Konie achał-tekińskie

może i szybkodojrzewająca, dla mnie to jednak nadal końskie dziecko 🙁
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 maja 2021 10:34
blucha, ciekawe z tym, że szybko dojrzewająca rasa, bo mój po skończeniu 4 lat się sporo pozmieniał. Z tego co podglądam Jacka i nawet porównywałam zdjęcia to Mahvash też. Tadzik też się nam zmienia i przeobraża.
Historia Margire z wyścigów w porównaniu do folblutów też daje do myślenia (a ma "papier" wyścigowy).
Pytam o sport, bo L i P to pójdzie każdy koń.
Już o to pytałam wcześniej, szkoda że nic się nie zmieniło.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 maja 2021 10:44
Wstawiałam jakiś czas temu taką informację. Ale chyba nic się nie zmieniło.
Screenshot_2021-05-30-10-42-13-062_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-05-30-10-42-13-062_com.android.chrome.jpg
Pursat   Абсолют чистой крови
30 maja 2021 10:47
blucha, też jestem tego zdania, ale niestety nie mam na to wpływu.

Muchozol, ale weź pod uwagę, że nie każdy koń się nadaje na wyścigi. Nawet jak ma "papier wyścigowy". Papier to pewna wskazówka, nie gwarancja. A jest sporo takich koni, których rodzice nie mieli nic wspólnego z wyścigami, a wygrywają.

Perlica, u nas te konie nie mają wzięcia same w sobie, a co dopiero, żeby ładować je w sport. 😉 Coś się zmieni jak wygram miliony w totka i założę własną hodowlę. 😂
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 maja 2021 11:09
Pursat, ale właśnie historia Margire jest pewną wskazówką, że te konie wcale tak wcześnie nie dojrzewają w porównaniu z folblutami 😉.
Potem znosiła spore obciążenia "treningowe" bez zarzutu.
Ale tak konkretnie to trzeba by żonę Jacka pytać - jeździła na wyścigach, od lat ma tekińce, jest świetnym zootechnikiem.
My się wybieramy i wybrać nie możemy 🤣. Trzeba tą szport stajnię postawić, żeby mieć gdzie trenować 😂.
Pursat   Абсолют чистой крови
30 maja 2021 15:31
Muchozol2, jak to się mówi, wyjątek potwierdza regułę i jedna Margire nie może odpowiadać za całe pogłowie młodych koni idących w trening wyścigowy. Powtórzę się - ja bym żadnemu koniowi nie zafundowała pracy w takim wieku, ale ktoś to kiedyś wymyślił i to funkcjonuje czy nam się to podoba czy nie. Nie sądzę też, że hodowcy i właściciele chcą wygrywać za wszelką cenę, tym bardziej, że w wyścigach AT pieniądze są skromne. Do treningu jest selekcjonowana określona stawka, konie trafiają na tor i zostają te, które to dobrze znoszą. Jeżeli koń sobie nie radzi psychicznie lub jest słaby fizycznie, to nikt go na siłę nie pcha do maszyny startowej. Spójrz na te konie, powiedziałabyś, że to ledwo dwulatki?
3474_1617517969.82.jpg 3474_1617517969.82.jpg
3475_1617518305.71.jpg 3475_1617518305.71.jpg
3476_1621406272.51.jpg 3476_1621406272.51.jpg
3478_1617518153.84.jpg 3478_1617518153.84.jpg
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
30 maja 2021 16:33
Wyglądają dosyć "źrebakowato". Przebudowane zadem, nie te proporcje. Nie powiedziałabym ile mają, ale że "coś mi nie pasuje".
Pursat, właśnie się zastanawiam czemu Araby mają wzięcie, choć też niezbyt się nadają do czegokolwiek innego niż podziwianie ich, a AT nie mają?
W takim razie życzę tej wygranej😘

W sumie te 2 latki wyglądają podobnie do xx na tym etapie, mięsa im brak, ale w miarę związane.
Perlica, Tak naprawdę to araby też nie są w Polsce lubiane i nie mają wzięcia poza małym gronem amatorów tej rasy. Przecietny arab jest dużo tańszy i trudniej go sprzedać od zwykłej półkrewki czy nawet xx. Konie AT są za drogie i za drobne dla przeciętnego Polaka
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
31 maja 2021 09:46
Perlica, tylko w Polsce chyba 😉. I pewnie w krajach z podobną mentalnością.
Nawet w kwestii tego, że uparłam się na west na at, to np. w USA nikt nie widzi w tym nic złego. Wrzuciłam na tamtejsze grupy zagajenie dyskusji i dostałam mnóstwo ciepłych komentarzy i ani jednego negatywnego 😮. Część w stylu "o coś nowego, fajnie że ktoś próbuje, powodzenia", a część "moja koleżanka też jeździ i fajnie jej idzie, patrz".
Z takim podejściem łatwiej coś ugrać i bardziej się chce.
Ja nawet przestałam zdjęcia koni wrzucać, bo to bez sensu.
No i co do propagowania at w Polsce, to Jacek już próbował i efekt marny. Zainwestował kupę kasy w świetne konie, fajne warunki, wysyłał w trening, krył fajnymi ogierami (Germes, Lamart "zaklepany" dla Melemahmal) i jakoś nie wyszło. Potem test z Gelshahem i ostatecznie zakup lepszego własnego ogiera, Mirasgula.
Dlatego myślę że nawet nie ma sensu próbować dopóki że 2 pokolenia nie wymrą 😜.
Ja już się nauczyłam przytakiwać, że mam brzydkiego konia, west to głupi pomysł, a robić swoje. Ile lżej, a kiedyś taka głupia byłam żeby się wykłócać 😎.
diuk znani mi miłośnicy młp lubią araby, nawet kryją nimi "dla poprawy jakości". Chyba, że to tylko wśród moich znajomych, a powszechnie niekoniecznie?
diuk, wiadomo, że mam na myśli miłośników rasy. W PL araby drogie nie są, a cena wynika z tego, że jest ich wiele po prostu, są łatwo dostępne, a są łatwo dostępne, bo nie są drogie, mamy stadniny państwowe, które je hodują, są po torach itp.
Wiadomo, że nikt bez wyraźnej przyczyny nie będzie się lubował w arabach, bo one nie nadają do sportu, bo nie mają cech ku temu ( tylko rajdy). Mimo to mamy ich sporo.
A jaka jest cena przeciętnego AT , za granicą skoro u nas ich nie ma?

Muchozol2, wybacz, ale sportowcem nie jesteś, zupełnie nie o to mi chodzi.
Każdy koń może sobie chodzić West, Skoki, ujeżdzenie, wkkw niezależenie od rasy, ale do pewnego poziomu i o niczym to nie świadczy.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
31 maja 2021 10:16
Nie jestem 🙂. Jedyne co to dostałam propozycję startu w wysokiej rangi zawodach (nie mówię tu o MŚ bez ogłowia, tylko tak ciut na innym kontynencie) i od znanego i poważanego trenera też dostałam pewne "uznanie" (?) - "dlaczego o nich nie słychać i gdzie się uchowali, czemu nie startują i nie prowadzą treningów". A my no, ekscentryczni jesteśmy 😉.
To, że nie startuję w żaden sposób nie czyni mnie gorszą 😉. Nie zakazuje mówić o sporcie itp.
Muchozol2, nie rozumiem wogóle Twojej wypowiedzi. Nigdzie nie napisałam, że jesteś gorsza, sama sobie dopowiadasz jakieś rzeczy.
Pytam o konkretne przykłady, wynik koni AT,.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
31 maja 2021 10:25
No tak, a oprócz tego o to dlaczego at nie są popularne jak araby, rozmowa zeszła na bardziej ogólne tory (jak było kiedyś). Jak źle to... trudno.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
13 lipca 2021 22:01
Post został usunięty przez autora
Pursat   Абсолют чистой крови
18 lipca 2021 19:21
Dzisiaj na torze w Piatigorsku miało miejsce duże achał-tekińskie święto - odbyło się sześć gonitw dla koni tej rasy, w tym jedna z najważniejszych - Oaks. Pod koniec maja pisałam o stawropolskiej Pavie jako głównej faworytce do zwycięstwa. Nie pomyliłam się mocno, gdyż klacz zajęła dziś drugie miejsce za swoją stajenną koleżanką Regaliyą, ulegając jej zaledwie o pół sekundy.

https://akhaltekes.blogspot.com/2021/07/z-ostatniej-chwili-znamy-zwyciezczynie.html

Oprócz tego bardzo miłym akcentem dzisiejszego dnia było zwycięstwo w gonitwie II grupy, weterana toru Rakhmana, liczącego sobie już dziesięć wiosen. Ogier wygrał wyraźnie przed swoimi młodszymi rywalami i był to jego pierwszy start po prawie roku przerwy. Na uwagę zasługuje fakt, że koń pochodzi od wybitnej klaczy stadnej Rapsodii, która w połączeniu z Piastrem dała już trzech derbistów (właśnie Rakhmana, Ranzhira który wygrał wczoraj Derby w Krasnodarze oraz Raroga), a ogólnie jest matką całej plejady utalentowanych i dzielnych koni wyścigowych z Bastionem, Rangunem i Rapidem na czele (wszyscy zajęli w Derby drugą lokatę).

https://akhaltekes.blogspot.com/2021/07/piatgorsk-2021-9-10-i-11-dzien-wyscigowy.html
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
20 lipca 2021 15:09
Khava fajna. Vera ostatnio wstawia sporo zdjęć Ravniny (po Dorsakarze, półbracie Margire) i też łapie za oko. Jestem też ciekawa co wyrośnie z Nocturna 🙂.

A post w wątku AT bez Rozkruszka jest postem straconym 😅, więc dorzucam.
IMG_20210713_193159.jpg IMG_20210713_193159.jpg
IMG_20210714_224640_200.jpg IMG_20210714_224640_200.jpg
Pursat   Абсолют чистой крови
18 września 2021 21:54
Do Polski trafił kolejny koń achał-tekiński, tym razem klacz, a nie następny ogier. 😀

Jest to dwuletnia klacz pochodząca z wyścigowej hodowli V.I. Sirotenko, po Aman Klychu, synu Melenaidaka.
3563_1625328662.05.jpg 3563_1625328662.05.jpg
Kilka AT pojawiło się na sprzedaż w polskiej grupie na fb.
Takie startujące ogiery.
Piękne mają ogłoszenia i wg fotek nieźle skaczą.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
18 września 2021 23:53
Perlica podrzucisz link? Tak z ciekawości?
Za mną chodzi Nocturne od Very, ale mąż mówi absolutne nie i coś gada, że przecież mam konia i nawet nie zajeżdżony i najpierw z tymi trzeba zrobić porządek. Ech Ci racjonalni programiści 😂.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 września 2021 11:42
MATRIX69, widziałam. Jestem ciekawa tych, co Perlica wspominała 🙂.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 września 2021 19:52
Dziękuję.

Przy okazji brudny Rozkruszek:
IMG_20210726_135715.jpg IMG_20210726_135715.jpg
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
20 września 2021 15:14
Nie mogłam od razu wejść w link, bo musiałam poczekać, aż mnie przyjmą do grupy.
Wystawione konie są z klubu Uspensky, o którym nie raz Pursat wspominała:
http://akhal-teke.net/en/horses_sale/Aman-Klych/
15 tys euro
http://akhal-teke.net/en/horses_sale/Siyavush-Shael/
25 tys euro
http://akhal-teke.net/en/horses_sale/Gabdiyar-Shakh/
20 tys euro
Cenę transportu podają 1500 euro.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
20 września 2021 17:10
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
04 października 2021 17:43
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
06 października 2021 21:16
Kolejny achał-tekiniec w Polsce - klaczka Matilda, hodowli Very Trunovej.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
11 października 2021 15:50
Według bloga Pursat mamy w Polsce czempiona ogierów młodszych z zeszłego roku - http://akhaltekes.blogspot.com/p/at-w-polsce.html?m=1
Ogier Biarslan Shah:
https://en.shah-teke.com/horses/Biarslan-Shakh/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się