własna przydomowa stajnia

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 maja 2021 07:37
Ja czekam na dostawę, wczoraj sms pisałam i dostałam odpowiedź 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 maja 2021 11:07
Szukam inspiracji na jakieś ładne ogrodzenie, końskie, ale takie przy domu i bardziej na "reprezentacyjny" kawałek trawy, gdzie konie same nie zostają. Myśleliśmy o słupkach drewnianych i linie jutowej, ale nie jestem przekonana. Może macie jakieś ciekawe rozwiązania? Klimat wiejsko-rustykalny mnie interesuje, nic nowoczesnego.
🙂
Możecie polecić poidło podgrzewane. Chodzi mi o bezpieczne, gotowe rozwiązanie. z góry dziękuję
jeszcze lato nie nadeszło a już myślisz o zimie? Bezpieczne jest zasilanie 24V. Kerbl takie produkuje. Kosztuje poniżej 300 zł.
U mnie poidło przeżyło już 9 zim. A stoi w wiacie, nie w zamkniętej stajni. Raz delikatnie przymarzło, bo nalałem wody do pełna. Czujnik temperatury jest pod spodem a na górze zrobił się lód. Poczekałem trochę i samo się odmroziło. Polecam.
LSW, bardzo dziękuję . Będę montować poidła i dlatego o zimie już myślę .
Przychodzę ze śmierdzącym problemem.... Boxy sprzątane codziennie, leci sucha dezynfekcja lub mokra lub emy, ścielone po kokardy, a konie spędzają w boxach jedynie noc. No i każdego jednego dnia, box moich kucyków wypala oczy 😤 Absolutnie bym nie uwierzyła, że są codziennie sprzątane! W boxach maty, skrobane i szczotkowane codziennie, a śmierdzi ciągle i to koszmarnie! Może macie jakiś pomysł? Dodam, że kucyki przebadane, bo już mi wszystko przeszło przez głowę. Aktualnie na słomie, ale testowałam trociny i pelet, nie było żadnej różnicy poza większą kasą na gnojownik wywalaną.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 maja 2021 07:49
A przeanalizowałaś dietę? Bo bardzo często taki śmierdzący, ostry mocz to wynik nieprawidłowego żywienia.
zembria to szetlandy, jedzą odrobinę koncentratu i sieczkę, wieczorem garść meszu bez zbóż. Oczywiście siano i trawa do tego.
kitty, a może syfu się pod matami nazbierało?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 maja 2021 08:10
Może siano zbyt bogate w białko? Nie jest przypadkiem mieszane z motylkowymi? A jaki to koncentrat i w jakiej konkretnie ilości?
Jeszcze zostaje kwestia odpowiedniej ilości pobieranej wody. Może zbyt mało piją, mocz się zagęszcza i taki "koncentrat" śmierdzi.
zembria siano z łąki sianej bez motylkowych, może coś się tam trafi, ale to pojedyncze rośliny. Koncentrat dla grubasków, po 100g dostają laski. Piją zadziwiająco dużo i dużo również sikają. Weci zgodnie powiedzieli, że to cecha osobnicza, więc szukam sposobu na usunięcie tego zapachu z boxu
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 maja 2021 08:34
No to chyba faktycznie nie kwestia diety.
A jeszcze jedno, jak wyglądają ścianki boksu? Masz wywietrzniki nad ściółką? Amoniak jest ciężki i muszą być otwory nisko, żeby to mogło wyfrunąć.
kitty, Podnieś maty, pewnie śmierdzi spod nich
zembria deski w boxach montowane co 1cm, do tego każdy box ma swój taras i w zasadzie chyba nigdy nie były zamknięte....
diuk maty ściągane i myte ciśnieniowo 3x mc, nie zmienia to niczego.

Szukam skutecznego preparatu neutralizującego zapach amoniaku, ktoś coś? jakieś nowinki, coś poza wymienionymi wcześniej?

Ja serio mam sprzątane bardzo dokładnie, mam konie z rao i poważnego perdolca na czystość stajni, tylko nie jestem w stanie w nocy siedzieć i pilnować kiedy kucki sikają żeby NATYCHMIAST to usunąć.... wracają do boxów o 23cie, o 7mej już śmierdzi. Znaczy nie czuć nic póki się nie ruszy boxu, ale nawet po gruntownym sprzątaniu śmierdzi. Niestety codzienne mycie boxu nie wchodzi w grę....
kitty, a to nie jest też tak że te maty złapały już "zapach"?
Pytam bo nie mam doświadczenia z matami, ale buty w których wlezę w mocz koński dają i 4 dni... więc może te maty jednak wchłonęły amoniak?

Używam u siebie Sandezię i daje radę, mam beton, ścielę słomą i mam 3 gnojarzy.
Jest całkiem przyzwoicie. Boksy po sprzątnięciu zostawiam na trochę do przeschnięcia.
Iskra de Baleron nie, po umyciu pachną normalnie. Beton też był - było to samo. One nawet nie syfią bardzo, sików jest sporo, ale tam nic nie pływa, tylko smród taki jak bym sprzątała raz na nigdy. Sandezia przetestowana, dezosan i max dry. Do pryskania jeszcze rapicid i taki z nano srebrem. Emy poszły i ten preparat z eggersmana, virkon s też.
Mi się sprawdza agrisan na smrody😀
moi znajomi zrezygnowali z mat z powodu smrodu. Sprubój kilka dni bez mat. Słoma też ma znaczenie. Małem kiedys owsianą i śmierdziało. Nie wchłaniała, Pszeniczna lepsza jest zdecydowanie.
rox   ogony trzy
29 maja 2021 11:42
Ja też mam maty i nic w stajni nie śmierdzi. Nie raz, jak nie - końscy znajomi wchodzili do koni, to mówili, że "nie śmierdzi koniem" 😅 i agrisan też polecam, jest super, używam od lat, sypię go też w wiacie, bo czasem mają fazę na robienie tam kibelka.

kitty, a jak u Ciebie z odpływem siuśków? Mocz stoi czy ma gdzieś odpływ?
LSW stały bez mat, było to samo. Słoma pszeniczna i próbowałam już od kilku rolników...
rox odpływu jako takiego nie ma, owszem boxy są wyprofilowane, ale nie wiem ile by musiało tam być tego płynu żeby to spłynęło...
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 czerwca 2021 10:14
Gdzie znajdę wiaderko, żłób, miskę dla małego kucyka? Im mniejsze denko tym lepsze.
Dostaję tylko garstkę meszu do przemycania supli.
Może takie zawieszane dla dużych psów się nadadzą? albo dla źrebiąt.
https://www.kellfri.pl/zlob-dla-zrebiat-6-l
Ja mam dokładnie taki żłób dla kucyczka jak wstawiła tajnaa i srawdza się super właśnie na garstke jedzenia 🙂
Mi się sprawdzają zwykłe wiaderka budowlane pojemności 5 litrow. Cena ok 3 złote 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 czerwca 2021 22:53
Może takie zawieszane dla dużych psów się nadadzą? albo dla źrebiąt.<br>
<a href="https://www.kellfri.pl/zlob-dla-zrebiat-6-l&#x22; target="_blank" rel="ugc">https://www.kellfri.pl/zlob-dla-zrebiat-6-l</a>

tajnaa,
O! to będzie idealna pojemność. Robią takie przenośnie czy tylko przykręcane?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
25 czerwca 2021 09:40
U was też taka susza? Moje piękne nowe pastwisko uschło już na wiór, spalony piach tylko teraz tam jest, wszystko się kurzy. Ostatnio już niby miało coś popadać, to 1,5 cm po wierzchu zmoczyło, pod spodem sucho, no i momentalnie odparowało. Stawialiśmy nowe ogrodzenie to na 50-70 cm ziemia sucha jak pieprz :/
anetakajper   Dolata i spółka
25 czerwca 2021 09:45
U nas o dziwo popadało, a też zaczynało być sucho.
U nas było sucho, ale fronty burzowe trochę poprawiły sytuację.
A z innej beczki - czy ktoś praktykował wapnowanie łąk w okresie innym niż jesień?
Mam kawał posianej młodej trawy (konie tam nie pójdą jeszcze), słabo toto rośnie bo gleba kwaśna i piachy, jesienią nie daliśmy rady z wapnem i tak dumam czy można teraz sypnąć, czy raczej czekać do jesieni.
anetakajper   Dolata i spółka
25 czerwca 2021 10:30
Na trawę wapno możesz rzucić zawsze 🙂
O dziękuję, bo wszędzie wyczytałam, że jesienią jedynie 😀 ale właśnie nie widzę powodu dlaczego nie teraz😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się