ciąża, wyźrebienie, źrebak

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 lipca 2021 16:09
Malina_M, A na powiekach są jakieś pojedyncze białe włoski? Jak nie ma nic, to nie wysiwieje na 99%
Może tym razem się uda z tymi zdjęciami...
Key1.jpg Key1.jpg
key2.jpg key2.jpg
key3.jpg key3.jpg
Malina_M, cudny jest 😍 tfu tfu!
Niech zdrowo rośnie!
Malina_M, ależ paaskudna czekoladka! 😍
Tak tu wpadnę, bo mam pod opieka teraz jedna ciężarna i śledzę watek czasami 😁 No i jeszcze się w rodzinie urodziła po ogierze Barros klaczka - Te Quiero 💖
0564431C-3C02-4EB8-9D19-8B2808DED3ED.jpeg 0564431C-3C02-4EB8-9D19-8B2808DED3ED.jpeg
9CF580FF-76DE-4467-9D9B-6C698E294F15.jpeg 9CF580FF-76DE-4467-9D9B-6C698E294F15.jpeg
Malina_M, no maść ma cudowną ,już dawno takiego brzydala urokliwego nie widziałam 🦄
I oby tak dalej 🍀 ja też nie kupuje specjalnych pasz ,wyglądają jak paczki w maśle a i mleka do fula
Kori, mój młody dostał uczulenia na pogryzienia i przez jedną noc załatwił się tak, że prawie dostałam zawału jak zdjęcie zobaczyłam. Obserwuj - mojemu już odrasta futerko.
zembria, oglądałam go dość dokładnie raczej nic białego nie widać 😁

wczoraj wieczorem wyszliślim na godzinkę na padoczek, bo już moja roczniaczka boks roznosiła... Mały fajnie dreptał przy mamie. Wszyscy szczęśliwi i cali. Co prawda było małe zamieszanie ale szybko opanowane.
U mnie jest taki upał że na razie będę puszczać ich z rana na 2-3 godz i później wieczorem, niestety nie mam żadnego cienia na padoku i do tego gzy tak niemiłosiernie atakują że konie nie chcę wg tam stać, jakos musimy przetrwać ten lipiec...
key4.jpg key4.jpg
key5.jpg key5.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 lipca 2021 10:48
Malina_M, Bardzo mi się on podoba! On i "Klocuszek" Euphorycznie Cudne są oba 😍
Szybkie pytanie. Kto z was inseminował klacz nasieniem świeżym/ schłodzonym na tzw dziewiątkę czyli w pierwszej rui i z jaką skutecznością?
Malina_M, u mnie ten sam problem z upałem i gzami ,konie jak czują że chce je wypuścić to stają łbami w róg boksu żebym ich nie brała 🤣 chociaż zostawiam im otwarte wejście do stajni żeby mogły się schronić i tak wolą nie wychodzić 🙄

Jeśli chodzi o inseminacje ,to nie robiłam ma dziewiątkę ale jak tak patrzę na tą moją jak jeździmy z nią naturalnie to wątpię aby podane na dziewiątkę na czuja ,zaskoczyła . Oczywiście zależy od klaczy ale my na pierwszą stanówke jechaliśmy na 10 dzien od wyźrebienia a dziaj jedziemy już 4 raz z nią ,ale dzisiaj już raczej odbije . Także myślę że i tak potrzebne by były USG i obserwacja pęcherzyka.
Znam hodowców którzy zawsze kryją na 9 z dużym powodzeniem ,więc myślę że z inseminacja tak samo .
kasia2107rafal, Mi chodzi o 9 kę jako termin umowny pierwszej rui a nie konkretnie ten dzień. Moja wetka mówiła że pierwsza ruja występuje zazwyczaj między 6 a 12 tym dniem, wiadomo że badać trzeba. Mnie ciekawi jaka jest skuteczność tak wczesnej inseminacji po oźrebieniu.
Miałam nie kryć no ale tak sobie pomyślałam że chyba jednak zaryzykuję. Uda się to ok ,nie to nie. Zaczniemy od wiosny.
anetakajper   Dolata i spółka
14 lipca 2021 20:01
kasia2107rafal, Ze swoimi końmi mam ten sam problem. Dupą do wyjścia. Sadystka wyrzucam je z rana bo musze im posprzątać. Po południu jak jestem to o 18 idę z nimi jako klepka na muchy. Te wielkie gzy to butem 3x muszę walić, a konie stoją i grzecznie czekają. Po godz. mam multum meszek i na to już nic nie poradzę 🙄
Malina_M, niech Ci wet oceni czy klacz się oczyściła i wtedy zdecyduj.
Malina_M, jeżeli na 9 dzień nie pęknie to kryj. Zachodzą normalnie, trzeba tylko przypilnować, żeby po kryciu nie było płynów.
Ruja poźrebięca ma bardzo wysoki % prawidłowych owulacji, pozostaje kwestia stanu macicy.
karolina_, monia, ogurek, dzięki za odpowiedź, jestem umówiona z wetką na pon na badanie (6 dzień po oźrebieniu) na USG i zobaczymy co tam się dzieje. Myślę że macica powinna być raczej dobra. Poród błyskawiczny, łożysko oddała w 15 min po tym jak wstała. Kobyłka w dobrej kondycji. Tylko moja wetka trochę kręci nosem na tą pierwszą ruję że z insemonacją to są kiepskie rezultaty że z naturalnego krycia to bardziej się udaje. Zobaczymy w poniedziałek kobyła zdecyduje 😉
Malina_M, no krótko - miód i malina :-), tfu, tfu, piękny.

Kori - moje dorosłe konisko kiedyś miało wszoły i bardzo podobnie zareagowało. Tu zeskrobina nie pomoże, po prostu przejrzyj dokładnie sierść i zobacz czy nie ma tych małych, dość nieruchliwych stworów. Gdyby się okazało, że to wszoły to wet doradzi, jaki preparat zastosować i będzie po problemie.
Malina_M, sorki,nie zajażyłam ,jakaś zamulona jestem ,chyba przez te upały😒

Moja w końcu za tym czwartym razem odbiła 🎉
Tzn niby go przyjęła ale na koniec tak prała tyłem, że się o ogiera bałam😱
Wariatka jedna 😜

Ja Wam powiem ,że sama już nie wiem co mam myśleć o tych zrebiecych biegunkach, niby udowodnione że skład mleka podczas rui się niby nie zmienia,ale u mnie klacz skończyła ruje i biegunka u małej jak ręką odjął też minęła 🤷 wiec juz sama nie wiem w co wierzyć .

Ogólnie to nie zazdroszczę tej mojej malutkiej w tej jej sierści w tych upałach😩
A jak pada mocno i długo deszcz to chowacie swoje źrebole ? Takie dwu tygodniowe ,młodsze/starsze . Mi się tak wydaje że skoro matka siedzi z małym w deszczu to najlepiej wiedzą czy mi dobrze czy nie . A jakiś Pan się mnie czepił czemu źrebaka nie chowam ,bo się przeziębi🤷
Kasia, ja chowałam ale moja kobyła się oźrebiła na początku kwietnia i było na prawdę zimnoo. Teraz bym nie chowała, jak pada to przynajmniej much nie ma..

Moja ta samo ostatni raz jak przyjeła to widać było, że ma dość na 18ty dzień badana i źrebna 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2021 07:07
Jaki kantar na żrebaka 4 miesiące? ten żrebięcy jest już za mały. Czy pony jest większy?
uszatkowa   Insta: kingaielif
17 lipca 2021 13:32
anetakajper, Pony jest na ogół dość spory, różne firmy mają różne wymiary, mój ponad roczny źrebak nosi aktualnie Pony. Z yorka zaraz będzie za ciasny, a Eskadron jest jeszcze ze sporym luzem
Czy 14 dni po zalaniu wystarczy żeby określić, że klacz jest źrebna?
Zależy kiedy owulowała
Jaki kantar na żrebaka 4 miesiące? ten żrebięcy jest już za mały. Czy pony jest większy?
anetakajper,

Zmierzyłam PONY które mam u siebie.
Może to ci jakoś pomoże (41-45cm)
F7B1D52F-AEFC-410E-AA47-E2C61717360B.jpeg F7B1D52F-AEFC-410E-AA47-E2C61717360B.jpeg
E9C7957C-B495-428B-A803-4589E2A3877C.jpeg E9C7957C-B495-428B-A803-4589E2A3877C.jpeg
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2021 18:08
Iskra dzięki wielkie. Pony będzie pasował na jakieś 2 miesiące 😂 chyba że będzie ciut większy od producenta.
Mój żrebięcy mierzony wg Twojego zdjęcia ma 37 na ostatniej dziurce i kantar siedzi już na k.jarzmowej.
ogurek, no tak, liczymy 14 dni od owulacji, vzy to wystarczy?
Jaki kantar na żrebaka 4 miesiące? ten żrebięcy jest już za mały. Czy pony jest większy?
anetakajper,

Zmierzyłam PONY które mam u siebie.
Może to ci jakoś pomoże (41-45cm)
F7B1D52F-AEFC-410E-AA47-E2C61717360B.jpeg F7B1D52F-AEFC-410E-AA47-E2C61717360B.jpeg
E9C7957C-B495-428B-A803-4589E2A3877C.jpeg E9C7957C-B495-428B-A803-4589E2A3877C.jpeg
Post został usunięty przez autora
ansc, tak, to taki standardowy czas pierwszego badania
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się