Podróże

Dzięki
Jechał ktoś z Was może w ostatnim czasie do Turcji? jak wyglądała kwestia paszportowa - paszport powinien być ważny 150 czy 180 dni od daty wjazdu (biura podróży podają różne informacje :c )?
efeemeryda   no fate but what we make.
12 września 2021 19:04
Ja jestem właśnie w Turcji 🙂 wydaje mi się, ze 180dni. Najlepiej chyba zapytac w biurze podróży z którym lecisz, a jeśli lecisz bez to może na Tureckiej stronie ??
ententa, 150. Wystarczy w google wpisać "ważność paszportu do Turcji" i wyskakuje pierwszy link rządowy: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja 😉
dziekuje Dziewczyny 🙂 tak, sprawdzalam na stronie msz, ale ze moje biuro podrozy uparcie twierdzi, ze 180 to zwatpilam 😉 ale mam juz potwierdzenie z samej ambasady, ze 150 takze w razie problemow bede im pokazywac maila 😅
efeemeryda   no fate but what we make.
13 września 2021 14:16
Ententa tak Btw to jestem pierwszy raz w Turcji i jestem zachwycona ! Wiem już, ze wszystkie moje obawy były bezzasadne!
Jest cudownie 😍

Myślimy już żeby za rok wrócić, gdyby ktoś z Was kojarzył fajne hotele tylko dla dorosłych to proszę o polecenia 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 września 2021 09:25
Był ktoś w Gruzji w drugiej połowie października i może mi powiedzieć jakiej pogody, temperatur się można spodziewać?
zembria, bylam w polowie pazdziernika 🙂 w gorach (Mestia) w dzien cieplo (jak dla mnie warunki szortowo - krotkorekawkowe, ale mnie to zawsze cieplo :P), w nocy za to juz srogi mroz i az mi sie przykro momentami robilo, ze nie wzielam zadnej ocieplonej kurtki. Jak nocowalismy w hostelu bez ogrzewania to wyjscie pod prysznic (czy w ogole wylezienie rano spod pierzyny) wymagalo pewnej dozy samozaparcia 😉 IMO na trekking dla normalsow juz za zimno. Za to na wybrzezu (Batumi) i na nizinach bylo jeszcze goraco i duszno, nawet plazing wpadl - ale dla mnie 25 stopni to juz gorac nieludzki 😅

Na pewno lepiej to wspominam niz wczesniejszy wyjazd w sierpniu (nope, nope, nope, never again)

I w pazdzierniku kolorki przepiekne 😍
a4.jpg a4.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 września 2021 10:13
kokosnuss, jedziemy do Waszlowani na rajd, więc na niziny, to mam nadzieję, że będzie ciepło jeszcze. Dobrze że piszesz o tych nocach, bo faktycznie kurtkę pewnie będę potrzebowała, jam zmarźlak pierwszej kategorii, krótkie spodenki to powyżej 27 stopni dopiero w grę wchodzą.
Ciepla kurtka to w takim razi musthave! Ja w szortach popylam i teraz znaczy sie przy temperaturach od 15 stopni w gore 😉 a " cieplo" z mojego opisu to raczej przedzial 20-25 stopni.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 września 2021 10:53
kokosnuss, to 20-25 to tak na jazdę w sam raz będzie. Dzięki! Na wieczory zimne się przygotuję. Wiem już przynajmniej, że upałów to się raczej nie spodziewać 😉
Czy ktoś z Was był w jakimś egzotycznym kraju typu Dominikana, Zanzibar, Seszele, Malediwy ?
Czy tam jest coś do roboty poza leżeniem na plaży 😀 ?
Mam taki mały cel w życiu, żeby polecieć gdzieś daleko, ale nie chciałabym tylko sie smażyć cały tydzień 😉
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
24 września 2021 11:21
Ja byłam na Dominikanie (12 dni cały wyjazd, 10 na miejscu).

Wybraliśmy się na kilka wycieczek (stolica, snurkowanie, wyprawa na Saonę - park narodowy, "adventura dominikana" czyli taki objazd po plantacjach np. trzciny cukrowej, wytwórni cygar, plantacjach owoców i kakaowców etc., góra czarownic czyli huśtawki widokowe,a później pobyt na kolejnej pięknej plaży), a i tak nie ogarnęliśmy wszystkich wycieczek jakie tam można ogarnąć. Są dodatkowo chociażby parki linowe, quady czy inne tego typu atrakcje. Także myślę, że można spędzić czas i aktywnie i na totalnym odpoczynku na cudnych plażach 😉

Niedługo kumpel wybywa na dwa tygodnie na Malediwy właśnie tylko po to, by leżeć, odpoczywać i nic nie robić. Wiadomo, tu też są jakieś dodatkowe wycieczki w stylu połowu ryb, nurkowania/snurkowania etc. Aczkolwiek nie zagłębiałam dokładnie kierunku, żeby nie było mi przykro, że nie mam jak się tam wybrać na ten moment 😉
Na Zanzibarze to zdecydowanie mozna aktywnie, zwiedzanie Safari, wioski Masajow itp. Ja byłam na Dominikanie, też całkiem aktywnie. Byliśmy na wycieczkach na wodospadach(można skakać i zjeżdżać z całkiem sporych wysokości), obserwacje wielorybów, snorking, zwiedzanie Santo Domingo, przejazdzka konno po plaży. Zdecydowanie polecam
Leciał ktoś gdzieś ostatnio? Bez biura, a z przesiadką? Długie kolejki czy niekoniecznie...? Chodzi mi o ekonomiczne linie (Wizzair, Ryanair....).
Sankaritarina, leciałam WizzAir do Hiszpani (bez przesiadki, z Katowic do Barcelony i z powrotem).
Nie ma jakiś turbo problemów, przed wejściem do samolotu w Polsce trzeba było pokazać kod QR z aplikacji wymaganej przez hiszpański rząd; w Barcelonie nic.
Jak wróciliśmy do Polski, to w Kato trzeba było pokazać certyfikat covidowy/negatywny wynik testu, kolejka trwała z 15min.

Poza tym sprawnie wszystko, na kontroli bezpieczeństwa też.
Sankaritarina, pewnie zależy od lotniska / linii / godziny, etc...
W Poznaniu ostatnio stałam ponad godzinę w kolejce do odprawy i to o 3 rano. W Heraklionie ta sama odprawa zajęła z 5, może 8 minut... (tj kolejka). Ryanair
Sankaritarina taak koniec nie trzeba pamietac o tym zeby miec ten QR przy locie do Hiszpanii + certyfikat szczepienia albo PCR, mnie cofnęli ostatnio w Poznaniu bo nie miałam tego pierwszego 🙄 Potem nikt cie o to nie zapyta ani nie sprawdzi niczego (przynajmniej na lotnisku w BCN).

Pytanko mam takie, czy ktos z was podróżował (albo zna kogoś) z TrustedHouseSitters?
Mojej żony nie chcieli wpuścić w Poznaniu w czerwcu bo przy wyniku testu z labu było napisane „negatywny” a tam gdzie jest angielski tekst nikt nie wypełnił. Facet się uparł że jej nie puści.
W Warszawie ostatnio ktoś przed nami w kolejce miał problem, bo nie uznali mu kartki ze szczepienia (takiej małej z wpisaną datą). Potem chyba widziałem go w samolocie, więc się musiał wykłócić.
Służbiści jacyś, no....
Dzięki za odpowiedzi.
Stanęło w końcu na Locie. Przynajmniej na jednym bilecie....

kolebka, Co do tych egzotycznych kierunków - ze wszystkich, które wymieniłaś, zastanawiałabym się jedynie co będę robić na Malediwach i Seszelach =) bo nie wiem czy da tam się robić cokolwiek oprócz nurkowania albo połowów, bo... Malediwy i Seszele są po prostu malutkie i dość daleko od kontynentu - tj. chyba o to na nich chodzi - żeby podziwiać widoki i leżeć =) Male ma chyba 6 km2, także, no, obejrzysz każdy kącik w 1 dzień, myślę...
Zanzibar jest blisko kontynentu, więc możesz poszukiwać aktywności na Tanzanii do woli (prom często pływa).
Dominikana była szybko skolonizowana, jest dość duża = znajdziesz tam wszystko (i miasto, i plażę, nurkowanie, surfowanie, połowy, wieloryby.... ) Kurde, samej mi się zachciało tam polecieć 😍
feno, kody QR obowiązują na loty do wielu krajów, nie tylko Hiszpanii.

ogurek, karteczka to nie paszport covidowy... może gościowi ktoś ogarnął paszport w apce 😉
Sankaritarina dzięki, na razie się nie wybieramy, ale ogólnie to jest coś na zasadzie bucket listy w życiu 😉
Koleżanka własnie poleciała na Dominikanę i tak się naoglądałam zdjęć, że stwierdziłam, że trzeba odwiedzić rajskie wyspy 😁
W BCN sprawdzali nam meldunki i dużo ludzi wypełniało je na lotnisku.
ogurek, medunki? Czyli gdzie będziecie kolejnych kilka dni?
Teraz to się kodem QR ogarnia. Z resztą na Zakhyntos chyba musieliście to mieć (wróciłam dopiero z Krety i wymagali)... (?)
Tak, chodzi o formularz meldunkowy. Grecki ogarnialiśmy elektronicznie, polski w samolocie na papierze. Hiszpański mieliśmy elektroniczny, ale część ludzi wypełniała na lotnisku.
Najlepsze w tym szaleństwie są lotniskowe autobusy z ludźmi upakowanymi jak sardynki
Kody QR można mieć na karteczce, nie w apce...
Można też je "zakupić"🙂 bez robienia szczepień czy testów 🙂
Sardynia lub Sycylia - czy warto jechać w maju? W sensie pogody i temperatury? 🙂
faith, zależy czego oczekujesz. W maju na Sardynii z reguły nie ma jeszcze upałów (jest tak.pod 25 st) i woda w morzu nie jest jeszcze cieplutka. Za to lepiej się zwiedza (jest co, Cagliari jest piękne... )
25 mnie satysfakcjonuje 😉
faith, Istnieje jeszcze szansa, ze Sycylia będzie cieplejsza niż Sardynia w maju (tak do 30, ale takie "nieupalne" 30 🙂 ) także jakby coś, to jeszcze jest opcja.

Był ktoś na Ukrainie niedawno?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się