własna przydomowa stajnia

Hej, nie wiem gdzie zapytać, a wydaje mi się, że w tym wątku czytałam kiedyś o zbiorze siana. Takie mam mocno żółtodziobowe - jak zbieracie swoje siano? Wiem, że musi swoje odleżeć, aby się ulotniły jakieś szkodliwe substancje, tylko pytanie ile? Jak coś popada w międzyczasie to po prostu dłużej się suszy, nie? Ale nic nie zaszkodzi?
Pytam, bo mam w ogrodzie nieużytek mocno zarastający trawą i wymyśliłam, że zamiast się tego pozbywać, to skoszę na siano dla mego konia pensjonatowego 🤣 Ale wiadomo, wolałabym go nie struć, więc zastanawiam się, czy w ogóle warto się fatygować. Z tego wyjdzie pewnie z parenaście porcji tylko, ale mając w perspektywie tylko wyrzucenie tego...
Budyń, musisz skosić (kosą, która "kładzie" trawę a nie kosiarką, która mieli), potem suszyć i z 1-2 razy dziennie przerzucić pokos żeby od spodu też schło, po kilku dniach takiej zabawy można zwieźć pod dach. I tu teorie są różne, jedni mówią, że jak dobrze wysuszone to karmic można od razu, ja wolę, żeby chociaż ten miesiąc, dwa odleżało. Czy warto się szarpać to już musisz sobie sama odpowiedzieć 😉, chociaż my rok temu zrobiliśmy trochę siana (susząc na podwórku, bo akurat kawałek łąki był za mokry, żeby konie wpuścić i zeby tam siano doschło) i uważam, że było warto - to było najładniejsze siano jakie w życiu mieliśmy😀

Ja w tym roku, po zeszłorocznym wtopowym zakupie siana prosto z łąk (na oko suche, w środku niestety okazało się średnio dosuszone) stokuję się właśnie sianem zeszłorocznym, a zakupy będę robić jesienią już odleżanego, spod dachu😀
budyń, robię siano od 3 lat. Super sprawa mieć swoje bo kiedy coś nawala w pensjonacie i jest za mało wyciągam z bagażnika "kostkę" i daję ile mi się zechce. Obrabiamy jakieś 2,3 ara, zapuszczam całą trawę jaką mam, nawet tą przed domem. Mamy kosiarkę do wysokiej trawy (ścina nawet 150cm nie mieląc jej) a zanim ją mieliśmy mój partner jechał zwykłą kosą całość. Potem grabiami przerzucamy w zależności od pogody 2-3 dni i zbieramy. Kostkujemy je domowym sposobem 😉 Mój koń zawsze rzuca się łapczywie na siano, które przywiozę 🙂 Z dwóch pokosów miałam 32 kostki po około 10 kg. W tym roku będzie więcej bo trawa bardziej zadbana.
Dzięki za odpowiedzi 🙂 Spróbuję sobie skosić, byle pogoda była na schnięcie, bo widzę, że pierwszy zbiór już całkiem niedługo 😝
<b>budyń,</b> robię siano od 3 lat. (...) Kostkujemy je domowym sposobem 😉 Mój koń zawsze rzuca się łapczywie na siano, które przywiozę 🙂 Z dwóch pokosów miałam 32 kostki po około 10 kg. W tym roku będzie więcej bo trawa bardziej zadbana.
Ava,
Jak się kostkuje "domowym sposobem" ?
fabapi, Za pierwszym razem mieliśmy skrzynkę po jabłkach, przeciągnęliśmy sznurki, ubiliśmy siano w środku i gotowe. Niestety była za mała i ciężko się z niej wyciągało kostkę. W następnym roku unowocześniliśmy "maszynę". Mamy dużą drewnianą skrzynię, wyłożoną folią żeby była śliska i siano się łatwo wyciągało. Najpierw przeciągamy sznurki jeden wzdłuż i dwa w poprzek (leżą na dnie skrzyni, końce wystają poza skrzynię). Pakujemy siano do środka, ugniatamy, zawiązujemy i wyciągamy 🙂
Czy ktoś używał wkręcanych w ziemię kotew pod słupki ogrodzeniowe? Muszę dołożyć kilka słupków drewnianych na łące, a tam bywa mokro i wkopane na bank zgniją. Wbijane zwykłe mam fobię, że za słabo trzymają, a betonu tam nie chcę lać 😀

edit-polski to trudny język 😉
Czy ktoś używał wkręcanych w ziemię kotew pod słupki ogrodzeniowe? Muszę dołożyć kilka słupków drewnianych na łące, a tam bywa mokro i wkopane na bank zgniją. Wbijane zwykłe mam fobię, że za słabo trzymają, a betonu tam nie chcę lać 😀<br>
<br>
edit-polski to trudny język 😉

olq,
Kup gotowe słupki betonowe w naszej okolicy trafisz poniżej 20 zł. Szybko się wkopuje i nie gniją. Alternatywą są słupki z tworzywa Equisafe. W cenie betonowych lub tańsze i nie wymagają izolatorów. Mam przetestowane u siebie i teraz wymieniam wszystkie pozostałe 🙂
fabapi, Jak płaciłaś za transport?
Ostatnio rozmawiałam z Equisafe i o ile cena słupka jest ok o tyle transport trochę zabija 450zł za 200szt 🙄
rox   ogony trzy
18 maja 2021 21:58
Ja mam Equisafe i jestem zachwycona. Cena transportu faktycznie jest duża, ale to dlatego, że płyną bezpośrednio ze Szwecji. Nie leżakują u dystrybutora w Polsce niestety. Chociaż przy całości kosztach tego ogrodzenia, cena za transport gdzieś się tam gubi..😉
Natomiast cały kontakt przy zakupie i transport wzorowy. Pan, który je transportował od razu dzwonił, gdy tylko dopłynął do Polski i informował kiedy będzie 🙂
A z samego ogrodzenia bardzo jestem zadowolona. No i tak ładnie wygląda.
Mnie w equisafe wkurzyl sposob mhhhh unikania podania ceny koncowej.... Bo znalazlam ogloszenie, pytam czy cena x aktualna - no aktualna. To chce zamowic 300 szt, ale cena byla netto, a transport kilka stowek euraskow, nie pamietam ile dokladnie. Zamowilam nasze krajowe ekoforme i polecam 😉
Ps. wybaczcie brak polskich znakow
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 maja 2021 07:36
Też mamy ekoforme i są świetne, dzis mi własnie następna partia ma przyjść. Nie robimy całości z tych słupków, dajemy je w narożnikach, grube z odkosami, w miejscach gdzie są bramki i innych wymagających większego usztywnienia (cieńsze i bez odkosów). Pomiędzy mamy zwykłe paliki pastuchowe. Dzięki tym sztywnym narożnikom całość można bardzo dobrze napiąć i nic się nie popuszcza potem, bo te słupki się nie wyginają. To są słupki "na zawsze" nie zgniją, nie łamia się, nie odkształcają. I nawet to, wbrew pozorom, ładnie wygląda.
A gdzie zamawiacie ekoformę? Sklep wydaje się nie działać 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 maja 2021 10:56
Bo tam trzeba meila napisać, albo zadzwonić, nie da się kupić przez stronkę. Ceny zawsze są ciut niższe niż na stronie 🙂
Mamy na RV kogoś kto poprowadzi za rączkę w ARIMR i najlepiej jakby ogarniał też dopłaty UE.
Jakiś wątek jest?
olq, A istnieje w ogóle 'coś' co kosi trawę kładąc ją a nie mieląc jeśli nie kosa ręczna? 🙂 Szukam alternatywy dla kosy którą nie umiem się nauczyć ale wydaje się że wszystko mieli, kiedyś ktoś mówił że kosa spalinowa ale z tarczą a nie żyłką ale nadal nie przekonuje mnie ta 'grubsza' sałatka..
noneczka98 Pewka! Mam do zielonki kosiarke listwowa, jestem niezmiennie nia zachwycona. Przy mojej ilosci koni sprawdza sie idealnie, jeszcze jest samobiezna, wiec nie trzeba sie nameczyc 😁 tnie trawe na okreslonej wysokosci i tylko raz.
noneczka98, kosiarka listwowa 🙂 Polecamy, służy nam już jakiś czas, mamy firmy ALKO FARMER, kupiliśmy używaną za 550 lub 600 zł, nie pamiętam już dokładnie 🙂
Szukam alternatywy dla kosy którą nie umiem się nauczyć ale wydaje się że wszystko mieli, kiedyś ktoś mówił że kosa spalinowa ale z tarczą a nie żyłką ale nadal nie przekonuje mnie ta 'grubsza' sałatka..
noneczka98, ja koszę kosą spalinową z tarczą 😉 da się, ale nie każdą trawę - jak za niska i 'miękka' to zmieli :/ taką wyższą nieco i sztywniejszą bez problemu daje radę 'odkładać' na bok w trakcie koszenia 😉
w przypadku listwowej (sama się ostatnio zastanawiałam nad zakupem) trzeba pamiętać, że teren musi być jednak dosyć równy
Kosa spalinowa z tarczą, własnie zakupiłam w tym roku, testy wstępne wypadają pozytywnie😀
Mam kawał łąki zasiany częściowo jesienią, częściowo teraz na wiosnę, koni tam w tym roku jeszcze nie wpuszczę, bo boje się, ze wydepczą, a szkoda taką ilość zielonego zmarnować więc będziemy kosić (o ile nam doby starczy, a chłop nie ogłosi buntu;p).
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 maja 2021 13:11
Ja też polecam kosę spalinową z tarczą. Od lat tak kosimy i sprawdza się bardzo dobrze. Choć ostatnio, jakieś 2-3 lata temu mąż się zachwycił kosą ręczną i super. Wprawił się tak, że czasowo kosi tak szybko jak spalinową. Idzie jak burza, a cicho, miło i w niemal w białej koszuli 😁
A macie może jakieś specjalne tarcze? Bo ja z tego co pamiętam jak kosiłam jaką zwykłą tarczą to się robiła sałatka ale może też trzeba sposobem 🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 maja 2021 07:18
My też tarczą kosimy, ale trawa musi być właśnie długa, odrośnięta, najlepiej z kłosem już. Nic się wtedy nie mieli, ładnie się pokos odkłada. Przy krótszej faktycznie jest sieczka i ciężko to nawet zebrać dobrze.
Też zakupiłam słupki z ekoforme, na ogrodzenie maneżu, ale docelowo tak jak zembria, chcę powymieniać wszystkie narożniki i bramki.
noneczka98, mój tato tak się wprawił w koszenie spalinówką z tarczą, że nawet 10cm trawę kładzie na bok. Mnie się to nie udaje, także technika koszenia ma tu bardzo duże znaczenie 😉 bo tarczę mamy raczej standardową, a kosę starą jak świat 😅
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
20 maja 2021 09:57
Pomysł na narożniki i bramki wygląda bardzo fajnie tylko się zastanawiam nad jakością.
Słupki z ekoformy nie gną się przy wbijaniu? Mam kilka okrągłych z kompozytu i niektóre się wykruszyły od góry :/ Producenta nie znam
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 maja 2021 10:19
My je wkopujemy więc nie powiem jak jest przy wbijaniu.
Pan z Ekoforme mówił żeby tych cieńszych palików (5-6cm) nie wbijać bezpośrednio w grunt tylko wcześniej zrobić dziurę np prętem i dopiero w tak wstępnie przygotowany otwór wbijać palik.

U mnie te zwykłe pastuchowe paliki się nie sprawdzają, kruche to, pęka od byle pierdnięcia.
Chcę ogrodzić 4ha po obwodzie kompozytem, tylko wewnętrzne wygrodzenia zostawię na tych pastuchowych,
U mnie te zwykłe pastuchowe paliki się nie sprawdzają, kruche to, pęka od byle pierdnięcia.
Chcę ogrodzić 4ha po obwodzie kompozytem, tylko wewnętrzne wygrodzenia zostawię na tych pastuchowych,

Iskra de Baleron, z takich bardziej mobilnych rozwiązań (i w sumie tańszych niż stałe porządne ogrodzenie) a jednocześnie bardziej trwałych niż zwykłe plastiki ja niezmiennie polecam paliki z włókna szklanego (nie 'z dodatkiem włókna', a konkretnie z włókna) pierwsze kupiłam w 2013 roku i są cały czas w użyciu niezależnie od warunków pogodowych - nic im nie dolega, a zdarzały się sytuacje, że został taki słupek przygięty do ziemi 😉 ponadto nie odkształcają się (tj da się je nagiąć - dobrze jest mieć przynajmniej na rogach coś konkretniejszego co pozwoli lepiej taśmę/plecionkę/drut naciągnąć, ale nie odkształcają się na stałe - po zluzowaniu taśmy czy czegokolwiek co powodowało przygięcie takiego palika wraca on do swojego pierwotnego kształtu) jedynie izolatory które trzeba dokupić oddzielnie się wykruszają 😉 ale to też pewnie dużo od ich typu zależy - w zeszłym roku dokupowałam palików wraz z izolatorami i powiem szczerze, że te które wzięłam na próbę (nie przykręcane, a tak jakby zatrzaskiwane wydają się być dużo trwalsze 😉 no ale to będę w stanie potwierdzić za jakiś czas dopiero 😉

Kiedy miał ktoś do czynienia z ekoforme? Dawno? Próbowałam szukać i mam komunikat "strona zablokowana".
SzalonaBibi, 3 dni temu 😉
Są też na FB
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się