Jakie pasze dajecie swoim koniom?

dosmin, ja daję ok 1,5h-2 kg dziennie Builda Mebio i do tego przed zawodami/treningiem 1kg sporta. Koniszcze w wieku 19 lat jest wręcz lekko grubawy. Ale uważam ze głównie siano dobrej jakości tu ma znaczenie. Z Mebio robi sobie fajnie miesnie i ma energię do roboty.
dosmin ja mam podobną sytuację jak ty, u mnie egzamin zdają wysłodki. baba 600 kg też raczej mocniejszej budowy, je obecnie 0,5 miarki wysłodków-wiórków z agro na dzień (po zalaniu wodą wychodzi prawie z 10 litrów :P) plus lucerna plus trochę paszy (ja akurat baileysa 1kg dziennie), siana ma dużo plus chodzi na zielone pastwisko. moim zdaniem taki układ super się sprawdza, jest budżetowo, koń wygląda ładnie, energii ma akurat a nie grzeje łepetyna
a jak szukasz gotowca, to z tego co wiem sprawdza się zielony fitmin, eggersmann vollkorn pellets, ew. z hippolyta la rosslet pellet (za 25kg wychodzi 90zł).
caverra_afk, nie musi to być stricte gotowa mieszanka, chętnie też skorzystam z takich rad jak Twoja odnośnie różnych kombinacji 🙂 przy okazji leczenia i przymusu jedzenia papek kupiłam grubasowi trawokulki do namaczania i niestety na mokro nie przeszły :/ dobrze że można było je podawać też na sucho bo wtedy z niechęcią ale były zjedzone, więc nie wiem jak podejdzie do wysłodków.
A jak przygotowujesz wysłodki ? Codziennie ? Czy można je przygotować dzień wcześniej ?
Jeżeli chodzi o objętościową paszę to rano przy śniadaniu dostaję trochę sianka na rozbudzenie, potem pół dnia spędza na padoku trawiastym i na wieczór ma już siana do oporu
dosmin, tak wysłodki robi się codziennie. Im cieplej tym gorzej, trzeba uważać żeby nie skisły
dosmin jeśli je granulki - to fitmin hobby (lub inne fitminy bez owsa). To najbardziej ekonomiczna forma utrzymania pracującego konia bez owsa i bez wysłodków, przeliczałam. Wysłodki nie wszystkim się sprawdzają.
dosmin. niektórzy zastępują owies jęczmieniem. Nie mam zdania w tym temacie, ekspertem nie jestem.
Fitmin popłynął... Ja rozumiem podwyżki ale żeby takie 😮
Najtańszy granulat z 55 pln za worek na 89 pln.
dosmin u mnie właścicielka stajni moczy wysłodki przed każdym karmieniem (ma kubek z odmierzoną porcją i zostawione wiaderko z zaznaczoną kreską ile ma nalać wody :P), a że skarmiam wiórki to one moczą się niemalże błyskawicznie. o ile w zimie można wysłodki namoczyć np na cały dzień, tak jak robi się cieplej to nie polecam, bo faktycznie jak mówi xxagaxx mogą skisnąć.
brzezinka, fitmin popłynął i to grubo, JUNIOR GRANULAT z 69.99 na 105 a musli 89 na 108. Trochę przesadzili czas wrócić do Hovelera....
noneczka, tak jak ich do tej pory chwaliłam i byłam wierna już drugi rok, tak teraz wykorzystuję zapasy i szukam zamiennika.
brzezinka, ja właśnie też zrobiłam zapasy wykorzystam i koniec, właśnie sama zaczęłam również poszukiwania zamiennika - zobaczymy. Ja rozumiem że wszytsko idzie w górę ale 35 zł na worku z dnia na dzień to przesada.
O kuźwa. 😱 Korzystałam i ja i dwie koleżanki. Akurat Hobby nie karmiłam, ale 60% podwyżki? Oo Musli Ideal ma jeszcze niepodniesioną cenę, ale pozostałe już po 108, więc pewnie i to dobije.
Pogrzało, serio. Trzeba szukać czegoś innego. Szkoda, bo te darmowe wysyłki były balsamem na moje skąpe serce.
Sivrite, jeszcze widze na allegro jakieś niedobitki w starej cenie ze smartem.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
01 czerwca 2021 14:44
O kurde bele... Len ekstrudowany na szczęście jeszcze nie podniesiony. Może zapomną.
dosmin, Sprawdzone metody na przytycie:
1) otręby ryżowe (Equirice...? kiedyś były Max-E-glo, coś takiego). Drogo, ale działa na 99% przypadków. Nuba też ma otręby ryżowe, ale jakiegoś spektakularnego efektu nie zauważyłam (choć jakiś był, może to też pasza)
2) Pasza typu "build-up" -> wiele marek ma tego typu pasze (Hippolyt coś ma, Spillers też z tego co kojarzę...). Ja karmiłam takimi: Mebio Build-Up, Dodson Build-up, Saracen Show Improver (ta pasza to jest 95% sukcesu, ale uwaga! brytyjskie pasze mają dużo cukru. Warto brać pod uwagę....)
3) Wersja tańsza to wysłodki + otręby, ale a) jeśli kupisz takie "rolnicze" wysłodki, to trzeba je moczyć kilka godzin, więc w lecie ryzyko skiśnięcia jest dosyć spore. b) końskie marki pasz zawsze frontem do klienta 😉 więc jest sporo gotowych wysłodek (Dodson kwikbeet? ale no serio, pełno marek te wysłodki "szybkie" ma), które są gotowe do podania w ciągu 10-20 minut. Tylko, że , tak jak Halo mówi, nie wszystkim sie to sprawdza. Mój koń nie wyglądał jakoś nie wiadomo jak dobrze na wysłodkach (takich "rolniczych"). Próbujemy z gotowymi, zobaczymy...
4) Co do zastępowania owsa jęczmieniem - u nas nie było efektów.

Znalazłam "świętego Graala" dla wrzoda, teraz szukam "świętego Graala" dla przychudawego RAO-wca (stres, kontuzja w międzyczasie). Ktoś ma pomysł na tani granulat? Hoveler, Eggersmann, Agrovital - odpadają. Krauter z Hippolyta spoko, tylko kurde drogo... 🙁 no chyba, że paszy do 60 zł za worek już nie znajdę...
edit: wysłodki średnio, trawokulki średnio, otręby ryżowe też średnio. Krew zbadamy, ale, no, pewnie wyniki będą jak zwykle - zajebiste. -.-'
Sankaritarina, skoro stał, bo kontuzja to może ma wrzody? A czemu nie nakarmusz tak samo jak wrzodka?
Wielce mnie zasmuciłyście wieścią o podwyżce ftimina 😕. Nic, trzeba będzie wrócić do poprzedniej wersji żywienia.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
02 czerwca 2021 09:11
Możliwe, że w tym roku wszystko pójdzie w górę. Podniosła się cena Nuby, Brandona itd., choć ciężko mi wywnioskować skąd nagle tak duża podwyżka w Fitmin (nie skarmiałam nigdy, więc nie wiem jak jakościowo się plasuje i "która półka"😉.
anetakajper   Dolata i spółka
02 czerwca 2021 09:38
Rzepak 2800, pszenica 1000, jęczmień 900, kukurydza 1200
Jakieś wątpliwości odnośnie podwyżek :/
odnośnie Fitmina to ja trochę przeczuwałam co się święci jak zobaczyłam jak zaczęli mocno rozwijać instagrama i ogólnie cały swój marketing - ambasadorzy, pasze testowe itp itd. pewnie się pojawił jakiś większy ruch, to podnieśli ceny do poziomu rynkowego. oby się nie przejechali, bo jak składy proste i w sumie całkiem fajne, to w mojej ocenie nie warte swoich obecnych cen i jak widzę po forum to nie tylko moje zdanie... bo o ile ktoś robi podwyżkę rzędu 5 zł na worku to można to uzasadnić podwyżkami cen komponentów, droższym paliwem itp, ale 35zł na worku (i to jeszcze na najchętniej kupowanej paszy) to strzał w kolano jak dla mnie
caverra, ja właśnie lubiłam te pasze za proste składy. I tak jak wspominałam, rozumiem podwyżki. No ale wzrost ceny o 60% na worku w którym podstawowy składnik to otręby pszenne. No chyba jednak lekka przesada...?
Perlica, Bo są to kompletnie inne konie. Szukam jakiejś opcji budżetowej po prostu, bo nie stać mnie na pełnoporcjowe karmienie 2 koni paszą 110 zl/worek. Tylko z tego co widzę, to wszędzie podwyżki.
anetakajper, paliwo w górę = substraty w górę. Proste...
Sankaritarina, jasne, rozumiem.
No najlepiej chyba owies plus balancer albo balncer na otrębach ryżowych?
To wychodzi najtaniej.
dosmin https://agro-vital.pl/ może zobacz coś od nich. Ja karmię ponad już rok ich paszą (agrovital multi kokos). Też mam konia mocniejszej budowy ale nie mogę powiedzieć że jest nerwowy. Z tym że ja daję też inne musli właśnie Mebio o którym wspomniała xxagaxx
Perlica, O tym nie pomyślałam....

Serio Wam te balancery dobrze działają?
Sankaritarina, - fajnie wygląda i konie na tym też balancer equine nutri plan, plus mają jakiś taki suplement na mięśnie, gdzie dajesz kubeczek i na tym też konie puchną (w składzie ma otręby ryżowe i coś jeszcze). U mnie w stajni dziewczyny dostają to z kadry i mega sobie chwalą. Aż myślałam, czy mamci RAO-wcowi nie kupić na lato 😅
Generalnie maminy raowiec leci na wysłodkach hippoveta (szybkie, w 40 minut zimną wodą), otrębach, mashu, lucernie suksesa, ziółkach, probiotyku. W gorszych momentach wchodziło mebio bulid up, na nim faktycznie tył. Te rzeczy na mokro robi moja mamcia/jej koleżanka jak są na stajni, na dwa pozostałe posiłki koń dostaje odrobinę owsa z jęczmieniem, na tyle, żeby nie palił styków 😉 Niestety z tym jest zabawa z zalewaniem, ale gad jest wybredny i w złe dni odmawia jedzenia całkiem 🙄 a tfu, tfu od roku trzyma się na prawdę dobrze.
keirashara, Hmm. Może jest to jakiś plan...
Nie jestem w stajni codziennie i wiem, że raczej nie będą mi tam codziennie mieszać 5 różnych "rzeczy do moczenia", wieć tak kombinuję.... Może trzeba wejść na wysłodki.
Golden fiber? Masz w 1 worku mix do moczenia 🙂
Jar-pasz ma tak durne stawki za wysyłkę... serio 24 pln za worek? Przy worku za 55 pln to jest połowa ceny!!!
Dlaczego w tych firmach nie ma ludzi od logistyki, ogarnięcia porządnego zamówień żeby sobie sklepy na allegro pozakładali i powchodzili w smarta.

Ja muszę zacząć kobyłę już "karmić" konkretnie i chyba znów się skończy opcją od lokalnych rolników czy z lokalnego młyna.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się