własna przydomowa stajnia


Wszystkim opcjom drewnianym już dziękuję...

Iskra de Baleron, dlaczego?
lhp, drewno szybko butwieje (są gatunki próchniejące wolniej, jednak jest to nieunikniony proces) przy niefortunnym umiejscowieniu sęków jest słabe, konie obgryzają, trzeba odświeżać malowanie. Przez wszystko co powyżej wymaga względnie częstych kontroli.
Ja miałam ogrodzenie drewniane około 10 lat, zwykle żerdzie na dębowych słupkach, poprawiania wymagało przez te lata tylko w dwóch miejscach, uważam, że była to super opcja. Ale odkąd mam jednego ziemniaka na stanie to ogrodzenie ucierpiało do tego stopnia ze wymieniliśmy je na betonowe słupki z metalowymi rurkami i pomiędzy rurkami jest prąd… a lubiłam to moje ładne ogrodzenie drewniane, teraz to wyglada jak w więzieniu :p ale bezpieczniejsze jest na pewno
Iskra de Baleron, ja mam takie samo zdanie o drewnianych ogrodzeniach ... Co chwilę coś ,jakiś słupek się wykrusza ,trzeba wymienić i tak co chwila coś jest do roboty . Planuje zamówić słupy betonowe i zamiast żerdzi takie szerokie pasy i będzie przynajmniej spokój .
rox   ogony trzy
01 lipca 2021 18:10
Popieram. Nigdy więcej drewna na ogrodzenie 😅
Już się nie mogę doczekać 😀
IMG_6723.JPG IMG_6723.JPG
IMG_6724.JPG IMG_6724.JPG
W drewnianych ogrodzeniach najgorsze są gwoździe albo wkręty, zawsze jakiś gdzieś zostanie przy wymianie i potem się znajduje. A ja się zawsze stresuję, żeby się nie znalazł w końskim kopycie :/
Już się nie mogę doczekać 😀
Iskra de Baleron,
podeślij proszę linka gdzie zamawiałaś
Majowa,
Ekoforme są na FB i jest trochę nieżywa strona internetowa.
Najlepiej dzwonić, lub pisać na FB i wyceniać zamówienie 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 lipca 2021 14:37
Majowa, Też polecam Ekoforme, mamy ogrodzenia z narożnikami zrobionymi ze słupków od nich i kawaletki, bardzo fajne. Solidne, nic się z tym nie dzieje, jak wkopiesz to będzie stało, aż wykopiesz 😉
Super, bardzo Paniom dziękuję.
Super, bardzo Paniom dziękuję.
Majowa,
Madame Iskra de Baleron 🤣
Netykieta mówi że się na TY ze sobą na forumach gada 😉
Mam pytanie, czy macie płyty gnojowe koło stajni?
anyann, ja mam,ze względu na to ,że stajnia jest przerobiona ze starej chlewni . I mnie wkurza ,bo jest aż za blisko .
Ja nie mam, ale planuję 😀 Zresztą chyba do bodajże 2024 każdy będzie miał obowiązek mieć?
Ja też nie mam jeszcze.
SPIWET się nie czepiał usłyszawszy że obornik idzie pod uprawy na pola.
Chcę zrobić bo z płyty betonowej łatwiej się zbiera łychą.
Hej! Poważnie przymierzamy się do sprowadzenia koni z pensjonatu do naszej pierwszej przydomowej stajni. Bardzo stresuje mnie kwestia bezpieczeństwa boksów. Co noc nawiedzają mnie katastrofalne wizje, że koń kopnie akurat w krawędź którejś belki i zrobi sobie poważną krzywdę... albo, że zaklinuje się o tą podporę widoczną przy wejściu do boksu. Wytrzymałość mechaniczna desek ułożonych poziomo pozostawia trochę do życzenia, więc wpadliśmy na pomysł, że obijemy te ściany jakąś sztywną gumą - gdyby nawet te deski pękły, noga konia nie utknie w ścianie. Powiedzcie mi proszę, czy ten boks byłby względnie bezpieczny po obiciu jego ścian gumą? Czy te krawędzie i same pionowe belki też trzeba czymś obić, żeby było bezpiecznie? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. PS: oczywiście kamienia i tej dziury w betonie już nie będzie, gdy przyjadą konie 😅
20210709_142944.jpg 20210709_142944.jpg
20210709_143002.jpg 20210709_143002.jpg
Jeszcze te dwie foty
20210709_143116.jpg 20210709_143116.jpg
20210709_143109.jpg 20210709_143109.jpg
Osobiście bardziej bym się bała zbyt szerokiego rozstawu krat, że noga utknie i koń zawiśnie i okna niezabezpieczonego (szyby), że łeb rozwali.

Ogólnie to jeśli koń w boksie może się o coś rozwalić to się na 100% rozwali. a jak myślisz,że "nie ma takiej szansy" to tak na 90% się rozwali 🙂
Szyby można dać P4 (klejone, bezpieczne).
Rozmiar boksu rozumiem min 3 x 3m ? To faktycznie jest za duża odległość pomiędzy prętami.
Deski da się zabezpieczyć gumą ale kantówki będą zjedzone 🙂
Abc123, powiem Ci tak ,że gdyby wszystkie boksy dla koni wyglądały tak jak te Twoje to było by na prawdę super . Jak bym się miała tak na serio,na mus do czegoś przyczepić to tylko mogła bym mieć wątpliwości co do rozstawu tych krat tak jak poprzednicy pisali . Tak na prawdę wszytko zależy od lokatorów ,bo są takie które będą Ci obgryzały drewno chociaż będą wychodziły na padok i takie które choć by siedziały w boksie to nie gryzą drewna ,tak samo z oknami,ja na początku miałam zakratowane ale w związku z wymiana okien na nowe musiałam zdemontować i kobyła stoi bez i ją okno nie interesuje ,a znajdzie się taki który będzie siedział w tym oknie i kombinował ,lub panikarz który w nie przywali . A wiadomo ,że tylko właściciel zna najlepiej swoje konie.
Deski powinny być w pionie, a nie w poziomie. Kiedyś się tak robiło, wystarczy spojrzeć na stare budownictwo drewniane - chałupy były z bala w poziomie, a budynki gospodarcze miały deski montowane w pionie. Teraz wszyscy robią w poziomie ze względu na oszczędność (możliwość wymiany deski od dołu jednej, a nie wszystkich jeśli drewno przegnije). A ja "testowałam" i jeśli koń wykopie lub złamie deskę, która jest w pionie to na 90% nic się nie stanie, jeśli deska jest w poziomie, to noga się zaklinuje i koń zawiśnie lub conajmniej dotkliwie się pokaleczy.
Ja bym jeszcze dodała, że może być problem z szerokością szpary pod drzwiami - wygląda jakby tam mogło utknąć kopyto.
A tak naprawdę wszystkiego i tak nie przewidzisz. Co nie znaczy, że nie warto minimalizować ryzyka.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 lipca 2021 12:50
Post został usunięty przez autora
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 lipca 2021 12:55
Jak się nazywa taka przystawka do traktora?

49 minuta
traktor.jpg traktor.jpg
Na_biegunach, koparka łańcuchowa
Macie jakiś patent na lizawkę na padoku, tak, żeby nie odpłynęła z deszczem?
olq,
Spróbuj tak zamontowac, zdjęcie z Pinterest
519F470E-0FCF-4F14-9326-2B857F09368C.jpeg 519F470E-0FCF-4F14-9326-2B857F09368C.jpeg
mikstura, Fajny patent! Zwłaszcza jeśli wymienić wiadro na gumowe - bo moje zeżarły by plastik :P
O genialne! Mam taką delikwentkę, która po powrocie z pastwiska na padok namiętnie, jeśli nie ma lizawki, zżera ziemię, a to powinno rozwiązać problem 💪
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się