kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Czy zawody pokazywane online na swiatkoni.pl można potem gdzieś odtworzyć?
zembria,
Leci 3 ci tydzien . dzis znowu spróbuję wczoraj jakby lagodniej było... Pytałam wetow i hodowcow nikt mi nic nowego nie doradził 🙁
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
31 lipca 2021 11:18
Pytanie o dobry, ładny i cudowny... Dośiad w kłusie ćwiczebnym 😉 z tym, że mam na myśli co oprócz dupogodzin ze strzemionami i bez można polecić do ćwiczenia?
Mam też na myśli bez konia. Jakieś konkretne rozciągania, ćwiczenia na brzuch i udka? Co polecacie, żeby nie umierać po 1/4 czworoboku? 😉
Nie wiem jaki masz problem i czy masz dostęp do trenera.
Fajną pomocą są Franklin Balls, szczególnie jak chcesz się trochę ogarnąć bez pomocy kogoś z dołu: https://www.horseandhound.co.uk/features/franklin-balls-horse-riders-627951
Akatash A może dorzucić im... wałacha? Takiego, który dłużej był ogierem? Starszego. Niektóre potrafią wprowadzić pokój w swoim "haremie".
Pati2012 wzmocnienie mięśni brzucha i świadome (!) używanie ich. Naprawdę zmienia życie, sprawdziłam. 😀
czy przy ropie w kopycie może puchnąć pęcina albo powyżej? czy raczej tylko kulawizna i ciepłe kopyto?
Może jak najbardziej, czasem nawet opuchlizna idzie po ścięgnie w górę.
faith, ok, trochę mi lepiej po twojej odpowiedzi. dziś mamy USG, ale mam nadzieje, że to tylko ropa. Tylko przy ropie podawanie leków przeciwzapalnych przed wyjściem ropy temat pogarsza? Podaje meloksikam.
No może pogorszyć.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 sierpnia 2021 10:07
mindgame, Tak, przy ropie nie powinno się podawać przeciwzapalnych. To opóźnia wyjście ropy, dłużej się koń męczy, a do tego taki długo się kiszący ropień potrafi w środku nabałaganić.
a jeśli to ropa to prócz buta z rivanolu to stanie w boksie? czy jakieś spacery są zalecane? koń ma wkładki skórzane w podkowach więc nawet ciężko zobaczyć co się dzieje od spodu, a kowal dopiero będzie w czwartek :/

edit: noga już nie jest cieplejsza w porównaniu do drugiej, ale koń wygląda jakby się odprężał gdy chłodzę nogę w wiadrze. Raczej ma dobry nastrój, jest grzeczny, chętnie stępuje (bez kulawizny w stępie) i na razie prócz tej opuchlizny to wyglądanie normalnie. Od trzech dni stoi w boksie, w kłusie nie próbowałam czy kuleje bo boję się co zobaczę ;(
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 sierpnia 2021 10:18
mindgame, Jeśli faktycznie ropa, to niech łazi na padok normalnie, jeśli się będzie ruszał, to ropień szybciej "dojrzeje" i wyjdzie. Zamiast rivanolu polecam gorące otręby, ropień najlepiej wygrzać, żeby szybciej wyszedł. Nie wiem tylko na ile jest sens to robić jak koń okuty i wkładki ma jeszcze do tego, na ile to ciepło będzie w stanie tam przeniknąć, ale bym spróbowała, nie zaszkodzi na pewno. Nawet jeśli to nie ropa, a coś wyżej, to taki ciepły okład na samo kopyto nie zaszkodzi.
dzięki zembria 🙂 od 14 ma być wet z usg. Jeżeli na usg nic nie wyjdzie to pewnie ropa i byłabym szczęśliwa gdyby tak było, bo ze ścięgnami różnie bywa.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 sierpnia 2021 10:29
mindgame, No akurat ropa to chyba "najlepsza" kontuzja 😉 To trzymam kciuki!
mindgame a opuchlizna całej nogi czy od jakiejś konkretnej strony? Czy wygląda jakby płyn się gromadził i robi się fajka czy raczej jest równo spuchnięta od każdej strony?
O właśnie, czy ktoś ma zdjęcie takiej typowej sciegnowej fajki? Chętnie bym się doksztalcila..
anp, opuchnięta jest pęcina i trochę powyżej. zrobiła się taka twardawa. no i już jakby nie grzeje. jest spuchnięta raczej od każdej strony, taka bania jakby założyć dres ze ściągaczem i tam nalać wody 😉

zembria, właśnie wiem, że ropa to marzenie każdego właściciela kulawego konia 🙂 dzięki za kciuki!
faith,

Prosze uprzejmie pogladowo:

Pierwsza fotka, czerwony obszar to opuchlizny od zginacza glebokiego i powierzchownego, niebieski miedzykostny, czarne pochewki. Check ligament / glowa dodatkowa daje opuchlizne w 2/3 nadpecia na czerwonym obszarze (tylko na przodach z przyczyn oczywistych).

Druga fotka, opuchlizna zginacza powierzchownego "fajka" i widoczny uraz na USG.

Trzecia to check ligament, starszy uraz, na swiezo jak spojrzysz od tylu bedzie charakterystyczna cytrynka w 2/3 nadpecia.

Miedzykostny trudno zlapac na zdjeciu bo prawie nie puchnie ze wzgledu na schowanie wewnatrz struktur, palpacyjnie idzie wyczuc. I wlasnie moze byc noga spuchnieta po calosci, nie zadna fajka/gula a taka obrzek wygladajacy wrecz zastoinowo.

Tu jeszcze fajne screeny z USG https://www.paardenarts.nl/kennisbank/peesblessures-peesproblemen-bij-paarden/, ale najlepiej pocwiczyc z wetem na zywo, mnie w klinice zawsze przepytuja w ktorym sciegnie widze dziure 😉 tak samo jak i badanie palpacyjne na zgietej nodze (ale to dziala tylko, jak nie ma za duzo opuchlizny).

A co do kulawizn, z x sciegnowych koni ktorych dziurawe sciegna widzialam na USG nie kulal zaden 🤷 a dwa z moim wlasnym spiewajaco przeszly proby zginania i pelne badanie kliniczne (wolta na twardym, wolta na miekkim etc). Tyle co pod siodlem wrazenie byly takie sobie, odbijanie od reki, sztywnosc etc.
unnamed.png unnamed.png
Paardenarts.nl-Peesproblemen-peesblessures-bij-paarden-Iris-van-Gulik.png Paardenarts.nl-Peesproblemen-peesblessures-bij-paarden-Iris-van-Gulik.png
8L4Dui.jpg 8L4Dui.jpg
kokosnuss, bardzo fajne te materiały co wrzuciłaś! 🙂 odebrały mi trochę nadziei, ale czas pokaże
faith, Widziałam konie urwane na 2 nogi na wyścigach, z naprawdę ogromnymi bananmi, a i widziałam konie urwane gdzie bananek był malutki na 1/3 ścięgna tylko od powierzchownego.
Może też być coś czego nie wymieniłyście czyli krwiak pod skórą tylko, ale póki nie zejdzie to też właściciel siedzi jak na szpilkach żeby zrobić usg, które pokaże że to tylko pod skórą lub niestety nie.
mindgame Ja miałam kiedyś u kobyły takie coś, że pęcina była spuchnięta, podobnie jak u ciebie, kulawizna okropna. Wet sprawdzał, zdjęcia, usg i nic. Przyszedł drugi i znalazł małą rankę, ale dość głęboką na pęcinie. Możesz obmacać czy nie ma ranki gdzieś na nodze.
Ewentualnie może to być flegmona, mierzyłaś temperaturę?
kokosnuss, - rewelacyjny materiał! Da się tu na forum "przypiąć" post, zapisać? Byłoby super, to mega ważny i pomocny wpis.
anp, nie mierzyłam temperatury ale sprawdzę to też. W sobotę weterynarz obmacał i w okolicy pęciny koń wykazywał ból. Ranki nie zauważyłam, ale to też sprawdzę. Niestety przez te wkładki w podkowach nie dało się sprawdzić kopyta tymi metalowymi "czułkami" (nie wiem jak się nazywa ten przyrząd).

edit: chyba że coś wlazło jakimś cudem pod tę wkładkę i tam mąci, ale kowal dopiero pojutrze,
Moja jakiś czas temu miała ropę i właśnie taką opuchliznę.
Robiliśmy buta z rivanolu, łaziła raczej w ręce aby go szybko nie zgubić
Kowal dopiero przy drugiej wizycie dostrugal się do "dziurki" jak już wszystko było zagojone.
Wiem, że bywa różnie, ogarniam opuchliznę, ale interesowała mnie szczególnie ta słynna 'fajka' bo ja w tym żadnego kształtu typu fajka nie widzę, moja wyobraźnia tego nie ogarnia...
Ale materiał super 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 sierpnia 2021 13:50
Nie znalazłam wątku dotyczącego batów/palcatów, a mam pytanko, dostanę gdzieś osobno rączkę - pętelkę do bata? Taką zakładaną, żeby sobie dołożyć pętelkę do bata ujeżdżeniowego. Coś takiego jak na zdjęciu:
raczka.jpg raczka.jpg
faith, No bo w sumie nie wiem skąd się wzięło określenie fajka. Dla mnie to kształt banana i z takim nazewnictwem też się spotkałam.
Dla mnie tez do fajki to niepodobne.

Ale w ogole opuchlizna typu banan z tylu nadpecia jest tylko przy duzych urazach zginacza, wiec to zaden wyznacznik urazow sciegien 🤷

mindgame, ropa z reguly jest bardzo bolesna, a sciegna raczej nie. Ale bez USG nikt ci nie da pewnosci niestety... oby to jednak ropa byla!
Czyli nie jestem sama, lepiej mi 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się