to zrobiłam poniżej cytując smartini.

smartini, z nowoczesnością chodziło mi o to, że od jakiegoś czasu wisiała na głównej stronie zapowiedź, że przygotowywana jest nowa nowoczesna wersja forum. A potem okazało się, że nowoczesna znaczy trudniejsza w odbiorze i użytkowaniu. Po nowoczesności spodziewałam się czegoś więcej.

tylko że aktywny użytkownik wcale nie musi wiedzieć co jest ludziom potrzebne, to wie właśnie UX
Jednak może, przynajmniej w jakimś zakresie, bo widzi, co jest używane i do czego ludzie się w dyskusjach odnoszą.

Cieszę się z ankiety, o której piszesz. Bo chciałam napisać, że cały proces zaczął się od doopy strony, należało go właśnie zacząć od ankiety wsród użytkowników. Nie napisałam tego wcześniej, żeby nie było, że atakuję roota, a on przecież za darmo.

BTW: wg moje słownika jesteś martini 😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 kwietnia 2021 10:06
trusia, jasne, że może, ale właśnie problem tkwi w tym, że nie musi. Ba, czasem sam aktywny user nie do końca wie czego chce, dlatego bardziej skomplikowane interfejsy bada się inaczej niż pytając usera. No ale to zawiłości projektowania, o które tu na szczęście nie musimy zahaczać.

Niestety, wpadłam w ten proces w tym samym momencie w którym wszyscy tu zebrani - po zmianie 🙂
I tak, najpierw powinien się odbyć audyt (tak UX jak i kodu), analiza architektury danych, badanie użytkowników, analiza tegoż badania i stopniowe projektowanie i wdrażanie zmian. W idealnym świecie w pewnym momencie wjechałaby wersja Beta (MVP) dla części użytkowników by mogli potestować. Nie wiem czy kod starego forum by w ogóle na to pozwolił ale no moglibyśmy jakkolwiek coś potestować, sprawdzić czy działa, wybrać, co na pewno musi wejść w pierwszej 'iteracji' a na co możemy sobie pozwolić z wdrażaniem później.

To wszystko się nie stało i czasu nie cofniemy, jedyne co możemy zrobić to naprawiać 'na żywca'. Root jest w pełni otwarty na wsparcie i kontynuację pracy nad forum więc na pewno nie zostaniemy z tym, co mamy teraz. Tylko wiadomo, to się nie wydarzy ani jutro ani po weekendzie, mogę więc Was jedynie prosić o wypełnienie ankiety jak ją skończę, o wrzucanie konstruktywnego feedbacku i o cierpliwość 🙂

Zrobimy co się da, by było wygodnie, przyjemnie i estetycznie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się