Kącik Ujeżdżenia

Ja się wetnę, bo "zgwałciłam" trochę ten przejazd Casablanki scrollując bezlitośnie i akurat mi się rzuciło w oczy 2.40 - co to się dzieje z LP?
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
08 czerwca 2021 15:28
kare_szczescie, To znaczy, że mamy tylko kibicować, ale merytorycznie podyskutować to już nie wolno? 😉

Meise, chodzi Ci o ten stęp zebrany? Tam się różnie dziwne rzeczy w nim dzieją, ale też zwróciłam uwagę na ten przód
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
09 czerwca 2021 16:11
Ona ma roera czy brak kondycji?
Mozii, w tym fragmencie właśnie o ten stęp zebrany. Zachowuje się jakby jej nogę urwało 🤔
Ja się wetnę, bo "zgwałciłam" trochę ten przejazd Casablanki scrollując bezlitośnie i akurat mi się rzuciło w oczy 2.40 - co to się dzieje z LP?
Meise,

No co się dzieje, no co takiego...
To sobie 5s wcześniej nie scroluj tylko obejrzyj "ze zrozumieniem" jaki był element wykonywany, a co próbował zrobić koń i dlaczego tyle "rączki" wjechało, że aż potem się zmuliło ciutkę, a jakby nie było w stępie podczas czworoboku to ciężko sobie to skorygować (np. energicznym galopem do przodu i przejechaniem przez wędzidło).
Inny mi słowy - kto jest bez winy (nigdy nie musiał złapać za mordę wewnętrzną aby koń nie wykicał do góry) - niech pierwszy rzuci kamień (odwiesi frak na kołek).
Ale ja nie pytałam złośliwie, serio. Zapytałam z czystej ciekawości, nic więcej.
Meise, no rozumiem, tylko w toku takiej lekkiej jechanki to to nie wybrzmiało.

Ja uważam, że:
1. Nadal mało ludzi ma dostęp do wielu dobrych koni. A aby jeździć wysoki sport trzeba mieć dostęp do wielu bardo dobrych aby stać było zawodnika na wybranie sobie wybitnych.
2. Jedne koń to loteria-... rozpierdzieli sie/ nie rozpierdzieli się. jak się rozpierdzieli to znikasz nawet na kilka lat... czyli dziś to może znaczyć, ze nawet na forever.
3. Mamy dobrych trenerów ale nie zawsze jest do nich dobry dostęp. Można powiedzieć, ze mały zbyt małe natężenie dobrych trenerów na dany obszar. Są miejsca w kraju gdzie możesz sobie wybierać i takie gdzie realnie jeździsz sami, musisz się gimnastykować (i za te same pieniądze masz dużo mniej w znaczeniu- rzadziej).
4. Może to zabrzmi nierealnie ale nadal jeżeli chodzi o trenerów zagranicznych istnieje coś takiego jak bariera językowa... nie każdy Niemiec mówi naprawdę dobrze po angielsku... nie każdy Polak zna naprawdę dobrze angielski, a co dopiero niemiecki. Na pewnym poziomie treningu liczą się naprawdę niuanse i one wymagają dobrej znajomości języka do komunikacji.
Czy istnieją jakieś wytyczne w jaki sposób po przejeździe komisarz ma sprawdzać stopień zapięcia nachrapnika wg pzj ?

Brakło mi już dziurek i nie wiem czy kupować większy bo mój mózg rozważa opcje, iż ktoś doczepi się nawet do luźnego nachrapnika.. stąd pytanie czy jest to konkretnie w przepisach usystematyzowane 😉
Jest. W skokach dwa palce płasko przy nosie, przy zagłębieniu, w ujeżdżeniu - jeden. Takie ilustracje dołączono do wytycznych.
Jest. W skokach dwa palce płasko przy nosie, przy zagłębieniu, w ujeżdżeniu - jeden. Takie ilustracje dołączono do wytycznych.
halo,

Matko, mnie się mieszczą i ze 3 na pewno 😅
Czy wiesz gdzie znaleźć ten obrazek ? Rozumiem, że chodzi o zagłębienie bardziej z boku pyska? Nie mówimy stricte o kości nosowej "na jej szczycie "
Jest. W skokach dwa palce płasko przy nosie, przy zagłębieniu, w ujeżdżeniu - jeden. Takie ilustracje dołączono do wytycznych.
halo, i ze starej zasady min 2 palce NA SZTORC czyli koń może swobodnie otworzyć pysk i wziąć kostkę cukru i zjeść i przerzuć i oddychać takiego potworka zrobiono...
Czy ktoś z was daje swoje przejazdy na stronę www.interdressage.com? Chodzi o te zawody on-line. W przyszłym roku planuję z Warkiem zacząć treningi ujeżdżeniowe. Na zawody nie mam na razie za dużo czasu, a chciałabym się sprawdzić. W Polsce zawody on-line niestety się nie przyjęły 🙁
macri Może _Gaga ma obrazek, bo jest w wytycznych dla komisarzy FEI. Ktoś o to zapytał na fejsie, Darek Orzoł wrzucił obrazek dla skoków (dwa palce), znana sędzia dodała, że w ujeżdżeniu jeden, w tym samym miejscu. Z praktyki widzę, że sprawdza się tylko aby nachrapnik się nie wrzynał.

kotbury, nie no, zjeść kostkę cukru to koń może i przy takim nachrapniku, że tylko czubek palca się zmieści. Przy takim na 2 palce na sztorc to i całą marchewkę wsunie. Ale z nachrapnikiem jest trochę tak jak z coraz silniejszym kiełznem. Warto pamiętać, że często dobry efekt przynosi znaczące poluzowanie. Operowanie nachrapnikiem , jak kiełznami, to element warsztatu jeździeckiego. Przepisy idą raczej w kierunku wyznaczania sytuacji skrajnych, bez żadnych "ale" - niedopuszczalnych. Kiedyś, wydaje mi się, przepisy były bardziej "wzorcowe", starały się podawać sytuację optymalną, zalecaną. Mi się podoba, że się ukonkretniają, a nie wieczne "ale czyje dwa palce"?
Witam wszystkich serdecznie. 🙂
Mam pytanko techniczne. Czy czas przejazdu w KUR'ach liczy się od rozpoczęcia muzyki czy od wjazdu na linię środkową? Bo przedział jest 4:30- 5: 00 - trochę mała różnica - i w zależności od tego gdzie się zaczyna to albo muszę dodać parę elementów albo nie. 😅
add77, od ukłonu do ukłonu🙂
Epikea, Cudownie. Dziękuję. <3
Spróbuję zapytać Was, drodzy dresiarze 🙂

Możecie mi polecić sensowny bat ujeżdżeniowy, który nie będzie sztywnym, "drewnianym" patykiem? Chętnie z allegro i w dobrej cenie 🙂
Tylko fleck. Kilka macałam i finalnie wzięłam chyba jakiś najtańszy, podstawowy, bo mi najlepiej leżał. Ale jaki to nie wiem nawet. Jak masz w jeździeckim to sobie obejrzyj, to chyba najlepsze dostępne baty.
Dzięki 🙂
Znalazłam takie: https://konik.com.pl/bat-ujezdzeniowy-fleck

Jak dobrać odpowiednią długość? Mam raczej krótkiego konia 🙂
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 czerwca 2021 16:17
Meise, długosc to juz od indywidualnych preferencji zalezy 😉
myślę, ze 110 byłoby ok,
Ja sama na moim leniuszku jeżdże z 130, bo tak mi wygodniej, ale w teren albo na inne konie biorę krótszy
Dobra, jednak nie taki najtańszy ten mój w polskim sklepie (mój na promce za 20 franków był najtańszy xD), aż pogooglałam i możliwe, że mam jakiegoś carbona, bo mam metalową końcówę srebrną, a cała reszta czarna i gładka. A zakończenie bata ma specyficzny sznurek, nie na "pętelkę", tylko coś jak tu: https://tinyurl.com/ab2hbm9f (bez kryształków :P)
No i tak, długość to preferencje osobiste. Mi się najlepiej jeździ w 120-130 nawet, ale jestem karyplem i lubię stuknąć bez puszczania wodzy :P
Bat najlepiej dobrać do konia - jeśli będzie za krótki to łatwo wyrobić sobie bardzo głupi nawyk cofania nadgarstka przy używaniu. Przerabiałam, nie polecam 😅 Obecnie mam najdłuższy dopuszczalny wg. przepisów - co do centymetra, na każdych zawodach go mierzą 🤣
Osobiście używam głównie skórzanych, ale kiedyś mi niespodziewanie umarł i na szybko kupiłam Busse Gel, którego też całkiem lubię - tu cena do jakości bardzo spoczko. Batami generalnie najlepiej pomachać, ja nienawidzę takich sztywnych kijów, lubię bardziej miękkie, ale nie za miękkie. Mam małe dłonie, więc preferuje wąskie rączki.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 czerwca 2021 17:50
Meise ten bat co podlinkowałaś jest bardzo dobry. Mam go od dwóch lat i nic się z nim nie dzieje. Wcześniej kupiłam 120, ale pogryzł mi go koń i nowy kupowałam już 130.
Dzięki dziewczyny za rady, kupię zatem ten Fleck, bo nie chcę wydawać za dużo 😉

Ja chyba nie lubię bardzo długich batów, myślę nad 120 🤔 Jeszcze zmierzę baty stajenne, z którymi najwygodniej mi się jeździ i zamawiam!
Spróbuję zapytać Was, drodzy dresiarze 🙂<br>
<br>
Możecie mi polecić sensowny bat ujeżdżeniowy, który nie będzie sztywnym, "drewnianym" patykiem? Chętnie z allegro i w dobrej cenie 🙂

Meise,

Zgadzam się się z dziewczynami- tylko fleck. dlaczego?
Bo jest perfekcyjnie wyważony i to docelowo robi taaaaką różnicę, dla ręki, dla stawu, dla działania nim, dla niegubienia go.

Czy będzie gdzieś transmisja/streaming z sobotniego ujeżdżenia na olimpiadzie?
faith Eurosport Player
Dzięki 🙂
Eurosport i ja wykupiłam na Playerze.
Jestem po prawie 4 godzinach ujeżdżenia.
Fajnie, że da się przewijać np równanie podłoża.
Player to chyba najlepsza opcja.
25 złociszy i nikt mi nie właduje innej dyscypliny w trakcie trwania konkursu. Zawsze mnie to wkurzało 🙂
Czy dziś też będzie jakaś transmisja? Bo nic nie mogę znaleźć na Eurosporcie :/

Edit. Cofam, pojawiła się nowa zakładka 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się