ciąża, wyźrebienie, źrebak

Do Euphorycznie już pisałam, ale napiszę i tutaj. Młody początkowo nie wstawał sam - pomagaliśmy mu podnosić się, jak już łapał pion to chodził dobrze. Urodził się w środę po 23, wet był u nas ok 15 w czwartek. Sprawdziliśmy przeciwciała, hematokryt i glukozę. Miał spuchnięty staw skokowy (tylko od zewnętrznej strony), na nim na początku długo leżał, a jak próbował wstawać to rozkopywał bok i niestety trochę nim szorował.

Pobraliśmy krew na badania, dostał kroplówkę, antybiotyk, przeciwbólowe/przeciwzapalne, witaminę K, selen. W nocy dwa razy wstał sam, w piątek w ciągu dnia jeszcze troszkę trzeba było pomagać, ale wieczorem już się sam ogarniał bezproblemowo.

Opuchlizna zaczęła schodzić w piątek, w sobotę już była minimalna, za to widać było, że odleżynka wyszła, pękła skóra, wypłynął z niego płyn (wodnisty, nieśmierdzący), wygoliliśmy to miejsce, porządna toaleta rany. Choć ciężko to raną nazwać - bardzo ładnie to wyschło, więc to taka sucha skóra/strupek. Czyścimy według zaleceń, dbamy i jest dobrze.

Mały mimo początkowych problemów zrobił się super silny, jest diabłem wcielonym przy opatrywaniu ranek, zastrzykach itd. Także mam nadzieję, że już mamy to za - tylko wygoić to i zapomnieć.
_MG_8276.jpg _MG_8276.jpg
043A5555.jpg 043A5555.jpg
043A5588.jpg 043A5588.jpg
roksis14, Prześliczny i jaki galop 💕
Nirv Bardzo ładny rudy chłopak 😀
Mój też rudy ale jasny - jestem ciekawa jak będzie wyglądał jak zgubi źrebięcy meszek.
Pewnie w weekend go pokażę bo będzie miał tydzień i chyba najgorsze już będzie miał wtedy za sobą.
Coś cicho się tu zrobiło 🤔
U mojego grubasa już widać po woli lekko pełniejsze kształty cycków 😲 termin ma na początek lipca . Właściwie to na 12 lipca ale poprzednio też miała równo na 12 a wyźrebiła się 4 więc biorę poprawkę na to i już zakładam że będzie to raczej początek lipca .
Czy to nie za szybko już na powiększanie cycochów ? 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 czerwca 2021 12:14
kasia2107rafal, na miesiąc przed to zupełnie w normie jest 🙂
Coś cicho się tu zrobiło 🤔<br>
U mojego grubasa już widać po woli lekko pełniejsze kształty cycków 😲 termin ma na początek lipca . Właściwie to na 12 lipca ale poprzednio też miała równo na 12 a wyźrebiła się 4 więc biorę poprawkę na to i już zakładam że będzie to raczej początek lipca .<br>
Czy to nie za szybko już na powiększanie cycochów ? 🤔

kasia2107rafal,

O a ja myslałam że tylko ja zostałam na tak późny poród. Moja ma termin na 7 lipca. w zeszłym roku przenosiła tydzień ale na miesiąc przed wg nie miała cycków. Teraz podobnie jak twoja zaczyna już tworzyć. Także po niedzieli muszę się brać ostro za przygotowanie boksu porodowego 🙂

Ogólnie miałam w tym roku odpuścić stanówkę ( bo już trochę późno na krycie) ale tak sobie pomyslałam że jak by się w terminie wyźrebiła i wszystko było dobrze, to może zawiozę ją na naturalne krycie. Jak zaskoczy z pierwszym razem to ok jak nie to więcej prób nie będzie. Tylko musiałabym jechać z parodniowym źrebakiem ok 160km w jedną stronę, no i nie wiem jakoś mam wątpliwości... jeżdziła ktoś z was z tak małym źrebolem?
zembria, uff bo ostatni u mnie dwa lata temu był i się stresować już zaczęłam 😅
Malina_M, moja jakoś podejrzanie mi wygląda....te cycochy w szybkim tempie coraz większe ....brzuch juz tez wydaje mi się że opadł .... Oj coś czuję ,że będzie bardziej koniec czerwca niż początek lipca .
Ale moze ja już zaczynam mieć schizy 😅
Właśnie ,jak to robicie z klaczami po wyźrebieniu ,jedziecie razem z maluchem na stanówke ?
Kurcze mam fajnego ogiera blisko ,jakieś 35 km i myślę że żeby znowu nie było tak późno to przy pierwszej rui kryć ,tylko co z maluchem ? Ma jechać też ? Ja mam jednokonna bukmanke ,musi być dwu konna przecież . I co maluch się kręci w koło przy kryciu ? Nie ogarniam tego ,przecież kobyła nie będzie się interesowała ogierem tylko będzie świrowała za młodym 🤦
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 czerwca 2021 23:01
Jak się liczy termin do odrobaczania przed porodem: miesiąc przed 340 dniem? Co jak się wyźrebi wcześniej?
Miałam właśnie odrobaczać, ale coś nie możemy się zgrać z wetem od 2 tygodni. Ma być na 100% za tydzień. Nie wiem czy czekać czy szukać pasty na szybko u innego.
Czym psikacie źrebaki przeciwko klaszczom i innemu robactwu? Młody miał już dwa kleszcze 😒
anetakajper   Dolata i spółka
07 czerwca 2021 07:28
Co na rozwolnienie u żrebaka? z overa diarii stop starczy? Sól zabrana.
anetakajper, mi wet zalecił smectę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 czerwca 2021 09:24
Euphorycznie, I jak tam u was? Jak maluszek?
anetakajper   Dolata i spółka
07 czerwca 2021 09:24
Iskra de Baleron, o super, a ile mogę tego podać dla 2,5 miesięcznego żrebaka ?
zembria, cieszymy się każdym dniem razem i mówiąc szczerze boję się odetchnąć pełną piersią... Dziś chyba będzie pani doktor zbadać, obejrzeć i pobrać krew do kontroli.
Mały dokazuje jak szalony, jest bystry, komunikatywny i zdecydowanie jest ogierkiem z krwi i kości 😈 antybiotyk skończył w ubiegły czwartek także od piątku już nie podajemy mu żadnych leków.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 czerwca 2021 10:10
To oby tak dalej! 😀
anetakajper, ja podaje maluszkowi (mamy biegunkę tzw rujową) pół saszetki rano i pół wieczorem. Takiemu dużemu to bym najpierw dała pół i zobaczyła czy wystarczyło, a jak nie to całą.
Pozdrawiamy cały wątek i wszystkie re-voltowe maluchy 🙂
Padokowa joga 😉
DSCN8622.JPG DSCN8622.JPG
zembria, oj tak! Mały już jest kombinatorem i brojem strasznym 😁
Aha te ogierki diabełki 😈

English Muffin
IMG_20210604_190723.jpg IMG_20210604_190723.jpg
Euphorycznie, o matulu jaki brzydal 😍
Niech się zdrowo chowie 🍀
Kurcze marzy mi się taki ,choruje ostatnio na kasztany .
A mam gniada zaźrebione siwusem ,ciekawe co z tego wyjdzie 🤔😅
Hej, czy ktoś z Was miał kiedyś doczynienia z jajowatym, owalnym nie okrągłym zarodkiem. Mój wet powiedział tylko, że dziwny i trzeba sprawdzić za miesiąc jak będzie łożysko i obserwować go ale nie wiem na co się nastawiać . Dodaję fotkę ale jakość nie najlepsza, bo odbiła się moja ręka...
PSX_20210607_185902.jpg PSX_20210607_185902.jpg
Co na rozwolnienie u żrebaka? z overa diarii stop starczy? Sól zabrana.
anetakajper,

Mi wet w zeszłym roku dał taką pastę
IMG_20210607_193650.jpg IMG_20210607_193650.jpg
Hej, czy ktoś z Was miał kiedyś doczynienia z jajowatym, owalnym nie okrągłym zarodkiem. Mój wet powiedział tylko, że dziwny i trzeba sprawdzić za miesiąc jak będzie łożysko i obserwować go ale nie wiem na co się nastawiać . Dodaję fotkę ale jakość nie najlepsza, bo odbiła się moja ręka... <br>
noneczka98,
To normalne, one spłaszczają się jak jest mało miejsca w rogu macicy. Dzieje się tak ok 17 dnia.
tajnaa, Dziękuję za odpowiedź, nie ukrywam, że bardzo liczyłam na odpowiedź od Ciebie 💐 USG robione w 19 dniu od zalania więc pasowałoby że zarodek ma 17 dni. Czyli jak pójdzie dobrze to końcem kwietnia przyszłego roku będzie u Nas mały Coriano's Ass. A mój wet mnie tak nastraszył że zarodek jakiś dziwny..🙃
Na 19 dzień to nie wygląda, za małe to przede wszystkim i za okrągłe. (Przepraszam, zobaczyłam zdjęcie w normalnym rozmiarze i pomiar)
19 dnia to "kółeczko"traci regularność kształtu.
Twój troche wygląda jakby jeden siedział na drugim -widać dwie takie kreseczki na górze, a powinna być jedna. Nie patrzył pod kątem bliźniaków? Pokażę to mężowi.
Na pewno jest to za małe na 19 dzień. Powinien mierzyc ok 3 cm, a nie 18 mm. Albo sie późno spotkały, albo dochodzi do resorpcji. :/ Sprawdziłabym za pare dni czy to rośnie.
tajnaa, Jemu (wetowi) z kolei 'USG' powiedziało że zarodek ma 15 dni. Usg robiłam wczoraj, minęło (dokładnie) 18.5 dnia od zalania i 16.5 dnia od sprawdzenia czy pękła a że pękła to nie dolewaliśmy już. Sprawdzał pod kątem bliźniaków ale nie widać żeby były dwa, pęcherzyk na bank mieliśmy tylko jeden. Mówił coś też o bliźniakach jednojajowych ale kazał się wstrzymać miesiąc aż będzie łożysko to wtedy będzie wiadomo na czym stoimy.
Ma rację, wielkość wskazuje na młodszą ciążę. Nawet 14 dniową. Czasami tak jest, że późno się spotkają.
Nie czekałabym tylko sprawdziła za tydzień czy coś sie z tym dzieje, czy nie dochodzi do resorbcji, jeśli chcesz kryć dalej. Szkoda czasu.
Polecam:
https://www.equine-reproduction.com/articles/pregnancy-images.shtml#thirteen
tajnaa,
mnie też na pierwszy rzut oka bliźniaki pojawiły się przed oczami. Bo to bardziej bałwanka przypomina niż owal 👀👀 Tak jakby się nakładał większy na mniejszego.
Iskra de Baleron, i oby został rudy 😅 jest najcudowniejszy, chociaż już całkiem niezły z niego rozrabiaka 🤣

Euphorycznie, Twój też wielkolud, ciekawe czy wszystkie Clear One takie wielkie 🤔 zdrówka!

My sobie rośniemy, młody łobuzuje jak na gnojka przystało. Jeszcze chwila i towarzystwo jedzie do kliniki - na embrion i zaźrebienie Siwej, a ja umre z tęsknoty 😭 zdjęcia jeszcze cieplutkie - wczoraj.
5DB3530D-83FA-485E-A243-C8614D55E71A.jpeg 5DB3530D-83FA-485E-A243-C8614D55E71A.jpeg
4B42CD49-59E9-483A-903D-BEFC96B2FEE6.jpeg 4B42CD49-59E9-483A-903D-BEFC96B2FEE6.jpeg
ancyk0991, kurde no nie było dwóch pęcherzyków bankowo. Ale nic sprawdzę ją za tydzień dla pewności. Dzięki dziewczyny za wszystkie podpowiedzi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się