ciąża, wyźrebienie, źrebak

zembria, wet powiedziała mi,że od rui klaczy . Przez hormony klaczka może dostać mleko a od tego stan zapalny ,biegunka też od tego . Nie wpadła bym na to nigdy,że biegunka podczas rui to owszem ale takie coś . Mnie ta hodowla chce chyba wszystkiego nauczyć . Ale nic ,mój zeszyt z przypadkami jest pojemny ,zapisuje wszystko na przyszłość .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 lipca 2021 14:30
kasia2107rafal, no taka była moja pierwsza myśl. Nie spotkałam się z tym wcześniej, ale też bardzo prawdopodobne że przeoczyłam, bo cycków maluszkom nie kontrolowałam jakoś szczególnie. U was też możliwe, że gdyby nie ten pępek, to mogłabyś przeoczyć to.
A sie tak martwiłam,chodziłam w nocy w burzy do niej 😅tak samo jak bałam się jechać z jej matka na stanówke ,mała grzecznie czekała w boksie aż mama wróci ,kobyła w transporcie grzeczna a u ogiera jeszcze grzeczniejsza . Za to druga klacz zrebna od maja ,panikowała jak by to ona była jej źrebakiem ,a jak ta wróciła od ogiera to ta zachowywała się jak czysty ogier😂🤣😅
Cyrk na kółkach🎠
Jak to jest z tą biegunką „rujową”?
Moi weci mówią że to kwestia prób spożywania zielonki i siana przez źrebaki w okolicy pierwszego tygodnia życia.
Iskra de Baleron, no właśnie też czytałam ,że jest to udowodnione ,że skład mleka podczas rui się niby nie zmienia ,a biegunki dostaja też źrebaki na sztucznym mleku . Ale to zapalenie które mała miała niby od hormonów klaczy podczas rui więc w jakimś stopniu jednak te hormony może przedostają się do mleka . Nie mam pojęcia,też byłam pewna,że biegunka rujowa to mit ,ale teraz to już sama nie wiem.
Może jednak było to powiązane z tym pępkiem? Pępek na Twoim zdjęciu wyglądał na lekko zainfekowany, może to jakoś się przeniosło?
Zwłaszcza że dostała też temperatury.
Nie wiem jak to z tą biegunką jest, ale miałam 7 źrebiąt i ŻADEN nie miał tej słynnej biegunki. Oczywiście nie narzekam, ale zawsze się zastanawiałam od czego to zależy. Po 2 maluchu myślałam, że to kwestia samej klaczy. Ale po kolejnych teoria padła: były różne matki, różne miesiące urodzenia i żadnej luźnej kupy 😉
Ja mam dopiero dwa źrebaki, więc żadna to próba statystyczna 😉
- urodzona końcem lutego nie miała biegunki, urodziła się bez problemów, wyszła na trawę w maju
- urodzona końcem maja miała biegunkę konkretną - trudny poród, wyszła na trawę na 3 dzień
Moja wyszła na trawę od razu na drugi dzień ,wiadomo że już podżera ta trawę i siano . Iskra de Baleron też moja pierwszą myślą było to,że skoro zasuszyłam ten pępek i zamknęłam ujście to ta ropa zebrała się tam ,no ale później sobie myśle co ma pępek z wymieniem .... No nie wiem,wetem nie jestem . W każdym bądź razie jak zadzwoniłam to powiedziała że to od rui specjalistka od rozrodu . A ta temperatura 39 stopni mogła być też spowodowana tym że w stajni też było ciepło,bo mimo otwartych drzwi na dworze też było ciepło i parno na burze ....
U nas 337 dzień ciąży, sytuacja taka jak na foto. Zad dziś jej się zrobił mega dachówkowy, cyce jak donice 😉 strzyki się jakby lekko wciągnęły, srom też jakby taki luźniejszy. Świeczek jeszcze nie ma, ale chyba już będę podglądać w nocy jak myślicie?
Malina_M, będę podglądać newsy 😉
kasia2107rafal, daj znać jak się to wszystko wyciszy, ciekawa historia z tym wymieniem.
Post został usunięty przez autora
Kurczę po tej zmianie forum mam kłopoty z dodawaniem zdjęć. Raz ładują się dobrze a drugi raz ( jak dziś) wg nie mogę nic dodać. Też tak macie...?

Spróbuję jeszcze raz
Malina_M, ja bym pilnowała

U mnie komplet zrebny na 2022, w tym dwa zestawy bliźniaków ogarnięte 🙂 Jak dobrze pójdzie będę mieć dwie top fury i jedna niespodziankę, bo na trakenke użyłam 3 latka, który mnie ujął od razu jak go zobaczyłam na körungu. Ale ta klacz mi nigdy nie dała srupa, więc powinno być dobrze
karolina_, jak to bliźniaków? Skrót myślowy?
Iskra de Baleron, nie no, dwa razy bliźniaki, dwa razy zredukowane z sukcesem do pojedynczej ciąży. Obie ciążę do donoszenia nie na embriotransfer, więc obowiązkowo były wyciskane
Cześć, czy ktoś spotkał się kiedyś z takim wycieraniem u źrebaka? Miesięczna klaczka, w jeden dzień nie było nic, a na drugi chodziła już powycierana. Weterynarz nie bardzo wie co to może być i w razie powiększania się ma pobrać zeskrobinę.
20210707_192319.jpg 20210707_192319.jpg
Malina_M, ja też na początku miałam takie problemy ze zdjęciami, zauważyłam że dużo zależy od internetu ,jak Ci zmuli to nie ma szans na dodanie .
No i czekam i czekam na tego Twojego źrebaka 😁

Mojej małej wymie już wróciło do normy ,właściwie już na drugi dzień prawie całe zeszło ,ale smarowałam to takim żelem na zapalenie wymienia . Biegunkę cały czas ma ,ale pobiera już zielone ,siano i nawet wodę matce już podpija , temperatura w normie źrebak żywy, radosny. Wetka nie widzi powodu do przyjazdu ,bo po co nabijać wizytę i nic nie zrobić , właściwie też prawda .
Z jej matka już dwa razy byliśmy na stanówce ,dzisiaj jedziemy trzeci raz i mam nadzieję że w końcu odbije 🙏
Pierwsza inseminowana pierwszego maja ale będziemy ją jeszcze sprawdzać jak przyjedzie robić USG na źrebność grubej to i ją przebada .
💥💥💥doczekałam się i ja 😍😍😍
Ale mnie kobyła w konia zrobiła 😂😂😂 wieczorem patrzę cycki sflaczały, świeczek nie ma... No nic myślę jeszcze nie tej nocy. O 2-giej w nocy patrzyłam na kamerę to stała i jadła siano. Później mi się przysnęło patrzę o 5tej a tam po boksie lata źrebol 😁Mam ogierka, łożysko oddane mały biega jest chyba ok. No nie upilnowałam...
saganek   shit happens
13 lipca 2021 07:44
Malina_M, gratulacje! To teraz się wyśpisz 😉
Gratulacje!
Post został usunięty przez autora
Malina_M, Gratulacje!!!
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 lipca 2021 10:13
Malina_M, Gratulacje! Takie niespodzianki chyba najlepsze, najmniej się człowiek stresuje 😉 Pokaż pajonka 😀
zembria, w sumie bezstresowy poród, urodziła go w 15 min jak wstała po wyszło łożysko, mały na nogach po 40 minutach także poród marzeń. 👍 Tylko on w porównaniu z ubiegłoroczną klaczką to taki malutki jest ...

Ze zdjęciami mam spory problem bo mam mega kiepskiego neta przez te burze...
Malina_M, szybko nadrobi wzrost i masę.
Mały źrebak łatwy poród 🙂
Może tym razem się uda z tymi zdjęciami...
Key1.jpg Key1.jpg
key2.jpg key2.jpg
key3.jpg key3.jpg
Malina_M, AAAA 😱 Jak nigdy nie przepadałam za gniadoszami/skarogniadymi tak ten jest tak paskudny że się zakochałam 😍😍😍😲
Na tym ostatnim zdjęciu jest jak cukiereczek 💝
Gratulacje,niech się , zdrowo chowa 🍀
W końcu się doczekaliśmy 😁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 lipca 2021 16:00
Malina_M, O jaaa... pię...brzydki jak noc rozgwieżdżona 😍😍💕
kasia2107rafal, dla mnie jedyna słuszna maść to gniada 😁 byłoby cudownie gdyby został w takim czekoladowym odcieniu, no ale ojciec siwy więc zobaczymy...
Najbardziej dziej cieszy mnie to że kobyła ma cycki pełne mleka, w zeszłym roku był z tym duży kłopot pomimo tego że była karmiona pełniporcjowo paszą dla karmiących. W tym roku odpuściłam gotowe pasze całkowicie, za to kupiłam wcześniej zapas mleka w proszku i butelkę, ale raczej nie będzie mi to potrzebne ( na szczęście)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się