Kącik Rekreanta (część XIV) 2021

keirashara, kucyzmora jest tylko jedna 😍🤣

Wszystko fajnie, tylko na mloda sie dygam posadzic tylek 😅 z ziemi dzieja sie rzeczy nieziemskie. Co mnie znowu na takiego pier...... konia podkusilo to sama nie wiem 🤷
wątek zamknięty
Jak mawiał wieszcz... Lubisz to... 😂
wątek zamknięty
Wszystkiego najlepszego wszystkim końskim madkom! Zarówno tym starym jak i nowo upieczonym 😉 Niech się bombelki zdrowo chowają i nie trują za bardzo �
IMG_1578.JPG IMG_1578.JPG
wątek zamknięty
Woooo!!! Co tu się dzieje! O Panie! (I drogie Panie of curse).

Infantil - gratki!!! Super niech się zdrowo chowa!
...I wszyscy all eyes na konia aja na włosy - przecudne. Nie mam tyle życiowej cywilnej odwagi a marzą mi się włosy "syrenki".

Kokossnuss gratulacje!!! Choć to było do przewidzenia, bo już się Pani rozglądałaś od jakiegoś czasu...
Nie zdążyłam cię "pojojać" za zaliczonego kopniaka a tu proszę! Nowy dynamit.
Pytasz sama siebie dlaczego kupiłaś dynamit? ... Bo KWPNy inne nie bywają🙂 Tzn. są... ale jak Yeti - podobno ktoś widział🙂
Ja się łączę w bólu ogólnie co do elektryków z trybem histeria ale tfu, tfu, tfu odpukać- byłyśmy już dwa razy w terenie! I pierwszy raz same! ... wprawdzie polazłam na łąkę z drabinką i koniem w ręku, oblazłam najpierw łąkę z ziemi a dopiero potem wsiadłam z tej drabinki... ale cóż🙂 Chciałam potencjalne sarny wystraszyć, bo one tam u nas śpią maluchy w wysokiej trawie często i już raz miałam dramę bo przydepnęłam z konia takiego malucha (bo one tak czekają do ostatniej chwili).
Wysoka trawa to jest darmowy, nieznający litości weryfikator dosiadu i amortyzatorów w stawach ludzkich. Jak nie oprę nogi w strzemieniu elastycznie to mnie wybije w kosmos. Także no cóż, Jessiką Benjamin Wrendle to ja nie jestem niestety.

Musiałam (z racji na teren- teraz nie mamy gdzie indziej jeździć bo i nas zawody wieeeelkie i infrastruktura dla nas niedostępna) zmienić taktykę jeżdżenia. Niestety ale na razie jeszcze mój kon z nosem przy ziemi na dyuugiej wodzy w terenie nie pójdzie. więc jest robota od razu jak wyjeżdżamy w zasadzie. I o dziwo teraz już to dobrze robi... szczególnie na głowę.

I jak mi się tak uda ją przepracować i wysiedzieć te skoki przez trawę to ja napieram takiej pewności siebie i potem jak gdzieś ona się płoszy to ja się "mniej płoszę" z tego powodu i ona tez się płoszy mniej ekstrawagancko. W sensie ok. spłoszy sę i odskoczy ale potem powrót do normalności nie zajmuje jej 100 godzin, można, że tak powiem szybciej prejsc do pewnych rzeczy do porządku dziennego.

Wczoraj byłą vet i powiedziała, że mamy sobie już wracać do roboty po całości- wiadomo krokami powoli. więc mogłam w końcu serię przejść zrobić- i było super.

Faith z tymi ćwiczeniami chodzi o to, żeby pamiętać która zadnia noga pracuje. W łopatce pracuje "bardziej" wewnętrzny zad. czyli np. jedziesz łopatke na prawo (nie dojeżdżaj do ściany - legitny metr albo nawet 1,5m) i po chwili prostujesz konia, ale tak, żebyś cały czas czuła, że pracuje ten wewnętrzny zad. I po kilku krokach od razu wtedy zad wywalasz na zewnątrz (na lewo). Bo wtedy większy ciężar musi wziąć także wewnętrzna zadnia gira (prawa). więc masz zmianę ustawienia przodu konia poniekąd, ale ćwiczenie adresuje cały czas ta samą zadnią nogę.
Imho na początek lepiej to ćwiczenie jechać "od drugiej str" czyli od zadu do środka.
Jedziesz woltę i już na wolcie korzystasz z takiego ustawienia aby zadek był w środku. Wyjeżdzasz na ścianę albo prostą jakąś (na ścianie musisz ponownie zostawić min. metr od bandy) i jedziesz z zadem do środka (dajmy na to na prawo jedziesz) czyli teraz pomimo zgięcia tyłka w prawo to lewy zad bierze na siebie większy ciężar konia w każdym momencie od podparciu (faza noga na ziemi, faza podparcia - noga pod koniem musi się ugiąć- bierze ciężar, faza odepchnięcia- oddania skumulowanej w ugięciu siły). Prostujesz zadek i dosłownie od razu przesatwiasz łopatki na zewnątrz (do bandy). Tym samym w innym ustawieniu kręgosłupua ponownie to zewnętrzny (lewy zad) robi większą robotę w ugięciu.
Zazwyczaj utraty rytmu w galopie to "niedogimnastykowanie" któreś str. - czyli krzywizny ponikąd.
Dla mnie to ćwiczenie jest super dlatego, że ona i jeźdźca i konia uczy jechać świadomie/ świadomie używać ciała. Bo w nim jest ciężko jechać łopatkę czy zad jak "figure pod sędziów", tam trzeba to czuć dupskiem i na wodzach aby móc swobodnie przestawiać bez utraty rytmu. najpierw warto w stępie. I to nie chodzi o "piękno i 45 stopni i terefere" ale o sam fakt zmiany ustawienia na kontakcie i tą pracę mięśni.
Może być tak, że na początku ktoś z ziemi mniej doświadczony jakby patrzył to by nawet nie zakumał co robicie. Bo tak jak mówię, nie o to chodzi, żeby na 3 czy 4 śladach to jechać- najpierw minimalnie żeby poczuć, która noga co robi.
wątek zamknięty
... i już nie mogę edytować 🙁
Chciałam dopisać, do Faith, że docelowow w tym ćwiczeniu ma nie być momentu wyprostowania - tylko płynne przejście - zmiana ustawienia.
Tu świetny filmik ( w środku o tym) ale warto cały obejrzeć bo po kolei tłumaczone sa skłądowe (łopatka i trawers):

... i jak patrzę na ten filmik to 99% wkkwistów na czworoboku nie robi ciągu tylko trawes po przekątnej 🤣
wątek zamknięty
kotbury, bo dużo trenerów tak uczy, że ciąg to jest właśnie trawers na przekątnej, potem dodaje się tylko trochę więcej zadu. Nawet na stronie FEI tak piszą o ciągu
https://www.fei.org/stories/lifestyle/teach-me/perfect-half-pass-dressage
wątek zamknięty
Bardzo mega zarabiste dzieki kotbury 🙂
Swietny material i rozjasnilo mi sie duzo w glowie 🙂
wątek zamknięty
kotbury, ze KWPNy to dynamit to jedno - dresazowych to nawet kijem przez szmate wole nie dotykac - ale ja takie koniki ciut bardziej zywe uwielbiam. Tylko ze no, uwielbianie zaczyna sie jak sa zrobione w miare pod siebie i oswojone z sytuacja zyciowa, a na starcie bywa roznie, i troche o tym " zapominam" 😉 jak jezdzisz testowo u kogos to wiadomo, kon jest u siebie, w treningu, idzie fajnie, a potem dostajesz go z dostawa do domu i przepalaja styki i strach sie bac 🙊

Btw. odnosnie zywych konikow, malo co nie kupilam folblutki prosto z toru (serio, 2 dni wczesniej szla gonitwe, bylam pierwsza osoba z normalnym siodlem na niej) - wsiadam i sobie jade, hamulca niet, kierownica tak aby-aby, co sie nie ruszysz w siodle to dramat, wypisz wymaluj moj kucynio w tych gorszych mmentach 😂 a laska ze stajni wyscigowej na to " o, widze ze masz doswiadczenie z takimi konmi". Takze moj pseudotuigpaard nie jest zle ujezdzony, tylko po cichu jest folblutem wyscigowym po prostu 👍

Jak sobie przypomne, ze na Fly po kupnie dopiero jakos za szostym podejsciem udalo mi sie wsiasc, bo my wybiegala spod tylka, to mloda chyba az tak tragiczna nie jest. Po prostu jest troche wyploszem a ja juz zapomnialam, ze konie sie w ogole czasem plosza 😎😅

Z piatej strony tak narzekam na bardzo dzikie konie, ostatnio jeszcze pizgnelam widowiskowo z surowki, bo przy wsiadaniu bylo jednak rodeo 😉 a kostke skrecilam na spacerze w lesie (piechota znaczy sie) a glowe rozwalilam przy czyszczeniu 🤷 Wiec nie ma co trzasc gaciami i trza jezdzic 💪
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
26 maja 2021 21:23
Ja wpadam z moimi nierobami i jednym młodziakiem (nie ma to jak z doskoku po trzech latach wsiadać na wystanego gówniaka 🐎😂 )
IMG_20210526_210845_946.jpg IMG_20210526_210845_946.jpg
IMG_20210526_085607_051.jpg IMG_20210526_085607_051.jpg
IMG_20210526_085507_201.jpg IMG_20210526_085507_201.jpg
AirBrush_20210526210118.jpg AirBrush_20210526210118.jpg
wątek zamknięty
galopada_, widze ze tez lubisz emocje 😂 mlode ladne!

Sorry za spam, ale jezdzilam na koniu 😁🐎👌 na dowod foto ziemniakiem, nie chce mi sie szukac w lepszej jakosci :p

I zyje, mloda byla grzeczna, ale nafukana strasznie i LOJEZU KRZAK SIE RUSZA BO WIATR wiec pare razy mu wyjechala spod tylka. Ogolnie mamy pol placu okej - za krzakami pole sasiada - i pol placu, co zjada konie - za krzakami alejka, ktora non stop chodza ludzie i konie, slychac a nie widac, wiec jest straszno 😱😉 drugi plac jest odbiciem lustrzanym pierwszego wiec tez niechybnie ma strone koniozerna 😂 dopoki baba sie moze przyjrzec to niczego sie nie boi, ale dzwieki bez widzialnego zrodla to zuo.

Btw zmierzylismy ja i ma rowne 169cm, tylko ze pajeczak straszny. Rzeczy kucokartofla marki Fly mi na mlodej wisza, wszystko za szerokie w cholere 😐
Screenshot_20210526-232035~2.png Screenshot_20210526-232035~2.png
wątek zamknięty
Bardzo ładnie się prezentuje 🙂
wątek zamknięty
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 maja 2021 16:46
kokosnuss a Ty to mojej Hubki nie jeździłaś? Opis idealnie pasuje 😅
wątek zamknięty
feno, jak tam u Was?
kokosnuss, fajnie wygląda. Ale faktycznie masz wesoło 😜
galopada_, wesoła brygada. Młodziak ile ma? Kawał konia chyba?

My po pierwszym starcie, takim trochę treningowym z racji wysokości. Ale było fajnie, mimo, że w drugiej fazie pomyliłam się i nie skoczyłam 10tki.pojechalam nod razu. Na 11 i 12, skoczyłam, skończyłam i dopiero trenerka uświadomiła mnie, że po 9 jedzie się na 10 🤣
IMG_4650.jpg IMG_4650.jpg
IMG_4653.jpg IMG_4653.jpg
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
27 maja 2021 20:00
anai, rocznikowo listopad 2015, podjeżdżony trochę w tamtym roku, przez jesień i zimę laba 😉 także dość świeżak. On mocno w ojca poszedł jeśli chodzi o nabicie w taka naturalną masę mięśniową. To sierota wykarmiony butelką. Wielki nie jest. Myślę że 165-7 😉
IMG_20210526_090537_528.jpg IMG_20210526_090537_528.jpg
wątek zamknięty
galopada_, rozumiem że też Justus? Niesamowicie zgrabne i takie właśnie napakowane "wychodzą" 😜 te wasze rudzielce.
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
28 maja 2021 09:14
Post został usunięty przez autora
galopada_   małoPolskie ;)
28 maja 2021 09:16
anai, tak, tak. No i plamy Bend or u większości jak stempelki 😉 o tu jeszcze taki mały Justek trzylatek prosto z aparatu
IMG_20210528_091251_704.jpg IMG_20210528_091251_704.jpg
wątek zamknięty
kokos fajna ta nowa, jak jeszcze pod siodłem nie obyta to może jej przejdzie 😅 Mój ma ostatnio kiełbie we łbie, wydaje mi się że to po kastracji, bo zrobiłam mu Tour de Ogródek wczoraj i fukał dosłownie na wszystko, nawet w miejscach gdzie już wcześniej był i olał. 🙈 Mocno liczę na to żeby to był stan przejściowy, bo strachliwy koń to taki średni fun na codzień. 😖

anai noo proszę w końcu mój ulubiony Duży Koń w akcji 🦄 o gustownie dopasowanym fraczku+czaprak to już w ogóle nic nie powiem 💕 U nas powoli, Stary powoli przypomina sobie elementy C klasy (jak mam trenerkę z ziemi) a Mały już się zagoił i teraz jest na przemian futrowany marchewkami i spacerowany w ręku/zabawiany niczym panicz na królewskim dworze. Wkręciłam się w liberty training, nawet zaczęło mi to naprawdę większą frajdę sprawiać niż jazda. Umówiłam się z trenerem skoków z pobliskiego klubu który jest również końskim behawiorystą i pracuje z końmi naturalnymi metodami (wybrałam takiego w pół drogi między zwykłym trenerem a naturalsowym hippisem bo do tych ostatnich wciąż mam dystans 🤣😉, zobaczymy co to będzie.
wątek zamknięty
Constantia, niestety takich koni jest wiecej :P

feno, moje obie z ziemi furcza na byle g.... Fly ostatnio uciekala kucgalopkiem bo lopanie kur byl zapial. Dopóki taki kon umie ogarnac strach pod siodlem i jest karny na pomocach to nie jest zle 🙂

Z Mlodej zaliczylam dziewicza glebe dzisiaj 😅 nie lapiemy zielonych, wystraszonych koni z twarz bo mozna serie debowan z podskokami dostac 🤷 ale wsiadlam od razu i kon chodzil dalej spoko, takze shit happens i do przodu 😉 Fly ma tylne nozki ciutke rozlatane w chwilach stresowych a Dreamy przednie, rownowaga w przyrodzie zachowana 😂

Btw az mnie naszla refleksja, ze z Fly jeszcze nigdy sie nie rozstalam w sposob nieplanowany, impossible 😮🤣
wątek zamknięty
feno a wiesz co, Czekoladowy Syn jest ogólnie dość strachliwy i z ziemi przechodzi po człowieku taranem a pod siodłem sapie i fuczy, ale przekonasz go do wszystkiego o wiele szybciej i w cywilizowany sposób. Wiec może tak z twoim też będzie. 😀

anai super! 😍 Już z górki pójdzie. Najgorsze w rehabilitacji są te początki, jak już zacznie się kłusować to jakoś tak szybciej leci.

Skakałam dzisiaj na Siwusku, którego mam w dzierżawie, pierwszy raz! W ogóle pierwsze skoki miał tydzień temu (u nas, skakał wcześniej w innej stajni). Tyłkoscisk oczywiście był, bo się boje skakać pierwszy raz na danym koniu, ale i tak jestem z siebie dumna, bo oddawałam rękę a normalnie ze strachu kurczowo trzymam łapy w jednym miejscu zaciśnięte.
Ale uczucie w skoku jest na nim takie, że zgodzę się z ludźmi, którzy twierdzą, ze papier skacze.😅

Pomińmy milczeniem ten kiblowaty półsiad, to wypadkowa przerwy i stresostrachu, będzie lepszy.😁

edit. Aaa i ja oraz Czekoladowy bardzo prosimy o kciuki jutro rano, bo jedziemy swój pierwszy program ujeżdżeniowy oficjalnie przed Panem Sędzią w ramach otwartych czworoboków i oczywiście już cała w stresie jestem.
77ABEB6B-B66B-4FC0-8991-C98650A4A5C8.jpeg 77ABEB6B-B66B-4FC0-8991-C98650A4A5C8.jpeg
D5AA8E95-C560-47FC-8D03-5B88BD2F9395.png D5AA8E95-C560-47FC-8D03-5B88BD2F9395.png
wątek zamknięty
kotbury dziękuję! Ja się najlepiej czuję we włosach-syrenkach, wszelkie róże i fiolety zawsze mile widziane. Tylko szybko się wypierają i trzeba często farbować 🙄

I w ogóle nie-dziękuję za wszystkie gratulacje i życzenia powodzenia 😍 Jutro przywożę synka do Warszawy. Mega (!) się stresuję, nie wiem jak przebiegnie proces aklimatyzacji, mam nadzieję, że obejdzie się bez strat w ludziach, koniach i rzeczach.
Dobrze, że w przyszłym tygodniu mam sporo wolnego czasu, to będę Johnnego nadzorować 😎

flygirl kciuki są!
wątek zamknięty
Galopada! OMG0- chcę takiego (TEGO?😉😉 kasztana!
Aktualnie mój typ marzeń.
wątek zamknięty
galopada_   małoPolskie ;)
29 maja 2021 13:53
kotbury, haha, to szukaj czegoś po naszym Justusie 😉 tu taki rudy 4 latek, akurat też z matki naszej hodowli, więc całkiem 100% żabieńska produkcja. Ogólnie to konie o mentalności psów, mało małopolaczkowate 😂😍
A ten poprzedni 3 letni sp będzie na sprzedaż, ale nieduży jest niestety.
IMG_20210528_173732.jpg IMG_20210528_173732.jpg
wątek zamknięty
Melduję, że uzyskaliśmy 67%, w tym 8 za stęp.😍
Jestem dumna, bo rozprężenie nie było najłatwiejsze i przez to nie miałam go dobrze przejechanego na kontakcie, więc trochę był niestabilny co się uwidoczniło zwłaszcza w żuciu, bo nie poszedł mi w ogóle za ręką. Ale naprawdę po serii baranów przez całą krótką ścianę plus ciągłym podgalopowywaniu sądziłam, że nie ujadę nic i nie zrobię przejść tam, gdzie trzeba, a wszystko się udało.😀
Ale przynajmniej w końcu nie mam ani jednego komentarza "rysunek", które miałam notorycznie, więc z siebie również jestem troszkę dumna. Jeszcze tylko mogłabym się tak nie spinać i jechać bardziej do przodu.
IMG_2227.png IMG_2227.png
IMG_2155.png IMG_2155.png
wątek zamknięty
flygirl, wyglądacie pięknie! Wielka jest Twoja przemiana 😍
wątek zamknięty
Moon   #kulistyzajebisty
29 maja 2021 23:10
flygirl, wow, wow i jeszcze raz wow! Serio, zbieram szczękę z podłogi - super progres i pięknie wyglądaliście!!! 😍😍😍
wątek zamknięty
feno, liberty training? A co to? Napisz więcej, ja z założenia daleko od naturalsow, ale zawsze można się czegoś ciekawego nauczyć 🙂 (co do dopasowania frak i czaprak - staram się wyglądać jakoś, zawody to jednak zawody 😉 tak po prawdzie, obecnie chyba odbijam sobie czasy początków posiadania koni, dawno temu, kiedy ledwo dawałam radę finansowo i nie było mnie stać na nic 😉 i chyba zaczynam powoli dochodzić do tego, że pozwalam sobie na zakupy dla SIEBIE a nie tylko dla konia 😁😉

flygirl, oj tak, papier robi różnicę 😍 piękny wynik! Ogromne gratulacje!
wątek zamknięty
Mam pierwszą wolniejszą chwilę od urodzenia dziecka więc wpadam i chwalę się dzieckiem! 😍 jest absolutnie najcudowniejszy na świecie!
FCFA88C3-B1B4-46DF-8D43-6F1667A14A5F.jpeg FCFA88C3-B1B4-46DF-8D43-6F1667A14A5F.jpeg
688688B1-372F-4EA0-A688-C4E8D95DD4B6.jpeg 688688B1-372F-4EA0-A688-C4E8D95DD4B6.jpeg
ECA5F4BF-AD5D-455D-A451-562671740E5C.jpeg ECA5F4BF-AD5D-455D-A451-562671740E5C.jpeg
wątek zamknięty
Cudny! I moze jednak nie bedzie siwy? 😉
wątek zamknięty
faith, właśnie się zastanawiamy w wątku maściowym! Byłoby fenomenalnie jakby został kasztankiem 😍

Siwka wygląda fajnie, jeszcze czeka ich wyjazd do kliniki ma embrio i zaźrebienie i nie mogę doczekać się jak wróci do roboty!
wątek zamknięty
Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.