jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
31 maja 2021 19:45
keirashara aurigan to mieszanka miedzi z dodatkiem krzemu i cynku a sensoganu to mieszanka miedzi z dodatkiem cynku i manganu. Miałam kiedyś to z sensoganu KK ultra i zdziwiłam się że nie było takie miedziane tylko w kolorze białego złota. Koń mi chodził na nim dobrze, ale nie miałam okazji porównać do auriganu.
keirashara Aurigan to jest tzw. niemieckie srebro (ale jest żółty). Sensogan jest znacznie bledszy i ciut twardszy. Zasadnicza różnica polega na tym, że Sensogan nie ma żadnego składnika stopu mogącego wywoływać reakcje uczuleniowe, a Aurigan ma nikiel. Co nie ma powszechnego znaczenia, bo z reguły konie "reaktywne chemicznie" reagują na chrom, nie na nikiel. Sensogan jest jednak bledszy, trwalszy - no i bezpieczniejszy chemicznie. Aurigan bardziej przypomina mosiądz i jest "konserwatywny", bardziej pasuje do konserwatywnego rzędu. Kiełzna nowoczesne w formie lepiej wyglądają gdy są z Sensoganu . Że o tytanowych nie wspomnę.
Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi 🌷Obstawiamy, że większe znaczenie ma kształt, grubość i ciężar niż ten konkretny stop, niemniej sensogan po Waszych opisach też brzmi dobrze. Oby się koń nie wypiął, bo nigdy swojego nie odzyskam 🤣
halo, masz zdecydowanie rację co do wyglądu, mnie ten kolor też trochę drażnił z początku, ale potem przywykłam i przestałam to zauważać 😅 Jednak użytkowość ponad wygląd, a ta jest top, konie z reguły bardzo chętnie je przyjmują. Mój to nawet za chętnie, dlatego poszedł gad na plastik, ale okresowo sobie zmieniam i lonżuję na sprengerze.
Aurigan jest smaczny, bez wątpienia (nie lizałam 😉 )
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
13 czerwca 2021 15:28
Z reguły tylko czytuję forum i się nie udzielam, ale nadszedł czas, że teraz sama mam pytanie 😉 czym można usunąć kamień z wędzidła z auriganu? Namoczyłam wędzidło w ciepłej wodzie przez 15 min i umyłam a następnie umyłam wodą i octem, ale kamień pozostał. Myślałam żeby użyć kwasku cytrynowego, ale nie wiem czy nie "zepsuję". Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Szyszka, a to na pewno kamień? Może wędzidło się w jakiś sposób "utlenia" i dlatego zmienia kolor? Kiepski ze mnie chemik, ale wydaje mi się, że coś takiego się dzieje po dłuższym użytkowaniu. Aurigan powstał na bazie tzw "niemieckiego srebra" (German Silver - pierwszy kamień milowy w przemyśle wędzidłowym Sprengera), które składa się w 60% z miedzi, a ta się utlenia. Mam nadzieję, że nie poknociłam, ale większość wędzideł z auriganu, które widziałam, zmieniły kolor tj. przestały być takie super-błyszczące, tylko ściemniały, zmatowiały.

Podobno coś takiego jak diamentowa pasta polerska jest w stanie doprowadzić to wędzidło do stanu "shine & bright"...tylko nie mam pojęcia czy nie będzie to szkodliwe dla pyska potem...
No, ale z drugiej strony, znam przypadki obcierania się końskich pysków od używanych, auriganowych wędzideł, więc nie wiem, może spolerowane byłyby bezpieczniejsze... No, nie wiem. Ja swoje wędzidło auriganowe puściłam w świat, bo raz mi się koń od niego obtarł - tylko kupiłam używane (i nie wiem ile miało lat 🙂 ).
Sankaritarina, Sprenger ma w ofercie specjalną pastę do czyszczenia wędzideł.
Klami, O, proszę! No to Szyszka, masz opcję na pewno lepszą niż polerskie pasty i kwaski cytrynowe 🙂
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
13 czerwca 2021 21:29
ooo super! bardzo dziękuję! Właśnie chciałam je ogarnąć przed sprzedażą żeby lepiej wyglądało, bo mi już niepotrzebne
A ja wracam z prośbą o poradę - obadałam dokładnie mojego "językowego" potwora i wybadałam, że nasze wędzidło leży za nisko (koń ma krótką szparę pyska). Są na to jakieś "magiczne" sposoby?
W teorii mogę podnieśc wyżej, ale wtedy obawiam się o kąciki.

I pytanie nr 2 - czy ktoś próbował wędzideł Neue Schule? Ich konsultant polecił mi to:
https://nsbits.com/products/mouthpiece/turtle-tactio/turtle-tactio-eggbutt

Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
23 czerwca 2021 15:44
Czy ktoś używał tych wędzideł? Ciekawa jestem jaka jest różnica działania. Będę potrzebować językowego z dźwignią ale nie mam kasy na oba i nie wiem na co się zdecydować.
unnamed.jpg unnamed.jpg
wielokrążek-beris-konnex.jpg wielokrążek-beris-konnex.jpg
Constantia, wielokrążek działa mocniej
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
26 czerwca 2021 08:27
Perlica a wiesz może czy na dwie wodze lub z łącznikiem nadal wielokrążek będzie mocniejszy?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 czerwca 2021 09:14
olq - ja używam wędzidła Neue Schule od około 2 lat.
Dla mojego konia mam Turtle Tactio.
https://nsbits.com/products/mouthpiece/turtle-tactio/turtle-tactio
Dla nas okazał się to starzył w 10, także polecam.
Constantia, ale oba te wędzidła można tak używać. Wielokrążek zawsze mocniejszy. Na dwie wodze zawsze możesz decydować o sile. Zobacz na stronie wedzidla.pl tabelkę gdzie jest super oznaczone w tabeli na co i z jaką siłą działa które wędzidło.

Albo napisz mi na messenger na jakie konie potrzebujesz to ci powiem co lepiej.
Przerobiłam na Cześku wszystko zanim doszłam do teraz czyli puste raz łamane
A czy w Pl można gdzieś przetestować wędzidła Neue Schule?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 czerwca 2021 16:37
Obawiam się, że nie bardzo.
Olq, ja mam dwa Neue Schule, Bauchera i munsztuk. Bardzo fajne wędzidła ale mój dziad językowy zaakceptował dopiero prostego Berisa z dużym portem, ten sciegierz co wstawiła Constantia tylko nie wielokrążek a zwykle wędzidło
anai - zależy gdzie mieszkasz. Ja blisko granicy z DE i konsultantka przyjechała do nas z prezentacją. Musiało się tylko X osób zebrać i kosztowało to o ile pamiętam 10 euro od osoby, co było odejmowane od ceny wędzidła jeśli ktoś kupił, bo było to "szkolenie z dopasowania wędzideł" . Ogólnie było spoko, można się było coś dowiedzieć, chociaż wiadomo - marketing też był 😉

Ja mam NS i uważam że to bardzo fajne wędzidła - pomogło mi na tamten moment (Verbindend ), ale teraz mam coś innego ( gumowego smoczka). To moje mi dopomogło, ale potem koń zaczął mi od niego odbijać - ale mój to trudny przypadek. Znajoma też wtedy kupiła takie samo i z tego co widzę do tej pory jej służy.
Dzięki, u mnie beris na pewno odpada - za grube, już wiem, że mamy w paszczy miejsca na 12 może 14 mm grubości ;/
Aga_Leming, trójmiasto. Szkoda, że nigdzie w Pl nie ma ich na próbę. Nie kupię w ciemno wędzidła za prawie tysiaka 😉
Dziewczyny,
szukam jakiegoś wędzidła dla 6.latka, który dopiero od niedawna jest w regularnym treningu i ma problem z akceptacją kontaktu i wędzidła. Memli paszczą przez całą jazdę, od stępa po stępa, ma tendencje do chowania się i uciekania od ręki (z treningu na trening jest lepiej, ale problem ewidentnie jest).
Aktualnie chodzi na podwójnie łamanej, pełnej oliwce.
Macie może pomysł, co by się sprawdziło lepiej?
infantil, - jak grube macie wędzidło? Z tego co widziałam Twój konik ma raczej wąską paszczę 😉 Może zwyczajnie jest za grube? Ja bym poszła najpierw w zwykłe, raczej cienkie, oliwki są dość tępe.
Czy jest tak samo działające wędzidło jak to?
https://fagerbits.com/product/maria-titanium-loose-rings/

A nie kosztujące ponad 500zł?

infantil, mi się sprawdza zasada że na memlacze jak najmniej łamane wędzidło (proste albo pojedynczo łamane) a na wpierające się konie podwójnie łamane. Ale ja też nie mogę zakładać wynalazków na codzien bo co mi po tym że koń na nich dobrze chodzi jak nie pojedzie konkursu
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
29 czerwca 2021 07:10
infantil jak wyżej, Spróbuj czegoś mniej łamanego. Konie z nad aktywnym pyskiem, wędzidła podwójnie łamane będą zachęcały do dalszego memlania. Poza tym skoro dopiero zaczynacie i jest jeszcze problem z akceptacją wędzidła i kontaktu, mniej łamane wędzidło będzie bardziej klarowne w sygnałach i zrozumiałe niż podwójnie łamane.

olq - puszczę dziś maila, sorki za opóźnienie.
Dzięki dziewczyny, spróbujemy czegoś cieńszego i mniej łamanego 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 czerwca 2021 16:22
Ktoś wie czemu winderena wędzidła tak podrożały ? Na wędzidle 100 zł
domiwa, pewnie popyt.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się