Ćwiczenia dla jeźdźca

okunka wszelkie postawy tai-chi, które możesz znaleźć w necie wymuszają podwinięcie miednicy i wypełniają wcięcie w części lędźwiowej pleców  :kwiatek:
No a tak to z siodła możesz sobie wyobrażać, żeby kości kulszowe były skierowane w dół (prostopadle do podłoża), a nie do tyłu jak to się dzieje przy robieniu "kaczego kupra"  😉
Fajnym ćwiczeniem na świadomość swojego ciała w tym względzie jest umieszczenie swojej dłoni w części lędźwiowej i próbowanie odpychania ręki poprzez napieranie tą częścią pleców. I wtedy kości kulszowe będą się u stawiać w dół, a miednica się podwinie.
Cookie, sądzę, że ogólne ćwiczenia (popularne w aerobiku) jeśli wykonywane są pod okiem dobrego instruktora też uczą nawyku podwijania miednicy, jako przyjęcia postawy pozwalającej osiągnąć równowagę. Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że mi ten nawyk ogromnie pomógł jako, że mam niewielką lordozę odcinka lędźwiowego.
nymeria oczywiście najlepiej jest ćwiczyć pod okiem instruktora, ale podsuwam rozwiązania, które pomogły mi kiedy nie miałam takiej szansy 😉 Chodzi przede wszystkim o wyrobienie pamięci mięśniowej.
Polecam również zajęcia z klasyki (balet), baaardzo pomaga na opanowanie ciała, a zwłaszcza pozycji miednicy. Wpadłam na ten wątek przypadkiem, bo już zupełnie zapomniałam, że miałam taki problem pół roku temu  😅 kaczy kuperek się schował, nie mam już z tym problemu RACZEJ  🤣 może czasem gdzieś wychodzi ale nie widać go jakoś specjalnie, także polecam balet 😉
okunka a ćwiczysz sama, czy dokądś chodzisz?  :kwiatek:
wpadłam na ten wątek i.. jestem zachwycona. Długo znowu nie jeździłam i rozgrzewka + ćwiczenia z Chodakowską się przydadzą (może i trochę sadła stracę?  😁 ).
Cookie siostra mnie raz zaciągnęła, bo utworzyli sobie grupę z osób należących do zespołu ludowego, w ramach poprawy techniki itd, no i mi się spodobało, a bardzo poprawia ogólnie koordynację ciała, więc podwójna korzyść jak dla mnie, bo mam z tym spory problem  🤣. Zajęcia prowadzi bardzo fajna Pani, która uczy w gdańskiej baletówce, także poziom jest 😉 ogólnie polecam!
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 października 2013 18:15
Fajny ten wątek! Może ktoś polecić książki z ćwiczeniami stricte dla jeźdźców? Albo jakieś artykuły w sieci?
Myślę, że świetna w tym temacie może być lektura  "rider fitness: body and brain" Eckarta Meynersa, jak wreszcie zdobędę pdf to się podzielę 😀 A może ktoś ma to?

oto skrypt: [[a]]http://www.horseandriderbooks.com/pdfs/Rider%20Fitness%20excerpt.pdf[[a]]
okunka kurczę, ja mam problemy z kolanem, więc balet to chyba niebardzo, ale zazdroszczę! Referuj koniecznie na bieżąco  🙂
zoriczkowa oooo, super! Wyczekuję pdf  😀
Cookie, to poza wyczekiwaniem trzymaj kciuki, bo poszukuje już kurcze na zagranicznych forach internetowych, w Polsce nikt chyba o tym nie słyszał : P
Fajny ten wątek! Może ktoś polecić książki z ćwiczeniami stricte dla jeźdźców? Albo jakieś artykuły w sieci?

Susanne von Dietze "Równowaga w ruchu. Jak osiągnąć dosiad doskonały". Ćwiczenia w większości do wykonania na koniu. Bardzo prostym, przystępnym językiem opisana anatomia człowieka, zasady działania tzw. łańcuchów mięśniowych.
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 października 2013 12:05
zoriczkowa, czekam z niecierpliwością na pdf-a i kciuki trzymam  :kwiatek:

Iza, dzięki  :kwiatek:
Mam tę książkę. Polski tytuł to "Ćwiczenia w siodle". Dziwna jest to książka, zupełnie do mnie nie przemawia.
ma ktoś propozycje ćwiczeń dla jeźdźca ale na ziemi do zrobienia w domu aby się rozciągnąć, poprawić dosiad?
A może ktoś był i napisze, czy warto:
[[a]]http://bdc.lh.pl/harmony/index.php?szkolenia-konsultacje-i-wyklady-dla-jezdzcow%2C26[[a]]
kamykokrowka, o kurcze, dopiero teraz zauważyłam ten post. Jesteś pewna, że to ta książka? Bo porównałam spisy treści i za bardzo mi to nie pasuje... Patrzyłaś w skrypt, który podlinkowałam?
Tak, myślę, że o nią chodziło, ja też mam tą książkę po polsku. Preferuję standardowe rozciąganie bez udziwnień, z książki nie korzystałam ani razu.
Mam tę książkę. Polski tytuł to "Ćwiczenia w siodle". Dziwna jest to książka, zupełnie do mnie nie przemawia.

Wg mnie 'Równowaga w ruchu" i "Cwiczenia w siodle" to są dwie inne książki, chyba mam obie, ale w wersji książkowej, papierowej. Dużo mi dały, tak ja uważam🙂
Przepraszam za odkopywanie starego tematu.
Mam pytanko, czy znacie jakieś ćwiczenia (głównie poza jazdą), które poprawią rozluźnienie jednej ze stron jeźdźca?
Ze względu na siedzący tryb pracy, źle dopasowane podłokietniki i samego faktu, że też krzywo siedzę mam od pewnego czasu problem na jeździe.
Mam strasznie sztywną prawą stronę ciała (chodzi o górne partie). O ile lewa jest ok i raczej bez większych problemów jestem w stanie wycofać ramię, rozluźnić rękę na wolcie, podczas ustępowań czy łopatki itd. tak na prawo łapię się na tym, że potrafię usztywnić nadgarstek, cały bark czy ramie. Czasem nawet wydaje mi się, że jest ok, dobrze siedzę, ale z dołu mówią mi co innego 😉 Poza tym nawet w połowie jazdy odczuwam dyskomfort i zaczyna mi to przeszkadzać. Niestety samo powiedzenie "rozluźnij się", nie pomaga, więc chciałabym poza jazdą też nad tym popracować.
Trenerka poleciła mi kilka ćwiczeń rozciągających.
A wy macie też jakieś pomysły?  :kwiatek:
Milla ja bym proponowala basen. Mnie dużo daje, pełen relaks, no i nie jest to pływanie obciążające, tylko przyjemność i nic więcej. A i widze różnice, głównie w kwestii gibko-elastyczności własnej  😀
O! Że sama na to nie wpadłam. Po złamaniu obojczyka bardzo mi basem pomógł w ramach rehabilitacji. Dzięki! 🙂
Na wstępie przepraszam za odkopanie wątku.
Znacie może jakieś ćwiczenia na opieranie się palcami w strzemieniu?
Niestety przez to niewygodnie mi się jeździ, noga ciągle wypada lub wpada w strzemię.
Ścięgno achillesa mam rozciągnięte (dawniej tańczyłam).
Dresażystka pierwsze co przyszło mi na myśl, to właśnie ścięgno Achillesa. Może to nie kwestia braku rozciągnięcia a po prostu jeździecki problem do przepracowania? Jeśli np. kurczowo zaciskałabyś kolana na siodle, to nawet mając piętę w dole nie będziesz miała lekko ale stabilnie opartej nogi w strzemieniu.  :kwiatek:
Dresażystka, krótkie strzemiona i długie szeregi cavaletti w galopie. Przykładowo.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
23 sierpnia 2021 11:56
Czy ktoś może polecić książkę/stronę/aplikacje/kanał z ćwiczeniami dla jeźdźca ale poza siodłem?

Chodzi mi glownie o cos sprawdzonego z solidnymi podstawami typu biomechanika itd. podpartego kimś kto się zna, nie jakieś tam influencerskie czary mary.
Ja też chętnie bym poćwiczyła w domu,może znacie jakiś,godny polecenia kanał na YouTube?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 sierpnia 2021 19:32
Equitness na FB.
Witam,
proszę o pomoc w podpowiedzeniu z problemem nieprzylegających łydek do konia 😭. Mam długie nogi, wzrost ok 180cm i nie mam pojęcia jak mam je wzmocnić. Potrzebuje ćwiczeń które mogę w domu wykonywać 🙏
Balanga1988, - wrzuć fotki z jazdy do odpowiedniego wątku. Nie potrzebujesz mocnych łydek, żeby przylegały, one tam nie mają się siłowo trzymać. Pozycja łydki zależy od ustawienia miednicy, bioder, uda, łydka ma być swoboda i tylko przylegać.


Co do ćwiczeń jeździeckich, to Maya Dolorez czasami wrzuca na insta swojej marki, ma w zapisanych relacjach. Imo całkiem spoko, wygląda i brzmi to sensownie 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się