wrzody żołądka

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 maja 2021 18:22
Kurczę to krótko się "męczył", mi zalecono takie maksimum chyba. Ale trudno, musimy to przeżyć.
Mój na betonie będzie, ale tak sobie myślę, że może faktycznie pożyczę kaganiec, żeby kup nie jadł, bo w nocy nie nadążę wstawać i mu ich sprzątać, zanim będzie próbował jeść.
zembria, mój był na torfie, bo on generalnie boks ma w nocy otwarty i bardzo nie lubi być zamknięty. Bałam się, że się poślizgnie na betonie latając po boksie. No, ale on się wścieka jak jest zamknięty.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 maja 2021 18:36
Mój też, ale zamknę mu kolege na malym padoczku przed stajnią, to mam nadzieje, że da radę.
wet zalecił nam trociny jak koń kuty.
Mój przed gastro w kagańcu i na betonie, jak wstawiliśmy na torf/trociny to przez kaganiec próbował jeść (nasypywał sobie w kaganiec). Wodę zabieraliśmy 6h przed badaniem
zembria, zacytuję ostatnie zalecenia przed gastro:
16 godzin bez siana
12 godzin bez treściwej
4 godziny bez wody
Koń na betonie lub w kagańcu (głodne jedzą nawet trociny)

Dodam, że pół godziny przed gastro ktoś wlazł do stajni i dał konisiom po marchewce
Wyszła w gastro bardzo ładnie 😉
Z godzinami wyszło troszkę dłużej, bo wet się spóźnił,ale 24 h bez wody jest z czapy totalnie

Inna wetka przed gastro mojego konia podała podobne zalecenia, ale bez zakręcania wody. I też było wszystko ładnie widać.
U mnie to samo, co u "innej wetki" Gagi. Nie dostałam zalecenia o zakręceniu poidła w ogóle. W trakcie badania sama weta leje wodą do żołądka, żeby wypłukać dla lepszej widoczności. 24 godziny bez wody to dla mnie mocno przeginka, 12 to już według mnie za dużo nawet.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2021 10:43
Kurczę, no martwi mnie ten brak wody :\ Bo doba cała to jednak długo.
zembria, może dopytaj, pierwszy raz spotykam się z tak długą ilością bez wody. dr. Biazik zaleca 16/12/6 o ile pamiętam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2021 13:27
No pytałam i wyraziłam szczere zdziwienie. Powiedziała mi, że zdarzało jej się, ze coś jeszcze zalegało w żołądku, albo właśnie woda była i nie dało się dokładnie wszystkiego obejrzeć.
Czy ktoś wie dlaczego Abler przestał wysyłać do Polski? Napisali mi tylko, że przestali wysyłać i już.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 maja 2021 16:56
Jesteśmy po gastroskopii. Mamy wrzoda 😓 Nie ma tragedii, ale jednak jest coś na rzeczy. Około 2 stopień, w okolicy wpustu odźwiernika. 4 tygodnie na omeprazolu i po 5-6 tygodniach od teraz kontrola.
Także ten, badajcie konie nawet jeśli tylko coś wam lekko nie gra, bo się można zdziwić 😒 Mój Blondas od 2 roku życia (skończył 10) ze stałym dostępem do siana, minimalne dawki treściwego, stajnia wolnowybiegowa bez rotacji koni, a tu klops. Nerwus z charakteru i chyba wystarczyło 🙄
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 10:36
Słuchajcie mam pytanko, bo moja wet niezbyt skora do proponowania dodatków do leczenia. Co dodatkowo? Jakieś suple wspomagająco? B kompleks jakiś?
Szczęśliwie do tej pory z wrzodami do czynienia nie miałam więc jestem zielona w temacie.
1. Rokitnik ze sklepu dlakonia.
2. Olej kukurydziany (jest np. w Auchan). Końskie są chyba ze złotem i drogie.
3. Mi się z supli najlepiej chyba sprawdza Yarrowia Gastro, pudełko 3 kg starczy na 2,5 mca 🙂
4. Lucerna z Sukcesu, a jak nie może lucerny to np. Marstall ma sieczkę bez.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 10:49
Dzięki 🙂 Muszę poczynić zakupy jakieś.
Lucerny nam nie wolno. Alergik. Zobaczę tego Marstalla.
zembria,
1. rokitnik, olej kukurydziany (albo połączenie - Hippolyt ma olej kukurydziany z wyciągiem z rokitnika i czymś jeszcze),
2. suple wspomagające typu DerbyMed Ulcosan / Brandon Gastrointestinal --> ale raczej po głównym leczeniu jak nie masz dramy
3. w trakcie podawania omeprazolu wskazany probiotyk
4. po kuracji najczęściej konieczne jest podanie cynku i selenu, ale to trzeba poprzedzić badaniami
5. jeśli nie może lucerny to mozna buforować preparatem z wapniem

Tylko jedna podstawowa zasada. Nadgorliwość gorsza.... czyli należy wybrać coś i sie tego trzymać. Nie ładować w tego konia wszystkiego co należy do grupy rzeczy mogących pomóc.
zembria, tutaj masz linka jak coś, bo oni tam mają sporo produktów: https://marstall.pl/pl/p/Wiesen-Heu/209

🙂
zembria, tylko lucerna jest akurat dość istotna. Może w granulacie?
Rokitnik i olej - najtaniej na Allegro
Omeprazol średnio wygaja okolice odźwiernika (aktualnie leczę podobną zmianę). Lepszy Ulgastran - niedostępny nigdzie, lub sucralfat (nie wiem czy dobrze napisałam) - czasem uda się to dostać u lek weta.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 11:05
Klami, Dzięki! Cynk i selen to on ma na stałe suplementowany. Ten koń dostaje 200g musli 2x dziennie więc nie bardzo jest co buforować moim zdaniem. Dramy nie ma, jest jeden spory wrzód, ale nie głęboki i jeden mały bardzo płytki. Teraz pewnie spróbuję ten rokitnik i olej, a potem faktycznie jakiś z gotowych supli może.

Meise, Drożdże są jego zdaniem niejadalne, a swoją drogą ponad 3 stówy za drożdże plus węglan wapnia, olej lniany i kilka ziół.... ło matulu, ale przebitka! 😮

_Gaga, On ma alergię na lucerne, nie ma znaczenia w jakiej postaci. Lucerna ma za zadanie zmienić tylko pH więc równie dobrze węglan wapnia da radę to samo zrobić. Wet powiedziała, że sam omeprazol ma dostawać. Pytałam o Ulgastran, powiedziała że nie jest potrzebny :/
zembria, z buforowaniem nie chodzi o ilość żarcia tylko o ph żołądka które tak czy inaczej występuje, bo każdy koń produkuje masę kwasów żołądkowych nieważne ile treściwego je. Jak ma podrażnioną śluzówkę (wrzody itd. różnego stopnia), to wskazane jest buforowanie. O to chodzi z sieczką z lucerny. Po pierwsze sieczka swoja obecnością ochraniania ściany a jednocześnie nie obciąża, a po drugie lucerna właśnie buforuje pH żołądka dzięki wartościowemu białku, obecności wapnia oraz błonnika w łodygach i liściach roślin. Dlatego wspomniałam o suplach wapniowych jeśli koń nie może lucerny.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 11:11
Tak, tak ja to rozumiem, ale siano nie zakwasza treści, treściwe- zboża zakwaszają więc ilość ma duże znaczenie jednak, dlatego myślę, że nie jest to tak potrzebne w naszym przypadku. Sieczka, żeby się zaślinił bardziej powinna styknąć na taką ilość, a omeprazol zmniejszy ilość kwasu solnego. Czy źle rozumuję?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 11:38
Znalazłam ten olej z rokitniekiem w Hippolycie, mają też sieczkę z siana olejowaną, to akurat wezmę za jedną przesyłką.
I wpadło mi to w oko:
https://sklep.hippovet.pl/produkty/asecurol-kliniczny-preparat-oslonowy-1-kg/
Używał ktoś? Chciałam zamówić Boigen K od razu, ale ten preparat też ma probiotyki w sobie i nie wiem co wybrać.
A w jaki sposób przejawia Wam się uczulenie na lucernę? Jakieś wysypki, kaszel, inne objawy?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 12:26
Ja mam astmatyka, wyszło mi w badaniach alergicznych, że pokarmowo jest uczulony na lucernę mocno, na kukurydzę i marchew - niejednoznaczny wynik więc też wyeliminowałam.
Czy jest jakieś powiązanie pomiędzy wrzodami a niedoborami konkretnie cynku i selenu? 🤔 W październiku zeszłego roku wyszło, że mamy drobne braki w tych właśnie pierwiastkach a koń dość gorący i predysponujący do wrzodów.
Ja mam astmatyka, wyszło mi w badaniach alergicznych, że pokarmowo jest uczulony na lucernę mocno, na kukurydzę i marchew - niejednoznaczny wynik więc też wyeliminowałam.
zembria,

Sorki, że to mały off top, ale skoro tu tyle pożeraczy lucerny, to może komuś się przyda. Badania na alergie z krwi? Alergia uwidacznia się od razu, czy po jakimś czasie? Moja zaczyna sporadycznie kaszleć, ale długo leje jej się z oczu (czy to może być objaw uczulenia na lucerne?)
karolina_2906, mój puchnie (nogi w sensie) i dostaje swędzącej wysypki.
karolina_2906, Mój miał jakieś podejrzanie luźne kupy. A nie dostawał tej lucerny na worki.... no, kurde, garść. Najwidoczniej wystarczyło. Wyeliminowałam lucernę, to luźność się skończyła (tj. fakt, że wprowadziłam też bezcukrowy, bezskrobiowy i w ogóle "kucyki-friendly" mesz co 2 dni, ale nie sądzę, żeby to miało jakieś super znaczenie).
zembria, skład tego Asecurolu wygląda ciekawie. Myślę, że bym spróbowała zamiast probiotyku mając konia w trakcie leczenia.

karolina_2906 zapomniałam. Prócz puchnięcia i wysypki jeszcze rozwolnienie mniejsze bądź większe.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 maja 2021 18:00
karolina_2906, U mnie to wyszło przy badaniach pod kątem alergii powodującej RAO. Ale po wyeliminowaniu pokarmowych alergenów miałam sporą poprawę jeśli chodzi o kaszel, coś musiało krzyżowo iść.

Klami, Kupiłam to, zobaczymy. Skład wygląda właśnie dosyć ciekawie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się