ciąża, wyźrebienie, źrebak

tajnaa, gratulacje, u mnie dziś też na plus i tfu tfu koniec sezonu, 3/3 zrebne, oby się wszystkie utrzymały.
Malina_M, na tą Twoją to i ja czekam 😅 wiesz,moja miała termin na 12 lipca a wysypała się 28 czerwca ale ona już tak ma ,że zawsze przed terminem a Twoja za to widocznie zawsze sprawdza Twoja cierpliwość 😁
Ja musze już z moim grubasem jutro na 9 dzień lub na 10 wyruszyć do ogiera 😮 będę potrzebowała mocnego trzymania kciuków , żebyśmy wszyscy to przeżyli 🤣😅
kasia2107rafal, moja to na bank przenosi, teoretycznie termin ma na jutro ale tu się nic nie zanosi 🤷 brzuch niby opadnięty, zad też trochę puścił, nawet dwa dni miała cyce mocno twarde ale znów jej sflaczały, srom też jest jeszcze zwarty... Spokojnie czekamy ,13.07 mamy z mężem 7-mą rocznicę ślubu może czeka z prezentem 😂 i syn wyjechał do dziadków na Mazury na wakacje na dwa tygodnie, wyjeżdżając powiedział żeby poczekała że źrebakiem aż on wróci 😍

Trzymam kciuki za stanówkę ✊ jak u mnie wszystko będzie ok to chyba na też zaryzykuję i pojadę na inseminacji nację na tą przysłowiową 9 tkę jak się uda to ok jak nie to do wiosny spokój 😉
Malina_M, o to będzie prezent jak znalazł 😉
My jedziemy tak szybko ,bo druga klacz inseminowana 1 maja więc ma termin na początek kwietnia i chce jak najbardziej zmniejszyc różnice wiekowa między źrebakami a znając Galę to jak złapie teraz to wyźrebi się pod koniec maja .
Tylko strach kompletny ,bo pierwszy raz jadę tak szybko po wyźrebieniu i boję się czy nie będzie chciała Nas wszystkich pozabijać przy ładowaniu . I obysmy zmieścili się chociaż w 3 wyjazdach bo w ubiegłym roku jeździliśmy z nią aż siedem razy zanim odbiła tak jej się ogier spodobał 🙈
No w końcu jest bardziej smukły niż jej poprzedni,może dlatego 🤣😂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
06 lipca 2021 18:42
Pytanie z innej beczki. Klacz ma w paszporcie oznaczenie księgi wstępnej. Jak to się ma do jej ewentualnych dzieci ? A jak w przypadku klaczy z brakiem wpisu do księgi ?
kasia2107rafal, A nie masz możliwości zostawienia klaczy że źrebakiem na te parę dni w miejscu gdzie stoi ogier? No masę to ona ma 😂 także uważajcie ...
domiwa, jeśli klacz ma księgę wstępną i pokryjesz ją uznanym ogierem to źrebię powinno nabyć prawo wpisu do księgi głównej. Jeśli masz klacz bez prawa wpisu i pokryjesz ją ogierem uznanym to wówczas źrebię będzie w księdze wstępnej. Tak ja to rozumiem po przeczytaniu zasad wpisu do ksiąg na podstawie zasad rasy Wlkp.
IMG_20210706_185212.jpg IMG_20210706_185212.jpg
Malina_M, domiwa,
Dwa pokolenia w księdze wstępnej. Trzecie już do głównej.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
07 lipca 2021 08:49
Szybkie pytanie: czy jest coś odstraszającego kleszcze co można zastosować u 3-tygodniowego źrebaka?
Przychodzę się pocieszyć z wami moim gniadełkiem 💕
To ten źrebak co to go własnoręcznie z kobyły wytargałam...
Patrzę jak sobie rośnie i się jaram że się udało, że przeżyła.
Jednocześnie dociera do mnie jak duży to był fart...

Gniadełek urodzona 25.05.21 Matka Baleron ojciec Sandeman.
Bardzo miłe końskie dziecko 💕
Ciekawa jestem czy będzie wyższa od matki 🤔 i mam wielką nadzieję że pokrój będzie miała lżejszy 😝
DSC05558.JPG DSC05558.JPG
DSC05552.JPG DSC05552.JPG
DSC05518.JPG DSC05518.JPG
DSC06237.JPG DSC06237.JPG
Iskra de Baleron, cudowna jest po prostu <3

A czym jest Baleron papierowo? Bo mloda malo szlachetna na pierwszy rzut oka jak na polkrewka, ale zajebista przy tym 😀 masa juz jest, tera ino rzezba :P
anetakajper   Dolata i spółka
08 lipca 2021 07:26
Iskra to trzeba było kryć xx jak chcesz lżejszego!😉 Pani baleron jest cudowna i chciałabym jeżdzić na takim potężnym koniu. Bardzo ładna mała kobyłka. Ma śliczną główkę!
Rzadko się udzielam tu, ale mały Baleronik przefantastyczny tfu tfu paskudny!
Dzięki dziewczyny!
Kokosnuss Iskra to SP czyli obecnie PKS 😅
Ojciec Jaskier, matka Ipsa po Boston.
anetakajper do potężności to jej wzrostu brakuje bo ma szalone 163 i gdyby była chudsza to bym włóczyła nogami po ziemi 😂 Wzięłam Sandemana bo mam go blisko i to bardzo miły ogier KWPN.
faith dzięki 💐 Jestem zauroczona tą małą. Zapowiada się na bardzo sympatycznego i nieskomplikowanego konia.

Iskra wyglada „dobrze” gdy chodzi 6x w tygodniu. Kiedyś, pod moją nieobecność, próbowali ją odchudzić obcinając żarcie, była wtedy potwornie wściekłym i sfrustrowanym koniem.
Na szczęście w kolejnej stajni nikt takich pomysłów nie miał.
Uwielbiam ją za charakter, jest niezłomna, uparta, bywa krnąbrna, ma swoje zdanie… jednak jak się z człowiekiem dogada, staje się bardzo szczera i bardzo się stara. No i obrzydliwie wygodnie nosi.
C256CD87-47A5-4068-8F6F-5D3027580B39.jpeg C256CD87-47A5-4068-8F6F-5D3027580B39.jpeg
05C6DC3A-3784-485A-8474-7DF92F1C7AE7.jpeg 05C6DC3A-3784-485A-8474-7DF92F1C7AE7.jpeg
Źrebak zapowiada się na pięknego konia i ta klata 😍
anetakajper   Dolata i spółka
08 lipca 2021 09:40
Iskra Wygląda na ok 170. Ta jej potęga trochę gubi ten "kucykowy" wzrost 😉
Brałam pod uwagę Sandemana, ale musiałabym wieźć klacz do niego, a tak mi się nie chciało.
Szkoda że nie pobierają nasienia :/
anetakajper, mam cicha nadzieję że gniada będzie powyżej 165, bliżej 170.
Zostawiłabym ją sobie wtedy z pobudek nonsensownych czyli sentymentalnych 😅
W ogóle to sprzedawanie mi nie wychodzi, ludzie chcą kupować a ja nie chce sprzedawać 🙈
Iskra de Baleron, tak mi matka z linii gornej wygladala na domieszke czegos zaprzegowego, no i widze w bazie koni, ze tam slunzoka troche jest 😉 wiec dobrze czulam.

Ale fajna, troche taki czolg jak moja, a z opisu to juz dokladnie ten sam kon :P

Sandeman to dosc stary typ i ciezki papier, wiec lzejszy pokroj mlodej moze byc trudnym tematem 😅
Gdyby hodowca się ogarnął to by ją wpisał do śląskich ksiąg, tylko w moim przypadku to nic nie zmienia. To był zakup sercem a nie rozumem 😀
Niech doda młodej pare centymetrów i będzie git, ja lubię albo mocne konie albo sarenki, nic po środku 😅

Czołg najlepiej oddaje jej podejście do wszystkiego 😂 Doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej siły, nie jednego delikwenta wysadziła z siodła w rekreacji, dlatego została sprzedana. To bardzo inteligentne zwierze, jeśli gdzieś jest jakaś niekonsekwencja znajdzie ją w mig.
Jak ją kupiłam to wielokrotnie bezskutecznie próbowała mnie zgubić 😉
Aż pewnego pięknego dnia, niespodziewanie uskakując w bok, zamiast wykorzystać okazję, zabrała mnie starannie ze sobą 😍
Od tej pory trzymamy sztamę 😎
Mój malutki bobo, wczoraj skończone 6 tyg 😍
8B073F57-503C-4CF5-9B13-2D4EED8A04BE.jpeg 8B073F57-503C-4CF5-9B13-2D4EED8A04BE.jpeg
Malina_M, niestety nie,facet ma cała stajnie wypełnioną do fula . Jesteśmy umówieni na dzisiaj między 19 a 20 😳 już się stresuje 😬

A tak z innej beczki ciekawa jestem czy mieliście takie przypadki i co stosowaliście u źrebaka na zbyt szybko odpadniety nie wysuszony pępek ?
Zostaje taka żywa dziurka ,mam nawet zdjęcie tego bo konsultowałam z wetem . Ale ciekawi mnie czy ktoś miał taki przypadek . Bo fajnie by było gdyby takie informacje też pojawiały się w tym wątku .
kasia2107rafal, pokażesz zdjęcie?
Ja miałam sytuację jakby przeciwną, był tak gruby sznur pępowinowy (jak kciuk) że powstał zwisający fałd skóry i przez chwile byla obawa czy to nie przepuklina.
7FAC09B7-D0CC-4E0F-AE95-B69CEC09F6D3.jpeg 7FAC09B7-D0CC-4E0F-AE95-B69CEC09F6D3.jpeg
Moja ma podobny zwisający fałd tylko że twardy .
Myślę ,że takie sytuacje zdarzają się często u źrebiąt i fajnie by było gdyby tutaj też były informacje o tym ,co robić . Problemy z pępowina u źrebiąt są różne . Mój pierwszy ogierek miał zbyt krótko urwaną pępowinę i trzeba było pilnować czy nie sika nią ,a tegoroczna klaczka za to ze zbyt szybko odpadająca ,nie zaschniętą pępowina .

Od razu po odpadnięciu wyglądało to tak .
Oczywiście oblałam to od razu solidnie jodyna .
1625748321966_copy_1856x1389.jpg 1625748321966_copy_1856x1389.jpg
kasia2107rafal, pokażesz zdjęcie?
Ja miałam sytuację jakby przeciwną, był tak gruby sznur pępowinowy (jak kciuk) że powstał zwisający fałd skóry i przez chwile byla obawa czy to nie przepuklina.
7FAC09B7-D0CC-4E0F-AE95-B69CEC09F6D3.jpeg 7FAC09B7-D0CC-4E0F-AE95-B69CEC09F6D3.jpeg
kasia2107rafal, mój tak miał i dostał antybiotyk jak miał miesiac

tak to wyglądało
fotka
20200228_162612.jpg 20200228_162612.jpg
Moja już na drugi dzień po tym polaniu jodyna ,miała to już tak ładnie zasuszone . Ale dostaliśmy zalecenie żeby kupić nadmanganian potasu i na wacik polać jodynę a na to posypać ten nadmanganian i przytrzymać to jakiś czas w tym miejscu ,zasusza i goi się bardzo ładnie . Gdyby jeszcze ta dziurka była otwarta i coś się z niej sączyło to mieliśmy w takich malych 5ml strzykawkach zaciągnąć 2 cm jodyny i wstrzykiwać bez igły oczywiście ta jodynę do środka a potem tym wacikiem . No i mierzyć temperaturę oczywiście.
A ja mam kolejną zagadkę. Kobyła inseminowana niecałe 2 tyg temu, a dziś patrzę z cycków leci mleko. Osiwieję z tym koniem 😀 a źrebaka to się pewnie doczekam w następnym wcieleniu, moim lub jej 😉
Ha olq ja mam jeszcze lepszą zagadkę . Źrebak 10 dniowy ,klaczka ma napełnioną jedną połówkę wymienia ,jak pociagnelam to wypływało coś koloru i konsystencji ropy ,bolesne . Oczywiście zrobiło się wczoraj o północy , wcześniej nie mogło być,bo przecież opatruje jej ten pępek . Dzwonię do wetów nikt nie odbiera . Zmierzyłam temperature , 39 stopni . Na szczęście akurat przyszedł mój zamówiony żel przeciw zapalny do wymion ,posmarowałam jej tym tą połówkę i chodziłam w nocy co półtora godziny mierzyć temperaturę, jak by rosła to bym się dobijała do skótku do weta ,ale na szczęście wszystko było ok ,tylko doszła jeszcze brzydko pachnąca biegunka .0245627520171E+34; rano połówka wymionka zmniejszona znacznie ,znowu posmarowałam tym żelem , temperatura 38,5.
Rano zadzwoniłam do weta i mi wyjaśniła od czego to i tylko mierzyć temperaturę czy nie rośnie i obserwować i wtedy w razie co przyjedzie .
Zgadnijcie od czego takie coś mogło być .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2021 14:05
kasia2107rafal, "szczelam", do 3 rszy sztuka 😉
1. Klacz dostała jakiś hormon i mała sciagneła to z mlekiem.
2. Użarł ją owad.
3. Od tego pepka.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się