Rosliny doniczkowe

Magda co to za alokazja?

Ja mam sporo roslin w seramisie. Jestem taka zdolna ze juz jedna udalo mi sie nawet przelac 😅 a na drugiej mam plamy grzybowe na lisciach 🙃 Wiec da sie!

Kupilam na spontanie druga monstere variegate. Mniejsza sadzonke niz ta pierwsza, ale bardziej wybarwiona. Docelowo jak jeszcze troche podrosnie sprzedam i kupie thai constellation. Mniej zmartwien 😁
ashtray, pochwalę się jak będzie czym 😉 póki co DHL zawalił na każdym możliwym etapie i okazuje się że paczka musiała kisnąć na pełnym słońcu, bo mimo że finalnie szybko odebrana to połowa roślin zgniła 😡 następny import poleci cargo. Drożej, ale przynajmniej mają zasr... obowiązek utrzymać temperaturę i dostarczyć w krótkim czasie.
larabarson, a używasz tego dedykowanego nawozu?
macbeth, tak, boję się innych używać żeby mi kwiatków nie popaliło🙂
larabarson, chyba spróbuję tego systemu 🙂 Ale wykosztuję się może na ten miernik, bo znając moje szczęście to byłoby jak z ashtray, udowodniłabym, że się da 😁

Chociaż to jest taki co się wkłada na stałe... To nie, myślałam, że to taki co się mierzy wkładając na chwilę, do każdej doniczki nie kupię 😀
Lechuza ponoć lepsza. Choć niektórzy trzymają w mieszance lechuzy i seramisu albo i keramzytu. Ja z lechuzy zadowolona, dwie alokazje mi padły, ale one są kapryśne i trzeba uważać z przenoszeniem do hydro.
Hmm to podłoże jest w końcu do hydro czy nie? Bo larabarson, pisała że nie, mi się w sumie też tak wydaje, bo żadnych pożywek nie trzeba dodawać (nic nie piszą o tym). Jak to w końcu jest? Ja jestem zielona, wszystkie moje kwiaty są w zwyczajnej ziemi 🙁
macbeth, ja mam mierniki, a i tak przelałam. One są zupełnie niemiarodajne. Mam kilka i jeden cały czas pokazuje, ze sucho, inny ze mokro. Zupełnie zbędny wydatek.

Ostatnio miałam jakaś cięższa rękę do roślin i teraz zbieram ponure żniwa 😁
macbeth, seramis niby można jako dodatek do ziemi ale też jako hydroponika stosować. Ja go mam jako podłoże do hydro, ale tylko do jednej papryki - testowo. Ogólnie to za mało czasu w tym roku miałam i korzenie papryki mi pogniły w hydro, więc pewnie nie będę się za wiele w to bawić w przyszłości. W ziemi tak samo dobrze mi papryka rośnie w tym roku.
macbeth, moje rośliny stoją w Seramisie normalnie jak w ziemi, a pewnie można go stosować tez do hydro, tak jak pisze magda.
Część roślin mam tez w lechuzie i tez mają się nieźle. Np jedną alokazje mam w Seramisie, drugą w lechuzie i ta w Seramisie rośnie zdecydowanie lepiej.
larabarson, musze to dobrze przemyśleć w takim razie 🙂 Dobrze, że można jak normalną ziemię, bo w hydro nie umiałabym się bawić 🙈
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
05 sierpnia 2021 20:57
Jak coś to właśnie na grupie Hands of plants trwa letni kiermasz roślinny 😉

https://www.facebook.com/groups/hands.of.plants/

Do 22:15 co minutę pojawia się roślina 😉
Jak coś to HoP słynie z roślin ze szkodnikami, bez korzeni i innych atrakcji 😉
JARA, zarezerwowałam sobie 3 rośliny z tego kiermaszu ale teraz się wystraszyłam, po tym co magda napisała🙄
Z koleżankami regularnie dość kupujemy, aczkolwiek stacjonarnie, i tylko raz ja miałam problem, że korzenie zgniły. Za to z tego co słyszałam, to nie robią problemów ze zwrotami przy wysyłce.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
06 sierpnia 2021 19:37
Dostałam z HOP epi z welnowcem. Dragon był bez zarazków i w top formie 😉 także nie mam z tym problemu.
Ja miałam inwazje ziemiorek po zakupie 1 rośliny w HoP 😑
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
08 sierpnia 2021 10:16
Ja mam ziemiorki w hydro, a niby kruszywa ograniczają ich występowanie 😅
Też mam 🙂 kontroluję populację lepami i wtyczką i jest ich na tyle mało że się nie przejmuję.
U mnie w PL tuż przed urlopem atak wciorów, którego nie rozpoznałam (myślałam, że przelałam syngonia), po powrocie dopiero skumałam co się dzieje naprawdę jak już przetrzebiło mi dwa piękne, gęste krzaki syngo 😑 Także zapakowałam ile się dało i przywiozłam jakieś 80% ferajny do CH i tfu tfu, chyba opanowane bez dalszych szkód.
...i oczywiście ledwo przyjechałam i nie obyło się bez kolejnych zakupów 😅 Wpadła peperomia rosso, epi snow queen oraz wielka zebrina z promocji (ok. 85 zł! żal nie wziąć).
229257969_340534047620267_6412728555888190512_n.jpg 229257969_340534047620267_6412728555888190512_n.jpg
230358086_575603653435809_3728925589487995963_n.jpg 230358086_575603653435809_3728925589487995963_n.jpg
budyń, ja wczoraj tez nabyłam peperonie rosso. Śliczna jest. Zebrinę mam w podobnym rozmiarze co Twoja, wczoraj wzięłam tez z polki śmierci polly i zobaczymy czy coś z niej będzie. Ogólnie uwielbiam alokazje i postanowiłam sobie, że od teraz zbieram tylko alokazje i już nic innego, bo miejsca nie mam🙈🙊
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 sierpnia 2021 21:28
Na ostatnim kiermaszu HOP wydałam ponad 500zl i zobaczcie co dostałam w gratisie 😉
Pomijam fakt, że to sadzonka epi zlocistego warta 3zl, ale ja bym nie wyslala komuś takiego ogryzka... 🙄
Ktoś wrzucił zdjęcie swojego gratisa i dostał cięta kobre, więc wrzuciłam swoje zdjęcie i hop mi odpisal, że potrzebuję tylko trochę .. miłości 🙃
20210818_153126.jpg 20210818_153126.jpg
Mam pytanie, trochę się martwię, że robię coś źle z moimi smokami.
Aloklazja dragon scale przeprowadza gutację (kropelka na czubku liścia) - staram się podlewać małymi ilościami, stoi na podstawce z keramzytem z wodą (nie bezpośrednio) bo bałam się, że będzie jej u mnie za sucho, a chyba jest aż za wilgotno? Zabrać jej tę podstawkę? Mimo tego ciśnie nowy liść. Bardzo nie chcę jej zabić, help 😂
Drugi smok srebrny ma pousychane końcówki, stoją obok siebie...

Pytanie nr 2 - jakieś sprawdzone nawilżacze powietrza?

Jara ja się boję zrobić zakupy w HOP, niestety albo stety dla portfela.
gut.jpg gut.jpg
malysmok.jpg malysmok.jpg
smok.jpg smok.jpg
chomcia, zabrałabym keramzyt. Pousychane końcówki mogą być tez oznaką zbyt dużej ilości wody. Podłoże masz dobrze przepuszczalne?
Nawilżacz ja używam najprostszego z Allegro za 50 zł i super się sprawdza🙂
larabarson Dzięki! Małemu smokowi zaczęły usychać jeszcze wcześniej, zanim je postawiłam na keramzycie, ale typowo coś mu nie gra u mnie bo kupiłam w stanie idealnym. Podłoże mam z firmy Planta-nova, oni mieszają sami pod różne rodzaje roślin i kupiłam im takie pod aloklazje, więc zakładam, że jest ok.
Spróbuję zabrać keramzyt, jak będzie jeszcze większy foch to im oddam 😜
chomcia, Zmień podłoże na lechuzę lub moim zdaniem najlepszy - Seramis. Wszystkie alo mam w tych podłożach i rosną jak szalone, nic im nie dolega (no oprócz cucullaty, którą nęka przędzior). Uważam, ze nie ma nic lepszego dla alokazji, a tym mieszkankom niby że dla alokazji nie ufam.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
23 sierpnia 2021 19:13
Gutacja nie jest tylko objawem zbyt obfitego podlewania.Tez dzieje się tak kiedy roślina nie nadąża odparowywać wody, a dzieje się tak przy ostatniej pogodzie.

Jeśli chodzi o nawilżacze to nie ma jednego dobrego.

- ultradźwiękowe są tanie i ogólnie dostępne. Jednak niekoniecznie polecane przy zwierzętach. Do tego koszt ich używania wzrasta kiedy używamy do niego wody destylowanej, a jest ona niezbędna przy tego typu nawilżaczach jeśli nie chcemy wdychać pyłu z kamienia.

- parowe są tanie, ale ciągną mnóstwo prądu i można poparzyć się lub rośliny

- ewaporacyjne są najzdrowsze i najtańsze w utrzymaniu, ale jednocześnie są zakup sprzętu jest najdroższy. Można używać wody z kranu, ale nie są według mnie tak wydajne jak ultradźwiękowe


Mam ewaporacyjny Xiaomi, kosztował prawie 500zl, ale nie w nim żadnych części wymiennych. Tzn leje się wodę I tyle. Żadnych filtrów wymiennych. Sterowany aplikacja, cichutki, mało pobiera prądu.
Ratunku, pomóżcie 😫
Wciorniastki - jak zwalczyć. Chemia jaka skuteczna? Metody mycia, spryskiwania, psikania olejowym czymś nie dały rady - umierają mi monstery, kilka innych roślin marnie już wygląda.
Nie znam się bardzo na zieleninie - sporo mam i to co daje radę zostaje. Inne widocznie nie czują się ze mną dobrze. Może trochę robię im obóz przetrwania, ale cóż...
Te zaatakowane od dłuższego czasu mam i miały się świetnie do tej pory. Paskudę skądś się przywlekło więc chcę próbować powalczyć.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
23 sierpnia 2021 22:03
Możesz je opryskać chemia, dwa razy w przeciągu dwóch tygodni. A po okresie karencji wprowadzić roztocza.



Edit


26.08 kolejny kiermasz HOP
A 29.08 urodziny Jungle Boogie, będzie można odwiedzić wrocławskich magazyn sklepu 🙂
larabarson a czy ten Seramis obsługuje się jak tradycyjną ziemię? Pytam bo lechuza, seramis kojarzą mi się z hydroponiką. Widzę też, że tego Seramisu są różne rodzaje - jakiś konkretny polecasz?

JARA dziękuję, chyba odłożę trochę funduszy i zainwestuje w ten ewaporacyjny bo mam psa i kota (również czytałam o tym co napisałaś - że ultradźwiękowe nie są przy nich wskazane).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się