wrzody żołądka

Siesiepy   Ponczek bez rączek
01 czerwca 2021 14:46
_Gaga, mamy wolnowybiegówkę w przerzedzonym lesie, podłoże z tych o optymalnej twardości, a jak gdzieś robi się bagno to w innym miejscu jest stosunkowo ok. Dzięki za info, będziemy działać! 🙂
Aktualizuję informacje... bo szukam szukam, ale widzę, że u coponiektórych się chyba pozmieniało. Czym karmicie pracujące wrzodki? No, takie regularnie chodzące pod siodłem, sportowo też.
I jak to w końcu z tym owsem - można trochę, nie można nic? Jak dostarczyć białka do roboty nie dając owsa, nie dając lucerny? Otręby ryżowe...?
Sankaritarina, ten "nie mój" wrzodek, którym się opiekuję - normalnie dostaje owies. Lucernę ma zaleconą (i też dostaje). I jest OK.
sankaritarina jak nie mozesz owsa ani lucerny to otreby ryzowe i makuch lniany albo len extrudowany moga dac rade, ziarno slonecznika tez.
Ja nie mogę lucerny i soi a owsa nie chcę (nie że względu na wrzody). W podstawie obecnie dostaje musli spillersa shine conditionig mix plus otręby ryżowe i makuch lniany.
anetakajper   Dolata i spółka
13 czerwca 2021 13:23
epk, łeee shine conditionig mix ma w składzie owies, za to nie ma soi której ja też nie daję. Już myślałam, że coś nowego sobie spróbuję 😉
Sankaritarina, zgodnie z międzynarodową kliniką dla studentów weterynarii - do dwóch gramów skrobi na kilogram konia dziennie. Owies ma około 50%. Ja się staram mieścić w te zalecenia i od czasu leczenia, czyli rok, żadnych incydentów bólowych, nawet po dwóch przeprowadzkach (od razu dostał wtedy suplement też).
anetakajper, Zdaje się że coś się zmieniło w recepturze bo jestem przekonana że jak wybierałam to były otręby owsiane a owsa nie było. Shit. Muszę sprawdzić na etykiecie w stajni bo to nie jest dobre info
Dzięki! :kwiatek:

epk, Jak ciężko Twój koń pracuje? Tj 5-6 x w tygodniu jest w regularnym treningu?
Hmm. Patrzę teraz na skład tego Spillersa w necie, 2 różne źródła i jedno ten owies podaje, a inne nie. Może zobacz etykietę... też się chętnie dowiem 🙂

Sivrite, O, dzięki za konkret.... Tylko za mało danych - jak to tak właściwie obliczyć....? 🤔 Chyba, że mnie dopada pomroczność jasna i już nie kontaktuję.

_Gaga, Dużo tego owsa dostaje? Czy ilość typu "garść"? Już tak z ciekawości popytuję, bo dla nas owies jest niewskazany też ze względu na nadpobudliwość - chociaż powiem szczerze, że to byłaby najtańsza i najmniej kłopotliwa opcja...

faith, Dziękować 😀 czyli otręby ryżowe zapewne wygrają zestawienie.
Sankaritarina, czasami są na stronach sklepów różne informacje. Dzieje się tak jak producent zmiania składy i niektóre sklepy nie ogarniają. Różnica może też wynikać z pochodzenia danych. Część marek na różne rynki robi trochę inne składy zależnie od potrzeb danego rynku (jak im tam wyjdzie statystycznie w badaniach).
Sankaritarina, 6-7 razy w tygodniu, przy czym 4 to jest jazda na poziomie +/- N, raz ma trening pod koleżanką na takim poziomie L/P, raz albo 2 idzie w teren na spacer. To jest 19-latek więc wiadomo, że dopasowujemy do niego i czasem pochodzi na luzie w 3 chodach po kołach i tyle ale generalnie wychodzi tak jak napisałam wyżej.
Sankaritarina, jeśli owies ma około 50% (załóżmy, ma od 40 do 60), to połową zawartości owsa jest skrobia. Czyli na konia 2x(2g/kg). Czyli na konia 600 kilo do 2,4 kg owsa na dzień. To się wydaje dużo, ale na 3 posiłki to już tylko po 800 gramów na posiłek. Gniecionego sporo, ale ja daję cały, bo lepiej działa na zęby plus jest później trawiony, co dla wrzoda jest ogromnym plusem i te 650 gramów na mojego na posiłek to jest pół miarki.

PS. Ja dawałam owies przez całą kurację. Wiedziałam, że dostał wrzodów od fenylbutazonu, a nie żarcia, więc nie zarzuciłam owsa.
Sankaritarina, sporo dostaje owsa, ale ii waży jakoś ponad tonę, więc ciężko porównywać. Wrzody sądzę, że w poprzedniej stajni od karmienia w kolejności: owies i za 2-3 h siano na pastwisku (lub nie). Kontrolna gastro za tydzień...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 czerwca 2021 09:04
_Gaga, ponad tonę? 😲 Poka tego smoka! 😍
Może głupie pytanie, ale gdzie, jak nie tutaj.
Czy leki sterydowe podawane domięśniowo mogą być przyczyną wrzodów?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 czerwca 2021 14:33
Tak. Działanie na błony śluzowe jest takie samo, chodzi o to że są w organizmie, nie muszą być połknięte.
O faken, to wiele tłumaczy 😑
<b>_Gaga,</b> ponad tonę? 😲 Poka tego smoka! 😍
zembria, opiekuję się łogrem Shire forumowego Miśka. Docelowo koń powinien ważyć z 1,2 t. Pracujemy nad tym.
Nie mam zdjęć dziada 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 czerwca 2021 11:00
A, to kojarzę go 😁
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
16 czerwca 2021 14:24
Murat-Gazon, u mojej wrzody pojawiły się m.in. jako pozabiegowe powikłanie (skręt jelit z rozpoczętym procesem martwiczym - leków różnych szło bardzo dużo). Ogólnie wszelkie poważniejsze zabiegi czy właśnie dłuższe podawanie sterydów może być przyczyną (czasami "jedną i solidną", a czasami "jedną z wielu mniejszych"😉.
Viridila, Plus pewnie jeszcze sam stres spowodowany chorobą i złym samopoczuciem...
Fajnie. To do kolejki rzeczy do zrobienia wpisuję sobie gastro. A już zaczynałam widzieć jej koniec 😉
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
17 czerwca 2021 11:47
Murat-Gazon, trzymam kciuki żeby gastro wyszło czyste. No cóż, pamiętam nasze pierwsze gastro i to jak mi ulżyło jak usłyszałam diagnozę (bo mogliśmy przestać szukać dalej problemu).
U nas jest solidny KSS + wrzody, a z obserwacji mi wyszło, że mamy "pętlę chorobową". Zdecydowałam się na emeryturę zamiast pchanie jej na ostrzykiwanie + leki naprzemiennie.

Żadne rocket science, ale każde pogorszenie samopoczucia przez wrzody powodowało spięcie całego konia i problemy grzbietowe. I w drugą stronę podobnie - nawet lekko bolesne plecy, rosnący stres i ryzyko nawrotu wrzodów. Jak konia boli kłoda i od kręgosłupa, i od żołądka to jest przekichane. Odpuściłam sobie i jej tego wszystkiego 😉Zwłaszcza, że już na rzęsach stawaliśmy wszyscy żeby miała naprawdę wszystko na tip top. Plus taki, że solidnego wyczucia człowiek nabrał jeśli chodzi o samopoczucie koni.
Viridila, Liczę, że jeśli coś będzie, to niewiele - bo to jest księżniczka na ziarnku grochu, ona żadnego dyskomfortu nie ukrywa, jak coś jest nie tak, to po koniu widać z kilometra każdy drobiazg. Dlatego mam nadzieję, że akurat w tym przypadku nie odeszła od tej zasady 😉 Zobaczymy.
Jeśli faktycznie to wrzody posterydowe, to sterydów więcej dostawać nie będzie, więc to też pocieszające, że o ile to jest powód - to powód zniknie.
Słuchajcie, a czy pogoda może wpływać na wrzodowe konie? 🤔

Murat-Gazon, a to, póki co, nie było podejrzeń co do wrzodów? To ten sam koń, który ma RAO?
Pogodana bank wplywa na wrzodowe konie, najbardziej gwaltowne zmiany.
Nie od parady sa zalecenia zeby wspomagac terapia/suplami na wiosne i jesien 🙂
Sankaritarina, No właśnie nie było. Ona generalnie nie ma żadnych specyficznych objawów, wszystkie "poszlakowe" i każdy można przypisać do innych źródeł, w tym przede wszystkim właśnie do problemów oddechowych. No ale problemy oddechowe się skończyły, a w trakcie leczenia wyszło parę dodatkowych zmian na plus, które jednak sugerują mi, że tak zareagowałby wrzodowy koń, który poczułby się lepiej. Może to zupełnie błędny trop i nic tam nie ma. Ale wolę sprawdzić.
Sankaritarina, nie "może", a na pewno wpływa niestety. I jak nad większością rzeczy możemy zapanować, to nad pogodą ni cholery.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 czerwca 2021 12:27
Sankaritarina, Na pewno. U ludzi też tak samo jest.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 czerwca 2021 09:24
Pytanko, czy olej i rokitnik i inne suple używacie na stałe, czy tylko doraźnie? Skończymy kurację omeprazolem jutro, mam końcówki dodatków i zastanawiam się czy dokupować, czy odstawić na razie i powtórzyć podawanie na jesieni dopiero. Moja wet mało pomocna w tej kwestii, nie zaproponowała niczego poza omeprazolem, jak pytałam czy można coś jeszcze i podałam co, to powiedziała "noo, mooożna w sumie" i tyle.
Młody dostaje na stałe i pozostałe wrzodowe konie u nas w stajni też.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się