Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

ACTH w Vetlab, data pobrania 7.03.
25 lat, wrzody, liche i zużyte zęby i "bógwiecojeszcze", czyli Pamir we własnej osobie  🤣 dziad mimo wrzodów i 3 kolek (dwie w drugiej połowie lutego, jedna taka bardzo delikatna zaliczona w poniedziałek) to czuje się aż nadto dobrze  😍

Nirv, wygląda rewelacyjnie!
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
02 kwietnia 2021 11:41
Kondycja zajebista!!!  👍
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 kwietnia 2021 12:18
Nirv Pamir wygląda super!  💘
Mam ogromną słabość do Seniorów, a widok takiego Seniora to najpiękniejsze co można zobaczyć 🙂
vanille, Lanka_Cathar, Robaczek M., merci! :kwiatek: wprawdzie na golasa nie prezentuje się aż tak top, jeszcze trochę musi się umięśnić i przytyć z powrotem, ale jesteśmy na dobrej drodze 🙂 mam nadzieję, że kontrolna gastroskopia pokaże, że jest duża poprawa i będzie już dobrze 💘
Nirv wygląda obłędnie  😍 piękny koński senior  👍
Witajcie! Piszę pracę inżynierską dotyczącą żywienia starszych koni. Bylibyście tak mili i wypełnilibyście ankietę? Skierowana jest do właścicieli/opiekunów koni starszych. Jest zupełnie anonimowa i jej wyniki zostaną wykorzystane w pracy 🙂

https://docs.google.com/forms/d/1S6HPjX43crEG0AEdb9Ww5BiCoghtWXamP6s8468S9aU/edit?usp=drivesdk

Z góry dziękuję!
Kasik77, wypełniłam, ale szczerze powiedziawszy to nie wiem czy będzie to miarodajne. Brakuje odpowiedzi stopniujących. Bo tak oój koń cierpi na nawracające biegunki - średnio 2 razy w roku w momencie kiedy wychodzą na trawę albo gdy puszcza śnieg i jedzą starą trawę. Ale czy dwa razy w roku to już powinnam odpowiedzieć, że tak że cierpi na nawracające biegunki? I tak jest w większości pytań. Bo koń pół roku jest wolnowybiegowy a pół roku nie. I czy problem z dwoma zębami to już problem z uzębieniem, bo jak na 26 latka to uważam, że całkiem dobry wynik. Przynajmniej zęby nie są u niej problemem, ale nie wiem jak mam odpowiedzieć w ankiecie.
Tez uważam że ankieta jest nie do końca poprawnie sformuowana. Owszem moj senior ma staly dostęp do siana. Coz z tego jeśli sobie z nim nie radzi a podstawę egzystencji stanowią wysłodki wraz z trawokulkami podawane 4x dziennie. Nie ma gdzie takiej informacji zawrzeć.
root   szef wszystkich szefów
11 kwietnia 2021 01:17
Post został usunięty przez moderatora
Dziękuję za uwagi, niestety taka forma (tak/nie) to wymóg promotora..  🙄 Więc jeśli chodzi o to z zębami, to prosiłabym żeby była to odpowiedź na zasadzie czy właściciel uważa to za problem 🙂 osobiście to że koń musi mieć regularne kontrole, bo ma jakiś problem, który trzeba mieć pod kontrolą uważałabym za odpowiedź "tak" 🙂
Też wypełniłam wczoraj. I miałam podobne zagwozdki, brak dwóch zębów u 22latka zaznaczyłam jako to, że nie ma problemów stomatologicznych bo radzi sobie bez nich normalnie, jest pod stałą opieką dentysty ale po prostu kontrolnie. Problem duży miałam natomiast z tym, czy mam zaznaczyć wolnowybiegowo czy z boksami. Zaznaczyłam, że boksy, bo wychodzi, że większą część roku jednak na noc wraca do stajni ale cały sezon letni spędza wolnowybiegowo...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 kwietnia 2021 12:04
Więc jeśli chodzi o to z zębami, to prosiłabym żeby była to odpowiedź na zasadzie czy właściciel uważa to za problem 🙂 osobiście to że koń musi mieć regularne kontrole, bo ma jakiś problem, który trzeba mieć pod kontrolą uważałabym za odpowiedź "tak" 🙂

Kurcze, zaznaczyłam w ostatecznie, że "nie" 😉 bo nie uważam, że to rzutujący problem (te częstsze wizyty).
Myślę, że gdyby problemy zębowe tej klaczy powodowały, że nie radzi sobie z sianem, musiałabym moczyć trwokulki czy inne sieczki i podawać 4xdziennie i to by stanowiło podstawę jej egzystencji, to bym zaznaczyła "tak" 🙂 . Bardzo to jest wszystko subiektywne.
Czy ktoś z Was usuwał siekacze u konia (EOTRH) w Psucinie i chciałby podzielić się wrażeniami?
Cześć 😉
Mam pytanie ile podajecie trawokulek swoim staruszką, moja coraz gorzej radzi sobie z sianem.
Zastanawiam się tak naprawdę ile mogę jej bezpiecznie podać ? Ile wydajecie swoim seniorą ?
Jest teraz na Trawokulki Palatin Glyx-Wiese Heucobs 25kg ST.HIPPOLYT.
Ale dopiero wprowadzam ostrożnie oprócz nich dostaje musli long life nuby i sieczkę nuby. No i wiadomo siano pod korek.
[b]blendzior95,[Mojemu kucowi 143cm w wieku 34 lat daję do 2,5 kg trawokulek dziennie. Ale to nie znaczy, że innemu koniowi taka ilość nie zaszkodzi lub nie będzie za mała.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
09 czerwca 2021 09:48
blendzior95, Mój dziadek dostaje 2 miarki Pavo dziennie trawokulek z Hovelera (muszę zważyć ile to wychodzi, ale super powiększają objętość) rozłożone na dwa posiłki, i dodatkowo jeden posiłek z miarką wysłodków. Wcześniej stosowałam Velti, ale były problemy z ich jakością i łaciaty niedojadał. Worek Hovelerowych Senior Cobsów wystarcza nam na 1,5-2 tyg.

Sianem się dopycha (ale nie je go zbyt wiele bo w boksie zawsze dużo "wypluwek"😉 i teraz jak zaczęła rosnąć trawa to właściwie nie wiem czy nie będę musiała zmniejszyć trawokulek, bo i tak wygląda jak pączek w maśle.
Bjoork Tak Gniewko wyglada jak pączek 😉
No właśnie Blenda dostaje dwa razy dziennie po miarce trawokulek do tego Pół miarki musli i sieczkę.
Ale na opakowaniu pisze 1,2-1,5 kg na 100kg konia. I zgłupiałam troszkę ile mam dawać. I ważyć suche czy już namoczone.
Właśnie obiad chyba zacznę podawać dopiero na jak trawa się skończy. Żeby na początek nie przesadzić 😉
diuk, dziękuje, rozumiem muszę jakoś wyłapać odpowiednia ilość sama, która będzie wystarczać. Źle nie wyglada, dramatu nie ma tylko już siana tak nie je jak wcześniej 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
09 czerwca 2021 22:40
blendzior95, Ha! z dawką to ja się przyznam, że celowałam trochę na "chybił-trafił". A to dawkowanie z opakowania przyjęłam, że jest właściwe gdy całkowicie bym wyeliminowała staruszkowi siano z diety. Na razie jeszcze sobie żuje więc na tylko w zimie 'podkręcałam' dawkę do posiłków (ale nie więcej niż 1,5 miarki trawokulek szło) i główne założenie to było zwiększenie ilości włókna, które by łaskawie przyjął a nie wypluł.
bjooork, dziękuje 😉 będę kontrolować jej stan wagi i samopoczucie i zobaczymy ile musi dostać 😉
Lubię wracać do tego wątku, mimo, że mojemu do emerytury bardzo daleko.
Nasz stajenny Dziadek, 37 wiosen. Zdjęcia z pierwszego puszczania na trawę w tym roku, na drugim zdjęciu z moim dziadem 😉
dziadek 1.jpg dziadek 1.jpg
dziadek 2.jpg dziadek 2.jpg
Alaska,
Wspaniała kondycja! Wow! Daje sobie radę jeszcze z sianem? Ma zęby? Jak karmicie?
Na mokro? Papki?
Pytam, bo dookoła coraz więcej koni w podobnym wieku i cudownie że ludzie utrzymują je w takiej kondycji 😊
mikstura, Siana praktycznie nie je. Dostaje zawsze do boksu takie zmielone na sieczkarni, ale zjada go bardzo nie wiele jeśli w ogóle. Pastwisko też coś tam czasami skubie, ale ciężko ocenić ile. Głównym jego pożywieniem są papki w ilości na wiadra: wysłodki, trawokulki, lucerna, otręby pszenne i mesz. Zęby ma, ale ma głównie problemy z przeżuwaniem (bardziej chodzi o staw w żuchwie). Ogólnie ma dni lepsze i gorsze. Mocno dają mu się we znaki wysokie temp i muchy- o wiele bardziej niż reszcie młodszych koni.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
12 czerwca 2021 22:13
Alaska, widok, który napawa mnie ogromną nadzieją. A co do wysokich temperatur - to niestety większość seniorów ma z nimi problemy. Szczerze i głęboko nienawidzę lata - właśnie przez to, jak w tym okresie czuje się mój starszak :/
bjooork, Na moim staruszku temperatura i muchy na szczęście nie robią wrażenia, zęby ma wszystkie ale siana praktycznie nie je. Na kolacje wrzucam mu płytkę. Coś z niej zje, duzo wypluje. Na szczęście może jeść trawę. Poza tym papki. Suchym owsem się w zeszłym roku 2 razy zadlawił, więc wszysko na mokro
diuk, no nasz z powyższych zdjęć, z samych smakołyków- tylko cienkie sucharki, ja mu daję czasami pokrojone na cząstki jabłko i generalnie na tym koniec, albo trzeba ucierać marchew na tarce...żeby mu dać trochę trawy dla przyzwyczajenia przed sezonem pastwiskowym to cięłyśmy mu trawę nożyczkami do żłobu 😅
Alaska, Marchew, buraki i ziemniaki gotuję. To łatwiejsze niz tarcie zwłaszcza w takich ilościach
Alaska,
Świetnie wygląda 😉
Moja w marcu 28 lat skończyła, i też przechodzi na papki. Ostatnio zadławiła mi się owsem a siana też już nie je tak jak wcześniej ;(
Ale czuje się dobrze 😉
9A9CB023-5CB8-4062-827B-D5E40E1FE4A3.jpeg 9A9CB023-5CB8-4062-827B-D5E40E1FE4A3.jpeg
148E6100-9B42-4787-90F5-38A7F005E92B.jpeg 148E6100-9B42-4787-90F5-38A7F005E92B.jpeg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się