Dopasowanie siodła

keirashara niszczy się siodło po prostu. Skóra na panelach się rozciąga, więc wypełniając asymetrycznie panele z czasem tracą kształt i powrót do stanu wyjściowego staje się niemożliwy. Poza tym przy asymetrycznym wypełnieniu z czasem symetrię może tracić również terlica siodła.
lillid, - dzięki!🌹
keirashara, ja od siebie dodam, że asymetryczne łopatki u wielu koni nie są forever bo koń nie ma obojczyków. Więc wielokrotnie jest tak, że dobra robotą jak prostuje się kon to także łopatki. A jak siodło jest z jednej dopchane bardziej to ta łopatka nie ma gdzie się prostować- nie ma miejsca.
Dlatego tak jak Lillid pisze- to jest opcja na sam koniec.
kotbury, - ja właśnie bardziej obstawiałam coś w stylu tego co Ty piszesz, nie pomyślałam o zmianach w samym siodle, konstrukcji. Jak u ludzi, często się mówi "mam tą stronę słabszą/nogę krótszą" i np. skraca jedno strzemię... a to najprostsza droga do pogłębienia asymetrii. Nasze mięśnie są niesamowite i dzięki pracy nad nimi wiele jesteśmy w stanie wyrównać.

Żeby nie było, moje siodło jest równiutkie, koń też raczej symetryczny, u nas takich rozwiązań nie było, ale stosunkowo często o nim słyszałam, więc byłam ciekawa 😁
To pominęłam, ale tak - wszyscy w treningu dążymy do symetrii, a łopatki są podatne prostowanie, ponieważ nie ma żadnego stałego połączenia między łopatką a klatką piersiową. Wszystko wisi na mięśniach. Także wzajemną pozycję łopatek można do pewnego stopnia skorygować treningiem i choćby dlatego powinniśmy jeździć w symetrycznych siodłach.
Zdarza się też wcale rzadko, że ogólnie łopatka po jednej stronie jest większa niż po drugiej i tego treningiem już nie zniwelujemy.
Tak czy siak jeśli koń krzywi siodło (a może to robić na różne sposoby, nie tylko łopatkami), to trzeba to zniwelować na tyle, by jeździec miał szansę w miarę prosto usiąść. W przeciwnym razie jedna strona grzbietu zawsze będzie bardziej obciążona, bez szans na rozwój.
O to ciekawy temat - tez mam takiego asymetrycznego konia, na którym każde siodło leży mocno krzywo. Doraźnie mam podkładkę po stronie "mniejszej" łopatki (na tą stronę zjeżdża siodło) i właśnie asymetrycznie zapięte przystuły. Mam natomiast zagwozdkę czy taka podkładka nie zapobiegnie "wyrównaniu się" konia wraz z treningiem? A z drugiej strony w krzywo leżącym siodle nie bardzo jest sens jeździć. Taki dylemat z cyklu jak żyć 😉
olq nie, nie zapobiegnie, bo gdyby jej tam nie było, to całe siodło by usiadło na tej stronie pod Twoim ciężarem.
Robiąc koniowi miejsce pod siodłem na rozwój tego czy tamtego lubimy zapominać o tym, że siodło nad koniem nie lewituje.
Hej, może ktoś z Was mi doradzi. Mam kupione siodło, sprawdzone przez profesjonalistę na koniu. Otrzymałam informację, że naprawdę fajnie leży i że nie ma potrzeby używać żadnej podkładki. Było sprawdzone na grzbiecie, z dopiętym popręgiem oraz z jeźdźcem i nadal fajnie leżało. Jednak podczas jazdy zauważyłam, że tylny łęk unosi się i opada podczas kłusa anglezowanego. Jaka może być przyczyna? Jak na to zaradzić? Siodło ma Łęki wymienne jednak węższy łęk byłby już za wąski. Może jednak należałoby coś zdziałać z podkładką? Mam w razie czego Mattesa z kieszeniami na wkłady więc mogę dostosować grubość.
Jeśli się podnosi i opada to nie leży fajnie i nie jest dopasowane 🙈, ale bez zdjęcia/filmu niewiele się da powiedzieć, bo przyczyn moze być 150. Na pewno musisz to poprawić, bo w niedługim czasie będziesz miała konia z bolącymi plecami.
zuzia29, to, że siodło leży dobrze w stój na koniu niestety niewiele daje - bo w stój go używać nie będziemy. Musisz znaleźć kogoś, kto pasuje siodła patrząc na to jak siodło zachowuje się w ruchu. Możesz spróbować nagrać filmy i wstawić tutaj - może uda się pomóc.
"Profesjonaliści" są różni. U nas nie ma zbyt wielu prawdziwych fachowców w tej dziedzinie. Jeżeli jednak kształt siodła pasuje do grzbietu to problem może leżeć w sposobie przypięcia popręgu. Spróbuj zapiąć popręg na 2 przystuły z tyłu, mocniej dociągając tylną.
P.S.
Mam stare siodło skokowe od Parianiego, które teoretycznie nie lezy dobrze, ale większość koni które nim siodłałem chodzi pod nim dobrze. Po remoncie (wymieniałem skórę na siedzisku i naprawiałem pęknięte okucie ławki) przesunąłem przystuły o 2 cm do tyłu i teraz siodło mniej podnosi się tyłem.
epk, bardzo dziękuję za odpowiedzi, jestem już umówiona na sprawdzenie siodła w ruchu przy następnej wizycie, jednak ona będzie najprawdopodobniej w sierpniu, dlatego chciałam narazie sama dowiedzieć się jaki może być powód oraz co mogę zaradzić. Dodam jeszcze że na dniach będzie wyrównywane wypełnienie w panelach, ponieważ w niektórych miejscach jest znacznie ubite, może wtedy coś się zmieni. Dorzucam link do filmu jak to wygląda:
siodło jest na samym czapraku, popręg zapięty standardowo za 1 i 3 przystułe.
zuzia29, Nie wygląda najgorzej. Pewnie dacie radę to poprawić korektą wypełnienia paneli 🙂 Pamiętaj, że siodło "przyklejone" tylnymi poduszkami do końskiego grzbietu też nie jest wskazane bo może świadczyć o zbyt wąskim łęku, który wciska tylni łęk w plecy konia.
<b>zuzia29,</b> to, że siodło leży dobrze w stój na koniu niestety niewiele daje - bo w stój go używać nie będziemy. Musisz znaleźć kogoś, kto pasuje siodła patrząc na to jak siodło zachowuje się w ruchu. Możesz spróbować nagrać filmy i wstawić tutaj - może uda się pomóc.
epk,

True.
ja mam historię "na odwrót" - bo Amerigo tak mają. Delikatnie do dupy wydaje się w stój, ale w ruchu włąśnie tam gdzie "niedolega w stój" daje miejsce.

Ale na twoim filmie mam wrażenie, że ta delikatna (naprawde delikatna) praca siodła jest związana z tym, że koń jeszcze nie angażuje wystarczająco zadu i grzbietu.
Innymi słowy w momentach gdy będzie szedł aktywniej i bardziej okrągło przez plecy problem powinien zniknąć. Jeśli się nasili to wtedy rzeczywiście będzie wiadomo, ze siodło nie leży dobrze.

W moim odczuciu to siodło wcale nie unosi się jakoś ponadnormatywnie. Raczej wynika to z ruchu i faktu amortyzowania twojego siadania w nie.
Spróbuj nagrać film w półsiadzie oraz w galopie w półsiadzie. Będzie wtedy bardziej widać czy coś tam za bardzo samodzielnie nie podróżuje.
Jako, że elfab nie robi siodel nie swoich, do kogo na Śląsku lub z dojezdzajacych można aktualnie uderzyć, aby zmierzyl konia i wymienil wypelnienie z dopasowaniem do konia? Nie traveling saddles i nie klinika siodła.
kivik, Maria Puchała (Cabal- fizjoterapia koni)
Mam 'krzywego konia', ciągle zsuwa nam się siodło. Wykonana korekta mattesem i siodło dopasowane przez saddlefiter, efekt jednak marny. Usłyszałam za to, że na niektóre konie nie da się dopasować siodła, więc nie nadają się do jazdy (sugerując to o moim koniu). Spotkał się ktoś kiedyś z takim przypadkiem?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 sierpnia 2021 14:12
saniluap ja znam taki przypadek. Koń mojej znajomej jest tak krzywy, że jeden z wiodących producentów siodeł wycofał się z wykonania siodła, na zamówienie, pod tego konkretnego konia, twierdząc, że jest to nie do zrobienia.
Ten koń, potem, był dosyć długo jeżdżony tylko w padzie do jazdy na oklep. Ostatnio jednak udało się mu siodło dobrać i od niedawna chodzi pod siodłem terlicowym.
Aleks, udało się dobrać siodło, ponieważ nabudował mięśnie czy znaleziono innego saddlefitera?
saniluap jest spory arsenał radzenia sobie z tym problemem. Mimo to zdarzają się konie, na których po wyczerpaniu wszystkich możliwości siodło w jakimś stopniu krzywi się dalej. Na to często nakłada się utrwalona już krzywizna jeźdźca i asymetria w użyciu/skuteczności pomocy.
Pytanie, na ile krzywy jest Twój koń i jakie rozwiązania zastosowano do tej pory. Zawsze możesz się skonsultować z kimś innym.
Warto też w takim wypadku sprawdzić krzywizny jeźdźca, chociażby u dobrego fizjoterapeuty. 🙂
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
16 sierpnia 2021 16:51
saniluap niedawno widziałam tego konia i nie powiedziałabym, żeby się jakoś nabudował. Saddlefiter na pewno był inny, niż ten z poprzedniego rozdania, siodło także zupełnie z innej bajki niż to na które się zamierzali.
Moja rada; porozmawiać z innym pasowaczem, sprawdzić inne siodła, może coś na zamówienie, a może zupełnie nie. Czasem trzeba poszukać i poświęcić temu tematowi więcej czasu, czasem dużo więcej. Powodzenia 🙂 .
lillid, głównie walka z podkładkami była, skracanie strzemienia, obecnie mamy podkładki korygujące z mattes plus siodło dopchane z jednej strony (czyli najgorsza możliwa rzecz). Jutro zmienię jeszcze popręg na taki bez gum. Najgorsze jest to że na północny wschód Polski nikt konkretny nie chce przyjechać.. Chyba zostanie mi spakować konia i zawieść do Warszawy..
saniluap, A masz zdjęcie pleców? Z ciekawości trochę, jak duża jest asymetria że mattes + wypchanie nic nie dało?
Mam depresje.. Najszerszy, normalnie dostępny łęk Brunka czyli 29 jest za mały na mojego konia.....
Skąd ja mam wytrzasnąć siodło skokowe na pociągusa? :p
Pasuje na nią w miarę Equipe M3+ może i w M2+ by weszła. Jak rozumiem to jest to odpowiednik Prestiga 35-36.

Możecie powiedzieć co jeszcze może pasować? Plecy proste dość
xxagaxx, - Erreplus lub Albion? Ja w Albionie mam medium-wide na swoim ślązaku, gdzie on miał takie 36/37 pretige. Ewentualnie właśnie Prestige, one są do 37 przecież 😉
xxagaxx, popatrz na Erre, koleżanka miała chyba coś w granicach 39 łęku z Erre.
epk, Erre odpada, nienawidzę tych siodeł. Okropne. Prestige to ostateczność, jak nie będzie wyboru. Ale o Albionie nie pomyślałam, tylko gdzieś idzie dorwać używkę?
U niemieckich sąsiadów można próbować, w Polsce bywają ale częściej ujezdzeniowki.
Można hbcontact podpytać, oni mają teraz przedstawicielstwo.
Potwierdzam, albion wide wchodzi mi na ogromnego ślązaka, prawie pociągusa, więc powinien dać radę 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się