jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Dziś rzucił mi się w oczy jakiś post, w którym autor napomknął o "wędzidłach z przerzutkami" - brzmi nieciekawie i mało delikatnie, ale czy ktoś wie jak takie coś wygląda?
Dzień dobry! 🙂 Mam pytanie dotyczące kiełzna ze zdjęć poniżej. Czy ktoś miał do czynienia z czymś takim, wie do czego służy i jak się nazywa? Przeszukałam książki i cały internet, ale brak jakichkolwiek informacji. Osoba, która używa tego kiełzna twierdzi, że przygotowuje na tym konie do pracy na munsztuku, ale nic więcej mi nie powiedziała. Dodam jeszcze, że kółka nie są przymocowane do czanek (można je swobodnie przesuwać), a skórzany pasek łączy kółko (to przesuwane) z małym kółeczkiem na końcu czanki. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i pomysł.
D635AEC7-ABA3-4857-A230-81D2CF54F05E.jpeg D635AEC7-ABA3-4857-A230-81D2CF54F05E.jpeg
B2795C48-0C80-44D9-9434-79538984FB04.jpeg B2795C48-0C80-44D9-9434-79538984FB04.jpeg
AA90445D-ACBA-4938-BF8C-65C0A39CF82C.jpeg AA90445D-ACBA-4938-BF8C-65C0A39CF82C.jpeg
usunięty
14 maja 2021 13:29
Dzień dobry! 🙂 Mam pytanie dotyczące kiełzna ze zdjęć poniżej. Czy ktoś miał do czynienia z czymś takim, wie do czego służy i jak się nazywa? Przeszukałam książki i cały internet, ale brak jakichkolwiek informacji. Osoba, która używa tego kiełzna twierdzi, że przygotowuje na tym konie do pracy na munsztuku, ale nic więcej mi nie powiedziała. Dodam jeszcze, że kółka nie są przymocowane do czanek (można je swobodnie przesuwać), a skórzany pasek łączy kółko (to przesuwane) z małym kółeczkiem na końcu czanki. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i pomysł.
D635AEC7-ABA3-4857-A230-81D2CF54F05E.jpeg D635AEC7-ABA3-4857-A230-81D2CF54F05E.jpeg
B2795C48-0C80-44D9-9434-79538984FB04.jpeg B2795C48-0C80-44D9-9434-79538984FB04.jpeg
AA90445D-ACBA-4938-BF8C-65C0A39CF82C.jpeg AA90445D-ACBA-4938-BF8C-65C0A39CF82C.jpeg
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
14 maja 2021 16:39
Alicja Wątroba to jest SWALES PELHAM
Alicja Wątroba, to jest chyba najmocniejsze kiełzno jakie jest, jeśli chodzi o pelhamy.
Jak Constantia, napisała.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi!😃
Cześć! Szukam opinii na temat wędzideł Winderena. Jak się sprawdzają, czy koń (w danym przypadku) lepiej przyjął niż metalowe? Jak się sprawdzają pod kątem technicznym? Trwałe czy raczej często trzeba reklamować? 🙂
Mój koń przegryzł w jedną jazdę jak miał jakiś dzień nerwa, koleżance popękało, także do dupy. W dodatku obsługa klienta jest fatalna i generalnie to polecam trzymać się od winderena jak najdalej.
budyń, kurczę. Nie jesteś pierwsza osobą od której słyszę właśnie, że wędzidło pękło. Przy czym słyszę zwykle o pękaniu nie w miejscu gdzie mają szansę złapać wędzidło zęby. Ciekawe dlaczego tak się dzieje.
Ja polecam. Fantastyczne wędzidło, testowane na wielu różnych koniach, również tych co przegryzały inne wędzidła, tego nie dało rady.
Mam cygankę.
Moje nie było pęknięte, a przynajmniej nic nie zauważyłam. Mój koń akurat nie gryzie na ogół i byłam nawet zadowolona z wędzidła do tej pory, ale jak rozwalił je w jedną jazdę, i to tak, że aż rdzeń jest wygięty i nadżarł plastik wokół metalu, tooo... No, gówno zwyczajnie. A też się szarpnęłam, bo miało być super wytrzymałe i takie top, że hoho. I nawet Klami testowała na Smoku, który zjada wszystko, a tego nie dał rady. Czary i magia :P Wędzidło użytkowałam realnie może pół roku. Także super.
budyń, no właśnie dlatego gdybam i się zastanawiam o co chodzi. Smok testował jak tworzywo było w fazie testów, a potem dostał własne w dwóch wersjach (flexi i super flexi). Ani testowego ani tych już swoich nie drasnął nawet, a przecież inne wędzidła z tworzywa wręcz zjadał. Natomiast już od chyba z kilkunastu osób słyszę, że pękają itd.
Może jakaś wadliwa partia surowca?
Ja nie znam nikogo komu pękło.
Perlica, być może. Fakt faktem, że wszystkie znane mi osoby z tym problemem dostały od Winderena nowe wędzidła które już nie pękły.
Natomiast kojarzę tu na forum jeden przypadek dwu czy nawet trzykrotnego pękania kolejnych wędzideł otrzymanych w ramach reklamacji.
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
16 maja 2021 17:38
Wczoraj pewnemu dziadkowi (nigdy nie zajeżdżony prawiowo, pyskiem nie do końca współpracujący, ogólnie: taki sobie wiejski tuptak bez szału) zaproponowałam Acavallo Soft. Matko, jaki ten koń miał wyraz pyska! Obrzydzenie level hard: zero ruchu paszczą, ozor wywalony, pysk niedomknięty, zęby wyszczerzone. Takie ewidentne "fuuuj, zabierz to ode mnie".
A miało być tak pięknie 😉
-Alvika-, mój ma tak jak mu coś metalowego zaproponujesz. heh
Ktoś to widział może? Wygląda ciekawie - http://horsetack.pl/pl/p/Wedzidlo-Feeling-Jumpe-AluPro-aluminium/31388
budyń, to jest chyba takie totalnie miękkie ? Trochę nie rozumiem, bo wygląda jak ze sznurka a napisane, że alu.
Alu to tylko kółka, a ścięgierz to ten jakiś "materiał jumpe". Na stronie acavallo piszą, że to dla super delikatnych koni, które nie lubią metalu i/lub innych tworzyw.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
16 maja 2021 21:20
Skoro wspomniano jakieś Acavallo, to testował może Acavallo sensitive? Zaciekawiło mnie i zastanawiam się, jak się ludziom sprawdza. 🙃
-Alvika-   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
16 maja 2021 22:45
Siesiepy, skucha, przepraszam: ja właśnie dziadowi Acavallo Sensitive zafundowałam. Fajne, plastyczne, przyjemne tworzywo (dziad chodził kiedyś na plastikowym jabłkowym, więc to nie był jego pierwszy kontakt z niemetalowym wędzidłem). I totalna klapa. Bardziej na NIE już chyba nie mógł być.
Co pysk to opinia.

Ja nasze obfotografuję i puszczę w świat.
budyń, a Ty szukasz jakiegoś niemetalowego, tylko z tworzywa? a Beris?🙂

<b>-Alvika-,</b> mój ma tak jak mu coś metalowego zaproponujesz. heh
Mój jak dostanie jakiekolwiek "zwykłe" metalowe (takie typu "wędzidło za 20 zł") + lekkie.... albo plastikowe, gumowe... Wszekie cieżkie i "złote" i podwójnie łamane są sii.

Chociaż myślałam nad tym Winderenem albo nad jakimś takim "innym", plastycznym tworzywem, ale też właśnie obiło mi się o uszy, że zdarzały się pękania.

Ej, pytanie żółtodzioba - co tak faktycznie robi wędzidło z wąsami? Tj. dla jakich koni powinno być stosowane?
Pytam, bo mam pożyczone (wkurzyłam się i popożyczałam tych wędzideł, żeby zobaczyć na czym Jaśnie Koń raczy chodzić) i tak "na wąsach" jest super. Tylko pytanie czy temu mojemu koniowi to faktycznie potrzebne...
edit. tj. równie dobrze chodzi na oliwce (byle ciężka i podwójnie łamana...) no więc rozważam czy w ogóle kupować wędzidło z wąsami czy to nie ma aż takiego znaczenia.
Sankaritarina, z wasami jest dla zielonych koni i nieogarow, przenosi dzialanie bokow sciegierza z punktowego na wieksza powierzchnie, ogolnie daje wyrazniejszy korytarz miedzy wodzami. Poza tym to wiadomo, zalezy jaki sciegierz, jedno z wasami innemu nierowne 😉

Jakos nie po polsku mi to wyszlo, pardon 😅
Może jakaś wadliwa partia surowca?<br>
Ja nie znam nikogo komu pękło.

Perlica,

Mi pękło w miejscu gdzie nie ma szansy być przegryzione 2 razy w przeciągu roku (jedno, które miałam rok i użytkowałam kilka msc i drugie które dostałam w ramach gwarancji po 30 minutach jazdy) obydwa w różnych miejscach. Winderen się na mnie wypiął i stwierdzili, że nie umiem używać wędzidła 💩
kokosnuss, Aaaa, dzięki... To może ten mój koń jest całkiem sprytny dobrze chodząc na tych wąsach.... 😅

a.kaminska, coś jak "niewłaściwe używanie kończyn dolnych" przy reklamacji butów... 😂
Sankaritarina, tia, na rzęsach staję teraz, bo jaśnie hrabia wypina się na metalowe kiełzna i mam focha, rolowanie się, gryzienie z nerwa, a ostatnio chciał mnie ponieść 🤡 No i tak cuduję co tu mu do mordy wsadzić i żeby mnie znowu nie kosztowało majątku. I nie ukrywam, że już się cykam o kolejne przegryzienie, bo mnie zwyczajnie nie stać na fundowanie mu co chwilę nowego wędzidła, tudzież bandaży. W akcie desperacji wsiadłam ostatnio na kantarze, bo może książę wolałby w ogóle bez wędzidła chodzić, ale uczucia mam mieszane, a koń był bardzo bamboozled :P
Przetestuję sobie zwykłą gumę i zobaczymy, czy to foch na tworzywo, czy ogólnie kiełzno, a może w ogóle na mnie i mam zdupiać z siodła i dać mu spokój 🤣
Siesiepy   Ponczek bez rączek
17 maja 2021 10:46
-Alvika-, tak myślałam, że to pewnie to, bo softów mi nie wyszukiwało. 😁 Jaki masz rozmiar, skoro zamierzasz puścić w świat?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 maja 2021 00:27
Skoro temat winderena wypłynął. Mam okazję próbować zwykłe proste wydaje mi się, że super flexi bo gnie się mocno, z bokami takiego Ala wielokrążka. No i mam zagwozdke. Kobyla raczej z tych co nie musi mieć dźwigni itd więc zastanawiam się czy jest duża różnica dla konia przy tych trzech twardościach ? Na tym chodzi fajnie ale może bardziej odpowiadałoby jej mniej gietkie. Jest duża różnica ? Niestety sprawdzić pozostałych dwóch nie mam jak 🙁
Mam sprengera z auriganu kupionego ponad 10 lat temu, pożyczyłam go przyjaciółce i jej koń chodzi na nim fenomenalnie. Problem jest taki, że próbujemy znaleźć to konkretnie moje i... nie widzę. Znaczy niby jest KK ultra (bo mój to na 99% KK ultra 16mm patrząc po fotach, ja nie do końca pamiętam), ale z sensoganu, czyli... innego stopu? Nie robią już auriganu? Czy jest pod inną nazwą? 🤔 Czy jakaś dobra dusza wie, czym one się różnią i ma porównanie obu stopów/wersji, albo podpowie gdzie szukać starej?
I jakby ktoś widział w promce/używkę w dobrym stanie to też się polecam 😉
keirashara, na stronie sprengera są w opcjach.
Na amazon tez są z tego materiału:
dobra, nie umiem skrócić linka XD
W każdym razie po wpisaniu KK Ultra Aurigan jest 16mm 13,5cm
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się