Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Czy ktoś podawał aminokwasy z podkowy przed i po treningu? Z czym podawaliscie, gdyż jest to w formie proszku?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 10:53
Czy polecicie mi jakieś musli dla seniorki, która ma problemy stomatologiczne? Tzn z sianem sobie radzi, ale dodatek do musli sieczek w postaci twardych łodyg powoduje, że wypluwa mi te strąki.
Było by dobrze, żeby musli nie zawierało, żadnych twardych pestek bo też pluje tym.
W tej chwili jest na Nubie 7Herbs Musli 2G i w zasadzie jadła ją chętnie, pomijając te łodygi łykowatej lucerny (wybieram je i wywalam, bo w sumie żaden z innych moich koni jeść ich też nie chce). Jednak od kilku worków zauważyłam, że w tym musi jest bardzo dużo pestek wiśni 😕. Nie wydaje mi się by były wcześniej (ponad rok dostaje to musli), w składzie też nie widzę wytłoków z wiśni. Nie wiem, wkurza mnie to bo kobyla ma problemy z zębami. Przy każdym posiłku słyszę jak nagryza te pestki, nie jest w stanie ich zgryźć i wypluwa mi paszę. No a grzebanie w musli w celu wyszukania i wywalenia jeszcze dodatkowo pestek to kurna już przesada ...

Będę wdzięczna za jakieś propozycje. Chciałabym coś innego (kilka opcji) zaproponować właścicielce.
Aleks a musi być musli? Bo to chyba najlepszy granulat, zawsze można lekko namoczyć.
Aleks, zaintrygowałaś mnie tymi pestkami wiśni... możesz wrzucić zdjęcie? bo aż wierzyć się nie chce, że to to... 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 maja 2021 11:02
Aleks, Granulat będzie lepszy, zawsze można go właśnie rozmoczyć, a często są "luźno" granulowane, z tym powinna dać sobie radę.
Aleks, zobacz sobie Senior Conditioning Mix - on nie ma luźnych ździebeł, jest miękki kruchy granulat plus płatki zbóż. Brak całych ziaren. Wydaje mi się, że dla konia z problematycznymi zębami może być bardzo ok.
Pestki wiśni ? Serio ? Rozumiem wytłoki, ale no... pestki ?

A co do problemów seniorki, to zastanowiłabym się nad granulatem. Można zamoczyć. Są też granulaty które są miękkie i łatwo się rozkruszają.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 11:13
Może być granulat, ja to musli i tak moczę. Z tym, że ona dostaje też wysłodki buraczane do tego i owies. Generalnie jak zamiast musli dam granulat to mi się pulpa zrobi z tego, a pulpy jeść też nie chce.

any - jasne zrobię. Na moje oko to wiśnia lub czereśnia, na pewno nic innego. Mi też się wierzyć nie chciało i początkowo myślałam, że te pestki to może nie z musli, albo że to pojedyncze jakieś zdarzenie. Niestety są w musli i w każdym posiłku się ze 2 trafią, to jednak wystarczy, żeby ona mi z paszczy wszystko wypluwała. Być może to tylko jedna partia z takim dodatkiem, ale ja mam je w trzecim worku. Fakt, że worki dostaję po 2-3 na raz, więc może tak być. Nie ziania to faktu, że mnie to wkurza.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 11:45
Zdjęcia pestki. Pofatygowałam się do stajni. Nabrałam ją z połową miarki musli.
Sorki za dubla, ale nie da się już edytować wcześniejszego posta.
DSC_0104.jpg DSC_0104.jpg
DSC_0107.jpg DSC_0107.jpg
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 11:45
Post został usunięty przez autora
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 11:47
sorki, problemy techniczne ....
DSC_0110.jpg DSC_0110.jpg
DSC_0115.jpg DSC_0115.jpg
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 12:01
epk już sprawdzam 🌷

Klami ano pestki 😕 jak na fotce wyżej.

Jeszcze raz sorki za dubla, za mało czasu na edycje ... 🙏
o wow.

Aleks no jak dasz ganulat na koniec to nie powinno być efektu pulpy.
Sprawdz sobei ganulat z Hipployta Krauter albo z SARACEN Super Fibre Cubes , nie wiem w sumie co chcesz zeby ten granulat musli dawało.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 maja 2021 13:15
O Hippolycie myślałam, tym bardziej, że karmię (akurat nie granulatem) jednego z moich koni. Saracen-a sprawdzę. Dzięki xxagaxx 🌷 .
Na ten moment nie upieram się przy musli. Najwyżej mniej namoczę i/lub dodam granulat później i będę liczyć, że zje. Ona jest dosyć wybredna, dodatkowo dostaje leki do paszy (ugrałam to z nią po ponad roku podawania do paszczy w bólach bo są obrzydłe). Dlatego zależy mi by pasza była smakowita i tym bardziej wkurzają mnie te niespodzianki w nubie.
Aleks hippolyt krautera na prawdę chętnie konie jedzą. Musli też jest, ale nie wiem w sumie czy jest tam coś twardszego....
Aleks, - z hippoveta masz też dedykowane koniom starszym Beste Jahre, fajnie konie nabierają po mebio bulid up. Z ich muesli super szybko i ładnie rozmaka Natur Solo (ja od pół roku podaje je w formie papki, bo dosypuje suple w proszkach, ono samo w sobie jest też drobne) aczkolwiek nie wiem czy podpasuje Ci pod kątem składu/tego co ma robić jako pasza.
Aleks Nawet moja wybredna pannica zjada Krauter Pellet z Hippolyta bez mrugnięcia, co jest rzadkością. Na Krauter Musli się wypięła. Zjadła może z dwa razy połowę z tego co było w żłobie i koniec. Ale moja to dość dziwny i wybredny "okaz" jeśli chodzi o żarcie 🙄
Nie wiem na ile składowo będzie Ci to pasowało, ale re-leve saracena nadaje się też do podawania na mokro (ładnie rozmaka nawet przy zimnej wodzie) i przy tym jest fajny dla niejadków przez dodatek czarnej porzeczki.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
07 maja 2021 08:22
Dzięki dziewczyny 🌷 za wszystkie propozycje.
Generalnie ta klacz nie jest na zbilansowanej diecie w sensie dietetycznym. Przyjechała do nas z rozpiską co podawać i ile razy dziennie, ale na pewno nikt tego nie układał pod nią.
Ja, w związku z tą zmianą planuję skonsultować w/w pasze w osobą, która zajmuje się bilansowaniem dawek i ma wiedzę i takie ze 3 propozycje przedstawie właścicielce.
Generalnie, klacz oprócz problemów z zębami ma Cushinga (dostaje Prascend) i RAO (inhalujemy każdego dnia według zaleceń wet). Także tak.
Aleks, to faktycznie kiepska sprawa z tymi pestkami... ciekawa jestem tłumaczenia producenta bo ze składu raczej trudno wywnioskować źródło skąd się wzięły :/
A to nie są przypadkiem nasiona karobu (szarańczyn strąkowy)?
Jest w składzie paszy.
Aleks, to generalnie jak ma cushinga to co najmniej część z tych pasz co ci podaliśmy odpada bo mają za wysoki poziom cukrów
epk Mebio BuildUp akurat się mieści.
Saracen chyba tez
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
07 maja 2021 15:01
A to nie są przypadkiem nasiona karobu (szarańczyn strąkowy)?<br>
Jest w składzie paszy.<br>

BeAtra,

Nie, te nasiona które pokazałaś są płaskie, te które ja wybieram są kuliste. Jestem pewna, że to jest wiśnia.

Nom zobaczymy, coś mam nadzieję się wybierze. Ona mi nie trzyma masy, trudno nabiera jak spadnie. Ostatnia zima dała trochę w kość i widać po niej, że spadła z wagi. Potrzebuję więc coś dla konia, który potrzebuje trochę przytyć i Cushingowca równocześnie, tak jak mam uściślić. Stojącego 24/7 na dworze 🙂 .
Aleks, a próbowałaś Linseed Mash TopSpec
https://opti-shop.abstore.pl/pasze-dietetyczne-topspec-linseed-mash-20-kg,c38,p202,pl.html ?
Skład to siemię lniane, otręby owsiane oraz płatki grochu i kukurydzy. Tylko 12% skrobi. Zalewasz zimną albo ciepłą wodą i po 5 minutach jest gotowe.
Konie bardzo chętnie to jedzą. Mój emeryt wrzodowiec dostaje tego meszu 1kg dziennie jako dodatek do diety i zawsze wszystko wyjada. W tym meszu ma przemycane wszystkie lekarstwa i suple. Poza tym przytył oraz zaczął się błyszczeć. Widać wyraźną różnicę. Służy mu.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
07 maja 2021 19:02
czeggra1 - nie próbowałam, ale ona mesz to zawsze i w każdej postaci je, także z tym nie mamy problemu. Jeśli zaś chodzi o podawanie suplementów i leków z meszem to nie jestem zwolennikiem. Jednak siemię lniane blokuje wchłanianie leków, witamin i nie powinno się siemienia z nimi łączyć.
Aleks, u człowieka to pewnie, a i owszem.
Jak jest u konia przyznaję, że nie wiem. Z chęcią poszukam w internetach👍. Super, że zwróciłaś na to uwagę.
Nie wiem czy receptura tego konkretnie produktu również blokuje wchłanianie. W drodze produkcji składniki są przecież poddawane obróbce, która usprawnia proces trawienia w końcu. Ten mesz nie jest witaminizowany i producent zaleca skarmianie go razem z balanserem lub swoim suplementem. Raczej wchłaniać się powinno 😉. Napiszę pytanie do producenta - niech wyjaśni jak naprawdę jest z tym produktem, bo to mnie teraz bardzo nurtuje 🙂.

BTW Mój koń nie narzeka i wyniki krwi ma bardzo dobre.
Z drugiej strony on jest pełnoporcjowo na zupełnie innej paszy, którą dostaje w innym czasie niż mesz.

Z innej beczki, ten mój starszy koń od kilku miesięcy użytkuje podajnik do paszy IFeed. Spokojnie mogę polecić ustrojstwo👍🙂. Spełnia swoje zadanie bez zarzutu.
Koń karmiony w nocy po 300 gramów co 2 godziny. Wszystko wyjada i mam pewność, że jest odżywiony jak powinien.
Moj koń to koleś, który jest tak podkręcony rano, że idzie na pastwisko, że nie jest w stanie zjeść śniadania. Instynkt stadny nie pozwala mu też zjeść obiadu jak reszta stada jest na pastwisku. W ten sposób dorobił się podajnika i paszę twardą je nocą ratalnie, co mu zresztą bardzo służy.
"Koń karmiony w nocy po 300 gramów co 2 godziny".

Miałem wątpliwości, czy zadawać pasze w nocy. Nie mogłem w necie znaleźć żadnej informacji. Z doświadczenia wiem, że konie nocą łażą i skubią trawę, tak jak i za dnia, ale nie mogłem znaleźć potwierdzenia tego. Dopiero zdjęcia z kamery stajennej mnie uspokoiły.
I czytając na temat trawienia i przewodu pokarmowego, przekonałem się, jak mało wiemy. I jakie kardynalne błędy popełniamy, idąc za modą, trendem...
Jeśli zaś chodzi o podawanie suplementów i leków z meszem to nie jestem zwolennikiem. Jednak siemię lniane blokuje wchłanianie leków, witamin i nie powinno się siemienia z nimi łączyć.
Aleks,
Jeden z totalnie niepotwierdzonych mitów z tym meszem. Mesz niczego nie blokuje i rzeczywiście wiele supli/leków - da się w nim skutecznie przemycić 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się