własna przydomowa stajnia

Na żywo jeszcze tego nie widziałem. Żona mi mms-a przysłała. Trudno mi uwierzyć, że komuś chciało się skradać po krzakach tylko po to, żeby zrobić nam na złość. Do najbliższych zabudowań jest kilometr, a do najbliższego sklepu z piwem - trzy kilometry. Nikt zatem nie miał okazji zrobić tego mimochodem, po drodze, przy okazji. Wymagało to celowego wysiłku. W 30-stopniowym upale, albo w strugach ulewnego deszczu. Trudne do pojęcia. Nie to, że nie mam wrogów. Mam, całe mnóstwo. Jakoś jednak do tej pory żadnemu z nich aż tak nie zależało... No nic: kto szuka guza - pewnie go znajdzie..!
Resized_20210713_101903.jpeg Resized_20210713_101903.jpeg
2 dni temu też mieliśmy przygodę z elektryzatorem - miał 1.5 tyg i nagle przestał działać. Nawet pani w sklepie się dziwiła, bo ten model co mieliśmy jest bardzo chwalony. Przyjęła reklamację i czekamy.
Po prostu ktoś nam zazdrości koni 😁🦄.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
13 lipca 2021 15:28
Nie "usunięty", tylko Muchozol2.
Zdopingowało nas to tylko do wykonania pewnych działań, które dawno planowaliśmy. Następny nieproszony gość przykro się zdziwi...

Z innej beczki: nie udało nam się wczoraj przestawić jednego ze stad na nowe pastwisko. Żeby było wygodniej, udostępniliśmy Padok Centralny (ten gdzie na sam koniec chodzili Wasi chłopcy) od strony starej wiaty. W tym roku dużo pada, często są burze, no i - wygodniej nalewać wodę z kranu pod wiatą niż z węża.

W tym celu wykarczowałem poszycie i część mniejszych drzew na fragmencie Lasku Centralnego (kilka godzin cięcia - dwa tygodnie usuwania gałęzi, głównie co prawda dlatego, że od 1 lipca skończyła mi się pracą zdalną i wciągu dni roboczych niewiele jestem w stanie zrobić; tyle że z powodu beznadziejnego rozkładu jazdy pociągów, jeszcze bardziej wyśrubowaliśmy standard czystości - bojąc się, że rano nie zdążę, jeśli będzie tego za wiele naraz, sprzątam teraz kupy dwa razy dziennie - i rano i wieczorem...). Za czym, nie bez przygód, ale mniejsza już o to, wczoraj wkopałem słupki i większą grupą, przy pomocy części pensjonariuszy, rozciągnęliśmy taśmy i druty.

Wypuszczone na nie ruszaną od niemal roku trawę konie wykazały taki entuzjazm, że jeszcze nim zdążyliśmy odejść, już było do remontu zamknięcie (pomarańczowa linka to nieporozumienie, konie chyba jej w ogóle nie widzą... - raz daliśmy się nabrać sprzedawcy, jakieś dwa lata temu, od tej pory usuwamy ją zewsząd, akurat na wejściu została...). No OK. Naprawiliśmy, włączyliśmy prąd... pół godziny później staranowały ogrodzenia Padoku Wiosennego. Gdzie akurat prowadzimy różne prace agrotechniczne, dopiero co, kilka dni temu, rozrzuciłem nawóz, itd.

Oczywiście natychmiast je stamtąd wyciągnęliśmy, a ogrodzenie naprawiliśmy - ale zabrakło nam już materiałów na jego radykalne podwyższenie i umocnienie.

Wrócimy do tematu, jak kurier przywiezie nowe rolki taśmy i druty.

Swoją drogą - tylko końskie pospólstwo potrafi tak po chamsku, bezczelnie, piersią na pastucha...

Nasze konie za bardzo nas pod tym względem rozpieściły. Jak to arystokracja...
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
15 lipca 2021 08:38
Ile się u Was dzieje 😀. My się coraz bardziej zbieramy do odwiedzin - po "aferze samochodowej" (popsuło się wszystko co mogło) czekamy na nowego D-maxa i wbijamy (bez koni 😀).
Konie najlepiej widzą żarówiasty żółty i niebieski - czytam teraz "Mózg konia, mózg człowieka". My zrobiliśmy niebieskie paliki i białą taśmę z niebieską obwódką.
Właśnie - nasze w drugim nowym domku i powoli się rozkręcamy (niestety biurokracja przeszkadza).
Dostały tu sporą (wymiary wewnętrzne 4x6 na 3 konie) wypasioną (podłoże z drenażem, podwójne ściany) wiatę i chyba im się podoba 😀. Podłoże nas kosztowało trochę roboty (przerzucenie 6 ton tłucznia w 1 dzień, bo zaraz miał przyjechać piach), ale warto było - woda nie podchodzi nawet w najgorsze zlewy, mocz szybko wysycha. Zwłaszcza dla kopyt Rozkruszka to dobrodziejstwo.
A na sprzątanie padoków to jest fajny patent:
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
15 lipca 2021 08:41
Sory za post pod postem, ale do tamtego nie mogę dodać zdjęcia przy edycji.

Nas też posiadanie AT rozpieściło 😂. Nawet robienie na złość ludzi z sąsiedniej stajni (cichy podjazd pod zad i tuż za zadem gaz do dechy, mowa o osobie jeżdżącej w stajni sportowej, nie o laiku) nie powoduje wkurzenia, tylko "ojej, ale ten koń mądry i ile mądrzejszy od tego człowieka".
Screenshot_2021-07-15-08-39-11-990_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-07-15-08-39-11-990_com.android.chrome.jpg
Dziękuję wszystkim za wskazówki na temat boksu, postaram się coś z tym zrobić
Przyszedł moment, w którym wreszcie mogę ogrodzić sobie kawałek łąki pod ujeżdżalnie i wyznaczyć lonżownik. Tak jak z wymiarami lonżownika nie mam problemów, tak nie wiem, jakiej wielkości ujeżdżalnie zrobić. Nie będzie to profesjonalny plac. Ot. kawałek wyrównanej łąki do sporadycznego tuptania. I teraz pytanie. Jakie najlepiej wymiary zrobić? Żeby można było pojechać spokojnym galopem, skoczyć ze dwie przeszkody i pracować na drążkach.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 lipca 2021 09:55
Reyline, Patrząc z perspektywy czasu i własnych doświadczeń, to zrób sobie największy jaki się da 😉 My powiększaliśmy nasz 4 razy. Najpierw miałam 18x23, było ciasno, ale po śledzie dało się pojeździć z sensem, potem 25x25 było lepiej, spokojnie można było sobie jakieś zmiany kierunku robić bez ciasnego kręcenia, później przenieśliśmy plac w inne miejsce i zrobiliśmy 25x50 i poczuliśmy się jak Paniska! Miejsca było na wszystko. A teraz wiosną powiększyliśmy i zniwelowaliśmy spadek, mam aktualnie 30x60 i jest czad 😅 Można wszystko 😉 Także jakbym wiedziała, to od razu te kilka lat temu byśmy zrobili tak jak teraz, a tak to dojrzewaliśmy do tych etapów powoli.
zembria, Miejsce mam w zasadzie nieograniczone i to "problem" 😅. Chciałabym, żeby była w sam raz. Jeździłam na takich ujeżdżalniach, które w moim odczuciu były wręcz za duże. No i wiadomo, bywały też za małe. Tylko to było "w obcych stajniach" i nie wiem, jakie miały wymiary, więc nie mam punktu odniesienia. Chcę tak, żeby było wygodnie dla dużego konia.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 lipca 2021 10:31
Reyline, To powiem Ci tak, jak mieliśmy szerokość 25m to krótkie ściany wychodziły nam takie "po łuku" trudno było nam zrobić tam zakręt-prosta-zakręt, teraz jak mamy 30 m to o wiele łatwiej to zrobić prawidłowo. Do tego przy zmianie kierunku przez ujeżdżalnię też łatwiej prostą utrzymać, łatwiej nam się zmieścić z elementami jakimiś na krótkiej ścianie. Nie jesteśmy super jeźdźcami, konie chodzą w miarę poprawnie, ale do pingwinów im daleko 😉 Nam i koniom taka szerokość znacznie ułatwiła pracę po prostu,
Reyline jeśli chcesz zmierzyć jakiś grunt a nie masz możliwości zrobienia tego osobiście to całkiem dobrą metodą jest Geoportal 360 https://geoportal360.pl/map/
Przełącz z mapy na satelitę, znajdź tą ujeżdżalnię na której jeździło ci się najlepiej i ją zmierz online. "Wykonaj pomiar" - możesz zmierzyć długośc, szerokość i powierzchnię w m2. Nastepnie po wykonaniu pomiaru na "idealnej ujeżdżalni" możesz to przymierzyć do swojej działki i nawet jako tako zrobić wstępny projekt. Geoportal to dobre narzedzie to pomiaru działek, odmierzania odległości a nawet robienia mini projektów, obliczania wstepnych kosztów, ja polecam 🙂 Przykładowo: dobrze jeździło mi się po ujeżdżalni w stajni Mrozów (okolice Wrocławia) na szybko znalazłam w geoportalu tą ujeżdżalnie zrobiłam pomiar i wiem, że wymiary to 33m x 59m. szybko i prosto 😉
zembria,, MATRIX69,, dziękuję za podpowiedzi 🙂
Ujeżdżalnia w stajni w Mrozowie była właśnie jedną z tych "wygodniejszych" i właśnie o niej myślałam. Telepatia 😀 Dziękuję bardzo! Czyli wychodzi na to, że mniej więcej te 30x60 będzie w sam raz. To działam! Czeka mnie wkopywanie wielu słupków 😀
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
22 lipca 2021 11:22
Jaką wysokość powinny mieć ściany w boksie? Jakiej grubości deski? Boks awaryjny na odstanie po głupim jasiu np.
Ma być rama z belek uzupełnionych pionowo dechami.
Na_biegunach grubość deski to minimum 3,5cm, najlepiej 4cm, ważna jest też szerokość, bo gdyby jednak koń wykopał, żeby nie zaklinował nogi - powinno być ok 15cm. Wysokość minimum 150-160cm
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
23 lipca 2021 00:08
Dziękuję 🌷
w ogłoszeniach pojawiło się coś takiego z lokalizacją w mazowieckim:
dom starości dla koni
pierwsze zdjęcie jest kradzione, jest mojego autorstwa i przedstawia moje konie w mojej stajni. Nie mam nic wspólnego z tą działalnością i nie znam ogłoszeniodawcy. Zgłosiłam do moderatora i przestrzegam przed tym "pensjonatem", bo skoro zaczynają od kradzenia zdjęć, to nie wiadomo na czym kończą...
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
31 lipca 2021 09:11
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
31 lipca 2021 09:26
Może być inne - bo na re-volcie mail Dobrowolski Jan, wystawiała Danuta, a na FB profil Emil Kuchta.
To na FB ktoś lepiej przygotował, bo w naszych ogłoszeniach to stwierdzenia "każdy stan" i "odbiór cała Polska" są niepokojące 😉.
Na_biegunach, nie to co innego, tak jak pisze Muchozol2
Dzowniłam tam, to handlarz 😡

BTW wiecie jak działa moderacja takich ogłoszeń? Zgłosiłam to, ale na razie cisza...
Swoją drogą tęsknię do re-volty, gdy ogłoszenia były częścią forum i tylko dla zarejestrowanych i aktywnych osób. Teraz jest chyba gorzej niż na olx 😒
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
02 sierpnia 2021 15:17
Mnie też wkurza to, że co raz więcej anonimowych kontrahentów w ogłoszeniach... nie wiadomo z kim się rozmawia, a koniec końców i tak ciągle oczekują żeby wystawić na olx ... Ja olx nie mam, nie chce mieć i mieć nie będę raczej więc no ... Tęsknię za starym forum i starymi ogłoszeniami i możliwością zajrzenia do ogłoszeń użytkowników z wątków.
Wiem że Off Top ale co tam 😫😫😫
desire   Druhu nieoceniony...
07 sierpnia 2021 01:25
Pytanie do dzierżawiących teren: Jak załatwiliście kwestie siodlarni/jakiegokolwiek socjalu nie majac żadnego "gotowego" budynku z którego można korzystać?
Domek narzędziowy? Przyczepa kempingowa? 😜🤔

Czy ktoś używa lamp z solarami jako oswietlenia stajni/ujeżdzalni? Sprawdzaja sie?
desire, zupełnie nie jestem w tym temacie ale moze kontener?
desire   Druhu nieoceniony...
07 sierpnia 2021 11:27
mindgame, niestety koszt kupna, transportu i sam wygląd jak dla mnie to już wystarczające powody na nie. 😉
Mam bardzo laickie pytanie i mam nadzieję że trafiłam do dobrego wątku. Myślę o zakupie jakiegoś siedliska na którym mogłabym zamieszkać z moimi kopytnymi, być może w przyszłości prowadzić jakis malutki, lokalny pensjonat. Po przejrzeniu różnych ofert sprzedaży czuje się zupełnie skołowana i będę wdzięczna za kilka wskazowek:
-czy ziemia 'rolna' może służyć jako pastwiska czy muszę szukać czegoś co jest wprost sprzedawane jako 'łąka'
-czy po zakupie siedliska mogę zawsze mieć konie na jego terenie, czy muszę mieć jakieś konkretne pozwolenie?
-czy muszę szukać nieruchomości z jakimś konkrety planem zagospodarowania?
-zakładając że uda mi się kupić coś co w tym momencie pozwala na wprowadzenie się razem z końmi zupełnie legalnie na teren posesji, ale nie wprowadzę się teraz tylko zaplanuję przeprowadzkę za rok czy dwa, to czy jest szansa że klasyfikacja ziemii/plan zagospodarowania (czy jeszcze coś innego) się zmieni co uniemożliwi mi przeprowadzkę z końmi za rok czy dwa?
-czy posiadanie koni trzeba jakoś zgłaszać? Jeśli tak, to czy prawnie mogę założyć hodowle/pensjonat  jeszcze zanim się przeprowadzę? Myślę o rozwiązaniu takim jak przy zakładaniu firm że firma istnieje na papierze ale jeszcze nie zarabia bo biznes jest w trakcie rozkręcania i teoretycznie firma jest zarejestrowana a w praktyce jeszcze nie świadczy usług.
-W ogłoszeniach rzuciły mi się takie sformułowania jak 'działalność nieuciążliwa', czy to jest coś pod co podciąga się powiedzmy przydomowa hodowle czy nie ma to nic do rzeczy?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 sierpnia 2021 12:03
Odpowiem tyle co wiem:
- Ziemia rolna może być pastwiskiem, każda, trwałe użytki zielone, tak się oficjalnie nazywa uprawa łąki, czy to kośnej na siano, czy pastwiska.
- Nie musisz mieć pozwolenia na konie, o ile to wieś, wiem że mogą być problemy jeśli chodzi o obszary miejskie.
- Dobrze sprawdzić jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego, żeby się nie okazało za kilka lat, że obrośniesz dookoła fabrykami.
- W planie zagospodarowania dobrze żeby było zapisane, że możliwa jest działalność usługowa, bo inaczej może być problem z pensjonatem. Choć da się to obejść o ile to nie ma być duży ośrodek ze szkółką.
- Plan może się zmieniać, ale to powinni Ci udzielić informacji w gminie na ten temat.
- Uciążliwa działalność to np. fermy drobiu czy trzody chlewnej, chodzi o zapach. Konie z tego co wiem nie podlegają pod to.
zembria, dziękuje!
Hej,mam możliwość skorzystania z dotacji na grodzenie pastwisk zastanawiam się nad taśma /pasami .
Chce wziąć słupy betonowe i moja pierwszą myślą były pasy do napinania z drutem w środku one są po 3 zł netto za mb a mam do ogrodzenia jakieś 700-800 m pastwiska . Może wy macie jakieś sprawdzone taśmy ,tak żebym nie musiała co piard latać i łatać .
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
09 sierpnia 2021 13:41
kasia2107rafal, Ja radzę kupić plecionkę, tylko grubą plecionkę (mam osobiście 0,5 cm ale są i grubsze). Koszt porównywalny do dobrej taśmy. Różnica między dobra taśmą a grubą plecionką jest taka, że plecionka nie stawia oporu i nie rwie się pod wpływem wiatru. Kupowałam zawsze drogie taśmy i po pierwszej zimie były jak sito. Plecionkę mam już z 3 lata i jest nadal w całości. Dodatkowo w lipcu wymieniliśmy wszystkie słupki na betonowe i mam nadzieję, że temat ogrodzenia mam z głowy na parę lat.

behemut, dodam, żeby raczej szukać działek rolnych i terenów bez planów zagospodarowania. Zmienić jakikolwiek plan zagospodarowania to awykonalne.
kasia2107rafal, myślałam nad pasami, tylko nie wiem jak je się napina… Z tego powodu kupiłam taśmy poliestrowe o wytrzymałości 5 ton. Takie jak do mocowania ładunku na tirach.
Płaciłam 3,7zł za metr.
Co do użytkowania się nie wypowiem bo dopiero stawiamy tą cześć ogrodzenia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się