Dopasowanie siodła

Dzięki za odp 🙂 mam już trzecie siodło, to ostatnie dopasowywane przez profesjonalistę, no i z każdym ten sam problem wyjeżdżającego czapraka. Drażni mnie to makabrycznie i zastanawiam się, co z tym fantem można począć...
lhp, to jeszcze możesz mieć tak jak my- duuuża łopatka z obszernym ruchem i nie ma bata na Mariolę- ten ruch spycha wszystko do tyłu.
Bez względy na to jak bym nie miała dobrze dopasowanego siodła to muszę już przy wychodzeniu ze stajni popręg dopiąą tak, że koniowi oczy z orbit wychodzą bo inaczej wszystko się wyślizgnie do tyłu właśnie..
lhp, też stawiam na dużą łopatkę która mocno cofając się rusza siodłem na boki / cofa je. Ruszające się siodło powoduje wyjeżdżanie czapraka.
Gdzie mogę aktualnie odesłać siodło Prestige Lucky Dressage do poszerzenia łęku?
Widzę, że jest promocja na stronie producenta, więc chyba tam wyślę. Czy macie kogoś do polecenia?
Może tak być że to problem łopatki, jej górna cześć w ruchu wchodzi pod czaprak i siodło, zwl. np. w obszernym stępie. Pytanie czy tak nie jest zawsze w przypadku siodeł skokowych, jakoś nigdy aż tak tego nie analizowałam... i czy model siodła (skokowego) ma na to realny wpływ? Staram się siodlac bardziej z tyłu, ale wiadomo, są granice.
lhp, szczerze nie wiem jak jest w skokówkach - ja w ujeżdżeniówce mam specjalnie odepchaną przednią część poduszek łopatkowych - właśnie, żeby cofająca się łopatka miała miejsce i nie powodowała ruchów siodła na boki.
Hej, co myślicie o tym siodle? Zastanawiam się czy nie powinien być szerszy łęk i zamówiłam już system korekcyjnych wkładek żeby poprawić balans siodła i rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa
Siodło to Wintec 2000, koń po 3 latach przerwy, zaczyna wracać do treningów
A535C56E-7D03-4B84-86F1-E82A65DD0352.jpeg A535C56E-7D03-4B84-86F1-E82A65DD0352.jpeg
400347B0-527D-407C-9C9B-ECA081514DDF.jpeg 400347B0-527D-407C-9C9B-ECA081514DDF.jpeg
762CD99C-FE8B-4497-ABA5-15DCF0C20381.jpeg 762CD99C-FE8B-4497-ABA5-15DCF0C20381.jpeg
4A60303A-FE78-47B7-9F3A-0CB2F8847AC6.jpeg 4A60303A-FE78-47B7-9F3A-0CB2F8847AC6.jpeg
E7A68BF4-F06D-44FF-8C7F-2C1D017B2715.jpeg E7A68BF4-F06D-44FF-8C7F-2C1D017B2715.jpeg
25025DF8-0D6E-446C-8A5F-EEE14FD17A87.jpeg 25025DF8-0D6E-446C-8A5F-EEE14FD17A87.jpeg
FC3C26D1-754E-4BD1-884D-DDD6A7E62F46.jpeg FC3C26D1-754E-4BD1-884D-DDD6A7E62F46.jpeg
5A3B236C-BAF8-4BF3-98C2-8D3C2362B4E1.jpeg 5A3B236C-BAF8-4BF3-98C2-8D3C2362B4E1.jpeg
864501E0-2F58-4F6D-BABF-E7AF1086B44D.jpeg 864501E0-2F58-4F6D-BABF-E7AF1086B44D.jpeg
B642FFBB-9970-49D1-85C6-264BC45E4A85.jpeg B642FFBB-9970-49D1-85C6-264BC45E4A85.jpeg
Raz, że siodła nigdy nie mierzy się bez popręgu. Dwa, że kształt tych paneli kompletnie nie pasuje do Twojego konia. Sama widzisz, że masz aż prześwit w środkowej części. Tył też nie leży dobrze, opiera się mocniej krawędzią przez to, jak odstaje środkiem. A panele to, widzę, jakieś syntetyki, więc nawet ich nie dopasujesz. Można jeździć w takich panelach, jeśli pasują do kształtu pleców, te są kompletnie nie do tego konia.
Sivrite, właśnie Wintec ma w ofercie komplet wkładek korekcyjnych do siodeł Easy-Change Riser które układa się przy panelach, ale nie wiem tak naprawdę jak dużo można tym zdziałać
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 czerwca 2021 07:37
Dżulietta, To siodło za mocno mostkuje żeby to się dało dopasować chyba, choć ciężko to stwierdzić bez popręgu, a jeśli ma "Cair" to w ogóle powinno się sprawdzać takie siodło z jeźdźcem. Także myślę, że musisz posadzić kogoś, zrobić kilka kółek i wtedy pomacać jak to wygląda pod spodem.
Dzięki za podpowiedzi i opinie ! 🙂
Sivrite Jeśli chcesz w Luckym i zależy Ci na gwarancji to zostaje Ci Equishop KTÓREGO ABSOLUTNIE NIE POLECAM. Mam Luckyego i Meredith, odesłałam Meredith na poszerzenie z 34 na 35 (Lucky jest 35) i uwaga odesłali mi siodło z podebraną wełną a łęku nawet nie tknęli, mało tego trwało to 5 dni oni nawet nie pofatygowali się by zamaskować swoje nieróbstwo, nie tknęli wnętrza siodła by dostać się do łęku. Jak mój saddlfitter rozłożył siodło zmierzył łek który nigdy nie był ruszany i odesłałam im siodło z fotkami to nagle zrobili w dwa dni i łaskawie musiałam zapłacić "tylko za przesyłkę".Dzisiaj będę sprawdzać czy oni coś tam robili jak odbiorę siodło. Żenada i cyrk na kółkach, koleś który to robi jest arogancki, leniwy i bezczelny wszystko robi z łaską. Dwa lata temu zadzwoniłam do niego żeby się zapytać czy jest opcja przyjazdu 95km i dopasowania 2 siodeł ewentualnie ogarnięcia koniecznych napraw to usłyszałam, że jak będzie jechał za 4 tygodnie do Wrocławia to może podjechać do Opola i koszt samego dojazdu to 700 pln - to zapytałam się z KTÓREGO LOTNISKA MAM GO ODEBRAĆ? I podziękowałam. Serio sprzedam Meredith i kupię inne siodło innej marki bo na samą myśl o serwisie robi mi się słabo ...
Kuniaa, "na szczęście" to jest siodło sprowadzone z Niemiec, bez żadnej gwarancji, z 2008 roku. 😀 O dziwo z bardzo dobrą skórą, więc niewiele do zrobienia i będzie bardzo dobre. Zrezygnowałam już z Equishopu po informacji, że od nich potrafią wracać siodła do wcześniejszego rozstawu łęku po poszerzeniu. Odeślę gdzieś indziej, zobaczymy. Dzięki za info. 😀
Dżulietta, imho to siodło nie ma szans pasować na ten grzbiet.
Po pierwsze - masz konia mocno wykłębionego z łopatką z przodu bardziej i krótkim i szybko wznoszącym się grzbietem.
Tam gdzie położyłaś to siodło- to ne jego miejsce. Musi być bardziej z przodu. Teraz leży za daleko na grzbiecie.
Niestety gdy je położysz bardziej z przodu to dojdą ci kolejne kwestie:
1. Obawiam się, że wtedy poleci na tył i ten długaśny panel pomimo, że będzie niby we właściwszym miejscu będzie uciskał mocno.
2. "Dziura" się powiększy bo przypadnie w miejsce jeszcze większego obniżenia grzbietu
3. Będziesz musiała określić czy kształt łęku (nie rozmiar) czyli kąt nachylenia tych poduszek pasuje do kąta nachylenia łopatek.

Imho, z siodeł, w których jest tyle do poprawki od razu należy rezygnować. Za dużo kombinowania - w szale dopasowywania wszystkiego gubi się geometria siodła i jego kontakt z końskim grzbietem. Te winteki są na konie ze średnim kłębem i płaskim dość długim grzbietem.
lhp, u mnie wyjeżdża bo siodło jest łękiem za wąskie 🙃
Ja wysyłałam siodło do Equishopu dwa razy i nic mi się nie działo.
Wiadomo,że w sezonie może być ruch to poczekałam, ale robota dobre wykonana, chciałam poszerzyć o dwa rozmiary i nie,było problemu.
Kiedyś również zamawiałam od nich saddle fittera, teraz mają 5 osób na całą Polskę - szybko i sprawnie POLECAM !!!!
Sivrite, kupowałam siodło w Equishopie. Dwukrotnie też zmieniałam rozstawy i zawsze wszystko sprawnie i skutecznie.
Klami, a kupowałaś jakoś niedawno?
Bo takie mam wrażenie, że jakość poszła... w inną stronę niż powinna.

Też kupowałam siodło w Equishopie, potem wysyłałam na poszerzenie łęku i wszystko było OK. Serwis spoko, kontakt spoko, łęk faktycznie był poszerzony. Tylko, że to było jakieś 7 lat temu. Nie wiem jak jest teraz.
Czy jest ktoś w Polsce kto dopasowuje Kentaura?
dairoxroxi, tak, Dorota Jot
Sankaritarina, siodło będzie miało teraz 2 lata? Coś takiego.
dairoxroxi Elfab
Byłby ktoś w stanie się wypowiedzieć? Widzę, że nie leży, ale szukam potwierdzenia, zanim zdecyduje się na sprzedaż czy próbę dopasowania. Czy jest szansa, że da się je dopasować? 🤔
https://photos.app.goo.gl/h3zdAJ2QUvKPcLWNA
ontaria, jak dla mnie to na tych zdjęciach nienajgorzej leży. Poza tym, że ci popręg skosuje. Imho ciut szersze powinno być ale nie za dużo.
Siodłasz mocno z przodu - jak przesuniesz dwa palce w tył to powinno być ok... tylko, że musisz sprawdzić czy tyłem nie będzie za daleko. Krótki grzbiet i szybko się wznoszący. jak chcesz zmienić to na jakieś pół numeru krótsze i z bananowymi poduchami z tyłu raczej bezpieczniej.

Cześć. Mam do was pytanie, może ktoś będzie umiał mi doradzić/pomóc. Mam 5 letnią klacz, od niedawana pod siodłem, u której występuje asymetria łopatek (jedna jest wyżej od drugiej). Zauważyłam, że siodło cały czas nam lekko przesuwa się na bok (w stronę niższej łopatki). Jak je poprawię to chwila moment i zaś siedzę krzywo.... Nie mam pojęcia co z tym zrobić i jak się za to w ogóle zabrać? Może ktoś miał podobny problem?
Patrycja95 to bardzo częsty problem. Nie wiem, jakiego profilu masz siodło, ale pierwsze, co trzeba załatwić, to odsunięcie siodła od łopatek. Jeśli samo się tam zsuwa, to trzeba ten problem rozwiązać w pierwszej kolejności. Druga sprawa to popręg - najlepiej bez gum, a jeśli ma gumy z jednej strony, to niech znajdą się po tej stronie, na którą siodło leci.
Kolejna broń to asymetryczne zapięcie przystuł, a jak to nie pomoże, to podkładka korekcyjna mocniej wypełniona z przodu po stronie niższej/mniejszej łopatki.
To ostatnie rozwiązanie jest już dość inwazyjne, więc sięgam po nie dopiero, jak pozostałe opcje się nie sprawdzą. No i żeby nie przyszło Ci do głowy wyciąganie wypełnienia z panela po stronie wyższej łopatki...
lillid, dziękuję bardzo za odpowiedź. Zapomniałam dopisać, że siodło mamy Kentaura o profilu skokowym (Naxos).
Asymetryczne zapięcie przystuł czyli jak?
Jak masz po 3 przystuły na stronę to możesz z jednej strony zapiąć na dwie przednie, a z drugiej na dwie tylne. Jak siodło Ci leci na jedną stronę, to po przeciwnej stronie zapinasz na dwie tylne. To pomoże, jak leci całe siodło. Gorzej, jak jest przekoszone...
lillid, siodło mamy nowe, użyte kilka razy.
Bardzo dziękuję za pomoc. Będę wcielać w życie 😉
lillid, - rozwiniesz proszę z tym wypełnieniem? Dość często się spotykam z takim rozwiązaniem problemu przez pasowaczy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się