buty dla koni

Jak coś to macie tu mój patent na obtarcia. Niestety zapewne sprawdzi się tylko zanim obtarcie się pojawi, bo u nas przesiąkły te skarpetki, za bardzo to wszystko drażniło ranki.
Także po 16 dniach przerwy wsiadłam na mojego konia i to by było na tyle. Teraz czekam, aż mu się obtarcia wygoją... 😑
Koń ma na nogach opaski uciskowe na nadgarstek rozmiar L. Idealnie się trzymały, nie były ciasne, stabilne, nie przesuwały się w żadną stronę.

Aha, i na lonży - ostatniej, na której miał buty i kłusował i galopował okropnie mi się potykał... nie wiem o co kaman. W końcu jak się podparł nosem o ziemię to zatrzymałam go, rozstępowałam i zakończyłam. Także już sama nie wiem co sądzić o tych butach.
20210716_140532.jpg 20210716_140532.jpg
No jak już był obtarty to nic dziwnego, był?
W sensie, że się potykał? Tak. Posmarowałam te ranki, założyłam te skarpety i poszłam lekko polonżować no i szybko tą lonżę skończyłam. Skarpety przesiąkły jak plaster na ludzkiej pięcie.

Od tego się tak potykał? Bez obtarć też mu się zdarzyło na początku, ale lekko i kilka razy raptem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2021 12:52
A buty nie za duże? Mój tak nie ogarniał jak za dużo luzu było, stąd pomysł na te neoprenowe skarpetki, nie przeciw otarciom, a żeby wypełnić but od góry (rozmiar podeszwy jest ok). Działa, nie słychać żeby "kłapały" jak idzie, a wcześniej był taki dźwięk klepania właśnie jak był niewielki luz.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 13:02
Mnie to wygląda, że te buty są za duże. Jaki to rozmiar buta i ile cm mają kopyta na długość i na szerokość ? Miałam Old Macs-y one są generalnie dosyć spore, w sensie chodzi mi o tęgość buta.
Prawy wygląda na tym zdjęciu jakby się nieco okręcał, jeśli tak to za duże. Możesz oprócz skarpety włozuć grubszą podkładkę jak te dedykowana. Można zrobić samemu z grubego ( nie wiem jakie grubości są teraz dostępne ale tak z 1,5cm to lekko bo się to i tak ubije) styroduru dostępnego w sklepach budowlanych.
Buty to rozmiar 4. Dł kopyta: 13 cm, szerokość 12cm. Rzeczywiście są dosyć duże, ale nie kłapią 🤔 albo ja nie słyszałam. Zapinam ten zew pasek dosyć ciasno.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 13:23
No to nie powinny być za duże, ale z podkładką może jeszcze spróbuj. One mają jeszcze ten wewnętrzny pasek ? Ja swoje musiałam zapinać na prawdę mocno choć też rozmiarowo na tamten moment były dobrze dobrane.
Może też potykał się z powodu obtarć. Skoro tam się sączy aż, to być może stawiał kopyta asekuracyjnie bo go bolało. Jak pięty sobie obedrzemy w nowych butach to też się z palca widzie asekuracyjnie.
Tak, mają, to właśnie ten wewnętrzny pasek go obtarł >:

No cóż, moja radość była przedwczesna... 🙁
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 13:45
To Cię chyba nie pocieszę bo użytkowałam je (Old Macs-y) dla konia mniej powiedzmy wrażliwego.
Mój drugi koń, ten bardziej wrażliwy, z delikatniejszą skórą do tej pory obciera się w butach "powyżej koronki". Dlatego rzadko je nosi, a jeśli już to na krótko, jak jest na prawdę niefajne podłoże. Dopiero teraz mnie przypiliło z tematem butów dla niego i będę kupować, ale "poniżej koronki". Innych dla wrażliwca nie ma sensu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2021 13:47
Może to po prostu nie model dla was? Kopyta są różne, modele też, może trzeba przymierzyć kilka sztuk, żeby coś dobrać. Ewentualnie zaczekać, aż się wygoją obtarcia i spróbować jeszcze raz, but czasem też musi się zwyczajnie ułożyć, rozchodzić, żeby zaczął pasować dobrze.
Ja ogólnie myślałam, że z Rancho przyślą nam kilka par do przymiarek (tak pisali na stronie). A wysłali mi tylko jedną...
A jakie buty są polecane poniżej koronki?

Ja się dziwię tym obtarciom trochę, bo w kaloszach chodził miesiącami 24h i 0 problemu...
Ja mam ScootBoots i nieodmiennie polecam każdemu. Rewelacyjne są.
No ja bym poczekała aż się wygoi i wtedy spróbowała, jak boli to i 100 bandaży/podkładek nie pomoże bo to żywa rana.
No ale ten pasek z przodu nie obciera? Ja widziałam ich filmiki i zdjęcia i mnie to nurtuje.. 🤔
Meise, To do mnie pytanie?
Ten pasek jest elastyczny i mięciutki, i bardzo fajnie wykończony.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 14:00
Scoots Boots na przykład. Glove, ale nie pamiętam jak tam wypada rozmiarówka, trzeba by spojrzeć czy coś dobierzesz. Był okres (tak z 8-10lat temu), że były polecane dla koni z okrągłymi kopytami, ale wersja dla kopyt dłuższych niż szerszych też jest. W każdym razie buty poniżej koronki muszą być dopasowane na prawdę dobrze, bo można pogubić. Buty powyżej koronki więcej wybaczają 😉 .

Ale jak napisały zembria i faith jak już masz te buty to daj im i koniowi trochę czasu. Niech on się wygoi (nie pojeździsz, trudno przeżyjesz) i sprawdź jeszcze raz.
To, że nie jeżdżę to nie jest żaden problem, nie spieszę się na IO 😉

Kurczę, zapytam w Rancho, czy mają te Scoot do pożyczenia jak mi się skończy termin wypożyczenia Old Macs. Koń rzecz jasna chodzi teraz stępem na lonży boso. Stęp jest już git, kłus nie. Z drugiej strony jak zobaczyłam na pastwisku wczoraj co wyprawia to mi mózg przekręciło w poprzek i wytrzymałam nerwowo tylko 10 min, po czym go zabrałam.

Myślę, że ogólnie jest już lepiej z tą podeszwą. Niestety brak pracy fatalnie działa na jego łeb i mimo obcięcia żarcia jego roznosi energia i tu jest moja główna obawa. Jakbyśmy mieli karuzelę to by to ratowało trochę sytuację. Teraz rozumiem jaki to duży problem jak koń musi być odstawiony od pracy i nie ma gdzie spożytkować energii...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2021 14:23
Meise, Przed koronkę ostatnio macałam te: https://arpav.shop/pl/p/buty-Dallmer-CLOG-para/683 Na fotkach zachęcająco nie wyglądają, ale jak ubrałam na kopyto, to muszę przyznać, że całkiem spoko są, fajnie przylegały, zapięcie solidne, ta część co leży na piętkach miękka i fajnie wyprofilowana. Wiadomo, że co kopyto to inna historia będzie, ale do wypróbowania jak najbardziej polecam.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 14:25
Znam ten ból ( jak koń musi być odstawiony od pracy i mu mózg uszami paruje 😉 ) akurat jestem po takich 8 tygodniach nic nie robienia z koniem, który bardzo potrzebuje coś robić... no ale to chyba Off Top tutaj.
Zapyta, może mają, albo bezpośrednio do przedstawicielek napisz, one za kaucją wypożyczają (200zł) chyba skorupki żeby sprawdzić i dopasowanie i jak się w tych lata.
Meise, na pewno dobrze zmierzylas dlugosc kopyt? Tj do linii katow wsporowych a nie razem z pietkami?

Buty wygladaja na przyduze na oko, ale na oko to chlop umarl. No i ze z otarciami kon zle chodzi to oczywistosc raczej, czlowiek z obtartymi nogami tez chodzi byle jak.

Tak czy siak kiepska sprawa, ja to wsadzilam konia z partyzanta w simple bez gaiterow, skarpetek czy wkladek 😅 i w zyciu sie nie obtarl i chodzil w tym jak zloto, a niby tez delikates jesli o obtarcia kantarowo-popregowe chodzi...

Dla trudnych kopytowo koni u nas polecaja Flex boots i Floating boots (zwlaszcza te pierwsze), ale osobiscie nie testowalam bo mi kon zaczal dobrze chodzic boso i czekam na lepszy finansowo moment, zeby kupic 😉
zembria, za dużo kombinowania z tymi butami, to raczej są buty do kupienia i dopasowania już na swoim, bo piszą coś o przycinaniu czy dobijaniu swojej podkowy 🤔

Aleks, w sensie jakie skorupki wypożyczają za kaucją? Nie buty? Ty też masz te Scoot, czy jakieś inne?

Murat, nie spadły Wam nigdy te Scoot? Jak je użytkujesz?
Meise, Raz jednego zgubiłam po wjechaniu w gęste, czepliwe krzaczory, które mi zerwały pasek, ale to moja wina, bo do ekstremalnych podłoży jest inny rodzaj zabezpieczenia, którego ja jeszcze nie mam (bo ciągle odkładam zakup...). Na normalnych trasach nigdy, w żadnym chodzie.
Ja ich używam w tereny, po trudnych nawierzchniach - żwiry, szutry, kamienie, błoto, woda, krzaki. Jeździmy takie wyprawy po 6-7 godzin, więc trochę czasu na kopytach siedzą.

Owszem, polskie dystrybutorki wypożyczają skorupki na testy oraz same jeżdżą w trasy po Polsce i dopasowują na miejscu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 lipca 2021 14:41
Meise, Tam można dołożyć podkowę, ale nie trzeba, jest tak wyprofilowana podeszwa, że jest jakby podkowa właśnie. Docinać należy wkładkę, bo nie wiem dlaczego, ale dają wkładki uniwersalne, a do rozmiaru należy sobie dociąć. Pewnie chodzi o koszty produkcji.
Kurczę, to kusicie mnie tymi ScootBoots, ale domyślam się, że nie nadają się do skoków, a my w końcu i tak wrócimy do treningów i co wtedy?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 lipca 2021 14:45
Meise ja je zamierzam kupić dopiero 🙂 bo cena jest równie zacna jak same buty 🙂 .
Ale miałam je w rękach pierwszy raz ze 3 lata temu, znam opinie ( kilka osób, które znam i których konie znam je użytkuje od lat i zachwalało je już wtedy, zanim się zrobiły takie "modne" u nas i dostępne 😉 ) .

Co do zasad wypożyczenia to zapytaj u źródła najlepiej (zaznaczam, że nie mam w tym interesu 🙂, linkuję po prostu)
https://www.facebook.com/HoofbeatsGalopujWesolo
Meise, Nadają się do wszystkiego. Na stronie producenta niejeden filmik ze skokami widziałam.
Meise, właśnie założyliśmy nowe tipsy. Póki co koń super biega po betonie, a jak będzie w trakcie użytkowania to napiszę za kilka dni.
3A8B91CE-E857-44AC-8A27-70822D5DBF82.jpeg 3A8B91CE-E857-44AC-8A27-70822D5DBF82.jpeg
Post został usunięty przez autora
Nie jestem w stanie załączyć zdjeć 😤
Espana, ciekawa jestem wrażeń z użytkowania 🙂 jaki to koszt?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się