Podłoże do jazdy - jak zrobić?

O ciekawe! Podrzucicie namiar na producenta? Chociaż jak znam życie cena mój przydomowy budżet zabije 😉 Podbudwe i wypełnienie tego robi się z tłucznia i na to bezpośrednio piach?
kotbury,
Jasne, jak dojdzie paczka i wymacam i sprawdzę te kraty to dam znać jak wrażenia i jaka jest jakość. Porobię też jakieś zdjęcia.
olq,
Odnośnie podbudowy to wrzucam Ci to co dostałem od Pana z którym się kontaktuje. Zamazałem nazwę produktu, bo nie wiem czy mogę to tu z Tym wrzucać. Co do ceny to będę negocjować po tym jak zobaczę produkt na żywo, dzisiaj bądź jutro ma dojść paczka z próbnymi kratami.
zrzutekranu3.PNG zrzutekranu3.PNG
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 czerwca 2021 10:00
Chyba bym się przy takich kratkach bała, że w zakrętach konie się będą ślizgać :/ Ze podłoże się będzie po tym zsuwało w newralgicznych punktach i potem kopyto po tym plastiku pojedzie na bok.
Hmm podbudowa wygląda w sumie jak typowa pod kwarc. Nie rozumiem jaka jest wyższość dokładania jeszcze tej kratki do tego wszystkiego?
Thilers ile to kosztuje nza m.kw ?
olq, chyba elastyczność przede wszystkim. gdybam. Jak są takie "kieszonki" to zawsze działa trochę jak poduszka.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 czerwca 2021 12:35
Bardzo możliwe, nie ma możliwości ubicia się na mocno.
Cześć, zrobiłem zdjęcia, później prześlę filmik jak to wyginam 🙂
IMG20210616111105.jpg IMG20210616111105.jpg
IMG20210616111117.jpg IMG20210616111117.jpg
IMG20210616111127.jpg IMG20210616111127.jpg
Wyglada to trochę jak kratki parkingowe których spory wybór. Jaka cena m2? Czy to jest elastyczne?
Dobra trochę się tym pobawiłem, porozmawiałem jeszcze przy okazji z producentem, to napiszę moje odczucia. Może najpierw zacznę od tego o co już dużo osób pytało, cena za metr kwadratowy to około 35 zł w zależności o jakiej ilości rozmawiałem z przedstawicielem - cena jest dobra bo w Niemczech wołają najmniej 12 euro za m2 i gorzej to wygląda (zapięcia i sam system) + pewnie wyszłaby droższa wysyłka.
Jeżeli chodzi o ślizganie się na zakrętach o których pisała zembria to zalecenie jest takie, że wierzchnia warstwa ma mieć minimum 7 cm, najlepiej 10-12 cm wysokości i przykrywać kratę. Trochę też o tym poczytałem na niemieckiej stronie, podaje link do innej kraty ale generalnie zamysł ten sam: https://www.country-reiten.de/magazin/test/186-country-reiten-paddock-platten-ohne-unterbau-land-grid-lg400-der-preisbrecher

Iskra de Baleron na pierwszy rzut oka tak, ale dużo bardziej elastyczne - nie połamałem jej przy wyginaniu, a z drugiej strony przejechałem po pustych autem i też im się nic nie stało i się nie wypięły. I właśnie chyba to najbardziej je odróżnia od tej kratki parkingowej, bo z tego co pamiętam to kratę parkingowa tak jak i ta ma z jednej strony bolce z drugiej otwory i się ją po prostu kładzie i przysypuje. A ta ma dodatkowo klipsy z każdej strony, które zabezpieczają przed chodzeniem kraty góra dół.
Dla porównania niemieckie: https://www.land-grid.com/de/paddockplatten/
I polskiego producenta: https://kratkaml.pl/stabilizacja-padokow-dla-koni-stella-padd/

olq z tego co wyczytałem na niemieckim forum i co podaje producent, to m.in. nie będą robić się rynny.
I cytat ze strony producenta Kratki podczas użytkowania nie ulegają tzw. klawiszowaniu względem siebie i są bezpieczne dla koni. Budowa kratek w postaci gęstej struktury plastra miodu jest bardzo solidna i utrzymuje duży nacisk nawet małej powierzchni kopyta. Ponadto poszczególne komórki kratek posiadają na spodzie mini zbiorniczki retencyjne, które pozwalają na dłuższe utrzymanie wilgoci podłoża podczas jego użytkowania. Jednocześnie komórki w kratce są zaprojektowane w taki sposób, aby materiał wypełniający nie migrował do gruntu.
https://kratkaml.pl/blog/stella-padd-nowoczesne-podloza-jezdzieckie/
<b>Thilers,</b> o to bądź dobrym człowiekiem i się podziel wrażeniami, fotami jak dasz radę.<br>
I szacunkiem cenowym- jak to wychodzi na jakie powierzchnie jeśli ci tam już zasugerowali u producenta.<br>
<br>
Jestem ciekawa jakie to ma rozmiary bazowe i jak to się łączy i czy to się np. nadaje aby zrobić na tym trawę- np. na dojazdach na przeszkody krosowe - bo tam zawsze się ta trawa podczas np. zawodów wyjeżdża z darnią.

kotbury,

Rozmiar jednej to dokładnie 570x380 - mierzone własnoręcznie 😁
Jeżeli w kratach parkingowych rośnie trawa, a to ma podobną konstrukcję tak jak pisał Iskra de Baleron - to pewnie nie będzie problemu. Mogę Ci podać kontakt to się dopytasz 🙂
Thilers, niestety na razie nie jestem na etapie szukania gospodarstwa🙂 więc aż takie szczegóły jeszcze nie dla mnie. (chociaż jak znajdę to co mnie intersuje to kto wie) Ale dziękuję, że się podzieliłeś tym co wiesz i swoimi odczuciami.

Fajne... ale się zastanawiam czym to się różni od robienia własnego placu kwarcowego- w sensie bo i tak trzeba grunt pod to wybrać, utwardzić itd. Inaczej - który etap/materiał robienia placu ma to zastąpić, lub czym przebija podejście tradycyjne. Bo jak masz na to dać 12 -15 cm piachu to i tak potrzebujesz równiarkę.
kotbury,
Jasne, może jak już będziesz szukał to będę miał to rozwiązanie, to jeszcze więcej napisze.
Pierwsza rzecz na której mi zależy, to dobre odprowadzanie wody i brak tworzenia się kałuż i kolein.
Druga to fakt, że warstwy tłucznia nie będą się mieszać z piaskiem i nie będzie go ubywać.
A ja mam pytanie! 😁 Mam w stajni plac piaszczysty, chcę wiosną ruszyć z budową kwarcowego z drenażem🙂 Długo u nas stoi woda po deszczach - jesteśmy nad rzeczką. Rury drenażowe? Na to tłuczeń i włóknina - i później kwarc? Czy jak to wygląda? Plac ok 25x40
klaudii744, Nie jestem specem (mam swój placyk od niedawna), ale tłuczeń przykryłabym czymś drobniejszym i przepuszczalnym, żeby nie kaleczyło włókniny. My mamy tłuczeń/piach(bez gliny, by przepuszczał), w nich wpuszczone dreny w otulinie filtrujacej, na to włókninę i warstwę wierzchnią.
Może ktoś stał przed takim dylematem - robię na razie skromny, przydomowy maneż. Mamy gliny, zebraliśmy już wierzchnią warstwę, dokopaliśmy się do fajnego, twardego podłoża. Niestety nie wchodzi w grę wysyp jakiegokolwiek kruszywa (maneż docelowo będzie w innym miejscu, za 3-4 lata, a obecna ziemia nie moja), na porządny drenaż chwilowo nie mam możliwości finansowych. Pytanie czy jest sens kłaść włókninę między glinę, a docelowe podłoże? Znajomy rzucił również propozycję umieszczenia jej tylko na śladzie, gdzie siłą rzeczy kopytkuje się najwięcej, zamiast na całym placu, ale średnio to widzę?
Na pewno będziemy wkopywać deski na obrzeżach, żeby deszcz nie wymywał nawiezionego piachu, ale czy jest sens sypać piach bezpośrednio na to co jest teraz czy lepiej jednak dać jakąś włókninę?
Z góry dzięki za pomoc 🐎
darkangel89,
Jeżeli dasz geowłokninę bezpośrednio pod piach to jest możliwość, że koń to rozkopie i zacznie się rwać. Jak wysoką warstwę piasku chcesz położyć na aktualną warstwę?
Pytanie czy przy glinie ta woda nie będzie stać po deszczach.
Mógłbyś wysłać zdjęcie terenu tutaj lub na PW?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 września 2021 15:18
darkangel89 znajoma tak zrobiła, tzn położyła geowłókninę bezpośrednio pod docelowe podłoże. Konie jej to wykopały i porwały szybko, zwłaszcza tam gdzie najwięcej jeździła znaczy na śladzie ..., a koniec końców był taki, ze wyciągała potarganą geowłókninę własnymi ręcami z tego i klęła jak szewc ... a nie było to wcale takie proste ...
No to tak- po pierwsze to geotkanina musi mieć odpowiednia wytrzymałość, z tego co pamietam 20-25N.

Po drugie mimo, ze producenci/dystrybutorzy mówią, ze wystarczy na kłaść na zakładkę, ja nie mam z tym dobrego doświadczenia, u nas skoczyło się na odkopywaniu połączeń i zbiorowych zajęciach z szycia 😜
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
02 października 2021 22:22
hej. czy może mi ktoś powiedzieć, jaka jest mniej więcej orientacyjna cena za zrobienie podłoża kwarcowego wraz z drenażem na czworoboku 20x60m?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
02 października 2021 23:00
Jaki drenaż? Ebbe und Flut czy zwykły tłuczeń?
Robię 20x40 i piasek płukany (nie kuję koni, jeżdżę west, więc nie brałam kwarcu nawet pod uwagę) i mogę zdradzić cenę, o ile to cokolwiek Ci pomoże.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
03 października 2021 07:56
Yhymmm... nie myślałam nad tym aż tak szczegółowo, bo póki co zastanawiam się, jaki jest w ogóle przedział cenowy za takie kwarcowe podłoże...
taggi z tego co zauważyłam po różnych stajniach to nie polecam na zewn. chyba ze czworobok będziesz maiła obwałowany czyli osłoniety od wiatru który wywiewa suchy kwarc lub z automatycznym nawadnianiem żeby wciąż był wilgotny
Thilers, zrezygnowaliśmy z geowłókniny, wysypaliśmy piach, na ślad daliśmy na próbę trociny, na razie efekt całkiem przyjemny - deszcze czy susze nam nie straszne, zobaczymy co będzie zimą. Trociny fajna sprawa, bo u nas tartaki od wiosny do jesieni oddają za darmo lub za grosze.
Czy mamy gdzieś w internecie jakieś fajne artykuły, blogi itp. na temat podłoży dla branży jeździeckiej? Podłożna do jazdy i na padoki mnie interesują. Robię właśnie uprawnienia na koparko-ładowarkę i chętnie bym sobie poczytała więcej na temat robienia podłoży, drenażu itp. żeby wiedzieć o co instruktorów męczyć na praktykach 😉
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 października 2021 14:51
http://www.stajniatrot.pl/ramka.html artykuł "Podłoże na ujeżdżalni, co jak i za ile". Nie da się podlinkować bezpośrednio artykułu.
Super, dzięki wielkie 🌷🌷🌷
Chętnie jeszcze przygarnę info, jeśli ktoś ma o producentach podłoży jeździeckich, żeby poczytać sobie na ich stronach co tam ciekawego mają.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
19 października 2021 17:49
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się